مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > ضدآفتاب > آیا ضدآفتاب رنگی ضرر دارد؟

آیا ضدآفتاب رنگی ضرر دارد؟
پریسا جورقانیان

 آیا ضدآفتاب رنگی ضرر دارد؟

ضدآفتاب رنگی

این روزها بسیاری از افراد به جای استفاده از یک ضدآفتاب و یک کرم پودر، ترجیح می دهند که ضدآفتاب رنگی استفاده کنند. در مقاله “همه آنچه را که باید درباره آفتاب و ضدآفتاب بدانید”، به تفصیل توضیح دادیم که ضدآفتابها چند نوع هستند و چگونه باید آنها را استفاده کنیم.

ضدآفتابها انواع مختلفی دارند و مدل رنگی یکی از پرطرفدارترین ضدآفتابهای بازار هستند. اما برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیا استفاده از این نوع ضدآفتاب ها ضرر دارد؟ آیا آنها کار محافظت از آفتاب را به درستی انجام می دهند؟ در این مطلب به همه سوالات شما در باره ضدآفتابهای رنگی پاسخ داده می شود.

ضدآفتاب رنگی چیست؟

این نوع ضدآفتاب در واقع همان ضدآفتاب های معمولی هستند که رنگدانه هایی از جنس اکسید آهن یا ترکیبات آن به آن افزوده شده است و باعث رنگی شدن آنها می شود. یعنی نوع رنگی کرم های محافظت از آفتاب همان فیلترهای محافظت از آفتاب را دارند. آنها محصولی دو کاربره هستند. هم بعنوان محصول پوشاننده و هم بعنوان ضدآفتاب کاربرد دارند.

کرم ضد آفتاب کرم پودری فاقد چربی حاوی اس پی اف 30 الارو

ضدآفتابهای رنگی چند نوع هستند؟

این نوع ضدآفتاب انواع مختلفی دارند که هرکدام طرفداران خودش را دارد. در زیر به انواع مختلف آن اشاره میکنیم:

1- ضدآفتاب رنگی با پوشش بالا

اکثر افرادی که پوستشان دارای لک های پر رنگ یا جای جوش است، به دنبال محصولات رنگی با کاور بالا هستند. این نوع از کرمهای ضدآفتاب به دلیل پوشش بالایی که دارند، گاهی بعنوان کرمپودر استفاده می شود و حتی برخی از افراد آنها را در مهمانی های شب نیز استفاده می کنند که ایرادی هم ندارد. پاک کردن این نوع ضدآفتاب رنگی کمی دشوار است و افرادی که مصرف کننده این نوع کرم با پوشش دهی بالا هستند باید به مرحله شستشوی صورت اهمیت ویژه ای بدهند.
مطلب پیشنهادی: بهترین روش شستشوی پوست چیست؟

کرم ضدآفتاب رنگی اس پس اف 50 نئودرم
کرم ضدآفتاب رنگی اس پس اف 50 نئودرم

 2- ضدآفتاب رنگی با پوشش ملایم

این نوع کرم با پوشش ملایم مانند کرمپودر نیستند و تنها یک پوشش نازکی بر روی پوست ایجاد میکنند. این نوع کرمهای رنگی برای مصرف روزانه مناسب است و پاک کردن آن از روی صورت آسان است. ضدآفتاب های رنگی با پوشش ملایم، لک های پررنگ و جای جوش عمیق را نمی پوشاند ولی رنگ یکنواختی به پوست می دهد.

3- ضدآفتاب رنگی تطبیق شونده با رنگ پوست.

برخی از کرمهای رنگی وجود دارند که برای هر رنگ پوستی مناسب است. یعنی به رنگ پوست در می آید. در این نوع ضدآفتابها از رنگدانه های خاصی استفاده می شود که ساخت آن تکنولوژی ویژه ای می خواهد. از این رو تعداد آنها زیاد نیست. پوشش دهی این نوع از ضدآفتابهای رنگی کاور خیلی بالایی ایجاد نمی کند و فقط رنگ پوست را یکنواخت میکند.

آیا ضدآفتاب رنگی ضرر دارد؟

ضدآفتاب های رنگی اگر درست مصرف شوند، ضرری ندارند. حتما مطلبی که در مورد روش مصرف صحیح ضدآفتاب را در سایت گذاشتیم، مطالعه کنید. نکات ارزشمندی در آن بیان شده است که به شما می گوید چگونه باید از ضدآفتاب استفاده کنید تا عملکرد کاملی داشته باشد.

کرم ضد چروک فاقد چربی اس پی اف 50 با رنگ طبیعی مای
کرم ضد آفتاب اس پی اف 30 رنگ طبیعی مای

ضدآفتاب های حاوی رنگدانه ضرر ندارد اگر نکات زیر در مصرف آنها رعایت شود:

1-  این نوع ضدآفتاب باید به اندازه ضدآفتاب مصرف شود نه به اندازه کرمپودر!

گاهی اوقات پوشش این نوع محصول آنقدر بالاست که اگر مقدار کمی مثلا اندازه یک نخود کوچک بر روی پوست بزنید، پوشانندگی کل صورت را تامین می کند. اما این مقدار برای ضدآفتاب بودن کافی نیست. بنابراین ضدآفتابهای رنگی را حتی اگر پوشش بالایی دارند، به اندازه دو بند انگشت در هر بار مصرف کنید.

کرم ضد آفتاب اس پی اف 100 کرم پودری بیودرما
کرم ضد آفتاب اس پی اف 100 کرم پودری بیودرما

2- به تمیز کردن کرمهای رنگی بعد از مصرف، اهمیت دهید.

اگر مصرف کننده کرمهای رنگی هستید، حتما بعد از بازگشت به خانه، ضدآفتاب را بطور کامل از روی پوستتان پاک کنید. پیشنهاد میکنیم مطلبی که در مورد روش صحیح شستشوی پوست در سایت گذاشته شده را با دقت بخوانید و به همه مراحل آن عمل کنید.
اگر کرم رنگی با پوشش بالا استفاده میکنید از میسلار واتر ها برای پاک کردن آن استفاده کنید. استفاده از تونرها هم در هنگام مصرف کرمهای رنگی الزامیست. تونرهای رنگدانه هایی که درون منافذ به ادام افتاده اند را بیرون میکشد و پوست را تمام و کمال تمیز میکند.

كرم ضد آفتاب  اس پی اف 60 آردن رنگی
كرم ضد آفتاب اس پی اف 60 آردن رنگی
كرم ضد آفتاب رنگی اس پی اف 60 آردن
Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *