مجله خانومی > مراقبت پوست و مو > مراقبت از پوست > این 6 اشتباه، پوست شما را زودتر پیر میکند

این 6 اشتباه، پوست شما را زودتر پیر میکند
پریسا جورقانیان

 این 6 اشتباه، پوست شما را زودتر پیر میکند

پیری پوست

متاسفانه اشتباهات رفتاری زیادی عادتمان شده است و این عادت های نادرست، به پیری پوست دامن میزند و زمانی پشیمان میشویم که دیگر کار از کار گذشته است. بیایید عادتهای ناصحیح را در رفتار با پوستمان کنار بگذاریم تا در آینده ای نزدیک که به میانسالی میرسیم، با دیدن چهره مان در ایینه لذت ببریم. در اینجا 6 اشتباه رایج که پوستمان را پیر می کند بیان میشود. تمرین کنید تا این عادتها از سرتان بیفتد.

1- رفتن به رختخواب بدون پاک کردن آرایش، اشتباهی در راستای پیری پوست

ممکن است وسوسه شوید پس از یک روز پر مشغله، یا بیرون بودن از منزل تا اواخر شب ، در اثر خستگی، بدون تمیز کردن صورت خود به رختخواب بروید. اما غفلت از پاک کننده در شب می تواند به جوش های بعدی منجر شود و به مرور موجب پیری پوست شود.

در مقالات پیشین به تفصیل در مورد روش صحیح شستشوی پوست پرداختیم. پیشنهاد میکنیم حتما آنها را مطالعه کنیم.

ژل پاک کننده زنياک نوروا
ژل پاک کننده زنياک نوروا پیشگیری از پیری پوست

دکتر سادیک می گوید که در طول روز، سموم محیطی (مانند خاک و آلودگی) بر روی پوست جمع می شوند و منافذ را مسدود می کنند، که می تواند مشکلات پوستی ایجاد کند. پس قبل از شستن صورت به خواب نروید . از یک پاک کننده خوب استفاده کنید و پوست خود را نجات دهید. یک جعبه پاک کننده کنار تخت برای راحتی داشته باشید- خیلی زود پاک کنید و بخوابید.

مقاله پیشنهادی: شوینده هایی که برای پوست معجزه میکند.

نکته مهم: برای پاک کردن آرایش چشم یا از میسلار واترهایی که روی آن نوشته شده است که می توانید برای پاک کردن آرایش چشم استفاده کنید یا از پاک کننده های دوفازی مخصوص آرایش چشم.

پاک کننده آرایش دوفاز گلدن رز
پاک کننده آرایش دوفاز گلدن رز

2- چشم پوشی از کرم های ضد آفتاب، اشتباهی در راستای پیری پوست

نیل  سادیک، متخصص پوست ساکن شهر نیویورک می گوید:” خورشید علت اصلی پیری پوست است”. خورشید می تواند در هوای ابری، بارانی، و یا روزهای برفی ضرر برساند. به علاوه، دکتر سادیک اضافه می کند، “اشعه UV آسیب رساننده  به پوست می تواند از شیشه نفوذ کند، بنابراین استفاده از ضد آفتاب حتی در داخل خانه و درون ماشین هم مورد نیاز است.”

فلوئید ضد آفتاب پوست مختلط و چرب آکنه ای بیودرما
فلوئید ضد آفتاب پوست مختلط و چرب آکنه ای بیودرما

او انتخاب کرم های ضد آفتاب طیف گسترده را توصیه می کند، که هر دو نوع اشعه UV، یعنی  UVA و UVB، با SPF حداقل 30 را مسدود کند. فرمول آنتی اکسیدان غنی شده حاوی مواد تشکیل دهنده مانند رسوراترول، ویتامین C، آیدیبنون، و یا دانه قهوه می تواند موجب حمایت بیشتر پوست شود.

خوشبختانه امروزه اکثر برندها، کرمهای ضدآفتاب خوبی به بازار ارائه دادند که هر نوع پوستی، میتواند یک انتخاب خوب از میان انواع مختلف آنها داشته باشد. کرمهای ضدآفتاب برای پوستهای مختلف، بصورت جداگانه ای فرموله می شوند و هر کدام بافت و تکسچر متفاوتی دارند.

ضد افتاب بدون رنگ اس پی اف 50 شون
ضد افتاب بدون رنگ اس پی اف 50 شون
  1. 3- غفلت از پوست دست و گردن

صورت تنها جایی نیست که نیاز به ضدآفتاب ارد. آسیب های نور خورشید روی دست و گردن به اندازه ی چهره تاثیر می گذارد. دکتر سادیک  در یادداشت های خود اشاره می کند  که این نقاط نشانه هایی از پیری، مثل لکه های تیره، خشکی، و از دست دادن استحکام دارند.

با گردن و پشت دست خود همانند صورت خود با استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب رفتار کنید. می توانید محصولات خاص بدن بخرید، اما اجباری نیست. دکتر سادیک  می گوید که موارد فرموله شده برای صورت برای گردن و دست هم مناسب می باشد.

4- تعویض سریع محصولات آرایشی و بهداشتی ضدپیری

اگر از مرطوب کننده ضد پیری جدید خود نا امید شده اید، قبل از تعویض کمی بیشتر آن را تحمل کنید. تغییر از محصول به محصولی دیگر ممکن است این تصور را به جا بگذارد که هیچ چیز برای پوست شما موثر نیست.

دکتر سادیک متخصص پوست در نیویورک توصیه می کند که یک محصول جدید را حداقل به مدت شش هفته استفاده کنید تا تغییر را در چهره خود احساس کنید. او می گوید: “یک چرخه پوست 30 روز طول می کشد [برای رسیدن سلول های جدید به لایه از پوست]، بنابراین به منظور به دیدن یک تفاوت واقعی در بافت، حالت، و وضوح، باید بیش از یک ماه از ان استفاده کنید “. اگر محصول حاوی مواد تشکیل دهنده ضد پیری است، باید بیشتر صبر کنید. او می گوید که پوست حدود چهار ماه طول می کشد تا کلاژن و الاستین را بازسازی کند.

5- استفاده بیش از حد بسیاری از محصولات در یک بار

هیچگاه چندین محصول را روی هم بر روی پوستتان نمالید. به محصولات مختلف فرصت دهید تا بر روی پوستتان جذب شوند و بمانند. حداکثر دو محصول را آن هم با فاصله یک ربعی بر روی پوستتان بزنید. بیشتر از آن نه تنها نقش مثبتی برای پوستتان ندارد، بلکه گاهی میتواند حساسیت زا باشد.

کرم ضد چروک روز هیالورون فیلر اوسرین
کرم ضد چروک روز هیالورون فیلر اوسرین

6- کم خوابیدن و دیر خوابیدن

خواب ناکافی می تواند موجب پیری زودرس پوست شود و، در کوتاه مدت، موجب پوست تیره و لکه های سیاه می شود. در طول روز، سلول های پوست ما در حال مبارزه در برابر یورش عوامل استرس زا، مانند اشعه UV و آلودگی هستند. خواب حیاتی است، زیرا هورمون های استرس در شب به سطح نرمال می رسند، به سلول های زمان می دهند تا بازسازی شوند و دوباره جوان شوند. بر اساس ساعت بیولوژیک بدن، بازسازنی بدن بدن از جمله پوست، از ساعت 10 شب تا 6 صبح اتفاق می افتد و خوب است در این ساعات در خواب باشید. جابجا شدن ساعات به مرور خواب اثر نامطلوبی بر روی پوستتان می گذارد.

مشتاق دیدن نظرات شما در بخش نظرات در زیر همین مطلب هستیم.

نویسنده: پریسا جورقانیان – کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (کارشناس صنایع آرایشی و بهداشتی)

Avatar

پریسا جورقانیان

پریسا جورقانیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی) از دانشگاه فردوسی مشهد مقاله ISI : Sustained Release Curcumin Loaded Solid Lipid Nanoparticles پایان نامه کارشناسی ارشد: ساخت نانو لیپید جامد کورکومین و استفاده از آن در کرمهای آرایشی و بهداشتی جهت جوانسازی و ضدالتهاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *