آرایش صورت

با فرم‌های صورت و آرایش مناسب هر یک آشنا شوید

چیزهایی درباره چهره‌تان وجود دارد که برای داشتن ظاهری زیبا دانستن‌شان بسیار مهم است؛ مثل انتخاب مدل کوتاهی مو، آرایش ابرو یا شناخت انواع فرم صورت برای میکاپ. شاید تشخیص فرم صورت به‌ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد اما برای داشتن یک آرایش جذاب و کانتورینگ طبیعی بسیار پراهمیت است. پس بهتر است ببینید فرم صورت شما چیست؟ آیا می‌دانید چه نوع آرایشی مناسب چهره شماست؟ پاسخ سوالات خود را در این مقاله از مجله خانومی خواهید یافت.

انواع فرم های صورت و آرایش مناسب هر کدام

بسته به خطوط افقی، عمودی، زاویه‌های صورت و محل قرارگیری هر عضو، صورت‌ها به چند فرم تقسیم می‌شوند که در ادامه با جزییات بیشتری به آنها می‌پردازیم و آرایش مناسب هرکدام را معرفی می‌کنیم.

انواع فرم صورت زنانه

فرم صورت گرد

فرم صورت های گرد (Round face) چانه‌ای منحنی شکل دارند و خط فک‌شان برجسته نیست. در شکل صورت گرد، عرض پیشانی و قسمت پایین صورت یکسان است (طول و عرض یکسان است). با این حال افراد دارای فرم صورت گرد، می‌توانند گونه‌های برجسته‌ای داشته باشند.

بسیاری توصیه می‌کنند که برای آرایش فرم صورت گرد باید سراغ ایجاد توهم کشیدگی صورت بروید و کاری کنید که فرم صورت شما به فرم بیضی نزدیک‌تر شود. پس کانتور کردن در قسمت شقسقه و چانه یکی از بخش‌های مهم آرایش برای صورت‌های گرد است.

فرم صورت گرد

نکات آرایش صورت گرد

 • برای کانتور کردن صورت‌های گرد باید سراغ نواحی پیشانی، زیر استخوان ابرو و چانه‌ بروید تا با این کار توجه را به مرکز صورت خود بکشانید.
 • می‌توانید رژ گونه خود را روی استخوان گونه بزنید و از هایلایتر در اطراف فک استفاده کنید تا گونه‌ها کمی برجسته‌ و مشخص‌تر شوند.
 • در مورد رنگ آرایش خود برای فرم چهره گرد، بهتر است سراغ رنگ‌های خنثی و نود بروید؛ چراکه رنگ‌های روشن حالت گرد صورت شما را بیشتر نشان می‌دهند.

برای مطالعه بیشتر مقاله آرایش مناسب فرم صورت گرد را ببینید.

فرم صورت مستطیلی

فرم صورت مستطیلی یک فرم کشیده با پیشانی پهن و فک‌ زاویه‌دار است. به‌علاوه در این شکل صورت اندازه پیشانی و استخوان فک با یکدیگر برابر هستند.

فرم صورت مستطیلی و آرایش مناسب این فرم چهره

نکات آرایش صورت مستطیلی

 • بهتر است در آرایش خود از کرم‌پودری روشن استفاده کنید تا چهره‌تان قوس‌های بیشتری پیدا کند و به فرم چهره بیضی و گرد نزدیک‌تر شود.
 • برای کانتور کردن صورت مستطیلی بهتر است با براش کانتور روی گونه‌ها خطی افقی بکشید و آن را محو کنید. رژ گونه خود را هم بالای خط کانتور و روی سیب گونه خود بکشیدو
 • اطراف چانه خود را نیز با هایلایتر کمی روشن کنید.

برای آرایش کردن بر اساس فرم صورت، هایلایتر یکی از لوازم آرایشی بسیار پرکاربرد است که برعکس کانتور عمل می‌کند. برای آشنایی بیشتر با هایلایتر پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به مقاله هایلایتر چیست؟ از انواع هایلایتر صورت چطور استفاده کنیم؟ بزنید تا به درستی و در زمان مناسب از آن برای آرایش کردن چهره خود استفاده کنید.

فرم صورت الماسی

مدل صورت الماسی (Diamond face) گونه‌هایی پهن و چانه‌ تقریبا نوک تیز دارد. عموما قسمت پیشانی و چانه باریک‌تر از قسمت میانی صورت است. تمرکز آرایش این شکل صورت بر این است که زاویه‌های تیز و کشیدگی بیش از حد گونه‌ها را متعادل‌تر کند و تمرکز را از مرکز صورت به قسمت پیشانی بیاورد.

تشخیص فرم صورت الماسی

نکات آرایش صورت الماسی

 • از کانتور روی قسمت بالایی پیشانی برای پهن‌تر نشان دادن آن و زیر چانه برای بزرگ‌تر نشان دادن خط فک استفاده کنید.
 • از هایلایتر در امتداد خط فک و زیر گونه‌های خود استفاده کنید تا برجستگی‌های صورت شما متعادل‌تر شود.
 • بهتر است برای آرایش صورت الماسی از رژ یا تینت لب‌های خیلی روشن دوری کنید.

برای مطالعه بیشتر مقاله آرایش مناسب فرم صورت الماسی را ببینید.

فرم صورت مربعی

خط فک فرم صورت‌ مربعی (Square face) کمی خمیده است و کناره‌های صورت این افراد یک خط صاف را تشکیل می‌دهند. این نوع فرم چهره، زاویه‌‌دار  اما در اندازه طول و عرض و قسمت فک و پیشانی تعادل برقرار است. برای آرایش صورت مربعی بهتر است از کانتور برای نرم کردن زوایای برجسته صورت استفاده کنید.

شکل صورت مربعی و آرایش مناسب آن

نکات آرایش صورت مربعی

 • یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای آرایش صورت مربعی، کانتور کردن شقیقه‌ها و فک است. برای استفاده از کانتور روی خط فک، آن را با یک براش نرم به‌سمت بالا بکشید تا فک حالتی طبیعی‌تر داشته باشد.
 • استفاده از رژگونه روی سیب گونه‌های افراد با فرم صورت مربعی، باعث نرم‌تر کردن زاویه‌های صورت آن‌ها می‌شود.
 • از هایلایتر برای وسط پیشانی استفاده کنید.
 • بهتر است برای آرایش صورت مربعی از رنگ‌های تندی مثل زرد یا فیروزه‌ای دوری کنید و به جای آن تمرکز خود را روی خط چشم خود بگذارید.

برای مطالعه بیشتر مقاله آرایش مناسب فرم صورت مربعی را ببینید.

فرم صورت مثلثی

در این فرم صورت پیشانی معمولاً باریک و استخوان آرواره پهن است. به‌علاوه افراد دارای فرم صورت مثلثی معمولاً چانه‌ای بیرون‌زده و برآمده دارند.

فرم صورت زنانه مثلثی

نکات آرایش صورت مثلثی

 • یکی از مهم‌ترین نکات آرایش صورت مثلثی استفاده درست از کانتور است. بهتر است به کمک براش کانتور خود، گونه و استخوان فکتان را کمی تیره‌تر کنید.
 • برای پیشانی و چانه خود نیز از هایلایتر استفاده کنید.
 • رژ گونه را نیز روی سیب گونه‌ها بکشید و آن را به سمت شقیقه‌هایتان فید کنید.

فرم صورت بیضی

فرم صورت بیضی (Oval face) یکی از متعادل‌ترین انواع فرم صورت زنانه است و می‌توان تمرکز آرایش را روی کوچک‌تر نشان دادن خط فک گذاشت. اکثر کسانی که صورت بیضی دارند، بینی تیزی ندارند و می‌توانند با استفاده کانتور و هایلایتر تمرکز را روی مرکز صورت و بینی خود بیاورند.

فرم صورت بیضی شکل و میکاپ مناسب آن

نکات آرایش صورت بیضی

 • برای آرایش بینی برنزر خود را از بالا روی دو تیغه بینی خود بکشید. این کار جلوه بینی را در صورت شما بیشتر خواهد کرد.
 • از هایلایتر برای استخوان گونه‌ها استفاده کنید.
 • بهتر است افراد دارای فرم صورت بیضی از ابرو‌های کمانی بلند استفاده کنند تا شکل کلی استخوان ابروی آن‌ها حفظ شود.
 • در آرایش برای صورت بیضی بهتر است تمرکز را روی یک بخش از صورت مثل لب‌ها یا بینی بگذارید و بقیه صورت را در حالتی ساده و متعادل نگه دارید.

برای مطالعه بیشتر مقاله آرایش مناسب فرم صورت بیضی را ببینید.

فرم صورت قلبی

چهره‌هایی با فرم صورت قلبی (Heart-shaped face) عموما گونه‌هایی برجسته دارند و فک صورت دارای زاویه تندی است؛ بنابراین این افراد باید از آرایش ملایم استفاده کنند و به‌جای برجسته کردن قسمت فک و چانه سعی کنند با برنز کردن پیشانی، صورت‌شان را از تمام زوایا متعادل‌تر نشان دهند.

فرم صورت قلبی شکل و آرایش مناسب آن

نکات آرایش صورت قلبی

 • از یک برنزر یا کانتور تیره‌تر از پوست خود در کنار شقیقه‌ها، زیر چانه‌ و نوک بینی ستفاده کنید.
 • بهتر است از هایلایتر در بخش بالایی بینی و اطراف فک استفاده شود.
 • سعی کنید به جای تمرکز رو چشم‌ها، لب‌ها را براق و پررنگ کنید تا تمرکز از روی خط فک به روی لب‌ها بیاید.
 • از سایه چشم‌های روشن‌ استفاده کنید و زیاد سراغ سایه‌های دودی نروید.
 • استفاده از یک رژ گونه ملایم برای جلوه دادن به سیب گونه‌ها می‌تواند در تصویر کلی آرایش شما موثر باشد.

برای مطالعه بیشتر مقاله آرایش مناسب فرم صورت قلبی شکل را ببینید.

فرم صورت کشیده

اگر صورت کشیده و لاغری دارید بهتر است سعی کنید خط فک خود را کمی کوچک‌تر نشان دهید و از روش‌ها و محصولاتی استفاده کنید که به بیشتر شدن عرض استخوانی صورت شما کمک می‌کنند.

فرم صورت کشیده و میکاپ مناسب آن

نکات آرایش صورت کشیده

 • از هایلایتر برای برجسته کردن گونه‌ها استفاده کنید.
 • کانتور خط رویش موی پیشانی، شقیقه‌ها و زیر چانه پیشنهاد می‌شود.
 • سعی کنید ابروهای خود را به بیرون (نه به سمت بالا) لیفت کنید تا عرض صورتتان بیشتر به چشم بیاید.
 • مژه‌های پرپشت می‌تواند به آرایش فرم چهره کشیده جلوه بیشتری ببخشد. خط چشم گربه‌ای هم برای این فرم صورت یک انتخاب مناسب است.

برای مطالعه بیشتر مقاله آرایش مناسب فرم صورت کشیده و لاغر را ببینید.

روش تشخیص فرم صورت

برای تشخیص فرم صورت چندین راه وجود دارد. در ادامه چهار روش ساده‌تر را برای تشخیص فرم صورتتان معرفی کرده‌ایم.

1. تشخیص فرم صورت از روی شکل فک

رو به روی آینه بایستید و به شکل فک خود دقت کنید. اگر فک شما خمیده و گرد است احتمالاً صورتی بیضی شکل یا گرد دارید اما اگر زاویه‌دار و تیز به نظر می‌رسد، فرم صورت شما مربعی، الماسی یا قلبی شکل است.

2. تشخیص فرم صورت از روی طول و عرض چهره

برای تشخیص قطعی مدل صورت خود سراغ یک متر بروید و طول و عرض آن را اندازه بگیرید.

 • اگر طول صورت شما بلندتر از عرض است احتمالاً صورتی بیضی شکل یا کشیده دارید.
 • اگر طول و عرض صورت شما یکسان است صورتی مستطیلی یا گرد دارید.

3. تشخیص فرم صورت از روی عکس

در این روش می‌توانید یک سلفی واضح از خود بگیرید، آن را چاپ کنید و به کمک یک ماژیک نقاط مهم صورت خود را به یکدیگر وصل کنید. شکل نهایی، مدل صورت شما را نشان می‌دهد.

4. کشیدن فرم صورت در آینه

در این روش با فاصله یک دست از آینه بایستید و به رو‌به‌رو خیره شوید. سپس از کسی بخواهید تا خطوط دور تا دور صورت شما را در آینه و به کمک ماژیک یا یک ٰرژ لب بکشد. شکل کلی به‌دست آمده را با الگو‌های گفته شده در انواع فرم های صورت مطابقت دهید تا مدل چهره خود را پیدا کنید.

روش تشخیص انواع فرم صورت

کلام آخر

در این نوشته ابتدا سراغ بررسی فرم های صورت و آرایش مناسب آن‌ها رفتیم. در ادامه هم روش تشخیص فرم صورت بر اساس 4 روش متفاوت را معرفی کردیم. با توجه به توضیحات داده شده شکل چهره شما در کدام یک از این الگو‌ها قرار می‌گیرد؟ از چه ترفندهایی استفاده می‌کنید تا فرم صورت خود را متعادل‌تر کنید؟

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا