مراقبت از پوست

چگونه از آسیب‌های کلر استخر به پوست جلوگیری کنیم؟

یکی از اقدامات لذت بخش و تفریحات مهیج بهار و تابستان، شنا کردن در استخر است. استخر رفتن در عین حال که بسیار لذت بخش است، بسیار آسیب زننده به پوست و مو نیز است. آن هم به دلیل کلر زیادی که در آب استخر وجود دارد. اما خبر خوب این است که می‌توان با تمهیداتی، از آسیب‌های کلر استخر به پوست و مو جلوگیری کرد.

اگر شما جزو آن دسته از افرای هستید که در بهار و تابستان به استخر می‌روید، حتما این مطلب را با دقت مطالعه کنید. کلری که در استخر وجود دارد هم برای موها نامناسب است و هم برای پوست بدن. در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه از آسیب‌هایی که کلر به پوست شما می‌زند، جلوگیری کنید.

جلوگیری از آسیب پوست و مو از کلر استخر-خانومی

کلر استخر چه آسیبی به پوست می‌زند؟

کلر موجود در آب استخر به دو طریق به پوست آسیب می‌رساند:

1- برهم زدن تعادل PH پوست

آب استخرها به دلیل وجود کلر اسیدی است و PH پوست را پایین می‌آورد. از این رو آسیب جدی به پوست وارد می‌کند. مخصوصا اگر استفاده از استخر به‌صورت مستمر باشد.

2- خشک کردن پوست

آب استخر پوست بدن و صورت را به شدت خشک و کم آب می‌کند. علاوه بر از دست دادن نرمی و لطافت پوست، این موضوع در ایجاد چروک‌های پوستی نیز موثر است.

کلر استخر-خانومی

چگونه از آسیب‌های کلر استخر به پوست جلوگیری کنیم؟

در این‌جا به نکاتی اشاره می‌کنیم که با رعایت آن‌ها، از آسیب‌های کلر موجود در استخر جلوگیری کنید:

1- طولانی مدت در استخر نمانید

سانس استخرها معمولا یک ساعت و نیم الی دو ساعت است. اگر از استخرهای شخصی یا بدون محدودیت زمانی استفاده می‌کنید، حواستان باشد بیشتر از دو ساعت در استخر نمانید.

2- آبکشی بعد از استخر

حتما بعد از بیرون آمدن از استخر، پوست کل بدنتان را با آب معمولی آبکشی کنید. بعد از بیرون آمدن از استخر هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهید ، آسیب کمتری به پوستتان می‌رسد. بهتر است شستشوی پوست بدنتان را شامپو بدن انجام دهید. شامپو بدن‌ها در مقایسه با صابون‌ها، هم پوست بدن را نرم‌تر می‌کنند و هم PH پوست را تنظیم می‌کنند.

3- استفاده از لوسیون بدن

لوسیون‌های بدن هم PH پوست را تنظیم می‌کنند و هم رطوبت از دست رفته پوست را باز می‌گردانند. اگر لوسیون بدن‌های حاوی هیالورونیک اسید یا اوره و اوسرین را مصرف کنید، ماندگاری رطوبت رسانی پوستتان بیشتر خواهد بود.

اگر پوست خیلی خشکی دارید بهتر است به‌جای لوسیون بدن از کره بدن استفاده کنید. کره بدن تا 60 درصد رطوبت رسانی بیشتری به پوست انجام می‌دهد و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود.

4- استفاده از ضدآفتاب

اگر از استخرهای روباز استفاده می‌کنید، حتما از ضدآفتاب ضدتعریق استفاده کنید و استفاده از ضدآفتاب را مخصوصا برای صورت جدی بگیرید و ضدآفتابتان را مرتب تمدید کنید. 

5- استفاده از مرطوب کننده صورت

بعد از تمام شدن شنا، صورتتان را با وسواس بیشتری نسبت به همیشه بشویید، سپس از  یک مرطوب کننده یا آبرسان پوست استفاده کنید.

مرطوب کننده را با توجه به نوع پوستتان انتخاب کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا