مراقبت از پوست

مراقبت از پوست در سفر: چطور مراقب پوستمان باشیم؟

مراقبت از پوست آن‌قدر مهم است که حتی در تعطیلات هم نباید آن را تعطیل کنید! آماده‌ شدن برای یک سفر می‌تواند به اندازه کافی گیج‌ کننده باشد، متأسفانه اگر با روتین مراقبت از پوست مناسب آماده نباشید، گاهی اوقات در فاصله زمانی بین قرار گرفتن در هواپیما و سپس یک محیط کاملاً جدید، پوست شما ممکن است کمی آزاردهنده شود. شاید بشود گفت مراقبت از پوست در مسافرت از روزهای عادی هم مهم‌تر است. در این مقاله از وبلاگ خانومی نه‌تنها به روتین مراقبت از پوست در سفرهای تابستانه و زمستانه می‌پردازیم، بلکه چند محصول مراقبتی را هم به شما معرفی می‌کنیم تا بدون دغدغه برای یک سفر هیجان انگیز آماده باشید.

بی معطلی محصولات مراقبت پوستت رو ببین

مراقبت از پوست در سفرهای تابستانه

عوامل تاثیرگذار روی پوست در سفر

به تعویق افتادن روتین مراقبت از پوست یا عدم انجام آن، قرار گرفتن در معرض شرایط مختلف آب و هوایی، برخورد با انواع آلودگی‌های محیطی ( آلودگی سطح لوازم استراحت)، بهم خوردن و یا تغییر برنامه غذایی و … از جمله عواملی هستند که در هنگام سفر بر پوست شما تاثیر می‌گذارند. باهم مروری بر این عوامل داشته باشیم:

✨حتما بخوانید: مراحل روتین پوستی؛ بایدها و نبایدهای مراقبت از پوست

1. تغییر آب و هوایی

هنگامی که پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد به شدت دچار آسیب می‌شود. فرقی ندارد با چه وسیله‌ای به محل مورد نظر خود بروید، چنانچه هوای مکانی که شما به آن سفر می‌کنید خشک باشد، بر پوست شما تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این هنگام سفر ممکن است شرایط شما به‌نحوی باشد که نتوانید به میزان کافی آب بنوشید. این موضوع سبب می‌شود پوست تمایل به جذب آب بیشتری از بدن داشته باشد تا رطوبت مورد نیاز خود را تامین کند. 

همچنین آب و هوای مکانی را که به آن سفر می‌کنید، بررسی کنید. اگر هوا سرد باشد، رطوبت آن بسیار کم است و پوست شما به سرعت خشک می‌شود. اگر مکان گرم و مرطوب است، پوست شما چربی ترشح می‌کند و مستعد کمدون (مسدود شدن منافذ) می‌شود.

2. تغییر در روتین مراقبت از پوست روزانه

هنگام سفر، غیرممکن است که از روال روزانه مراقبت از پوست خود پیروی کنید. در بین پروازهای شبانه خود، سفر با قطار و ماشین شخصی، حتی زمانی برای شستن صحیح صورت خود نخواهید داشت. هنگامی که پوست شما تمیز نیست، سلول‌های مرده پوست روی سطح آن تجمع می‌یابد و منجر به ایجاد ناهمواری رنگ پوست و ایجاد جوش می‌شود.

✨حتما بخوانید: راهنمای جامع روتین مراقبت از پوست چرب و جوش دار

3. تغییر در محصولات مراقبت از پوست

محصولاتی که توسط هتل‌ها ارائه می‌شوند، مشکلات پوستی خاصی را برطرف نمی‌کنند یا متناسب با نوع پوست شما طراحی نشده‌اند و ممکن است استفاده از آنها باعث جوش و سایر مشکلات پوستی شود. بنابراین حدالامکان محصولات مراقبت پوست خود را تغییر ندهید.

4. تغییر در برنامه استراحت

هنگام مسافرت، چرخه خواب و بیداری نامنظم می‌شود. بنابراین، ممکن است نتوانید از روتین معمول مراقبت از پوست که در خانه انجام می‌دهید، پیروی کنید اما لازم هم نیست نگران باشید زیرا برای این مشکلات راهکارهایی وجود دارد.

هنگام سفر نیازی به سرمایه گذاری روی محصولات جدید برای مراقبت از پوست نیست و روتین مراقبت از پوست در سفر نیاز به پیچیدگی خاصی ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روتین عادی روزانه خود را تغییر دهید و فقط محصولات «ضروری» را به‌همراه داشته باشید.

نحوه استراحت در سفر برای سلامت پوست

مراقبت از پوست در مسافرت

وقتی در سفر هستید، روتین مراقبت از پوست شما ممکن است خیلی هم در بالای لیست کارهای ضروری شما قرار نگیرد، اما اگر تمام این مدت را صرف کرده‌اید تا اوضاع را برای پوستتان بهتر کنید، قطعاً دلتان نمی‌خواهد تعطیلات، شما را مغلوب کند یا منجر به خشکی، آفتاب‌ سوختگی یا جوش‌ زدن پوست شما بشود. به‌همین دلیل دانستن ترفندها و نکات روتین مراقبت از پوست در سفر و حفظ سلامت آن بسیار مهم است.

مراقبت از پوست در سفرهای تابستانه

روتین مراقبت از پوست در سفر

به‌طور کلی، هرچه بیشتر بتوانید روتین مراقبت از پوست خود را در سفر حفظ کنید، بهتر است. ثابت نگه‌داشتن روتین پوستی از اهمیت بیشتری هم برخوردار است. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید یک روتین کامل را حفظ کنید، حتماً مراحل اصلی را طی کنید: تمیزکردن، رطوبت‌ رسانی و ضد آفتاب.

پیش درآمد: شب قبل از سفر، پوستتان را اسکراب کنید

زمانی که در سفر هستید، ممکن است نتوانید از روتین روزانه مراقبت از پوست همیشگی‌تان پیروی کنید. در بین پروازها، سفرهای قطار و سفرهای جاده‌ای، شاید حتی فرصتی برای شستن درست‌وحسابی صورتتان پیدا نکنید. وقتی پوست شما تمیز نیست، سلول‌های مرده پوست روی سطح آن جمع می‌شوند که منجر به ناهمواری پوست و ایجاد جوش خواهد شد. بنابراین اولین مرحله روتین مراقبت از پوست در مسافرت، قبل از سفر اتفاق می‌افتد. برای همین اسمش را پیش درآمد گذاشتیم.

اسکراب صورت قبل از سفر

ممکن است تصور کنید که اسکراب و لایه برداری برای پوست آن هم قبل از سفر خیلی خشن باشد اما بهترین راه برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست است. از یک اسکراب ملایم استفاده کنید و پوست خود را به آرامی ماساژ دهید تا سلول‌های مرده و ناخالصی‌های پوست از بین برود، سپس آن را با آب ولرم بشویید. پس از آن، یک ماسک آبرسان استفاده کنید تا پوست شما را برای روز بعد تغذیه و آبرسانی کند.

  • برای پوست‌های خشک از محصولی کرمی و غلیظ استفاده کنید تا پوست شما بتواند رطوبت را جذب کند.
  • برای پوست‌های چرب از محصولی بر پایه ژل، استفاده کنید تا از تولید چربی اضافی پوست جلوگیری شود.
  • برای پوست‌های حساس، محصولی ملایم و بازسازی‌ک ننده که فاقد پارابن و رایحه است، انتخاب کنید.

✨حتما بخوانید: با فیشیال صورت هرگز برای جوان شدن دیر نیست

مرحله اول: پوست را کاملا تمیز کنید

حتی در تعطیلات هم تمیزکردن پوست یک مرحله کلیدی است. پاکسازی یک گام ضروری برای داشتن پوستی سالم است، بنابراین موقع سفر از آن غافل نشوید. محلول میسلار و پاک‌ کننده آرایش گارنیر یک انتخاب عالی است.

این محصول مناسب پوست‌های خشک و حساس و پاک کننده عمقی آرایش و آلودگی‌های روزانه است که برای خرید ان می‌توانید از طریق دکمه خرید زیر اقدام کنید. اگر تونر بخش مهمی از روتین مراقبتی شما را تشکیل می‌دهد، تونر پاک‌ کننده صورت سینره هم یک گزینه مناسب است که با یک تیر دو نشان می‌زند.

مرحله اول روتین مراقبت از پوست در سفر

خرید میسلار آرایشی گارنیر

مرحله دوم: پوست شما نیاز به آبرسانی دارد

همان‌طور که بارها شنیده‌اید، استفاده از کرم مرطوب‌ کننده و آبرسان از واجبات است. به‌طور کلی بعد از هربار که صورتتان را می‌شویید، باید از مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت و چربی شسته شده از پوستتان را به آن بازگردانید. به‌خصوص اگر با هواپیما سفر کنید. چون کابین هواپیما به‌شدت خشک‌ است و رطوبت طبیعی پوستتان را هم از بین می‌برد، پوست شما از حالت عادی خشک‌تر خواهد شد.

یک مرطوب کننده خوب به حفظ سلامت پوست شما کمک می‌کند. چراکه پوست شما را هیدراته نگه می‌دارد و این فرآیند از ایجاد جوش و مشکلات پوستی ناشی از خشکی بیش از حد جلوگیری می‌کند. پس حتما به‌یاد داشته باشید که قبل از سوار‌شدن به هواپیما، پوست خود را مرطوب کنید. هوای داخل هواپیما می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.

استفاده از مرطوب کننده و آبرسان در سفر

خرید مرطوب کننده و آبرسان

مرحله سوم: ضد آفتاب را هرگز هرگز فراموش نکنید

داریم از واجبات و ضروریات صحبت می‌کنیم. ضد آفتاب هم که از همه واجبات واجب‌تر است! به‌خصوص که در طول سفر مشغول گشت‌وگذار هستید و زمان زیادی را بیرون از خانه صرف می‌کنید. کرم ضد آفتاب و ضد لک لافارر برای روتین مراقبت از پوست در سفر یک گزیبسیار مناسب است. دو قانون اصلی ضد آفتاب را هم که می‌دانید: قانون اول حداقل SPF 30 و قانون دوم تجدید کرم ضد آفتاب بعد از 2 ساعت.

استفاده از ضد آفتاب برای مراقبت پوست در مسافرت

خرید کرم ضد آفتاب لافارر

نکات مهم مراقبت از پوست در سفرهای زمستانه

اگر ترجیح می‌دهید در زمستان و آب و هوای سرد، سبک سفر کنید، فقط موارد ضروری را رعایت کنید. موارد ضروری یعنی کرم ضدآفتاب با حداقل SPF 30، دستمال مرطوب آرایشی، پاک‌ کننده صورت و مرطوب‌ کننده. در صورت نیاز می‌توانید فعلا ًاز تونرها و سرم‌های خود صرف‌نظر کنید، اما از ضروریات نه!

✨حتما بخوانید: روتین مراقبت از پوست شما در زمستان چیست؟

– اگر پوست خشکی دارید: محصولات غنی از روغن ضروری است. اگر پوستتان خیلی خیلی خشک است، می‌توانید روی مرطوب‌ کننده خود یک لایه نازک از وازلین یا سایر محصولات مبتنی بر پترولاتوم، بزنید.

– اگر پوست چرب یا مختلط دارید: هیدراته نگه‌داشتن پوست در آب و هوای سرد و خشک می‌تواند کمی دشوارتر باشد، چون نباید محصولات غلیظ را روی هم استفاده کنید. بهترین استراتژی، استفاده لایه‌های بیشتری از محصولات سبک‌تر است. از شوینده‌ای استفاده کنید که پوست را خشک نمی‌کند، اگر می‌توانید، به همان روش معمول و همیشگی‌تان روتین مراقبت از پوست در سفر را هم دنبال کنید: یک تونر آبرسان، مرطوب‌ کننده مناسب نوع پوست و … . اگر هم که به روتین اولیه بسنده کرده‌اید، از مرطوب‌ کننده غلیظ استفاده کنید.

نکته: در آب و هوای خشک اگر محصولات حاوی گلیسیرین یا اسید هیالورونیک استفاده می‌کنید، حتما روی پوست مرطوب بزنید. استفاده از مرطوب‌ کننده‌ها در یک محیط خشک، روی پوست خشک، عکسِ اثر آبرسانی را به شما می‌دهد و پوست شما را بیشتر از قبل کم آب می‌کند.

روتین مراقبت از پوست در سفرهای زمستانه

نکات مهم مراقبت از پوست در سفرهای تابستانه

– اگر پوست خشکی دارید و تعطیلاتتان را در آب‌وهوای مرطوب می‌گذرانید: خبر خوب این است که مجبور نیستید روتین مراقبت از پوست خود را خیلی تغییر دهید، چون آب‌وهوا در تیم شما توپ می‌زند! رطوبت ممکن است واقعاً به پوست شما کمک کند. اگر به تعطیلات ساحلی می‌روید، یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که آب شور می‌تواند پوست را خشک کند. برای حل این مشکل، توصیه می‌کنیم از ضد آفتاب‌های مقاوم در برابر آب استفاده کنید.

– اگر پوست چرب یا مختلط دارید: بهتر است برای جلوگیری از جوش‌ زدن، روی کنترل چربی پوستتان تمرکز کنید. این یعنی بهتر است تونرتان را هم با خودتان به مسافرت ببرید. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از جوش‌زدن این است که به سراغ پاک‌ کننده‌های متمرکز بر آکنه بروید. به دنبال یک شوینده صورت با کف کم باشید که شامل موادی مثل اسید سالیسیلیک برای کاهش ترشح چربی پوست باشد. به‌جز این، روی محصولات مبتنی بر آب که بافتی سبک‌تر دارند، تمرکز کنید.

✨حتما بخوانید: بهترین ژل و کرم ضد جوش برای درمان جوش صورت

برای شب، از یک مرطوب‌ کننده ژلی یا لوسیون بدون روغن استفاده کنید. برای روز، به دنبال ضد آفتابی باشید که به‌عنوان مرطوب‌ کننده عمل می‌کند تا تعداد لایه‌های محصولات روی پوست خود را به حداقل برسانید.

نکات مراقبت از پوست در سفرهای تابستانه

چند نکته پایانی

  1. تا حد امکان کارها را شبیه به روتین معمول خود انجام دهید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، خرید محصولات مراقبتی در اندازه سفر است. اگر آن‌ها در این سایز وجود ندارند، می‌توانید مقداری از محصول را به ظروف کوچک‌تر انتقال دهید تا بتوانید با خود ببرید.
  2. اگر فقط می‌توانید بخشی از محصولات مراقبتی را همراه ببرید، روی موارد واقعاً ضروری تمرکز کنید. موارد ضروری کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30، دستمال مرطوب آرایشی، پاک‌ کننده صورت و مرطوب‌ کننده دست و صورت هستند. اگر داروهای پوستی مصرف می‌کنید که باید به‌طور مرتب روی پوست استفاده شوند، آن‌ها را از لیست محصولات مراقبت از پوست در مسافرت حذف نکنید، این داروها هم بخشی از ضروریات هستند.
  3. چشم‌ها و لب‌هایتان را فراموش نکنید. تغییر زمان و جت لگ می‌تواند بزرگترین مشکل برای سفر باشد. لب‌ها ممکن است در سفر ترک بخورند و تحریک شوند، پای چشم‌ها هم که جای خود دارند! پس بهتر است کرم دور چشم را هم در چمدان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا