رنگ مو

روشن کردن مو با اکسیدان شامپو را به صورت تصویری یاد بگیرید

روشن کردن مو با دکلره همیشه کار پر ریسکی است که ممکن است باعث آسیب دیدن موها شود. به همین دلیل بعضی خانم‌ها برای روشن کردن موهایشان در منزل از اکسیدان خالی استفاده می‌کنند. اکسیدان هم به تنهایی برای روشن کردن مو استفاده می‌شود و هم به صورت مخلوط با شامپو و صابون کاربرد دارد. این یک روش خانگی و آسان است که از نظر اقتصادی نیز به صرفه است اما برای اجرای بهتر آن، باید اطلاعات کافی داشته باشید تا نتیجه دلخواه را بگیرید. در این مطلب از مجله خانومی نحوه روشن کردن مو با اکسیدان شامپو، اکسیدان خالی و ترکیب اکسیدان و صابون را گام به گام برایتان شرح داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

اکسیدان خالی روی مو چه رنگی می‌شود؟

روشن کردن مو با اکسیدان

هیدروژن پراکساید یا پراکسیدن هیدروژن یا همان اکسیدان خودمان، یک ماده فعال کننده رنگ مو یا پودر دکلره است که در فرایند رنگ کردن مو به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند. اکسیدان رنگدانه‌های طبیعی مو را از بین می‌برد و مو را کمرنگ یا روشن می‌کند. پس اکسیدان خالی در هر صورت باعث روشن شدن موها می‌شود. اما درصد روشن شدن مو به عواملی مانند رنگ و بافت طبیعی مو، درصد و حجم اکسیدان و زمانی که اکسیدان خالی روی موهای شما می‌ماند، بستگی دارد.

استیک پوشاننده موهای سفید
گلدن رز

استیک پوشاننده موهای سفید

19%
287920 232500
تومان
اكسيدان 9 درصد 150 میل
اسکالیم

اكسيدان 9 درصد 150 میل

30%
93000 65000
تومان
واریاسیون سری Con حجم 100میل
ورد کالر

واریاسیون سری Con حجم 100میل

35%
39000 25350
تومان
فرچه رنگ مو
متفرقه

فرچه رنگ مو

33%
147000 98000
تومان
اكسيدان 6 درصد 1000 میل
اسکالیم

اكسيدان 6 درصد 1000 میل

10%
189000 169900
تومان
رنگ مو تدریجی آقایان 150میل
هیدرودرم

رنگ مو تدریجی آقایان 150میل

15%
272500 231630
تومان
رنگ مو سری دارچینی حجم 100میل
سون تایم

رنگ مو سری دارچینی حجم 100میل

23%
118000 90500
تومان

اگر موهایتان قبلا در اثر دکلره، رنگ کردن‌های مکرر یا استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی دچار مشکل شده و حالا می‌خواهید از اکسیدان خالی برای روشن کردن موهای خود استفاده کنید باید ابتدا نکاتی را در این زمینه بدانید. حجم اکسیدان خالی به مقدار پراکسید هیدروژن موجود در آن اشاره دارد.

چه اکسیدانی برای مو شما مناسب است؟

اگر رنگ طبیعی موهای شما را مشکی در نظر بگیریم، با اکسیدان حجم 10 و پراکسید هیدروژن %3 می‌توانید انتظار رنگ قهوه‌ای را روی موهای خود داشته باشید. اگر از اکسیدان حجم 20 و پر اکسید هیدروژن %6 استفاده کنید، موهای شما به سمت قهوه‌ای روشن میل می‌کند. و اگر از اکسیدان ولوم 30 با پراکسید هیدروژن %9 استفاده کنید، رنگی نزدیک به نارنجی تیره خواهید داشت. اکسیدان‌ %12 رنگ نارنجی روشن را به موها می‌دهد و اکسیدان %15 زرد تیره و در نهایت اکسیدان %18 رنگ زرد روشن.

البته اکسیدان‌های بالای %9 به صورت ترکیب اکسیدان و دکلره برای روشن کردن مو به کار می‌روند. پیشنهاد می‌کنیم از اکسیدان‌های درصد بالا بدون نظارت یک آرایشگر حرفه‌ای استفاده نکنید چون این محصولات برای استفاده در سالن‌های آرایش و مصارف خاص تولید می‌شوند و در صورت رعایت نکردن نکات تخصصی، ممکن است تأثیر نامطلوبی روی رنگ و سلامت موها بگذارند و باعث سوختگی و آسیب شدید موها شوند.

اگر موهای حساس و آسیب پذیری دارید یا در اثر رنگ‌ کردن موهایتان ضعیف و شکننده شده است، بهتر است در ابتدای کار از اکسیدان‌های %3 و %6 برای روشن کردن موهای خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید از اکسیدان %9 درصد برای نزدیک کردن موهای خود به پایه بلوند استفاده کنید، توجه داشته باشید که این اکسیدان بسیار قوی است. برای همین کنترل آن روی مو کمی مشکل خواهد بود و ممکن است باعث سوختگی و آسیب موها شود. فقط در صورتی که موهای سالم و قوی دارید و می‌خواهید حتما موهایتان را سه درجه روشن کنید از این اکسیدان استفاده کنید و البته مراقب باشید. در هر صورت رنگ موی زمینه شما هر چه باشد، اکسیدان خالی %3، یک درجه موها را روشن‌تر می‌کند، اکسیدان 6% دو درجه و اکسیدان %9 هم سه درجه مو را روشن‌تر می‌کند.

اكسيدان 9 درصد 150 میل
اسکالیم

اكسيدان 9 درصد 150 میل

30%
93000 65000
تومان
اكسيدان 6 درصد 1000 میل
اسکالیم

اكسيدان 6 درصد 1000 میل

10%
189000 169900
تومان
پودر دكلره 500 گرم
اسکالیم

پودر دكلره 500 گرم

15%
470000 399900
تومان
پودر دکلره گلد
برینکر

پودر دکلره گلد

10%
702100 631890
تومان
پودر دکلره آبی
برینکر

پودر دکلره آبی

10%
429100 386190
تومان
پودر دکلره آیس فاقد آمونیاک
برینکر

پودر دکلره آیس فاقد آمونیاک

10%
585100 526590
تومان
پودر دکلره آیس-X-47484
ویتامول

پودر دکلره آیس-X-47484

0%
715000 715000
تومان
پودر دکلره بلک
ویتامول

پودر دکلره بلک

0%
781000 781000
تومان

 راهنمای تصویری روشن کردن مو با اکسیدان خالی

گفتیم که به خاطر مضرات ناشی از دکلره، افراد زیادی برای روشن کردن مو از اکسیدان خالی استفاده می‌کنند. در این قسمت می‌خواهیم مراحل روشن کردن مو با اکسیدان خالی را گام به گام و با استفاده از تصاویر آموزش بدهیم.

وسایل لازم:

 • یک تیوپ اکسیدان کرمی (درصد اکسیدان بستگی به میزان تمایل شما به روشن کردن موهایتان دارد)
 • کاسه غیر فلزی
 • براش مخصوص رنگ مو
 • شانه و کلیپس مو
 • کلاه پلاستیکی

ابتدا اکسیدان را در یک بطری با مقداری آب مخلوط کنید. میزان آب موجود در این ترکیب باید با میزان اکسیدان برابر باشد. مخلوط را خوب ترکیب کنید و مقداری از آن را روی بخش کوچکی از موهایتان اسپری کنید. این کار را می‌کنید تا اولا مطمئن شوید به این ترکیب حساسیت ندارید. و ثانیا بعد از چند دقیقه رنگ حاصل از این ترکیب را روی موهایتان بررسی کنید. اگر از رنگ راضی بودید آن تکه از مو را بشویید.

حالا پوست پیشانی خود را در قسمت خط رویش مو با کرم یا وازلین چرب کنید تا از پوست در برابر مواد محافظت کنید.

راهنمای تصویری روشن کردن مو با اکسیدان خالی

در مرحله بعد موها را به صورت لایه لایه با استفاده از کلیپس به چند قسمت تقسیم کنید. سپس مخلوطِ آماده را داخل کاسه بریزید و با براش مخصوص رنگ کردن مو، تمام قسمت‌های مو یا بخش‌هایی را که مایلید روشن کنید به اکسیدان خالی آغشته کنید. اگر تمام موهایتان را رنگ می‌کنید، ابتدا نوک و ساقه موها را به اکسیدان آغشته کنید و سپس سراغ ریشه‌ها بروید. چون ریشه‌ها به سبب نزدیک بودن به پوست سر حرارت بیشتری دارند و سریع‌تر رنگ می‌گیرند و روشن‌تر از باقی قسمت‌ها می‌شوند.

روشن کردن مو با اکسیدان خالی

معمولا پس از اینکه مدت زمان مشخصی از آغشته کردن موها با اکسیدان بگذرد، رنگ موها به سمت روشنی خواهد رفت. هر چقدر اکسیدان به کار برده شده قوی‌تر باشد، سرعت تغییر رنگ موها و شدت روشن شدن مو بیشتر خواهد بود. اجازه دهید اکسیدان حدود یک ربع تا نیم ساعت روی موهایتان بماند. در این مدت هر چند دقیقه یک بار رنگ موها را چک کنید و هرگاه از میزان روشنی موها راضی بودید مو را آبکشی کنید.

 • نکته: حواستان باشد که اکسیدان نباید بیش از حد روی موها بماند چون باعث سوختگی و آسیب دیدگی مو می‌شود.

نکات روشن کردن مو با اکسیدان و شامپو

 روشن کردن مو با اکسیدان و شامپو

این روش برای کسانی مناسب است که موهایشان را رنگ کرده‌اند. اما نتیجه دلخواهشان را نگرفته‌اند و موهایشان تیره‌تر از رنگ مورد علاقه‌شان شده و حالا می‌توانند در خانه و با استفاده از اکسیدان و شامپو موها را کمرنگ‌تر کنند.

 • بهتر است طی سه چهار حمام قبل از روشن کردن مو با اکسیدان و شامپو، از شامپو بدون سولفات استفاده کنید و ماسک مو داخل حمام هم برای نرم شدن و تقویت موهای خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از روغن‌های طبیعی مثل نارگیل و زیتون برای تغذیه موهای خود استفاده کنید. برای به کار بردن این روش ابتدا موهای خود را خیس کنید چون این ترکیب بر روی موهای مرطوب بهتر عمل می‌کند. سپس با حوله آب موها را بگیرید تا کمی رطوبت باقی بماند.
 • سپس دو یا سه قاشق غذاخوری اکسیدان (بسته به حجم موهایتان) را در کاسه غیر فلزی بریزید و مقداری شامپو به آن اضافه کنید. میزان شامپو نباید بیش از حد باشد چون ترکیب را رقیق می‌کند و اثربخشی آن را کاهش می‌دهد. به همان میزانی که همیشه از شامپو برای شستشوی موهای خود استفاده می‌کنید در این ترکیب هم اضافه کنید. بهتر است کمی نرم کننده یا کاندیشنر هم به این ترکیب اضافه کنید تا از خشک شدن موهایتان جلوگیری کند.
 • حالا دستکش پلاستیکی بپوشید و با برس مخصوص رنگ کردن مو، تمام موهایتان را به این ترکیب آغشته کنید. حالا یک کلاه پلاستیکی روی سرتان بگذارید و بین 10 دقیقه تا 30 دقیقه صبر کنید تا موها روشن شوند و به خوبی با آب ولرم آبکشی کنید.

نکته: بهتر است تا مدتی بعد از این روش، به روغن درمانی و تقویت موها با ماسک‌های طبیعی ادامه دهید. تا چند هفته بهتر است از حرارت دادن مستقیم مو مانند اتو مو و سشوار خودداری کنید تا موها آسیب نبینند و خشک و شکننده نشوند.

نکات روشن کردن مو با اکسیدان و صابون

اکسیدان خالی روی مو چه رنگی می‌شود

شما می‌توانید از ترکیب اکسیدان و صابون هم برای روشن کردن موها استفاده کنید. این یک روش قدیمی و محبوب بین خانم‌هاست که همیشه کاربرد داشته و نتیجه بخش بوده است. افرادی که سال‌هاست از این روش استفاده می‌کنند می‌گویند ترکیب اکسیدان و صابون رنگ طلایی یا کرمی روشن به موها می‌دهد. البته شدت رنگ بستگی به مقدار و درصد اکسیدان و مدت زمانی است که ترکیب روی موها باقی می‌ماند. همچنین باید ترکیب مناسب که رنگ دلخواه را برایتان به ارمغان می‌آورد، با آزمون و خطا به دست بیاورید. به هر حال این روش قدیمی طرفداران پر و پا قرصی دارد که سالهاست به این شکل موهای خود را رنگ می‌کنند.

 • در این روش مقداری (حدود نصف) صابون را رنده کرده و با اکسیدان ترکیب می‌کنند. سپس موها را به این مواد آغشته کرده و حدود 30 دقیقه بعد آبکشی می‌کنند.
 • بهتر است برای روشن کردن مو از صابون بچه یا صابون‌های حاوی مواد طبیعی نرم کننده مانند روغن زیتون، بادام و نارگیل استفاده کنید تا موها زیاد خشک نشوند چون استفاده از صابون می‌تواند باعث خشکی و آسیب به موها شود.
 • همچنین بعد از رنگ کردن مو با صابون و اکسیدان، تا مدتی بعد از هر بار استحمام به موها کرم مو یا ماسک مو بدون نیاز به آبکشی بزنید تا خشکی موها از بین برود.

سخن آخر

روشن کردن مو با اکسیدان خالی و ترکیب اکسیدان با شامپو یا صابون، یک روش خانگی کم هزینه و ساده برای رنگ کردن موهاست. با این حال نتیجه حاصل از این روش کاملا به جنس، ضخامت، بافت و رنگ موی طبیعی شما، و همچنین نوع و درصد اکسیدان مورد استفاده دارد.

برای گرفتن نتیجه دلخواه، بهتر است قبل از استفاده از این روش درباره نوع و حجم اکسیدان مناسب برای موهای خود با یک آرایشگر حرفه‌ای مشورت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم برای این کار از مدتی قبل، موهایتان را با ماسک‌های آبرسان و ماساژ روغن‌های طبیعی تقویت کنید و نکات ایمنی ذکر شده در متن بالا را کامل و دقیق رعایت کنید تا موهایی خوشرنگ، سالم و زیبا داشته باشید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 5 / 5. مجموع آرا: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا