مراقبت از مو

خواص درمانی و کاربردهای روغن سیاهدانه برای مو

روغن سیاه دانه تاثیرات مثبتی در سلامتی و زیبایی موها دارد. به بیان دقیق‌تر روغن سیاه دانه اصل، یک معجون طبیعی برای تقویت موهای آسیب دیده و حتی سالم است. ویتامین E و ویتامین C در روغن سیاه دانه، موها را در برابر عواملی که اکسیداتیو می‌شوند، سالن نگهداری می‌کنند. این خواص روغن سیاهدانه را می‌توان در شامپوهای تقویتی مو نیز مشاهده کرد. در بسیاری از محصولات تقویت کننده مو، ترکیبی از ویتامین C و ویتامین E است. این دو ترکیب در کنار هم مانع از بروز عوارض جانبی رادیکال‌های آزاد در ساختار موها می‌شوند. 

فواید و خواص روغن سیاهدانه برای مو

پوست از جمله اندام‌هایی است که بیشتر از هر اندام دیگری در معرض آسیب‌های فیزیکی قرار دارد. حتی زمانی که استرس دارید، وضعیت پوست شما بیانگوی همه چیز است. نشانه‌های دردهای کلیوی، نارسایی کبد و ترشح زیاد اسید معده در پوشت صورت افراد ظاهر است. در ادامه با فواید این روغن برای مو آشنا خواهید شد.

خوش‌حالت شدن موها

وجود امگا 3 در ساختار تارهای مو سبب حالت گرفتن آن‌ها می‌شود. می‌توان نتیجه گرفت که بی حالت بودن موها بخاطر کمبود امگا 3 است. امگا 3 در روغن سیاه دانه وجود دارد. این روغن طبیعی و باارزش در غشای سلولی قرار دارند. زمانی که مقدار زیادی امگا 3 در غشای سلولی وجود داشته باشد، فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن همانند سوخت و ساز سلول‌‎های پوست و مو انجام می‌شود. در صورتی که مقدار امگا 3 در غشای سلولی کم باشد، سرعت سوخت و ساز در این سلول‌ها کاهش پیدا می‌کند. انرژی حاصل از این سوخت و سازها موجب ایستایی و حالت گرفتن تارهای مو می‌شود. 

تقویت ریشه موهای سر

ریشه موها با اسیدهای چرب طبیعی در روغن سیاه دانه تحریک می‌شوند. نشانه‌های تحریک ریشه موها با روغن سیاه دانه در سرعت رشد آن‌ها دیده می‌شود. افرادی که سرعت رشد ریشه موهای آن‌ها کم است، موهای کم پشتی دارند. در حالی که افرادی که موهای پرپشتی دارند، سرعت رویش موهای آن‌ها زیاد است. تنها چیزی که می‌تواند ریشه موها را تحریک کند، اسیدهای چرب می‌باشد. حضور امگا 3 در میان اسیدهای چرب، اثر آن‌ها را در ریشه موها چندین برابر می‌کند. 

افزایش استحکام تارهای مو

رژیم غذایی نامناسب تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش استحکام تارهای مو دارد. زمانی که عناصر حیاتی برای رشد و تقویت فولیکول‌های مو در بدن حضور نداشته باشند، فولیکول‌های مو استحکام ندارند. به همین خاطر، آن‌ها در اثر کمترین ضربه یا آسیب فیزیکی از سطح پوست برداشته می‌شوند. شانه کردن و حتی سشوار کردن موها موجب ریزش بسیاری از آن‌ها می‌شود. روغن سیاه دانه دارای عناصر مهم و حیاتی برای افزایش و تقویت استحکام تارهای مو است. پس از ورود عناصر حیاتی روغن سیاه دانه به پوست سر، فولیکول‌های مو مستحکم می‌شوند و تارهای تازه روییده شده هم استحکام زیادی خواهند داشت.  

کاهش ریزش موها در اثر استرس

استرس زیاد باعث می‌شود که ویتامین‌های مهم همانند ویتامین C، روی و سلنیوم از بدن دفع شوند. در این شرایط، سلول‌های مو به درستی تغذیه نمی‌شوند. استفاده از شامپوهای شیمیایی می‌تواند همان مقدار عناصر حیاتی را که در فولیکول‌های مو باقی مانده است، کم کند. روغن سیاه دانه با خواص ضد آنتی اکسیدانی که دارد، می‌تواند پوست سر را تمیز کند و کمبود ویتامین‌های از دست رفته را جبران کند. به همین ترتیب، ریزش زیاد موها با روغن سیاه دانه برطرف می‌شود. 

رشد مجدد موهای از دست رفته

موهای از دست رفته را می‌توان با روغن سیاه دانه جبران کرد. حضور ویتامین‌های گروه ب موجب ترمیم سلول‌های مرده پوست سر می‌شود. پس از ترمیم سلول‌های مرده، سوخت و ساز در سلول‌های زنده پوست افزایش پیدا می‌کند. فعالیت فولیکول‌های مو از سر گرفته می‌شود و موهای ضخیم جدیدی تولید می‌شوند. 

جوان کننده موهای سفید:

سیاه دانه همانند هلیله سیاه برای بازگرداندن رنگ موهای سفید، مفید است. به طوری که ریشه، ساقه و حتی نوک موها رنگ طبیعی خود را بدست خواهند آورد. سیاهدانه طبع سردی نداشته و به این ترتیب مصرف خوراکی و درمانی آن برای مو عوارضی ندارد.

افزایش سرعت رشد موها:

کمبود عناصر اساسی برای رشد موها و کهولت سن موجب می‌شود که روند رویش مجدد موها بسیار کند باشد. البته عوامل دیگری نظیر استرس، اضطراب و آب و هوای محیط زندگی‌ هم در کاهش سرعت رشد موها تاثیرگذار هستند. قاعدتا نمی توانیم از همه ی این اثرات منفی جلوگیری کنیم، اما با توجه به مقادیر بسیار زیاد پروتئین در روغن سیاهدانه و علاوه بر آن وجود آهن مانع از توقف رشد موها خواهند شد .

براق کردن موها:

رازهای زیادی پشت براق بودن موها پنهان شده است. استفاده از رنگ موها دائمی و اسپری‌های حالت دهنده مو می‌تواند خاصیت براق کردن موها را از شما بگیرد. این مواد شیمیایی می‌توانند روغن طبیعی موها را به شدت کاهش بدهند. این روغن می تواند موهای خشک شده را به حالت بهتری بازگردانده و به تقویت ریشه ی ضعیف شده موها کمک کند .

کاهش سرعت مکانیسم طاسی

وجود مقدار زیادی کلسترول بد در ساختار بدن، سرعت مکانیسم طاسی را افزایش می‌دهد. روغن سیاه دانه جزو آن دسته از روغن‌های طبیعی است که میزان کلسترول بد داخل رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد. با کاهش یافتن انبوه کلسترول بد، آنزیم گاما آلفا به فعالیت طبیعی خود ادامه می‌دهد. به طوری که سرعت مکانیسم طاسی به شدت تقلیل پیدا می‌کند. اما روغن سیاه دانه به رشد مجدد موها در افرادی که طاسی دارند، کمک چندانی نمی‌کند. بهتر است از مواد طبیعی دیگری برای رشد مجدد موهای از دست رفته در اثر طاسی استفاده کنید. 

افزایش پروتئین در فولیکول‌ها

کمبود پروتئین‌های لازم در فولیکول‌های مو، مقدار کلاژن سازی را کاهش می‌دهد. مقدار کلاژن سازی که کاهش پیدا کند، احتمال رشد مجدد موها بسیار کم است. چون بدن به تنهایی نمی‌تواند پروتئین لازم برای کلاژن سازی را فراهم کند. روغن سیاه دانه با دارا بودن پروتئین‌های متعدد، تمام نیازهای بافت پیوندی بدن را فراهم می‌کند. با تامین پروتئین در سطح پوست سر، ترمیم تارهای مو با سرعت زیادی انجام می‌شود. 

جبران قوای از دست رفته موها

کمبود انرژی می‌تواند بعنوان قوای از دست رفته موها تلقی شود. موهایی که انرژی کافی در ساختار خود ندارند، وز و خشک هستند. در صورتی که انرژی کافی در ساختار آن‌ها وجود داشته باشد، موها هیدراته هستند. روغن سیاه دانه اصل از مقدار زیادی ویتامین E تشکیل شده است. این ویتامین‌ها جذب پوست سر می‌شوند و مولکول‌های ویتامین E در ساختار موها قرار می‌گیرند. به طور خلاصه، ارزش روغن سیاه دانه همانند ارزش ویتامین E است. با این تفاوت که عناصر معدنی و حیاتی نیز در روغن سیاه دانه وجود دارد.

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا