آرایش مو

ریباندینگ مو چیست و چطور انجام می شود؟

احتمالا بسیاری از شما اصطلاح ریباندینگ مو را شنیده‌اید اما از مزایا و معایب آن چندان اطلاع ندارید و بسیاری دیگر هم شاید صاف کردن مو را تنها درکراتین کردن آن و استفاده روزانه از سشوار و اتوی مو می‌دانید؛ در این‌صورت با ما همراه باشید تا با ریبنادیگ مو و مراقبت‌های پیش و پس از آن آشنا شوید؛ چراکه به جهت تغییر ساختار مو در این روش، موها نیاز به مراقبت بیشتر و ترمیم و تقویت دارند.

✨ حتما بخوانید: موهای آسیب دیده و دکلره شده‌ام را چطور درمان کنم؟

ریباندینگ مو چیست؟

ریباندینگ مو چیست؟

ریباندینگ (Hair Rebonding) یا صاف کردن مو به روش ژاپنی، با صرف چند ساعت زمان می‌تواند موها را برای همیشه و به‌صورت دائمی صاف کند. در این روش، با استفاده از مواد شیمیایی بسیار قوی و حرارت در عرض ۵ الی ۸ ساعت موها کاملاً صاف و درخشان می‌شود.

ریباندینگ، روشی برای صاف کردن همیشگی مو است. از آنجایی‌که موی زنان در کشورهای شرق آسیا بسیار صاف و لخت است، این روش به صاف کردن موی ژاپنی هم معروف است. بیشترین کاربرد و استفاده ریباندینگ، در جهت برطرف کردن وزی و همچنین صاف کردن موهای فر و مجعد است.

در این روش با به‌کارگیری مواد شیمیایی و حرارت، موها یکدست، لخت و براق می‌شوند. جالب است بدانید، ریباندینگ مو بر خلاف روش‌های دیگر حالت مو را تغییر نمی‌دهد، بلکه باعث عوض شدن ساختار داخلی مو می‌شود. اسید آمینه، میزان پروتئین و ژنتیک، تعیین‌کننده فرم و ساختار موی هر فردی است. ریباندینگ با شکستن پیوند پروتئین‌های مو، ساختار جدیدی را ایجاد می‌کند.

به همین جهت است که این روش، دائمی است و موی فرد، دیگر به حالت قبل باز نمی‌گردد. نکته قابل‌توجه در ریباندینگ مو این است که این روش، روی موی طبیعی نتیجه می‌دهد. اگر قصد انجام این کار را دارید و به موهایتان دکلره یا رنگ زده‌اید، الان وقتش نیست و ریباندینگ موها را به زمان دیگری موکول کنید. حالا که دانستیم ریباندینگ مو چیست، بیاید ببینیم چه فرقی با کراتین مو دارد.

✨ حتما بخوانید: فهرستی کامل از بهترین ماسک موهای خشک و آسیب دیده

تفاوت ریباندینگ مو با کراتین مو چیست؟

کراتین مو ریباندینگ مو
روشی نسبتاً طبیعی است که ساقه مو را تقویت می‌کند و مواد پروتئینی مورد نیاز مو را به آن می‌رساند و باعث صاف شدن و احیای موهای آسیب‌دیده می‌شود. صاف کردن با مواد شیمیایی است که برخلاف کراتین باعث تغییرات اساسی در کوتیکول‌های مو می‌شود.
زمان انجام کراتین حدود ۲ الی ۳ ساعت است و در مقایسه با ریباندینگ قیمت کمتری دارد. زمان انجام ریباندینگ حدود ۷ ساعت است که نسبتاً طولانی محسوب می‌شود. علاوه بر این، برای انجام ریباندینگ باید هزینه بالایی بپردازید.
روی موهای دکلره شده قابل اجرا است. فقط روی موی سالم و طبیعی قابل اجرا است و در نتیجه روی موی دکلره شده، نمی‌توان ریباندینگ انجام داد، چرا که باعث آسیب جدی به موها می‌شود.
ماندگاری کراتین حدود ۶ ماه است ریباندینگ به صورت دائمی موها را صاف می‌کند و فقط به ترمیم ریشه نیاز دارد.

مزایا و معایب ریباندینگ مو چیست؟

به سراغ هرکدام از روش‌های زیبایی، بهداشتی یا درمانی که برویم، در نهایت می‌فهمیم که همه روش‌ها خوبی و بدی‌هایی دارند. با توجه به این موضوع، انتخاب درست، محصول یا روشی است که کفه فوایدش سنگین‌تر از مضرات آن باشد. ریباندینگ مو هم از این قاعده مستثنی نیست. این روش صافی مو معایبی هم دارد. باهم مروری داشته باشیم به چند نمونه از عوارض ریباندینگ مو در کنار مزایای ظاهری آن.

عوارض ریباندینگ مو

مزایای ریباندینگ مو چیست؟

  • صاف شدن دائمی موها برخلاف سایر روش‌ها
  • بهبود وضعیت ظاهری موها
  • صرفه‌جویی در زمان و هزینه جهت مرتب کردن مو
  • کاهش وز شدن مو

✨ حتما بخوانید: برای موهای خشک و آسیب دیده خود این 6 راهکار را جدی بگیرید

معایب ریباندینگ مو چیست؟

  • نیاز به مراقبت بیشتر
  • نیاز به ترمیم و تقویت مو
  • امکان آسیب رسیدن به مو در اثر مواد شیمیایی و حرارت
  • دائمی بودن آن

مزایا و معایب ریباندینگ مو

مراقبت‌های بعد از ریباندینگ مو

اکنون که به سؤال ریباندینگ مو چیست پاسخ دادیم، بهتر است بدانیم بعد از ریباندینگ مو چگونه از موهایمان مراقبت کنیم. هفته اول بعد از ریباندینگ، روزهایی است که در نتیجه کار تأثیر می‌گذارد.

– شستشوی مو تا ۳ روز ممنوع

مهم‌ترین نکته بعد از ریباندینگ مو، این است که به مدت ۷۲ ساعت اصلاً نباید اجازه دهید، موهایتان مرطوب شود. از این رو، در این مدت از شستشوی موهایتان خودداری کنید. همان‌طور که اشاره کردیم، بعد از صاف کردن به روش ریباندینگ، ساختار موی شما تغییر کرده و حداقل ۳ روز زمان می‌برد تا موی شما به این تغییر عادت کند. اگر به هر دلیلی مویتان خیس شد، بدون استفاده از سشوار یا اتوی مو، با دستمالی نخی و بدون پرز به‌آرامی موهایتان را خشک کنید.

– قبل از خوابیدن موهایتان را صاف کنید

همه ما این تجربه را داشته‌ایم که صبح با موهایی ژولیده و به هم ریخته روبرو شدیم. البته که این یک مشکل محسوب نمی‌شود و با دوش گرفتن یا استفاده از حالت‌دهنده‌ها، موها را خوش‌فرم و مرتب می‌کنیم. اما اگر موها را ریباندینگ کرده باشید، همان‌طور که اشاره شد، تا چند روز نمی‌توانید موها را بشویید؛ بنابراین زمانی که می‌خواهید به رختخواب بروید، باید با نهایت دقت، موها را صاف کنید و سعی کنید این حالت را تا بیدار شدن نگه دارید. توجه کنید که در این چند روز هیچ چیزی نباید حالت موهایتان را تغییر دهد.

– دوش آب سرد بگیرید

شاید شنیده باشید که دوش آب داغ، موها را خشک می‌کند. دلیل این اتفاق، این است که حرارت باعث باز ماندن منافذ مو می‌شود. در نتیجه موها رطوبتشان را از دست می‌دهند؛ بنابراین، شستن موها با آب سرد علاوه بر حفظ رطوبت، از آسیب‌دیدگی مو پیشگیری می‌کند و موجب نرم‌تر شدن و درخشندگی موهای شما خواهد شد. اگر به آب سرد عادت ندارید، آب ولرم را جایگزین کنید.

– تا چند روز موها را نبندید

بعد از ریباندینگ تا چند روز موهای خود را نبافید، نبندید و از کش و گیره هم استفاده نکنید. ممکن است هنگام کار، عادت داشته باشید موهایتان را پشت گوشتان بزنید. بعد از ریباندینگ هر تغییری باعث چین خوردن یا شکستن موی شما خواهد شد؛ بنابراین لطفاً گیره‌ها، کش‌ها و سنجاق‌های سر را تا مدتی از دسترستان دور کنید.

– بعد از شستشوی اول، نرم‌ کننده بزنید

موهایتان را ریباندینگ کرده‌اید. سه روز هم گذشته است. اکنون می‌توانید با خیال راحت موهایتان را بشویید. برای شستشوی موها از شامپوی مناسب موهای ریباندینگ شده، استفاده کنید. بعد از شستشو، موهایتان را به نرم‌کننده آغشته کنید. چند دقیقه زمان دهید تا موها، مواد نرم‌کننده را جذب کنند. سپس موها را به آرامی بشویید.

– تا مدتی موها را رنگ نکنید

صاف شدن موهای شما تحت تأثیر مواد شیمیایی بوده که حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا اثرات آن از بین برود. اگر در این مدت از هرگونه مواد شیمیایی استفاده کنید، فرصت ترمیم و تقویت را از موهایتان گرفته‌اید؛ بنابراین رنگ کردن مو یا هر تغییری که توسط مواد شیمیایی اتفاق می‌افتد را به ۶ ماه بعد موکول کنید.

– موها را نوک گیری کنید

از رنگ کردن مو گرفته تا ریباندینگ مو، همه این کارها موجب می‌شود تا حدودی به مو آسیب برسد؛ بنابراین بعد از ریباندینگ برای جلوگیری از موخوره، هر ۲ ماه موهای خود را کوتاه و نوک گیری کنید.

– با وسایل حرارتی خداحافظی کنید

بعد از ریباندینگ، موهای شما به حالت‌دهی نیاز ندارد؛ بنابراین می‌توانید سشوار و اتوی مویتان را به نزدیک‌ترین دوستتان هدیه دهید. اگر بعد از حمام، عادت به سشوار کشیدن دارید، تا جایی که ممکن است از دمای سرد آن استفاده کنید. در فرایند ریباندینگ، موهای شما به قدر کافی حرارت دیده است، پس به آن فرصت بازسازی دهید.

✨ حتما بخوانید: از چه سرم مویی برای موهای خشک و آسیب دیده‌ام استفاده کنم؟

محصولاتی که بعد از ریباندینگ مو باید استفاده کرد

گفتیم که ریباندینگ کردن، ساختار مو را تغییر می‌دهد و پیوند پروتئین‌های مو را تجزیه می‌کند. برای محافظت از موهایی که دستخوش این تغییر شده‌اند، علاوه بر مراقبت‌هایی که گفته شد، به محصولاتی نیاز دارید که بافت مو را ترمیم و تقویت کند. گاهی افرادی که نمی‌دانند تأثیرات ریباندینگ مو چیست، بعد از ریباندینگ به موهایشان رسیدگی کافی نمی‌کنند و بعد از چند ماه از نتیجه کار ناراضی خواهند شد. در این بخش، لیستی از بهترین انتخاب‌ها برای موهای ریباندینگ شده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

1. شامپو

ریباندینگ کردن یعنی موهایمان ساعت‌ها در معرض مواد شیمیایی و حرارت قرار گیرد. از این رو، در انتخاب شامپو باید به سراغ محصولی برویم که ملایم و فاقد مواد مضر باشد. به همین منظور، شامپوهایی وجود دارد که علاوه بر حفظ سلامت و مدل موی شما، پروتئین‌های از دست رفته مو را جایگزین می‌کند و مانع از خشکی تار مو و آسیب مضاعف به پوست سر می‌شود.

✨ حتما بخوانید: بهترین شامپو را از بین پرفروش ترین های این لیست انتخاب کتید

پیشنهاد ما: شامپو بدون سولفات لافارر

شلمپو بدون سولفات، با فرمولاسیونی ملایم و سازگار با موهای ریباندینگ شده، تولید شده است. در ترکیبات شامپو فاقد سولفات لافارر، همانطور که از نام ان پیداست، از سولفات و دیگر مواد مضر برای مو استفاده نشده است؛ بنابراین این شامپو، علاوه بر تمیز کردن مو از هرگونه آلودگی و چربی اضافه، هیچ‌گونه آسیبی به موها و پوست سر وارد نمی‌کند.

شامپو بدون سولفات لافارر برای بعد از ریباندینگ مو

پیشنهاد ما: شامپو بدون سولفات با مواد مغذی رومنزو

سولفات، همان ماده‌ای است که باعث انبوهی از کف در شامپوها می‌شود. قدرت بالای پاک‌ کنندگی این ماده باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی و آب مو می‌شود. شامپوی رومنزو بدون داشتن سولفات، موها را به خوبی آبرسانی کرده و از خشکی مو جلوگیری می‌کند. این محصول، با ترکیبی از ویتامین‌های E ،C ، B، مس و روی در ترمیم و بازسازی موهای ریباندینگ شده تأثیرگذار است.

شامپو بدون سولفات برای بعد از ریباندینگ مو

2. روغن مو

یک گیاه را تصور کنید که آفت و سموم باعث خشک شدن و پژمردگی آن شوند. قطعاً اگر به موقع به آن گیاه رسیدگی کنید و مواد مغذی و آب کافی به آن برسانید، گیاه دوباره جان می‌گیرد و باطراوت و سرزنده خواهد شد. زمانی که شما موهایتان را رنگ یا به روش ریباندینگ صاف کنید، مواد شیمیایی و حرارت باعث آسیب به موها می‌شوند. وقت آن است که موهایتان را آبرسانی کنید و رطوبت از دست رفته را به موها بازگردانید. روغن‌های گیاهی علاوه بر آبرسانی عمیق، باعث نرمی و خوش‌حالت شدن موها می‌شود.

✨ حتما بخوانید: با استفاده از روغن تراپی موهای خود را تقویت کنید

پیشنهاد ما: روغن آرگان ترمیم کننده موی گلیس

این محصول، بدون ایجاد حس سنگینی و چربی روی مو در درمان خشکی و موهای ریباندینگ شده، بسیار مؤثر است. روغن آرگان علاوه بر حفظ سلامت مو، ظاهر آن را نرم و ابریشمی می‌سازد و به احیا و بازسازی موها کمک می‌کند.

روغن موی گلیس برای مراقبت بعد از ریباندینگ

3. ماسک مو

همان قدر که ماسک صورت برای آبرسانی و درخشندگی پوست مؤثر و مفید است، استفاده از ماسک مو هم برای شادابی، لطافت و مهم‌تر از همه بهبود سلامت مو، لازم و ضروری است. اگر در اثر دکلره، رنگ یا ریباندینگ، موهایتان آسیب‌پذیر و حساس شده، استفاده از ماسک برای موهایتان حیاتی است؛ بنابراین با استفاده از این محصول، آسیب‌دیدگی و خشکی موهایتان را ترمیم کنید و با رطوبت‌رسانی و نرم‌کنندگی ماسک مو در انتظار موهایی درخشان، لطیف و سلامت باشید.

✨ حتما بخوانید: بهترین ماسک مو کراتینه

پیشنهاد ما: محلول مرطوب‌ کننده و نرم‌ کننده قوی مو تونی

این محصول علاوه بر درخشان کردن مو، رطوبت موها را تنظیم می‌کند و همچنین محافظی قابل اعتماد در برابر حرارت و اشعه UV است. محلول مرطوب‌کننده و نرم‌کننده تونی، برای موهای خیلی خشک یا افرادی که موهای خود را ریباندینگ یا کراتین کرده‌اند، بسیار مناسب است.

نرم‌ کننده قوی موی سر تونی

پیشنهاد ما: ماسک ترمیم‌ کننده موهای به شدت آسیب‌ دیده گلیس

این ماسک مو برای موهای آسیب‌ دیده، خاصیت ترمیم‌ کنندگی و برای موهای ضعیف و شکننده، خاصیت مغذی و تقویت‌کنندگی دارد. این محصول دارای ترکیبات غنی از روغن‌های مغذی برای موها است. فرمولاسیون این ماسک برای کسانی که به تازگی ریباندینگ مو انجام داده‌اند، بسیار مفید و مؤثر است و کمک می‌کند تا موها لطیف و درخشان شوند.

ماسک موی گلیس مناسب پس از ریباندینگ مو

دانستیم که ریباندینگ مو، روشی برای صاف کردن مو به‌صورت دائمی است. در این روش، با استفاده از مواد شیمیایی و حرارت پیوند پروتئینی مو تغییر می‌کند. در نتیجه، ساختار مو تجزیه شده و موها برای همیشه صاف و براق خواهد شد. موها در اثر مواد شیمیایی و حرارت رطوبت خود را از دست می‌دهند و تا مدتی نسبت به قبل آسیب‌پذیرتر هستند. در این مقاله به این سؤال پاسخ دادیم که ریباندینگ مو چیست و علاوه بر معرفی محصولات مراقبت مو بعد از ریباندینگ به راهکارهایی جهت احیا و بازسازی مو اشاره کردیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 2 / 5. مجموع آرا: 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا