شکاف داده‌های جنسیتی تنها درباره سکوت نیست. این سکوت‌ها و شکاف‌ها با پیامدهایی همراه هستند که کارولین کریادوپرز در کتاب "زنان نامرئی" روی آن‌ها تاکید فراوان دارد. کریادوپرز با آوردن مثال‌های گوناگون بر پایه داده‌های علمی و واقعی در تمام بخش‌های کتاب کمک می‌کند تا برای این ادعا که آیا جهان امروز ما به‌واقع جهانی مردانه است، پاسخی مستدل پیدا کنیم.

بعضی از این نمونه‌ها مانند تبعیض‌هایی که علیه زنان در تمام ابعاد زندگی وجود دارد، بسیار شناخته شده هستند؛ از جمله ادای احترام به تنیس‌باز معروف، اندی موری در سال 2013 به عنوان اولین بریتانیاییِ برنده جایزه ویمبلدون؛ در حالی‌که در واقع  ویرجینیا وید بیش از سه دهه قبل‌تر در سال 1977 قهرمان این مسابقات بود.

ترغیب‌کننده‌ترین بخش‌های کتاب درباره پیامدهای فقدان داده‌های دارای تفکیک جنسیتی بحث می‌کند. پرز، برنامه برف‌روبی در شهر کارلسکوگای سوئد را توصیف می‌کند، جایی که اولویت برف‌روبی ابتدا به مسیرهای اصلی پرترافیک داده می‌شد و پیاده‌روها و مسیرهای دوچرخه سواری در اولویت آخرِ پاکسازی قرار می‌گرفتند. اما چرا این موضوع نوعی تبعیض جنسیتی محسوب می‌شود؟ یک برنامه به ظاهر بی‌ضرر برف‌روبی، همراه با تحمیل بار نامتناسب مراقبت از خانواده بر زنان، آنها را در موقعیت‌های‌ پیچیده‌ای قرار می‌دهد.

نمونه‌های دیگری که به مسئله تبعیض جنسیتی اشاره دارد اما شاید کمتر شناخته شده باشد، خطرات سلامتی برای زنان ناشی از عدم ارائه امکانات مناسب توالت عمومی یا داده‌های ناچیزِ دارای تفکیک جنسیتی برای تحقیقات پزشکی در مورد علائم مختلف حملات قلبی در مردان و زنان است. موضوعات این کتاب تاثیرگذار چالش‌هایی را دربرمی‌گیرد که نیمی از جمعیت جهان با آن‌ها روبرو هستند و خواندن آن برای هر محقق و سیاست‌گذاری جدی است.

این کتاب صوتی با حمایت خانومی منتشر شده است. خانومی در راستای برآوردن نیازهای زنانه، مسئولیت اجتماعی خود می‌داند تا در جهت آگاه سازی جامعه و صحبت درباره حقوق برابر زنان، توجهات را به مسائل آزار دهنده برای این بخش از جامعه جلب کند و در این مسیر از انتشار کتاب صوتی زنان نامرئی حمایت کرده است.

 

دریافت کتاب از نوین کتاب

خانومی همه زنان و مردان را به شنیدن این کتاب صوتی دعوت می‌کند. کد تخفیف : women30

مشاهده و خرید

دریافت از فیدیبو

خانومی همه زنان و مردان را به شنیدن این کتاب صوتی دعوت می‌کند. کد تخفیف : khnm30

مشاهده و خرید

دریافت از طاقچه

خانومی همه زنان و مردان را به شنیدن این کتاب صوتی دعوت می‌کند.

مشاهده و خرید

دریافت از نوار

خانومی همه زنان و مردان را به شنیدن این کتاب صوتی دعوت می‌کند.

مشاهده و خرید
ورود به فروشگاه