مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > بهترین روش شستشوی پوست چیست؟

بهترین روش شستشوی پوست چیست؟
پریسا جورقانیان

 بهترین روش شستشوی پوست چیست؟

بهترین روش شستشوی پوست

شستن پوست یکی از مهمترین گامهای مراقبت از پوست است. اگر بدانید که شستن پوست میتواند چه مشکلاتی از پوست را حل و پیشگیری کند، هرگز به آن بی توجهی نمی کردید. پیشتر در مقاله ای به شوینده هایی که برای پوست معجزه میکند اشاره کردیم. در این مطلب بهترین روش شستشوی پوست بیان می شود.

هرچه برای شستن و تمیز کردن پوستتان بیشتر وقت بگذارید و با دقت و وسواس بیشتری آن را انجام دهید، نتیجه بهتری از سلامت پوستتان میگیرید. همیشه بهترین شوینده ها را انتخاب کنید. هزینه کردن برای تمیز کردن پوست درواقع نوعی صرفه جویی در خرید کرمهای درمانی است.

در این مطلب روتین تمیز کردن پوست چرب و مختلط و همچنین پوست نرمال تا خشک را به شما میگوییم. وقتی از مهمانی برمیگردید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا از تمیز شدن پوستتان اطمینان حاصل کنید.

روتین شستشوی پوست چرب

1- میسلار واتر

بهترین روش شستشوی پوست: اگر اهل آرایش کردن یا استفاده از کرمهای پوشانند و سنگین هستید، اولین گام روتین شستشوی پوست شما باید استفاده از میسلار واتر باشد. میسلارواتر ها محلولهایی هستند که قدر پاک کنندگی بالایی دارند. قبل از هر چیز دیگر باید میسلار واتر را بر روی پد بریزید و روی پوست آرایش کرده بزنید. با این کار کل کرمپودر صورتتان پاک میشود.

مقاله پیشنهادی: فرق میسلار واتر و تونر چیست؟

پاک کننده میسلار آرامش بخش 3کاره بی یلندا بهترین روش شستشوی پوست
پاک کننده میسلار آرامش بخش 3کاره بی یلندا

بعضی از میسلارواترها برای استفاده آرایش چشم نیز مجاز هستند و برخی دیگر نه. بنابراین وقتی میسلارواتری انتخاب میکنید، حتما به نوشته های روی آن دقت کنید که آیا میتوانید با آن آرایش چشم را هم پاک کنید یا خیر. اگر میسلار واتری که دارید، برای آرایش چشم نیست، گام بعدی را بخوانید.

میسلار واتر اوسرین نمونه میسلارواتری است که هم برای پوست صورت، هم برای چشم و هم برای لب قابل استفاده می باشد. از این رو به آن میسلار 3 در 1 اوسرین میگویند.

محلول 3 در 1 میسلار اوسرین بهترین روش شستشوی پوست
محلول 3 در 1 میسلار اوسرین

2- پاک کننده مخصوص آرایش چشم

بهترین روش شستشوی پوست: برای پاک کردن آرایش چشم فقط و فقط از پاک کننده های مخصوص آرایش چشم استفاده کنید. اکثر این نوع پاک کننده ها دوفازی هستند. یک فاز، چرب و فاز دیگر فاز غیرچرب است. فاز چرب برای حل کردن چربی های آرایش غلیظ مثل ریمل و خط چشم مناسب است.

پاک کننده آرایش چشم دو فاز مای

پاک کننده آرایش چشم دو فاز مای

ممکن است بعد از استفاده از پاک کننده های دوفازی چشم، کمی احساس چربی اطراف چشمتان داشته باشید. این موضوع نه تنها بد نیست بلکه برای تامین رطوبت و چربی اطراف چشم بسیار مناسب است.

3- شوینده ی نیاز به آبکشی

بهترین روش شستشوی پوست: افرادی که پوست چرب دارند، ترجیح میدهند از شوینده هایی استفاده کنند که در نهایت پوستشان را آبکشی کنند. خیلی از افرادی که پوست چرب دارند، بدون شستشو با آب، احساس تمیزی پوست نمی کنند.

افرادی که پوست چرب دارند، باید دقت داشته باشند که شوینده هایی انتخاب کنند که مخصوص پوست چرب باشند. این نوع از شوینده ها حاوی ترکیبات کنترل کننده چربی پوست و تنظیم کننده سبوم هستند. شوینده های پوست چرب، قدرت شویندگی بالاتری دارند اما ذکر این نکته الزامیست که اگر شوینده، پوست را بیش از اندازه خشک کند، پوست بطور طبیعی برای جبران آن، چربی بیشتری ترشح میکند و این سیکل معیوب ادامه می یابد.

ژل شستشوی صورت پوست چرب سبو وژتال ایوروشه
ژل شستشوی صورت پوست چرب سبو وژتال ایوروشه

بنابراین شونده هایی برای پوست چرب خوب هستند که بیش از اندازه پوست را خشک نکنن. چون در اینصورت، پوست سریعتر و بیشتر چرب میشود. شوینده های میتوانند از نوع فوم، ژل شستشو یا پن باشند.

4- تونر، تکمیل کننده تمیز کردن پوست

بهترین روش شستشوی پوست: تونر ها محلواهای آبکی هستند که به راحتی وارد منافذ پوست میشوند و آلودگی ها را از آن بیرون میکشند. گاهی از اوقات اتفاق میافتد که بعد از شستن صورت و آبکشی آن، وقتی پد آغشته به تونر را بر روی صورتتان می زنید، مقداری آلودگی بر روی پد مشاهده میکنید. این کثیفی ها همان هایی هستند که در منافذ پوست گیر افتاده بودند.

محلول پاک کننده پوست های چرب بیودرما
محلول پاک کننده پوست های چرب بیودرما

تمیز کردن صورت با تونر مرحله تکمیلی پاک کردن پوست است. برای اینکار وقت بگذارید و آن را با دقت انجام دهید.

5- اسکراب

اسکراب یا اکسفولیت ها محصولات کرمی هستند که حاوی دانه های ریز می باشند. این دانه ها در تماس با پوست و ماساژ، سلولهای مرده را از سطح پوست میزدایند و پوست را برای جذب ترکیبات مغذی آماده میکنند. استفاده از اسکراب ها هفته ای یک بار پیشنهاد می شود.

https://www.khanoumi.com/ellaro-akne-exfoliate-face-scrub-18283
کرم اسکراب لایه بردار الارو

اسکرابی خوب است که حاوی دانه های زبر و خشن نباشد. چرا که دانه های زبر، سطح پوست را بطور نامحسوس مخدوش میکند و پوست را مستعد التهاب و جوش میکند.

افرادی که پوست حساس دارند، اسکراب را حداکثر هر دو هفته یکبار استفاده کنند و از اسکرابهای بسیار ملایم استفاده کنند.

روتین تمیزکردن پوست نرمال و خشک در بهترین روش شستشوی پوست

مراحل تمیز کردن پوست نرمال تا خشک مشابه روتین شستشوی پوست چرب است با این تفاوت که هر کدام از مراحل، محصولات مخصوص نوع پوست خودش را میخواهد.

1 و 2 – مرحله 1 و 2 دقیقا مشابه روتین شستشوی پوست چرب که در بالا گفته شد، است.

3- استفاده از کرمی کلینزر

افرادی که پوست نرمال تا خشک دارند، میتوانند هم از شوینده هایی که نیاز به آبکشی دارند استفاده کنند، هم از کرمی کلینزر ها. کرمی کلینزر ها یا شیرپاک کن ها محصولات کرمی هستند که همزمان با پاک کنندگی، مقدار کمی رطوبت و چربی از خود به جا میگذارند. بنابراین این نوه پاک کننده ها فقط به پوستهای نرمال تا خشک پیشنهاد می شود.

شیر پاک کن فومی مای بهترین روش شستشوی پوست

شیر پاک کن فومی مای

4 و 5 – مرحله 4 و 5 دقیقا مشابه مراحل گفته شده در روتین شستشوی پوست چرب که در بالا بیان شده می باشد با این تفاوت که باید محصولات مخصوص پوست نرمال تا خشک استفاده شود.

نویسنده: پریسا جورقانیان – کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (کارشناس صنایع آرایشی و بهداشتی)

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *