مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > پوست چرب > محصولاتی کاربردی برای افرادی که آکوتان مصرف میکنند

محصولاتی کاربردی برای افرادی که آکوتان مصرف میکنند
پریسا جورقانیان

 محصولاتی کاربردی برای افرادی که آکوتان مصرف میکنند

محصولاتی برای آکوتان

جوش زدن مشکل آشنای بسیاری از افراد، نه تنها در دوران جوانی، بلکه حتی در دوران بزرگسالی است. برای درمان جوش باید اول انواع جوش را بشناسیم. سپس با آگاهی کامل به درمان جوش بپردازیم. خانومی به جهت اطلاع رسانی صحیح، ویدیوهایی بسیار کاربردی از توضیحات دکتر جورقانیان درباره درمان آکنه ملایم و درمان آکنه متوسط را منتشر کرد که دیدن آنها را به شدت توصیه میکنیم.

درمان جوش بر اساس شدت جوش متفاوت است. درمان جوش شدید باید تحت نظر پزشک انجام شود. یکی از درمانهای اثربخش برای درمان آکنه شدید، مصرف راکوتان است. آکوتان عوارض زیادی دارد که مهمترین آن خشکی بیش از حد پوست است. در این مطلب به شما میگوییم که برای کاهش عوارض خشکی پوست ناشی از مصرف اکوتان، از چه نوع محصولاتی باید استفاده کرد.

راکوتان چیست؟

آکوتان در واقع ایزوترتینوئین است که مشتقی از ویتامین آ محسوب می شود. آکوتان، آخرین تیر ترکش در درمان آکنه های شدید و جوشهای التهابی بسیار شدید است. زمانی که هیچ کدام از راههای دیگر برای درمان جوش در فردی موثر نبود، آنگاه پزشک، برای او راکوتان تجویز میکند.

راکوتان بصورت کپسول های 10 میلی گرمی و 20 میلیگرمی در بازار موجود است که بسته به شدت آکنه، پزشک آن را برای بیمار تجویز میکند.

عوارض آکوتان

آکوتان عوارض زیادی دارد. بطور کلی عوارض آکوتان را میتوان به دو بخش عمده تقسیم کرد:

1- عوارض برگشت پذیر راکوتان

آکوتان عوارض مختلفی دارد که در هر فردی، برخی از آنها بروز می کند. هرچند عوارض برگشت پذیر آزار دهنده است، اما خوشبختانه راه حل دارد. در اینجا به برخی از عوارض برگشت پذیر آکوتان اشاره می کنیم:

 • خشکی بیش از حد پوست

 • خشکی لب و ترک خوردن لبها

 • خشکی، اگزما و خارش چشم

 • بالا رفتن آنزیم های کبدی

 • افزایش چربی خون

2-عوارض برگشت ناپذیر آکوتان

برخی از عوارض آکوتان جبران ناپذیر است مانند سقط جنین. بنابراین اگر باردار هستید یا در دورانی از زندگی هستید که احتمال بارداری در شما وجود دارد، از مصرف این دارو صرفنظر کنید. پزشکان توصیه میکنند حتی تا چند ماه بعد از اتمام مصرف آکوتان هم باردار نشوید.

بهبود عوارض آکوتان

برای کنترل عوارض برگشت پذیر آکوتان میتوان از محصولات داروخانه ای استفاده کرد. در اینجا به برخی از محصولاتی که در کم کردن عوارض اکوتان به شما کمک میکنند، اشاره میکنیم.

1- استفاده از مرطوب کننده صورت

افرادی که آکوتان مصرف میکنند باید از مرطوب کننده هایی استفاده کنند که چرب نباشد تا احتمال بروز آکنه جدید نداشته باشد. از طرفی باید رطوبت رسانی و نرم کنندگی آن در حدی باشد که بتواند خشکی شدید ناشی از مصرف آکوتان را برطرف کند.

کرم صورت سبیوم بیودرما
کرم صورت سبیوم بیودرما

مرطوب کننده های صورت می تواند در دو نوع کرم یا فلوئید باشد. سرمها برای این کار مناسب نیستند و میزان چربی آنها بسیار کم است. اگر خشکی پوست شدید باشد بهتر است از کرم های مخصوص پوست چرب استفاده کشود و اگر خشکی پوست در حد معمولی باشد، می توان از تکسچر های فلوئیدی استفاده کرد.

کرم مرطوب کننده صورت آکنه لاین مای
کرم مرطوب کننده صورت آکنه لاین مای

گاهی اوقات افراد در اثر مصرف آکوتان، پوست حساس و شکننده ای پیدا میکنند. این گروه از افراد بهتر است از مرطوب کننده های پوست چرب و حساس استفاده کنند.

ژل کرم افکلار دوو پلاس لاروش پوزاي
ژل کرم افکلار دوو پلاس لاروش پوزاي

2- استفاده از بالم لب

یکی از رایج ترین عوارض آکوتان، ترک خوردن لبها در اثر خشکی بیش از حد است. مصرف بالم لب های قوی در طول مدت مصرف آکوتان یکی از الزامات مصرف این دارو است.

بالم لب اوسرین
بالم لب اوسرین

برخی از بالم لبها زود جذب هستند و اثری بر روی لب نمیگذارند. اما برخی دیگر غلیظ هستند و روی لب باقی میمانند. در صورتیکه خشکی لب شدید باشد، باید از بالم لبهای ریچ استفاده کرد که تا مدتی بر روی لب باقی بماند.

بالم لب نئودرم
بالم لب نئودرم

3- استفاده از قطره استریل چشمی

برای بهبود خشکی چشن قطره اشک چشم مصنوعی از داروخانه تهیه کنید و به دفعات از آن در طول روز استفاده کنید.

برگرفته از توضیحات دکتر پوریا جورقانیان در باره آکوتان

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

2 نظرات

  Avatar
 • سلام
  برادر من لب هاش به شدت خشک میشن تا حدی که الان دوتا ترک عمیق و بسیار دردناک داره روی لبش و نزدیک یک سال شده که از هر بالم و کرم و ویتامینی استفاده کردیم نتیجه مطلوب رو نگرفتیم
  ممنون میشم یه محصول درمانی قوی معرفی کنید
  و اینکه بالم لب ریچ چی هستش؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *