مجله خانومی > مراقبت از پوست > تفاوت بین مرطوب کننده و آبرسان چیست؟

تفاوت بین مرطوب کننده و آبرسان چیست؟
پریسا جورقانیان

 تفاوت بین مرطوب کننده و آبرسان چیست؟

تفاوت مرطوب کننده و آبرسان

تفاوت بین مرطوب کننده و آبرسان چیست؟

گاهی به نظر می آید که این دو محصول (مرطوب کننده و آبرسان) یکی باشند اما تفاوت بین مرطوب کننده و آبرسان وجود دارد. در مقاله “چگونه یک آبرسان یا مرطوب کننده برای پوست انتخاب کنیم” گفتیم چه نوع پوستی باید چه نوع مرطوب کننده یا آبرسانی استفاده کنند.

 پوست شما بزرگترین ارگان بدن شماست و اندامهای درونی و سیالات بدن را از آسیب های بیرونی محافظت می کنند. بنابراین لازم است که این ارگان با اهمیت بدن به اندازه کافی مورد توجه قرار گرفته، تغذیه و محافظت شود و از هر گونه آسیب ناشی از خشکی پوست یا عوامل مضر محیطی به دور باشد.

در این مطلب به شما میگوییم فرق آبرسان و مرطوب کننده چیست.

چه زمانی مرطوب کننده نیاز است و چه زمانی آبرسان؟

واقعیت این است که نتیجه استفاده از هر دو نوع این محصولات افزایش سطح رطوبت پوست است. اما مواد تشکیل دهنده و بافت آنها با هم فرق میکند.

اگر سد محافظتی لیپیدی طبیعی پوست سالم و به اندازه کافی باشد، خودش رطوبت مورد نیاز پوست را حفظ می کند. اما اکثر اوقات به دلایل گوناگونی این اتفاق نمی افتد. بنابراین پوست خشک، کم آب و دهیدراته می شود.

پوست خشک (DRY SKIN) اصطلاحاً به پوستی اطلاق می شود که چربی لازم برای جلوگیری از تبخیر آب طبیعی پوست را تولید نمی کند و به این دلیل آب پوست تبخیر شده و پوست شکننده، پولکی و بیمار می شود. در چنین مواقعی باید از مرطوب کننده پوست استفاده کرد.

در مقابل پوست دهیدراته، پوستی است که رطوبت کافی ندارد. یعنی این حالت ممکن است حتی برای افرادی که پوستی چرب دارند نیز رخ دهد و با وجودیکه این افراد از سد محافظتی لیپیدی مناسبی برخوردار هستند اما همچنان دچار کم آبی پوستی باشند. در جنین مواقعی باید از آبرسان استفاده کرد.

1- مرطوب کننده پوست

محصولاتی که برای افرادی با پوست خشک توصیه می شود مرطوب کننده نام دارند که معمولاً شامل روغنهای واکسها و عصاره های گیاهی بود و ذاتاً توسط مصرف کنندگان بصورت محصولات چرب شناخته شده اند و در واقع وظیفه ترمیم لایه سدی لیپیدی پوست را به عهده دارند و با ایجاد یک لایه روغنی محافظتی مصنوعی روی پوست از تبخیر آب ذاتی پوست جلوگیری کرده و رطوبت پوست را نگه می دارند. مسلماً استفاده از روغنهای گیاهی مثل روغن آلوئه ورا و یا مومهای چربی مثل واکس موم زنبور عسل در چنین محصولاتی نه تنها هدف نهایی آنها را تامین می کند بلکه خصلت تغذیه ای نیز برای پوست داشته و از این طریق نیز مفید هستند.

کرم گیاهی آلوئه ورا 75 میلی لیتر مای
کرم گیاهی آلوئه ورا 75 میلی لیتر مای

2- آبرسان پوست

تفاوت مرطوب کننده و آبرسان: محصولات آبرسان حاوی مواد مرطوب کننده را اصطلاحاً جاذب رطوبت هستند ولی ساختار چربی ندارند. بنابراین به راحتی می توانند برای افراد دارای پوست چرب و یا حتی آکنه زا نیز استفاده شوند و صرفاً طی مکانیسم جذب رطوبت هوا بر روی پوست با همکاری چربی طبیعی پوست قادرند کمبود رطوبت پوست را جبران کنند.

سرم شب سبیوم پوست چرب بیودرما

سرم شب سبیوم پوست چرب بیودرما

چرا پوست خشک می شود؟

پوست خشک در افراد می تواند به دلایل مختلف ایجاد شده باشد. دلایل ژنتیکی، داروها یا بیماریهای هورمونی، عوامل محیطی مانند سرما، آفتاب شدید و خشکی هوا. خشکی پوست ضایعه ای است که در زنان و مردان به یک نسبت شایع و مضر است و با افزایش سن نیز احتمال ابتلا به آن بیشتر می گردد. هر چه سن بالاتر می رود حجم روغنهایی که پوست انسان به طور طبیعی ترشح می کند کمتر می شود و خشکی پوست افزایش می یابد.

کرم روز تغذیه کننده 24 ساعته نوتریتیو ایوروشه
تفاوت مرطوب کننده و آبرسان
کرم روز تغذیه کننده 24 ساعته نوتریتیو ایوروشه

چه نوع پوستی چه محصولی نیاز دارد؟تفاوت مرطوب کننده و آبرسان

پوست خشک پوستی است که چربی پوست خود را از دست داده است. بنابراین نیاز به محصولات مرطوب کننده که چرب تر هستند دارند و افرادی که پوست دهیدراته دارند آب پوست خود را از دست داده اند و بنابراین نیاز به محصولات حاوی جاذبه الرطوبه ها دارند.

علائم ظاهری یک پوست خشک، پوسته پوسته شدن، چروک و کدورت و یا حتی تغییر رنگ پوست به تیره تر می باشد و علائم ظاهری یک پوست هیدراته کاهش الاستیسیته و نرمی پوست می باشد.

طبق آمار منتشر شده در MEDICAL DAILY، نزدیک به 75% جمعیت آمریکا کمتر از هشت تا ده فنجان آبی که بصورت روزانه توصیه می شود را مصرف می کنند. بنابراین اکثر آمریکاییها پوستهای دهیدراته دارند.

كرم مرطوب کننده هيدراليفت درمالیفت

كرم مرطوب کننده هيدراليفت درمالیفت

لازم به ذکر است که استفاده از هر دو این محصولات می تواند به طور همزمان صورت پذیرد. اما باید ترتیب اعمال این محصولات روی پوست رعایت شود.

اگر شما تجربه استفاده از محصولات مرطوب کننده و آبرسان را داشته اید، در بخش نظرات همین مطلب، دیگران را از تجربه خود آگاه کنید. 

نویسنده: آرام افخمی – کارشناس ارشد شیمی (کارشناس صنایع آرایشی و بهداشتی)

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *