مراقبت از پوست

چگونه ضدآفتاب اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

ضد آفتاب اصل و تقلبی از نظر ظاهری چه تفاوتی باهم دارند؟ زمانی که با دو کرم ضد آفتاب از یک برند با بسته بندی، لوگو و حتی قیمت مشابه روبرو هستیم، برای تشخیص اصل بودن ضد آفتاب از چه روشی استفاده کنیم؟ با مجله خانومی همراه باشید تا مروری بر راه های تشخیص ضد آفتاب اصل از تقلبی داشته باشیم.

چرا استفاده از ضد آفتاب اصل اهمیت دارد؟

بارها کپی محصولات و برندهای معروف را با قیمت ارزان‌تر در بازار مشاهده کرده‌اید، در این شرایط مطمئن باشید که آن محصول تقلبی (fake) است. مسئله تنها قیمت نیست، در بسیاری موارد این محصولات تقلبی به قدری خطرناک و بی‌کیفیت هستند که باعث بروز بیماری های پوستی مختلف مانند کهیر، جوش، اگزما و در موارد حادتر سرطان پوست می‌شوند.

ضدآفتاب ها برای سلامت پوست و بدن ما اهمیت ویژه‌ای دارند اما عدم توجه به کیفیت این محصولات ممکن است منجر به آسیب‌های جبران ناپذیر به پوست و بدن ما شود. بنابراین تشخیص ضد آفتاب اصل و تقلبی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. تمامی برندهای اصل و تقلبی را می‌توان تا حدودی به کمک راه‌های تشخیص ذکر شده در زیر بررسی کرد.

تشخیص کرم ضد آفتاب اصل

چه روش‌هایی برای تشخیص اصل بودن ضدآفتاب وجود دارد؟

تفاوتی ندارد که ضد آفتاب خود را آنلاین می‌خرید یا حضوری. در ادامه 9 روش تشخیص ضد آفتاب اصل را برای شما توضیح می‌دهیم که برای هر نوع خریدی مناسب است.

1. قیمت ضد آفتاب

محصولات بهداشتی از جمله کرم‌های ضد آفتاب در مدل‌ها و قیمت‌های مختلف در بازار موجود هستند. بعضی از این محصولات وارداتی، بعضی صادراتی و دسته دیگر تولید داخل کشور هستند. اکثر محصولات داخلی قیمت پایین‌تری دارند اما قیمت بالا لزوما به معنای کیفیت بهتر نیست.

اگر با یک محصول وارداتی مواجه شدید که قیمت آن بسیار پایین‌تر از قیمت ثبت شده در فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر بود، شک نکنید که آن کالا تقلبی است. در ترکیبات این ضد آفتاب‌ها بیشتر از مواد پرکننده (Filler) استفاده شده و درصد مواد فعال آن‌ها بسیار کم است؛ بنابراین در مراقبت از پوست شما ضعیف عمل می‌کنند.

2. فرمولاسیون مواد سازنده ضد آفتاب

بررسی ترکیبات تشکیل دهنده، یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص ضد آفتاب اصل است. طبیعی است که اکثر افراد نمی‌توانند مثل یک متخصص شیمی محصولات مراقبت از پوست را بررسی کنند اما می‌توان به سراغ بررسی برچسب ترکیبات رفت. اگر در این ترکیبات اسم موادی مثل سرب، آرسنیک و جیوه نوشته شده باشد آن ضد آفتاب فیک و بسیار خطرناک است.

بسیاری از تولیدکننده‌های ضد آفتاب‌های فیک به‌طور کلی برچسب مواد تشکیل‌دهنده را از روی جعبه محصول حذف می‌کنند. پس اگر به جعبه ضد آفتاب دقت کردید و برچسب ترکیبات را پیدا نکردید، به اصل بودن ضد آفتاب شک کنید.

3. تاریخ انقضا ضد آفتاب

پیش از خرید ضد آفتاب حتماً تاریخ انقضای آن را بررسی کنید. اگر تاریخ انقضای محصول گذشته بود یا زمان کمی برای مصرف آن وجود داشت، آن را نخرید؛ البته برخی از تولید‌کنندگان ضد آفتاب‌های تقلبی، تاریخ انقضای محصول را تغییر می‌دهند و تاریخ جدیدی روی آن درج می‌کنند.

مشخصات ضدآفتاب اصل

برای تشخیص ضد آفتاب اصل و تاریخ‌گذشته از این نکات استفاده کنید:

  • ضد آفتاب‌های تاریخ گذشته معمولاً بسیار رقیق و آبکی هستند و بافتی یک‌دست ندارند.
  • اگر کرم ضد آفتاب بوی نامطبوعی شبیه به بوی ترشیدگی داشت، به احتمال زیاد تاریخ مصرف آن گذشته است.

اگر تاریخ مصرف ضد آفتابی تمام شود، ترکیبات فعال آن تغییر شکل می‌دهند و دیگر کارآمدی و محافظت قبل را ندارند و حتی ممکن است به پوست شما آسیب بزنند.

ضد آفتاب منقضی و فاسد به پوست آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند. برای آشنایی با علائم خراب شدن ضد آفتاب و راه‌های تشخیص ضد آفتاب فاسد، حتما نگاهی به مقاله چگونه فاسد شدن کرم ضد آفتاب را تشخیص دهیم؟ داشته باشید.

4.بسته بندی ضد آفتاب اصل

برای تشخیص اصل بودن ضد آفتاب باید مثل یک کاراگاه عمل کنید. فرض کنید می‌خواهید یک ضد آفتاب لافارر بخرید، وارد سایت تولید کننده محصولات لافارر شوید و عکس محصول مد نظر خود را پیدا کنید. سپس آن را با جعبه محصول مد نظر خود تطبیق دهید.

جعبه ضد آفتاب‌های تقلبی معمولاً کیفیت پایینی دارند و در آن‌ها از فونت‌، لوگو و طراحی متفاوتی نسبت به نمونه‌های اصلی استفاده شده است.

۵. تفاوت بافت کرم ضد آفتاب اصل و تقلبی

ضد آفتاب‌های اصل بافتی سبک و یکدست دارند و روی پوست تا حداقل ۶ ساعت تغییر رنگ نمی‌دهند؛ درحالی‌که بافت کرم‌های ضد آفتاب تقلبی سنگین، چرب و ناهمگن است و به‌خوبی روی پوست پخش نمی‌شوند.

تشخیص ضد آفتاب تقلبی از روی بافت آن

6. رنگ کرم ضد آفتاب تقلبی

ضد آفتاب‌های تقلبی ممکن است با رنگ و کارایی متفاوت موجود باشند. به‌طور مثال اگر در سایت‌های معتبر یا در سایت سازنده، تنها نوع بی رنگِ محصول موجود باشد اما در فروشگاه منتخب خود شاهد چند رنگ و پوشش دهی متفاوت از آن کالا بودید، حتما به اصل بودن ضد آفتاب شک کنید. بهتر است پیش از خرید این مورد را در سایت‌های معتبر یا سایت سازنده کالا حتما چک کنید.


مشاهده قیمت ضدآفتاب رنگی و بی رنگ در فروشگاه اینترنتی خانومی


7. عطر و بوی کرم ضد آفتاب

برای تشخیص ضد آفتاب اصل از تقلبی می‌توانید مقدار کمی از محصول را روی دست خود بزنید و آن را بو کنید. ضد آفتاب‌های تقلبی معمولاً رایحه‌ای تند یا ترش دارند. در حالی که یک ضد آفتاب اصل یا رایحه‌ای ندارد یا بوی آن مطبوع و ملایم است.

8. برچسب اصالت کالا

استفاده از برچسب زرد رنگ اصالت کالا یکی از معتبرترین راه‌های تشخیص کرم ضد آفتاب اصل است. روی این برچسب کد ۱۶ رقمی حک شده است که با خراش دادن روکش، نمایان می‌شود. کافی است این کد را به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال کنید. اگر پاسخی مبنی بر اصالت کالا دریافت کردید، مطمئن باشید با یک ضد آفتاب اصل روبرو هستید.

9. معتبر بودن محل خرید ضد آفتاب

خرید از فروشگاه‌های معتبر می‌تواند خیال شما را بابت اصل بودن ضد آفتاب راحت کند. ضد آفتاب‌های خارجی وارداتی، باید مهر وزارت بهداشت داشته باشند. البته فروشگاه‌های معتبری هستند که محصولات آرایشی بهداشتی را به‌صورت مستقیم و در تعداد محدود وارد می‌کنند که باید در مورد شرایط نگهداری و توزیع کالاها از سوی این فروشگاه‌ها اطمینان حاصل کنید.

از طرفی ضد آفتاب‌های داخلیِ مورد تایید وزارت بهداشت را از فروشگاه‌هایی تهیه کنید که دارای مجوز و نماد اعتماد الکترونیکی هستند. تمامی کالاهای داخلی باید دارای پروانه بهداشت باشند که از طریق یک برچسب روی کالا مشخص شده و حاوی مشخصات کامل سازنده، سال و سری ساخت محصول است.

فروشگاه خانومی یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی محصولات آرایشی بهداشتی و دارای نماد اعتماد الکترونیکی (enamad) است که می‌توانید با اطمینان کامل و تضمین اصل بودن کالا، ضد آفتاب‌های ایرانی و خارجی خود را از آن تهیه کنید.

فروشگاه خانومی

کلام آخر

ضد آفتاب اصل و تقلبی ممکن است علاوه بر بسته بندی، در بسیاری از جزییات مشابه به نظر برسند که در این صورت تشخیص را برایمان سخت می‌کند. اما در این مقاله از مجله خانومی راه‌های تشخیص اصل بودن ضد آفتاب را مرور کردیم و پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام به خرید، تمامی این موارد را بررسی کنید یا از سایت‌ها معتبر و دارای ضمانت اصل بودن کالا، خرید خود را انجام دهید.

سوالات متداول تشخیص ضد آفتاب اصل

مهم‌ترین ترکیبات استفاده شده در ضد آفتاب اصل چیست؟

در ترکیبات ضد آفتاب‌های اصل و باکیفیت معمولاً از اکسی بنزون، اکتینوکسات، هموسالات، اکتیسالات، آووبنزون، اکتوکریلن و انواع عصاره‌های گیاهی استفاده شده است.

چطور  اصل بودن محصولات مراقبت از پوست را تشخیص دهیم؟

بهترین روش، بررسی کد اصالت کالاست که روی جعبه محصول حک شده است. روش‌های تشخیص اصل بودن ضد آفتاب که در این مقاله بررسی شده، عموما در مورد تمام محصولات بهداشتی و آرایشی صدق می‌کنند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3.4 / 5. مجموع آرا: 9

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا