آرایشبهداشت و سلامتمراقبت از مو

چگونه جنس مو را تشخیص دهیم و محصول مناسب را انتخاب کنیم؟

امروزه یکی از مهم‌ترین مسایل سلامت و زیبایی برای خانم‌ها و آقایان موهایشان است. موهای زیبا یکی از نخستین اجزایی است که در نگاه اول مورد توجه قرار می‌گیرد و برای زیبایی ظاهری با اهمیت قلمداد می‌شود. اما موهای ما جدا از زیبایی، نیازمند سلامت نیز هستند. برای داشتن موهای سالم و زیبا، ابتدا باید نوع موهایتان را بشناسید.
انواع مو را می‌توان در دو عنوان اصلی جمع آوری کرد. اولین آن‌ها نوع نازک و ضخیم مو است که مربوط به ساختار مو است. عنوان دیگر نوع موهای چرب، خشک، مختلط و طبیعی است که از دیگر عناوین مربوط به جنس مو است.

جنس مو-خانومی

انواع مو

تصور عام از انواع مو ممکن است در جنس مو و خشک یا چرب بودن آن خلاصه بشود و حتی شاید وقتی دست خود را در موهای فر یا لخت خود فرو می‌برید حس خودتان به موهایتان را به جنس موی خوب و بد تقسیم کنید، ولی اگر به واقعیات علمی درباره‌ جنس مو نزدیک‌تر شویم، این‌گونه توصیف‌ها جنس موی شما را توضيح نمی‌دهند، بلکه وضعیت و حالت کلی موی شما را توضیح خواهند داد.

بافت و نوع موی ما از لحاظ ژنتیکی و از بدو تولد با ما همراه است. در حالت کلی سه نوع بافت مو و چهار نوع مختلف از انواع مو در ژنوم انسان وجود دارد.

هر نوع مو اصولا به سه نوع فرعی، آ، ب یا ث تقسیم می‌شود. وقتی عنوان آن‌ها را بشناسیم این اطلاعات می‌توانند در نگهداری بهتر و مراقبت از موهای ما به ما کمک کنند.

بافت مو چیست؟

بافت مو محیط مو را وصف می‌کند؛ در حالت کلی بافت مو به سه نوع (نازک، متوسط و ضخیم) تقسیم بندی می‌شود . که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. که با توجه به انواع دیگر آن‌ها را به نوعی مستقل از نوع درمان و مراقبت به نسبت بافت‌های دیگر می‌كند.

نوع موهای نازک و ویژگی آن‌ها چیست؟

نوع معمول موهای نازک از نظر ساختاری حساس بوده و دارای بافتنی شکننده بوده و به راحتی ساییده می‌شود و صرفا دارای دو لایه مو، پوست و كوتیكول هستند. نگهداری از نوع موهای نازک دشوارتر از افرادی است که دارای موهای ضخیم هستند. به همین دلیل است که افرادی که موهای نازک دارند، مجبورند از محصولات مراقبت موی بیشتری استفاده کنند، حالت دادن به موهای ظریف و نازک دشوار است. در این نوع مو، جنس مو بسیار ضعیف بوده و این نوع موها ممکن است به علت شکنندگی بسیار، ریزش بسیار زیاد و کاهش حجم داشته باشند. در عین حال، موهای نازک به راحتی خشک شده و به راحتی مختلط نمی‌شوند.

نوع موهای ضخیم و ویژگی آن‌ها چیست؟

موهای ضخیم یا خشن دارای سه ‌لایه‌‌ مغزینه، پوسته و کوتیکول هستند. در این نوع موها، مو شکل پرپشت‌تری دارد و حالت خود را در مدت زمان بیشتری حفظ می‌کند. این نوع مو به گرما، رنگ مو و شکستگی مو نسبت به موهای نازک و متوسط دارای تحمل بیشتری است، به این معنی که موهای شما مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز داشته و در هوای مرطوب مجعد می‌شود.

نوع موهای ضخیم راحت‌تر از موهای نوع نازک است. موهای ضخیم مو به راحتی فرسوده نمی‌شوند و دوام بیشتری دارند. بنابراین، می‌توان آنها را با نگهداری کمتر نیز محافظت کرد. علاوه بر دوام، مدل دادن موهای ضخیم نیز راحت‌تر است. با این وجود، با داشتن موهای ضخیم، مشکلاتی مانند ریزش مو و موخوره بیشتر دیده می‌شود، چرا که به آسانی ممکن است خشک شوند.

نوع موهای مختلط و ویژگی آن‌ها چیست؟

اکثریت مردم دارای موهای مختلط هستند. افرادی که داری این نوع مو هستند، آسان‌تر می‌توانند از موهای خود نگهداری و مراقبت به عمل آورند؛ زيرا جنس ضخیم‌تری نسبت به بافت موهای نازک دارد و دارای همان دو لایه و بعضاً سه‌ لایه به نسبت موهای نازک هستند، به همین دلیل در برابر شکستن مقاومت بیشتری دارند. اما بهتر است برای مراقبت مو‌هایی از این دست اقداماتی صورت گیرد و از محصولات مراقبت مو -نه به میزانی که برای موهای شکننده و نازک استفاده می‌شود- اما تا حد موردنیاز استفاده شود.

انواع و ویژگی‌های موهای چرب، خشک، ترکیبی و طبیعی

انواع مو در این عنوان مستقیماً در رابطه با وضعیت غدد چربی ایجاد می‌شوند. غدد چربی ترشحی به نام سبوم تولید می‌کنند که به موجب آن، درخشش و قدرت به مو بخشیده‌ می‌شود. تولید سبوم در همه‌ افراد به یک میزان تولید نمی‌شود. به همین دلیل، انواع موهای چرب، خشک، مختلط و طبیعی پدیدار می‌آیند.

نوع و ویژگی های موهای روغنی و چرب چیست؟

چربی مو با کار کردن زیاد غدد چربی رخ می‌دهد. در صورتی که غدد سباسه که بیش از حد کار کنند، سبوم بیش از حد تولید می‌شود و این باعث چرب شدن موها می‌شود. از آن‌جا که موهای رنگ روشن حساسیت بیشتری نسبت به موهای تیره دارند، چربی مو بیشتر در رنگ‌های روشن دیده می‌شود.

بافت چربی که باعث ایجاد نوع موی چرب می‌شود، می‌تواند از بدو تولد ایجاد شود و یا همراه با فرآیندهایی مانند بلوغ و یائسگی که در آن‌ها تغییرات هورمونی رخ می‌دهد، ایجاد شود. با استفاده صحیح از شامپو مناسب می‌توان نوع موهای چرب را کنترل کرد. در عین حال، شست‌و‌شوی منظم مو نیز در جلوگیری از چربی مهم است.

نکات مراقبتی برای نوع موهای چرب

نوع موهای چرب معمولاً در افرادی که پوست سرشان چرب است وجود دارد. افراد دارای موی چرب به علت چربی بالای مو و نیاز منظم به شستشو  ممکن است در موقعیت‌های اجتماعی دچار مشکل شوند. اولین کاری که افراد با این جنس مو می‌توانند انجام دهند بازی نکردن با موهای‌شان است، چرا که هرچه بیشتر لمس شوند، چربی مو سریع‌تر و بیشتر ایجاد می‌شود. ممکن است ریزش مو نیز داشته باشند، زیرا چربی اضافی باعث ایجاد شوره و بیماری‌های پوستی می‌شود.

به همین دلایل‌، استفاده از محصولات پوستی و آرایشی و بهداشتی با کیفیت برای ایجاد تعادل در سبوم تولید شده توسط غده چربی بسیار مهم است. هنگام شستن موها‌، می‌توانید در مرحله آخر آن‌ها را با مخلوط سرکه و آب لیمو بشویید. شما باید از ماساژ دادن مو با روغن و محصولات مراقبتی حاوی روغن دوری کنید و موهای خود را با آب گرم و سرد بشویید. این کار اثر شوکی بر روی انواع مو و مو ایجاد می‌کند و به تنظیم گردش روغن کمک می‌کند. نباید از کرم‌ها و محصولات مراقبت مو روی پوست سر استفاده کنید و این محصولات را باید فقط در قسمت ساقه مو بمالید.

نوع و ویژگی‌های موی خشک چیست؟

در نوع مو، سبوم کافی تولید نمی‌شود و نمی‌تواند مو را تغذیه کند. موهای خشک به سایش بسیار حساس هستند و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و می‌توانند به راحتی خرد و شکننده شوند. در موهای خشک، مو نمی‌تواند مقدار آب مورد نیاز را در خود نگه دارد و بنابراین ضعیف است.

با تنظیم سبک زندگی و تغذیه‌ خود و استفاده‌ از محصولات مراقبت موی لازم می توان به این نوع موها حجم بخشید.

نکات مراقبت از نوع خشک مو

توصیه می‌شود افرادی که دارای موی خشک هستند، یک یا دو بار در هفته، به خصوص با ماساژ پوست سر، روغن زیتون به همه‌ موها بمالند و آن را یک شب با روغنی که به مو مالیده شده نگه دارند و صبح روز بعد، مو باید با آب با درجه حرارت طبیعی شسته شود. بنابراین، پوست سر و موها سرزندگی پیدا می‌کنند و ریشه‌های مو تغذیه می‌شوند. از آن‌جا که موهای خشک حساس ترین نوع موها هستند‌، می‌توانید از سرم ها و روغن‌های مجاز نیز استفاده کنید.

با این حال، برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت مو، نباید موها را با آب بسیار داغ شست و باید از شامپوهای مخصوص موهای خشک استفاده شود. از آن‌جا که موهای خشک بسیار ضعیف و مستعد شکستن هستند و خاصیت ارتجاعی مو کافی نیست، باید هنگام استفاده از محصولات مراقبتی، مو را خیس کرد. زیرا انعطاف پذیری موهای خیس از موهای خشک بیشتر است.

نوع و ویژگی های موی مختلط چیست؟

در این نوع مو، غدد چربی بیش از حد کار می‌کنند، اما پوست سر ناسالم و بد شکل است. بنابراین، روغن تولید شده در پوست سر جمع می‌شود و روغن مورد نیاز نمی‌تواند به درستی به موها برسد. پوست سر دوباره روغن را جذب می‌کند. این وضعیت باعث برخی بیماری‌های پوستی در پوست سر می‌شود.

در نوع موی مختلط، در حالی که ریشه مو به شدت چرب است، انتهای مو خشک و مستعد شکستن است. بثورات و قرمزی در پوست سر دیده می‌شود. بهتر است افرادی که دارای جنس موهای مختلط هستند از محصولاتی که توسط متخصص پوست تعیین می‌شود استفاده کنند. شستشوی مو باید مرتباً با این محصولات انجام شود.

نکات مراقبتی برای نوع موی مختلط

ناسالم‌ترین نوع مو که نیاز به مراقبت بیشتری دارد، نوع موی مختلط است. افرادی که این نوع مو را دارند باید از شامپوهای مخصوص استفاده کنند. بهترین کار این است که با راهنمایی یک متخصص پوست از این شامپوها و محصولات مراقبت استفاده کنید. برای جلوگیری از تجمع روغن در پوست سر باید به مصرف آب و رژیم غذایی سالم  نیز توجه شود.

نوع و ویژگی‌های موی نرمال چیست؟

نوع موی نرمال ایده‌‌آل‌‌ترین نوع مو است. فردی با این نوع مو دارای موهایی سالم و زیباست. موی نرمال، که با مراقبت و تمیز کردن منظم به راحتی قابل نگهداری است، مراقبت از آن آسان است. موهای نرمال قوی و انعطاف‌پذیر با توزیع روغن متعادل هستند.

نکات مراقبتی برای نوع طبیعی مو

برای مراقبت از این نوع موها کافی است افرادی که دارای موهای معمولی هستند به منظور حفظ شرایط موجود اقدام کنند. برای محافظت از موهای خود که از هر نظر سالم هستند باید به نظافت و مراقبت از آن‌ها توجه کرده و تغدیه‌ سالم داشته باشید و در طول روز به اندازه کافی آب مصرف کنید. برای مراقبت از این نوع موها لازم است اطمینان حاصل کنید که محصولات تمیز کننده و مراقبت از مویی که استفاده می‌کنید حاوی مواد شیمیایی نیستند و از محصولات ارگانیک تشکیل شده‌اند.

چگونه می‌توان نوع مو را تشخیص داد؟

آزمایش‌های تخصصی ساده‌ای برای تعیین نوع موی شما وجود دارد. اما به راحتی می‌توانید نوع موهای خود را در خانه تعیین کنید.

موهای خود را بشویید. در روز دوم پس از شستن، با یک تکه دستمال کاغذی به پوست سر خود فشار وارد کنید. اگر روغنی روی دستمال باشد، به این معنی است که بافت موی نازک و چرب دارید. اگر دستمال عاری از روغن است، به این معنی است که نوع موی خشک دارید. اگر روغن از پوست سر شما آلوده شده و رشته‌های موی شما به هم چسبیده باشد، به این معنی است که پوست سرتان چرب است. اگر روغن از ریشه مو به بافت آمده باشد، اما انتهای مو خشک است و بثورات، قرمزی و موارد مشابه در پوست سر وجود داشته باشد، نوع موی شما مختلط است.

درمان شوره سر-خانومی

چه عواملی باعث ایجاد شوره در مو می‌شود؟

در موهای سالم شوره ایجاد نمی‌شود. زیرا مو به اندازه کافی تغذیه شده و رطوبت لازم را دارد. برای تشخیص سلامت موها، شاخص سلامت پوست سر است. پوست سر ناسالم می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. مهم‌ترین آن‌ها مشکل شوره سر است.

هیچ راه حل قطعی برای این مشکل که اغلب در زنان و مردان مشاهده می‌شود، وجود ندارد. هرچند که پوست سر اگر رطوبت خود را از دست بدهد و خشک شود باعث ایجاد شوره می‌شود و برای افراد مشکل‌ساز خواهد بود. برای جلوگیری از تشکیل شوره سر، اولویت استفاده از مایعات کافی و تغذیه متعادل و همچنین تا حد امکان استفاده از شامپو ضد شوره است.

چه عواملی باعث ایجاد انواع مو می‌شوند؟

مهمترین عامل در ایجاد انواع مختلف مو، بافت چربی پوست سر است که وظیفه تغذیه مو را بر عهده دارد. میزان سبوم تولید شده توسط بافت چربی به طور مستقیم در تشکیل نوع مو موثر است. اگرچه این وضعیت به طور کلی مادرزادی است، تولید بافت چربی ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

رژیم غذایی، حالات مختلف عاطفی، گردش خون، افزایش سن، مصرف داروهای متعدد، تغییرات هورمونی و شیوه‌های شست‌و‌شو و پاکسازی مو می‌تواند میزان تولید سبوم را تغییر دهد.

برای داشتن مو و پوست سر سالم چه کاری می‌توان انجام داد؟

برای داشتن مو و پوست سر سالم ابتدا باید نوع مو خود را یاد بگیرید. محصولات زیادی برای نوع موهای شما تولید می‌شود. به لطف این محصولات پوستی و آرایشی-بهداشتی، موها در صورت لزوم تغذیه می‌شوند و روغن‌های اضافی را از بین می‌برند و یا به موهای شما رطوبت و تغذیه‌ کافی می‌رسانند.

همچنین، تمیز کردن و شستشوی منظم پوست سر مهم است. تمیز کردن منظم مو علاوه بر درمان‌هایی که باید با توجه به نوع مو انجام شود امری پر اهمیت است. به عنوان مثال، شستن بیش از حد مو می تواند باعث از بین رفتن روغن مو شده و در نتیجه، باعث ضعیف شدن مو و خشکی آن شود.

در صورتی که اگر موها طولانی مدت شسته نشوند، تجمع چربی روی پوست اتفاق می‌افتد و پوست سر سلامتی خود را از دست می‌دهد و باعث می‌شود موهایتان به نوع موهای مختلط متمایل شوند. شما باید به طور مرتب موهای خود را بشویید و از محصولات تمیز کننده و مراقبت لازم با توجه به نوع موهای خود استفاده کنید.

به علاوه، تغذیه متعادل برای موهای سالم مهم است. یک رژیم غذایی متعادل و سالم برای هر قسمتی از بدن و همچنین موهای سالم مهم است. تغذیه سالم کنترل بافت چربی را فراهم می‌کند. غذاها و نوشیدنی‌های سالم و بدون چربی نیز بر روی بافت چربی پوست سر موثر هستند.

مصرف آب برای موهای سالم مهم است. یکی از مهم‌ترین عوامل حجم دهنده به موها، آب است. مقدار آب مصرفی در طول روز، روی بافت چربی پوست موثر است. مصرف آب همچنین به موها کمک می‌کند تا انعطاف پذیری پیدا کنند و رطوبت کافی را به موهایتان می‌بخشد.

استفاده از محصولات مناسب و با کیفیت برای نوع مو مهم است. علاوه بر استفاده از محصولات مناسب برای جنس موهایتان، کیفیت خوب این محصولات نیز مهم است. محصولات بی‌کیفیت می‌توانند مشکلات سلامتی مو و پوست سر را تجدید کنند. در نتیجه‌ استفاده از محصولات بی‌کیفیت، ممکن است مشکلات پوستی در مو و پوست سر سالم ایجاد شود. به خصوص افرادی که دارای انواع موهای مختلط و روغنی هستند، افرادی که دارای مشکلات پوست سر و مشکل شوره سر هستند باید از این محصولات مطابق با توصیه متخصص پوست استفاده کنند.

محصولات آرایشی و بهداشتی که برای موهای چرب فروخته می‌شوند ممکن است موهای شما را بیش از حد خشک کنند. به همین دلیل بهتر است از محصولات آرایشی و بهداشتی تحت کنترل پزشک و با کیفیت بالا استفاده کنید.

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا