مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > ضدآفتاب > هر آنچه باید در مورد آفتاب و ضدآفتاب خوب بدانید

هر آنچه باید در مورد آفتاب و ضدآفتاب خوب بدانید
پریسا جورقانیان

 هر آنچه باید در مورد آفتاب و ضدآفتاب خوب بدانید

آفتاب و ضدآفتاب

امروزه تحقیقات دانشمندان زیادی در سراسر دنیا، زیانهای متعدد اشعه آفتاب را بر پوست به اثبات رسانده اند. خوشبختانه به لطف رسانه های اجتماعی سطح آگاهی مردم در مورد خطرات آفتاب بالا رفته است و امروزه کمتر کسی است که از مضرات اشعه آفتاب بر روی پوست اطلاعی نداشته باشد. اما هنوز هم تعداد زیادی از افراد وجود دارند که مصرف ضدآفتاب ها را که مهمترین بخش محافظت از پوست در برابر آفتاب است، جدی نمیگیرند. در این مطلب نکته های ضدآفتاب خوب بیان می شود.

مقاله پیشنهادی: ضدآفتاب مناسب پوست شما چیست؟

محافظت از آفتاب، بزرگترین لطفی است که میتوانید در حق پوستتان بکنید. اگر شما تنها یک کار را بخواهید برای پوستتان انجام دهید، آن کار باید مصرف ضدآفتاب خوب باشد. این نشان میدهد استفاده از ضدآفتاب چقدر مهم است. در این مطلب هر آنچه لازم است در مورد ضدآفتاب بدانید به شما میگوییم. ضدآفتابها با وجود فراگیر شدن در بازار، هنوز بسیار ناشناخته اند و افراد نمی دانند چه ضدآفتابی را تهیه کنند و چگونه باید آن را مصرف کنند.

چرا پزشکان برای محافظت از آفتاب توصیه اکید دارند؟

واقعیت آن است که آفتاب دشمن اصلی پوست است. مضرات آفتاب برای پوست بارها و بارها اثبات شده است. اشعه آفتاب شامل مقادیر زیادی اشعه UVA و UVB است که هر کدام به نحوی به پوست آسیب می رسانند. در اینجا به برخی از مضرات آفتاب اشاره میکنیم:

1- آفتاب پوست را پیر میکند

اشعه UV در آفتاب، به الیاف کلاژن پوست آسیب می رسانند که اولین اثر آن شل شدن پوست و ایجاد چروک بر روی پوست است. هر چه مدت زمان در معرض آفتاب قرار گرفتن، بیشتر باشد، آسیب پوستی بیشتر می شود. هر چند در فصل پاییز و زمستان، شدت نور خورشید کمتر است اما همین مقدار هم به پوست آسیب می رساند. بنابراین محافظت از پوست در برابر آفتاب باید همیشگی باشد نه اینکه فقط مختص فصل بهار و تابستان باشد.

ضدآفتاب خوب بهترین روش محافظت از آفتاب
ضدآفتاب خوب بهترین روش محافظت از آفتاب

2- آفتاب باعث ایجاد لک می شود

لک شدن پوست چندین علت مختلف می تواند داشته باشد. مثلا ژنتیک فرد، تغییرات هورمونی، افزایش سن و مصرف برخی از داروها میتواند موجب ایجاد لک در پوست شود. اما تمامی این عوامل در برابر عامل اصلی ایجاد لک که آفتاب است، ناچیز محسوب می شوند. آفتاب بزرگترین دلیل اصلی ایجاد لک در پوست است و شایعترین لکه های پوستی، از آفتاب ناشی می شود.

وقتی پوست در برابر آفتاب قرار میگیرد، بطور طبیعی میخواهد از خودش محافظت کند. بنابراین رنگدانه های ملانین تولید میکند و آن را به سطح پوست روانه میکند تا از بروز اشعه مضر به لایه های درونی پوست جلوگیری کند. به همین دلیل پوست در برابر آفتاب تیره می شود. گاهی از اوقات این رنگدانه ها بطور نامناسبی پخش می شوند و در سطح پوست ماندگار می شوند که بصورت لک بر روی پوست باقی می مانند.

ضدآفتاب خوب بهترین روش محافظت از آفتاب
ضدآفتاب خوب بهترین روش محافظت از آفتاب

3- آفتاب سرطان پوست می آورد

اشعه آفتاب جهش های ژنی را در پوست ایجاد میکند که عامل اصلی سرطان پوست محسوب می شوند. آمار و ارقام مبتلایان به سرطان پوست باور کردنی نیست. شاید شما ندانید در سال 2017 بیش از 87 هزار نفر مبتلایان جدید سرطان پوست در امریکا بوده اند و 9 هزار نفر از آنها از این بیماری جان باختند.

سرطان پوست در افرادی که پوست روشنی دارند، شایع تر است. همچنین شروع آن در مناطقی است که بیشتر مدت زمان را در معرض آفتاب قرار میگیرند. نشانه های سرطان پوست، تغییرات غیرطبیعی پوست، ایجاد زخم هایی که ترمیم نمی شوند یا بروز لکه های قهوه ای جدید بر روی پوست است.

چگونه از آفتاب محافظت کنیم؟

برای محافظت از آفتاب، هر کاری را که می شود کمتر در معرض نور خورشید قرار گرفت باید انجام دهیم. در اینجا به چند روش برای محافظت از آفتاب اشاره میکنیم:

1- پرهیز از آفتاب در ساعات پرخطر

ساعاتی که نور خورشید بیشترین قدرت تابش را دارد، ساعات بین 10 تا 15 در طول روز می باشد. بنابراین سعی کنید در این ساعات در محیط بسته یا سقف داری باشید تا کمتر در معرض نور خورشید باشید. اگر شغل شما طوری است که مجبورید در این ساعات در فضای باز و بدون سقف باشید، کار شما سخت تر است و باید دقت بیشتری در راههای دیگر محافظت از آفتاب را بکار گیرید.

2- استفاده از کلاه لبه دار

کلاهی که لبه آن سایه بزرگی بر روی صورتتان بیندازد، بهترین گزینه برای استفاده از کلاه در تابستان است.

استفاده از کلاه علاوه بر ضدآفتاب خوب روش محافظت از آفتاب است
استفاده از کلاه علاوه بر ضدآفتاب خوب روش محافظت از آفتاب است

3- استفاده از لباس پوشیده

اگر بطور دائم هر روز در معرض نور آفتاب هستید، از لباسهای آستین بلند و شلوارهای بلند استفاده کنید تا پوست بدنتان، کمترین مواجه با آفتاب را داشته باشد.

4- استفاده از عینک آفتابی

عینک آفتابی تنها برای خوش تیپی نیست! انتخاب عینک آفتابی خوب نه تنها در سلامت چشم ها اثر دارد، بلکه در سلامت و زیبایی پوست دورچشمتان نیز بسیار مهم است. سعی کنید از عینک های آفتابی بزرگ استفاده کنید تا خوب اطراف چشمتان را نیز بپوشاند. حتما از عینک های آفتابی جنس خوب که شیشه آن محافظت کامل در برابر یو وی دارند را استفاده کنید.

عینک آفتاب بزرگ علاوه بر ضدآفتاب خوب روش محافظت از آفتاب است
عینک آفتاب بزرگ علاوه بر ضدآفتاب خوب روش محافظت از آفتاب است

5- استفاده از کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب یکی از بهترین محافظ ها در برابر نور خورشید است. خوشبختانه این روزها کرم های ضدآفتاب مختلفی در بازار از انواع مختلف وجود دارد که هر نوع سلیقه ای را پوشش می دهد. استفاده از کرم ضدآفتاب قانون دارد. باید آگاهی کامل از روش مصرف صحیح ضدآفتاب را بدانید و دقیقا همانطور ضدآفتاب بزنید.

ضدآفتاب ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای نوع پوست خاصی فرموله شده اند. ابتدا باید نوع پوستتان را بشناسید، سپس بر اساس آن ضدآفتاب متناسب با نوع پوست و هزینه ای که میخواهید پرداخت کنید را خریداری کنید. ما در مجله اینترنتی خانومی به شما کمک میکنیم تا ضدآفتابها را بشناسید تا بتوانید خرید درستی انجام دهید.

ضد افتاب رنگی شون
ضد افتاب رنگی شون

تفاوت ضدآفتابها در چیست؟

ضدآفتابها انواع گوناگونی دارند. هر کدام از آنها فرمول خاص خودشان را دارند. اما همه آنها در برخی از موارد مشابه هم هستند. اصلی ترین جزء ضدآفتاب، فیلترهای محافظت از آفتاب آن است. تمامی ضدآفتاب ها از یک یا چند فیلتر استفاده کرده اند که کار اصلی ضدآفتاب را انجام میدهند.

24 ماده در دنیا وجود دارد که میتوانند بعنوان فیلتر ضدآفتاب در محصولات مراقبت از پوست بکار برده شوند. تمامی برندهای دنیا، از یک یا چند عدد از این فیلترها استفاده کرده اند. هر کدام از این فیلترها، مقدار حداقل مصرف مشخص شده ای دارند که فرمولاتورها باید حداقل اعلام شده را در فرمول خود بکار برند.

لوسیون ضد آفتاب فاقد رنگ فتودرم مکس SPF 100 بیودرما
لوسیون ضد آفتاب فاقد رنگ فتودرم مکس SPF 100 بیودرما

فیلترهای ضدآفتاب

فیلترهای ضدآفتاب دو دو نوع کلی فیلترهای فیزیکی و فیلترهای شیمیایی تشکیل شده اند. کیفیت فیلترها در عملکرد ضدآفتاب موثر است. هرچه این مواد اولیه از شرکتهای معتبرتری خریداری شود، قطعا کیفیت و عملکرد بهتری خواهد داشت.

بقیه ترکیبات ضدآفتاب، تکسچر آن را تشکیل میدهد. مثلا برای ضدآفتابهای پوست چرب، موادی که بافت سبکتری را ایجاد میکنند بکار برده می شوند.

ضدآفتابهای رنگی

در برخی از ضدآفتابها رنگدانه هایی نیز برای کاور کردن عیوب پوست و یکدست کردن پوست اضافه می شود که ضدآفتابهای رنگی را تشکیل میدهند. این نوع ضدآفتابها طرفداران زیادی دارد.

ضدآفتابهای چندکاره

انواع دیگری از ضدآفتابها هستند که در آنها ترکیباتی مانند ضدچروک، ضدلک یا ضدجوش اضافه شده اند. هر فردی میتواند بر اساس مشکل پوستی که دارد که یکی از انواع ضدآفتابها را انتخاب کند.

ضد آفتاب و سی سی کرم اوسرین
ضد آفتاب و سی سی کرم اوسرین

انواع ضدآفتاب

ضدآفتاب معمولا جزو یکی از اصلی ترین سبد محصولات هر برند مراقبت از پوست است. از این رو زیاد آفتابهای مختلفی در بازار وجود دارد. برای یک انتخاب درست، خوب است ابتدا انواع ضدآفتاب ها را بشناسیم. در اینجا بطور مختصر به دسته بندی کلی ضدآفتابها می پردازیم:

1- ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال

ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال برای افرادی استفاده می شوند که پوست حساسی دارند یا اینکه باردار هستند. این نوع ضدآفتابها بسیار ایمن هستند و هیچ عارضه ای برای پوست ندارند. ضدآفتابهای کودکان نیز از این فیلترهای فیزیکی یا مینرال استفاده کرده اند.

ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال بر روی سطح پوست مینشینند و مانند یک لایه سپر از ورود اشعه یووی به پوست جلوگیری میکند. یعنی هیچ واکنشی با پوست نمی دهند و مانند یک سپر بر روی پوست می نشینند.

کرم ضد آفتاب اس پی اف 30 فیزیکال مای
کرم ضد آفتاب اس پی اف 30 فیزیکال مای

نکته ای که در این نوع ضدآفتابها وجود دارد این است که ضدآفتابهای فیزیکی یا مینرال، رد سفیدی بر جا میگذارند و پخش آنها بر روی پوست کمی سخت است و معمولا بافت سبکی ندارند.

2- ضدآفتابهای شیمیایی

ضدآفتابهای شیمیایی عمومی ترین نوع ضدآفتابها هستند که می توانند انواع تکسچرها را داشته باشد. مثلا به راحتی میتوانند برای پوست چرب ها تکسچر سبک داشته باشند. ضدآفتابهای شیمیایی برای همه افراد به غیر از افرادی که پوست بسیار حساسی دارند یا افراد باردار، قایل استفاده است.

فلوئید ضد آفتاب پوست مختلط و چرب آکنه ای بیودرما
فلوئید ضد آفتاب پوست مختلط و چرب آکنه ای بیودرما

در بسیاری از مواقع، به ضدآفتابهای شیمیایی، ترکیبات مفید دیگری مانند ضدچروک، ضدلک، تنظیم کننده چربی پوست، ضدجوش و … اضافه می شود که هر شخصی بر اساس مشکل پوستی که دارد، می توانند ضدآفتاب متناسب پوست خودش را انتخاب کند.

3- ضدآفتابهای رنگی

مدتی پیش برخی از برندها، رنگدانه هایی به ضدآفتاب ها افزودند و ضدآفتابهای رنگی را به بازار عرضه کردند. این نوع ضدآفتابها بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. رنگدانه های ضدآفتابهای رنگی، مشکلی در عملکرد فیلترهای ضدآفتاب ایجاد نمیکنند.

کرم ضد آفتاب کرم پودری فاقد چربی حاوی اس پی اف 30 الارو
کرم ضد آفتاب کرم پودری فاقد چربی حاوی اس پی اف 30 الارو

ضدآفتابهای رنگی در دو نوع کاور ملایم و کاور بالا وجود دارد. اگر ضدآفتاب های رنگی استفاده میکنید، فراموش نکنید که به مقدار مصرف ضدآفتاب آنها را مصرف کنید نه به اندازه مصرف کرم پودر!

4- ضدآفتاب با تکسچر های مختلف

ضدآفتابها در تکسچرهای مختلف برای کاربردهای مختلفی تولید شده اند. اکثر آنها بصورت کرمی هستند ولی انواع دیگری نیز وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

  • ضدآفتاب اسپری
  • ضدآفتاب فشرده (کمپکت)
  • ضدآفتاب فلوئید
  • لوسیون ضدآفتاب
  • ژل ضدآفتاب
  • ضدآفتاب استیکی
اسپری ضدآفتاب لاروش پوزاي
اسپری ضدآفتاب لاروش پوزاي

روش مصرف صحیح ضدآفتاب

ضدآفتاب را باید به اندازه یک قاشق چایخوری یا همان دو بند انگشت از کرمی که از تیوب بیرون بیاید استفاده کرد. ضدآفتاب باید بر روی پوست تمیز استفاده شود و 20 دقیقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن بر روی پوست زده شود. ضدآفتابها حدود دو ساعت دوام دارند و بعد از دو ساعت، حتما و حتما نیاز به تمدید دارند.

چه SPF ای برای ضدآفتاب خوب است؟

برخی از افراد تصور میکنند SPF درصد محافظت از کرم در برابر آفتاب است. اما اینطور نیست. SPF مدت زمان تحمل شما در زیر نور خورشید قبلز از آفتاب سوختگی است. مثلا اگر SPF ضدآفتابی 30 باشد، بدین معنی است که پوست شما با این ضدآفتاب میتواند تا 300 دقیقه زیر نور خورشید بماند و نسوزد.

هرچند عدد SPF فاکتور محافظت در برابر آفتاب را نشان میدهد اما بدین معنی نیست که یک ضدآفتاب با SPF 60، دو برابر یک ضدآفتاب با SPF30 محافظت میکند. بلکه میتواند به این معنی باشد که اگر مثلا یک ضدآفتاب با SPF30، به اندازه 97% از پوست در برابر آ،تاب محافظت میکند، ضدآفتاب با SPF60 در حدود 98% محافظت دارد. (این اعداد بطور تقریبی بیان شده است).

در ایران SPF مناسب برای محافظت از آفتاب از 25 به بالا مناسب است. بنابراین در هنگام خرید ضدآفتاب اگر محصولی با SPF25 یا بیشتر انتخاب کنید، خوب است. نیازی نیست حتما SPF خیلی بالا انتخاب کنید.

کرم ضد آفتاب جوان کننده اس پی اف 50 پریم
کرم ضد آفتاب جوان کننده اس پی اف 50 پریم

نکته های ویژه در انتخاب ضدآفتاب

چند نکته بسیار مهم در انتخاب ضدآفتاب وجود دراد که حتما آنها را در هنگام خرید درنظر بگیرید:

1- ضدآفتاب متناسب جیبتان انتخاب کنید.

اگر یک ضدآفتاب با قیمت مناسب جیبتان بخرید و آن را سخاوتمندانه مصرف کنید، بهتر از این است که یک ضدآفتاب خیلی گران بخرید و آن را کم مصرف کنید!

2- ضدآفتابی را بخرید که تکسچر آن را دوست داشته باشید

تجربه نشان داده است که اگر فردی بافت ضدآفتابش را دوست داشته باشد، در مصرف آن کاهلی نمیکند اما اگر تکسچر آن را دوست نداشته باشد، بسیاری از اوقات، عامدانه از مصرف آن اجتناب میکند و در مصرف ضدآفتاب اهتمام خاصی نمی نماید. مثلا اگر فردی که پوست چرب دارد، ضدآفتابی بخرد که برای پوستش سنگین باشد و برق بیندازد، به هر بهانه ای که شده، از مصرف آن در اکثر آوقات اجتناب میکند.

شما هم حتما تجربه ای از ضدآفتابهای مختلف را دارید. لطفا در بخش نظرات همین مطلب، برای ما بنویسید که چه نوع پوستی دارید و چه ضدآفتابی استفاده میکنید؟ تجربیات شما کمک بزرگی به دیگران در انتخاب ضدآفتاب میکند.

نویسنده: پریسا جورقانیان – کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (کارشناس صنایع آرایشی و بهداشتی)

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *