مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از مو > ریزش مو > ريزش مو سكه اي ، دلایل و درمان

ريزش مو سكه اي ، دلایل و درمان
ريزش مو سكه اي ، دلایل و درمان avatar

 ريزش مو سكه اي ، دلایل و درمان

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای : ریزش مو یکی از انواع شایع ریزش مو است که خوب است دلایل ایجاد و راههای درمان آن را بدانید. پیشتر بطور کامل دلایل ریزش مو و راههای درمان آن را توضیح دادیم. در این مطلب بطور اختصاصی، به ریزش مو سکه ای میپردازیم. ریزش موی سکه ای بطور ناگهاین برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد.

آلوپسي آرئاتا كه تحت عنوان ريزش مو سكه اي نيز خوانده مي شود، يك نوع ريزش مو برگشت پذیر یا غير اسكارگذار است که ظاهر این نوع ريزش به صورت دايره ای روی سطح پوست است. سيستم ايمني، عوامل محيطي و ژنتيكي در ايجاد بيماري موثرند. در واقع فاكتورهاي ژنتيكي در مستعد بودن فرد و شدت اين نوع ريزش نقش مهمي بازي مي كند. معمولا به علت عود زياد و اثر بارز روي ظاهر فرد براي بيماران نگران كننده است.

شامپو ضد ریزش مو حاوی ماینوکسیدیل لامینین
شامپو ضد ریزش مو حاوی ماینوکسیدیل لامینین ریزش مو سکه ای

 ريزش مو سکه ای در تمام سنين و در هر دو جنس و در تمام نژادها ممكن است اتفاق بيفتد ولي اغلب در دوران كودكي بروز پيدا مي كند. معمولا در كودكان زير 5 سال اثرات رواني زيادي ندارد اما با افزايش سن ممكن است بر روي اعتماد به نفس افراد اثرات منفي بگذارد.

علت ايجاد ريزش مو سكه اي

در ريزش مو سكه اي سلولهاي بنيادي مو توانايي خود را براي توليد مو حفظ مي كنند اما التهاب در اطراف فوليكولهاي مو وجود دارد.

نظريه هاي متفاوتي در رابطه با علت ايجاد اين نوع ريزش مو وجود دارد. طيف وسيعي از عوامل نظير عفونت هاي ويروسي و يا عوامل ژنتيكي مرتبط با سيستم ايمني در آن نقش دارند. به طور كلي مي توان گفت در واقع سيستم ايمني به فوليكول هاي مو آسيب مي زند و سبب اين نوع ريزش مو مي گردد.

سرم ضد ریزش مخصوص بانوان سینره
سرم ضد ریزش مخصوص بانوان سینره

تظاهرات ريزش مو سكه اي

همان طور كه از اسم اين ريزش پيداست ظاهر مناطق پوستی که دچار ريزش شده اند به صورت گرد و بيضي شكل است. در حاشيه مناطق ريزشي شکل موهاي كوتاه مانند علامت تعجب به چشم ميخورد چون انتهاي موها نسبت به ابتداي مو قطورتر می شود. اين نوع ريزش مي تواند منجر به ريزش كامل موهاي سر يا كل بدن نيز بشود!

همچنين مناطق ريش دار در آقايان را نيز مي تواند درگير كند. در بعضي موارد ناخن ها نیز به این نوع ریزش مبتلا شوند که اغلب به صورت نقطه هايي در سطح ناخن ها بروز پيدا مي كند.

درمان ريزش مو سكه اي

بهبودی ریزش مو سکه ای قابل پیش بینی نیست و ممكن است حتی خود به خود بهبود پیدا کند. هدف اصلي درمان جلوگيري از آسيب سيستم ايمني به فوليكول هاي مو و تحريك رشد دوباره مو است. درمان اين بيماري تخصصي است و بسته به شرايط بيمار و شدت بيماري و نوع آن متفاوت است و الزاما نیاز به مراجعه به متخصص پوست دارد. اما اگر بخواهيم به طور كلي توضيح مختصري بدهيم.

کورتون در درمان ریزش سکه ای مو

در مواردي كه ريزش به صورت تكه اي هست ممكن است از كورتون ها به صورت موضعي در اشكال دارويي مختلف محلول، لوسيون، پماد و كرم، استفاده گردد. علاوه بر اين تزريق كورتون ممكن است در داخل ضايعه با فواصل چهار تا هشت هفته اي توسط متخصص پوست تجويز گردد كه معمولا بعد تزريق، درد و احساس ناراحتي در محل تزريق وجود ندارد. ماينوكسيديل نيز ممكن است براي تحريك رشد مو بعد از درمان كورتوني استفاده گردد اما معمولا به تنهايي تاثير مناسبي نمی گذارد.

سرم ضد ریزش مخصوص آقایان سینره
سرم ضد ریزش مخصوص آقایان سینره

علاوه بر اين كرم هاي محرك موضعي نيز ممكن است تجويز گردد كه معمولا يكبار در روز استفاده مي شود و بعد گذشت مدتي كوتاه شسته مي شود. البته گاهي اين داروها سبب تحريك پوست و تغيير رنگ موقتي آن مي گردد.

در موارد شديدتر بيماري و ريزش هاي گسترده ممكن از كورتون خوراكي، داروهاي تنظيم كننده سيستم ايمني به صورت موضعي يا خوراكي و يا نوردرماني استفاده گردد.

مجددا تاكيد ميگردد به علت پيچيده بودن بيماري براي درمان به پزشك متخصص پوست مراجعه فرماييد تا متناسب با سن، شدت و شرايط بيماري و ساير فاكتورهاي همراه موثرترين و كم عارضه ترين درمان را براي شما انتخاب نمایند.

ترجمه و تنظیم: دکتر صبوری راد- داروساز

  •  

كتاب پوست شناسی بولونيا

سايت انجمن آلوپسي آرئاتا

 

Avatar

دکتر صبوری راد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *