مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > تونر پوست چیست؟ کاربرد، کارایی، خواص و فواید

تونر پوست چیست؟ کاربرد، کارایی، خواص و فواید
پریسا جورقانیان

 تونر پوست چیست؟ کاربرد، کارایی، خواص و فواید

تونر چیست؟

آیا شما می دانید تونر چیست؟ تونرها یکی از محصولات مراقبت از پوست هستند که در مرحله تمیز کردن پوست استفاده می شود. در برخی از برندها به آنها تونیک نیز میگویند. پیشتر در مقاله روش صحیح شستشوی صورت توضیح دادیم که چه زمانی از تونر استفاده میشود. تونر علاوه بر پاک کنندگی خواص دیگری نیز دارند که در این مطلب به آنها اشاره میکنیم. معمولا به دلیل عدم آگاهی از کاربرد اصلی تونرها، این محصول جزو اولویت های خرید محصولات روتین مراقبت از پوست نیست.

مقاله پیشنهادی: فرق تونر و میسلار واتر

بهره مندی از خواص تونر برای پوست زمانی میسر می شود که تونر مناسب پوست فرد استفاده شود. در این مطلب به شما می‌گوییم در هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کنید و چه نوع پوستی باید چه نوع تونری استفاده کند.

تونر چیست (تونر یعنی چه؟)

حتما خیلی از شما کاربران عزیز فروشگاه لوازم آرایشی خانومی می‌پرسید تونر چیه؟ تونرها محلول های آبکی هستند که بعد از شستشوی پوست استفاده می شوند و به راحتی وارد منافذ پوست می شوند و اثربخشی سریعی دارند. تونرها انواع مختلفی دارند و برای هر نوع پوستی، بطور جداگانه فرموله می شود. معمولا در تونر، عصاره گیاهان نیز افزوده می شود که هر کدام خواص جداگانه ای دارند و کاربردهای مختلفی را برای آن رقم میزنند.

تونر نوتریتیو وژتال ایوروشه

تونر ایوروشه پوست خشک

کاربرد تونر چیست؟ (فواید تونر)

تونرها دو کاربری اصلی برای پوست دارند که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1- متعادل کردن PH پوست

بعد از شستشو، PH پوست بهم میریزد و معمولا به سمت قلیایی شدن می رود. PH پوست نقش بسیار مهمی در سلامت پوست دارد و متعادل نگه داشتن PH موضوعی است که متأسفانه خیلی از افراد به آن بی توجهی می‌کنند. عواقب عدم تعادل PH پوست در دراز مدت مشخص می شود.

تونرها PH پوست را تنظیم میکنند و چه کمتر و چه بیشتر از حالت نرمال (PH=5.5) باشد، آن را به حالت نرمال می رسانند. در این حالت پوست آماده برای دریافت مواد مغذی است. در واقع تونرها پوست را برای استفاده از کرمهای مغذی یا آرایش آماده میکنند.

تونیک پاک کننده پوست سی گل

تونر سی گل ویتامین سی

 

2- تکمیل پاک کردن پوست

اگر بعد از شستشوی پوست با شوینده هایی که نیاز به آبکشی دارند مانند فوم یا ژل یا پن، مقداری تونر بر روی پنبه بریزید و آن را به پوستتان بمالید، ملاحظه می‌کنید که هنوز هم مقداری کثیفی و آلودگی بر روی پنبه دیده می آید. این کثیفی ها همان آلودگی هایی هستند که درون منافذ پوست گیر افتاده اند و با شستشو از بین نمی روند. این نوع آلودگی ها فقط با تونر تمیز میشوند.

مقاله پیشنهادی: شوینده هایی که برای پوست معجزه میکند

تونرها به دلیل آبکی بودنشان، به راحتی وارد منافذ پوست می شوند و چربی های و آلودگی های بدام افتاده یا رنگدانه های ناشی از مصرف کرم های رنگی که به درون منافذ رفته اند را به راحتی بیرون میکشند و پوست را کامل تمیز میکنند. بسیاری از مشکلات پوستی، کدر شدن پوست یا لکهای پوست ناشی از عدم تمیز کردن کامل صورت است.

تونر مات و پاک کننده پوست بی یلندا

تونر مات و پاک کننده پوست بی یلندا

تونر برای پوست های مختلف

افرادی که پوست چرب دارند از تونرهای مخصوص پوست چرب باید استفاده کنند. تونرهای مخصوص پوست چرب، دارای ترکیبات کنترل کننده چربی پوست هستند. معمولا تونر پوست چرب حاوی کمی الکل یا اسید سالیسیلیک می باشد. بنابراین این نوع تونرها نباید برای دورچشم استفاده شود.

افرادی که پوست نرمال تا خشک دارند، از تونرهای مخصوص پوست نرمال و خشک استفاده می کنند. این نوع تونرها معمولا حاوی عصاره گیاهانی است که رطوبت پوست را نیز تامین میکند و ویتامین های مورد نیاز پوست را به آن می رسانند. معمولا این نوع تونرها را میتوان برای دورچشم استفاده کرد ولی باز هم باید حتما به مندرجات روی محصول دقت شود که آیا قابل استفاده برای دورچشم هست یا خیر.

تونر صورت کامفورتینگ الارو

تونر صورت کامفورتینگ الارو

و اما پوستهای حساس و مستعد قرمزی، حتما باید از تونرهایی که روی آنها نوشته مخصوص پوستهای حساس استفاده کنند. در این نوع تونرها هیچ نوع ترکیب التهاب زایی وجود ندارد و میتوان برای دور چشم هم استفاده کرد.

خصوصیات تونر خوب (خواص تونر)

باید دارای مشخصات زیر باشد:

  1. قدرت تمیز کنندگی بالایی داشته باشد

  2. بعد از استفاده، بر روی پوست چسبناک نباشد.

  3. حس کشیدگی و خشکی به پوست ندهد.

  4. پوست را نرم و مرطوب کند بطوریکه الزاما نیاز به استفاده از مرطوب کننده بعد از آن نباشد.

  5. زود از روی پوست برداشته شود و روغنی نباشد.

 

توصیه نهایی: نه تنها تونر را از برنامه روتین مراقبت از پوستتان حذف نکنید، بلکه مصرف آن را جدی بگیرید و همیشه بعد از شستشو، از آن استفاده کنید. بعد از مدتی، تغییرات خوب شدن پوستتان را مشاهده خواهید کرد.

در بخش نظرات در زیر همین مطلب بنویسید که آیا شما از تونر استفاده میکنید؟ اگر بله، از چه تونری؟ و آیا رضایت دارید از محصول مصرفی تان؟

نویسنده: پریسا جورقانیان – کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (کارشناس صنایع آرایشی و بهداشتی)

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

1 نظر

    Avatar
  • هر دو تونر الارو را امتحان کردم تونر های سیگل را همینطور. تونر صورتی رنگ الارو را بیشتر دوست داشتم. چون احساس می کنم واقعا نیاز به آبکشی ندارد. تونر سبز ویشی به نظرم برای پوستهای چرب ضخیم مناسب است چون الکل زیادی دارد و پوست های چرب حساس را تحریک می کند. پرای پوست های چرب حساس تونر به نظر می آید انتخاب خوبی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *