مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > ضدآفتاب > انواع ضدآفتاب ها را بشناسیم

انواع ضدآفتاب ها را بشناسیم
پریسا جورقانیان

 انواع ضدآفتاب ها را بشناسیم

انواع ضدآفتاب

لزوم استفاده از ضدآفتاب دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست. در مقالات پیشین در باره “هر آنچه که باید درباره آفتاب و ضدآفتاب بدانید” توضیحات کاملی درباره این موضوع دادیم. اما در میان این همه انواع ضدآفتاب، چه ضدآفتابی انتخاب کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی به یک فروشگاه اینترنتی یا داروخانه برای خرید ضدآفتاب مراجعه میکنید، با حجم زیادی از انواع ضدآفتاب مواجه می شوید که نمی دانید کدام یک را انتخاب کنید. ضدآفتابها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کاربرد خاصی فرموله شده است.

در این مطلب به شما میگوییم انواع ضدآفتاب کدام است و کاربرد هر کدام از انواع ضدآفتاب را توضیح می دهیم. هدف از این مطلب، این است که به شما کمک کنیم تا ضدآفتاب مناسب خودتان را انتخاب کنید.

ویدیوی پیشنهادی: ویدیو:این نکته ها را قبل از مصرف ضدآفتاب بدانید

فهرست عناوین

انواع ضدآفتاب

در این بخش به دسته بندی ضدآفتابها می پردازیم:

1- ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال

ضدآفتابهای فیزیکی، ضدآفتابهایی هستند که از فیلترهای فیزیکی یا همان فیلترهای مینرال استفاده شده اند. فیلترهای فیزیکی مانند تیتانیوم دی اکساید، بر روی صورت می نشینند و مانند یک نقاب بر روی پوست عمل میکنند. این نوع فیلترها با پوست واکنشی نمی دهند. در واقع مانند یک آیینه عمل میکنند که وقتی اشعه آفتاب بر روی صورت آغشته به ضدآفتاب فیزیکی یا ضدآفتاب مینرال، بتابد، نور را منعکس میکند و اصلا اشعه UV وارد پوست نمی شود.

مزیت ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال

مهمترین مزیت این نوع ضدآفتابها این است که از آنجاییکه با پوست واکنشی نمیدهد، هیچ ضرر احتمالی نیز برای پوست ندارد.

ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که باردار هستند یا افرادی که پوست حساس دارند به راحتی می توانند از این نوع ضدآفتابها استفاده کنند. حتی کودکان نیز می توانند از ضدآفا=تابهای فیزیکی یا مینرال استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب فیزیکال رنگی هیدرودرم
کرم ضد آفتاب فیزیکال رنگی هیدرودرم

عیب ضدآفتابهای فیزیکی

ضدآفتابهای فیزیکی به دلیل نوع فیلتری که دارند، کمی سخت پخش می شوند و رد سفیدی از خود بجا میگذارند. از این رو برخی از کمپانی های سازنده ی محصولات مراقبت از پوست، کمی رنگ به آن اضافه می کنند تا سفیدی آن را بگیرد. هر چند برخی از افراد همین رد سفیدی را دوست دارند.

چگونه متوجه شویم که یک ضدآفتاب فیزیکی یا مینرال است؟

از آنجاییکه استفاده از فیلتر فیزیکی خاص است، اگر ضدآفتابی فیزیکی یا مینرال باشد یا در اسم آن به وضوح اشاره شده است ضدآفتاب فیزیکی یا ضدآفتاب مینرال یا اینکه در وجه اصلی محصول، به وضوح بیان شده است. در مورد محصولات خارجی هم که لیبل اصالت دارند، حتما در ترجمه اسم محصول به کلمه فیزیکی یا مینرال اشاره شده است. اگر نامی از فیزیکی یا مینرال در اسم و وجه اصلی محصول و در لیبل اصالت کالا نبود، یعنی یک ضدآفتاب معمولی (شیمیایی) است.

2- ضدآفتابهای شیمیایی

دسته عمده ی محصولات ضدآفتاب در این گروه هستند. این نوع ضدآفتابها از فیلترهای شیمیایی برای محافظت پوست از اشعه UV استفاده کرده اند که با پوست واکنش میدهند. این نوع ضدآفتابها در انواع مختلفی برای انواع پوست فرموله شده اند. در ضدآفتابهای مخصوص پوست چرب و مختلط، بافت سبکی برای آن ایجاد می کنند که سریع جذب شود و چرب بر روی پوست بجا نگذارد. این کارها در فرموله کردن ضدآفتابهای فیزیکی میسر نیست. بنابراین اگر مجبور به استفاده از ضدآفتاب فیزیکی نباشید( باردارد نباشید یا پوست حساسی نداشته باشید) ضدآفتابهای شیمیایی، گزینه ی بهتری برای انتخاب ضدآفتاب هستند.

ژل کرم ضد آفتاب پوست چرب اوسرین
ژل کرم ضد آفتاب پوست چرب اوسرین

مقاله پیشنهادی: روش مصرف صحیح ضدآفتاب چگونه است؟

انواع ضدآفتاب با ادعاهای خاص

گاهی به ضدآفتابها ترکیباتی اضافه می شود که علاوه بر ضدآفتاب بودن، خواص دیگری برای پوست نیز دارند. در اینجا به چند ضدآفتاب خاص اشاره میکنیم:

 • ضدآفتاب حاوی ضدلک

 • ضدآفتاب آنتی ایجینگ (حاوی مواد ضدچروک پوست)

 • ضدآفتاب ضدجوش

 • ضدآفتاب ضد قرمزی

 • ضدآفتاب ویتامینه

 • ضدآفتاب برنزه کننده

 • ضدآفتاب و DD کرم

 • ضدآفتاب حاوی ویتامین سی

کرم ضد آفتاب ضد قرمزی کرم پودری 50 بژ طبیعی بیودرما
کرم ضد آفتاب ضد قرمزی کرم پودری 50 بژ طبیعی بیودرما

انواع ضدآفتاب از نظر نوع پوست

ضدآفتابها برای انواع پوست بصورت جداگانه فرموله می شوند.

 • ضدآفتاب پوست چرب

آنهایی که پوست چربی دارند، حتما باید از ضدآفتاب هایی که سبک هستند و زود جذب می شوند، استفاده کنند. افراد پوست چرب، دوست ندارند ضدآفتابی که مصرف میکنند سنگین باشد و چربی داشته باشد. همچنین پوست چرب ها ضدآفتابهایی را می پسندند که مات کننده باشد و بر روی پوست برق نیندازد. بنابراین ضدآفتابهای پوست چرب بصورت جداگانه و با خواص گفته شده فرموله می شوند.

ضد آفتاب بدون رنگ فاقد چربی حاوی اس پی اف 50 الارو
ضد آفتاب بدون رنگ فاقد چربی حاوی اس پی اف 50 الارو
 • ضدآفتاب پوست نرمال

 • این نوع ضدآفتاب ها راحت ترین نوع ضدآفتاب هستند و انتخاب آنها و فرموله کردن آنها سخت نیست.
 • ضدآفتاب پوست خشک

این نوع ضدآفتابها باید رطوبت و چربی از دست رفته ی پوست را به آن بازگردانند. از این رو باید از ترکیبات آبرسان در آنها استفاده شود. این ضدآفتابها معمولا کمی چرب تر و سنگین تر از ضدآفتابهای پوست چرب هستند.

ضد افتاب بدون رنگ اس پی اف 50 شون
ضد افتاب بدون رنگ اس پی اف 50 شون
 • ضدآفتاب پوستهای مختلط

افرادی که پوست مختلط دارند، معمولا مستعد جوش زدن هستند بنابراین پیشنهاد می شود که از ضدآفتابهای مخصوص پوست چرب استفاده کنند و در نقاطی که صورتشان خشک است، از یک مرطوب کننده قبل از مصرف ضدآفتاب استفاده کنند.

انواع ضدآفتاب بر اساس کاربرد

 • ضدآفتاب های غیر رنگی

بسیاری از ضدآفتابها در این گروه قرار دارند. این نوع ضدآفتابها برای مصرف روزانه و برای استفاده آقایان مناسب است

 • ضدآفتاب های رنگی

به جای استفاده از ضدآفتاب و کرم پودر بصورت جداگانه می توان از یک محصول ضدآفتاب رنگی استفاده کرد. ضدآفتابهای رنگی دو نوع هستند. برخی از آنها کاور بالایی دارند و مثل کرم پودر حتی در مهمانی ها هم استفاده می شوند. پوشش بالایی دارند ولی پاک کردن آنها دشوار است.

کرم ضد آفتاب رنگی جوان کننده اس پی اف 50 پریم
کرم ضد آفتاب رنگی جوان کننده اس پی اف 50 پریم

ضدآفتابهای رنگی دیگری نیز هستند که پوشش ملایم و کاور کمی دارند. این نوع ضدآفتاب ها فقط رنگ پوست را یکنواخت میکنند و قدرت پوشاندن تمام عیوب صورت مثل جای جوش یا لک پررنگ را ندارند. این نوع ضدآفتابها برای مصرف روزانه مناسب هستند. راحت پاک می شوند و پخش پذیری آسانی نسبت به مدلهای ضدآفتاب کرمپودری دارند.

 • ضدآفتاب دورچشم

ضدآفتابهای دورچشم در واقع کرم دورچشمی هستند که حاوی SPF می باشند. یعنی خواص ضدچروکی دارند و ترکیبات آن طوری است که برای پوست نازک و حساس دورچشم مناسب است.

اخیرا برخی از برندها ضدآفتابهای دورچشم رنگی نیز به بازار عرضه کرده اند تا برای افرادی که ضدآفتاب رنگی استفاده می کنند، مناسب باشد و تغییر رنگ در قسمتهای مختلف پوستشان نداشته باشند.

کرم ضد آفتاب رنگی دورچشم مای
کرم ضد آفتاب رنگی دورچشم مای
 • ضدآفتاب کودکان

ضدآفتاب کودکان برای پوستهای حساس کودکان فرموله شده است و معمولا در آنها از فیلترهای فیزیکی استفاده شده است. برای  کودکان زیر 7 سال حتما از ضدآفتابهای مخصوص کودکان استفاده شود.

 • ضدآفتاب آقایان

در واقع ضدآفتابهای آقایان فرق زیادی با ضدآفتابهای خانمها ندارد. فقط اگر در فرمول آن از اسانس استفاده کرده باشند، از اسانس های مردانه در آنها استفاده می شود. ضدآفتابهای آقایان همان ضدآفتابهای بدون رنگ هستند که ردی بر روی پوست بجا نمی گذارند.

انواع ضدآفتاب از نظر تکسچر و بافت محصول

برای کاربردهای مختلف ضدآفتاب با تکسچرهای مختلف فرموله شده است. مثلا ضدآفتابهای بدن بیشتر از نوع اسپری یا امولسیون هستند که پخش پذیری راحت تری دارند.

ضدآفتابهای پوست چرب، گاهی بصورت ژل کرم یا فلوئید هستند که سبک تر باشند و چربی کمتری داشته باشند. ضدآفتابهای آقایان بیشتر از نوع ژل است.

در زیر به انواع تکسچر ضدآفتاب اشاره میکنیم:

 • کرم ضدآفتاب

 • اسپری ضدآفتاب

 • فلوئید ضدآفتاب

 • لوسیون ضدآفتاب

 • ژل ضدآفتاب

 • ژل کرم ضدآفتاب

فلویید ضد آفتاب اس پی اف 50 مات اوسرین
فلویید ضد آفتاب اس پی اف 50 مات اوسرین

منتظر نظرات شما راجع به این مطلب و ضدآفتابهایی که تا کنون مصرف کرده اید در بخش نظرات در زیر همین مطلب هستیم.

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *