اخبار سلامتی و زیبایی

تاریخچه لاک ناخن

آیا هیچ‌وقت به این فکر کرده‌اید که از چه زمانی ما انسان‌ها تصمیم گرفتیم ناخن‌هایمان را با رنگ کردن زیبا کنیم؟ تاریخچه لاک بسیار رنگارنگ است و ممکن است با آنچه شما در ذهن دارید کمی متفاوت باشد. به نظر می‌رسد اولین کسانی که از رنگ کردن ناخن بهره می‌بردند هندی‌ها در عصر برنز بوده‌اند. آنها برای این کار از حنا استفاده می‌کردند. البته هندیان از حنا برای رنگ آمیزی و نقاشی روی کل بدن استفاده می‌کردند و رنگ کردن ناخن‌ها تنها بخشی از همین پروسه بوده ‌است. برای مرور تارخچه لاک ، در این مقاله همراه ما باشید.

 

لاک ناخن-خانومی

اولین لاک‌ ناخن ها در تاریخچه لاک

به نظر می‌رسد اولین لاک‌های ناخن را سه هزار سال قبل از میلاد مسیح چینیان می‌ساخته‌اند. آنها نوعی لاک ناخن را با استفاده از مخلوط سفیده تخم مرغ، موم، ژلاتین، صمغ عربی زاج سفید می‌ساختند و سپس آن را با گلبرگ های گل، یا پودر طلا یا نقره رنگ آمیزی کردند. بعدها ساخت لاک ناخن را بسیار خاص و شخصی‌تر کردند و ناخن‌های مصنوعی را از ورقه‌های نازک طلا یا نقره تولید کردند. بد نیست بدانید که روی آن‌ها را با جواهرات یا نقاشی روی فلز تزئین می‌کردند. البته این نوع لاک ناخن فقط مخصوص خانواده سلطنتی بود.

 

لاک ناخن تزئینی برای تفکیک طبقه و کلاس اجتماعی

در ابتدا لاک ناخن برای تفکیک طبقه اجتماعی و خاندان‌ها استفاده می‌شد و معمولا رنگ‌های مخصوص استفاده هر سلسله متفاوت بود. معمولا حکومت از رنگ لاک قرمز پررنگ استفاده می‌کردند و دیگران اجازه استفاده از این رنگ را نداشتند. درعین حال استفاده از لاک ناخن برای همه طبقات اجتماعی مجاز نبود و فقط افراد رده بالا حق استفاده از لاک را داشتند. به طوری که حتی اگر دیده می‌شد افرادی از طبقات پایین‌تر لاک استفاده کرده‌اند ممکن بود با مجازات مرگ روبرو شوند.

همچنین در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در تمدن بابل جنگجویان قبل از رفتن به جنگ صورت و موهای خود را به شیوه‌ای خاص آرایش می‌کردند و ناخن‌هایشان را هم لاک می‌زدند. این رنگ معمولا با رنگ لب‌هایشان مطابقت داشت. رنگ‌ها برای آنان نیز معنی خاصی داشت و به طور مثال افراد عالی‌رتبه از رنگ مشکی استفاده می‌کردند و رنگ سبز در رده پایین‌تری قرار داشت.

در نهایت مد لاک ناخن از شرق آسیا به آفریقا هم سرایت کرد و انواع تزیینات حنا و رنگ قرمز براق را بر ناخن‌های مومیان مصری می‌توان یافت.

رنگ لاک در مصر باستان نیز با توجه به طبقه‌ی افراد متفاوت بوده است. ملکه نفرتی‌تی و مادرخوانده شاه توتنخامون از لاک قرمز تیره استفاده می‌کردند. شایعه‌ای هم وجود داشت که می‌گفت داخل لاک آنها از خون استفاده شده است. گفته می‌شد کلئوپاترا از نوعی عصاره حنا استفاده می‌کرده است که رنگی تیره و زنگاری داشته است.

زنان طبقات پایین‌تر تنها اجازه داشتند از رنگ‌های بسیار ملایم برای لاک استفاده کنند.

 

تاریخچه لاک در زمان‌ رنسانس

در دوره رنسانس استفاده از لاک به بیشترین مقدار خود رسید به خصوص که روابط تجاری هم با آسیا بسیار گسترش یافته بود. خانم ها ناخن‌های خود را با مواد کرمی رنگی و براق تزئین می‌کردند تا اینکه کوتکس در سال ‍‍۱۹۱۶ اولین براق کننده ناخن را وارد بازار کرد که استفاده از آن بسیار راحت‌تر از آن مواد کرمی بود.

 

لاک ناخن های امروزی

لاک ناخن به شکلی که ما می‌شناسیم اوایل قرن بیستم به بازار آمد. ما خرید لاک ناخن‌های امروزی را مدیون کارخانه های تولید اتومبیل هستیم. وقتی رنگ اتومبیل به بازار آمد کمی بعد یک مانیکوریست به نام میشل مینارد در فرانسه فرمولی الهام گرفته از رنگ اتومبیل را برای رنگ‌امیزی ناخن‌ها ابداع کرد. او به همراه برادرش ژوزف کارخانه‌ای به نام رولون تاسیس کردند که در سال ۱۹۳۲ اولین لاک‌های رنگی برای ناخن را تولید کردند.

لاک ناخن این بار فقط برای اقشار پردرآمد نبود و زنان زیادی می‌توانستند از آن استفاده کنند در سال ۱۹۳۴ یک شیشه لاک ناخن تنها ۳۵ سنت بود. زمانی که جنگ جهانی دوم به آمریکا رسید و زنان وارد فضاهای کاری و کارخانه‌ها شدند همه چیز درباره ناخن‌ها تغییر کرد. ناخن‌های بلند و براق جای خود را به ناخن‌های کوتاه دادند چرا که کارهای سنگین با این جور دست‌ها جور نبودند. حتی نیویورک تایمز درباره دستان جدید ماشینی شده‌ زنها مطلب نوشت.

بعد از تولید لاک توسط مینارد خانم‌ها لاک را به صورت سرتاسری روی تمام ناخن میزدند و آن را رنگ می‌کردند اما طولی نکشید که مانیکور فرانسوی به نشانه ظرافت مانیکور تبدیل شد. بدین صورت که امروزه هم مشابه آن را در شیوه فرنچ کردن ناخن میبینیم زنان قسمت هلالی پایین ناخن و قسمت بالای ناخن ها را بی رنگ می‌گذاشتند تا شکل دورنگی پیدا کند و این کار را با دقت خاصی انجام می‌دادند.

لاک ناخن سیاه هم در سال ۱۹۳۰ وارد بازار شد. همچنین در همان زمان در انگلستان خانم‌ها شروع به کشیدن منظره روی ناخن‌هایشان کردند. هرچند که این تصاویر جزئیات زیادی مانند نمونه‌های قدیمی نقاشی روی فلز نداشتند اما زیبایی خود را داشتند.

 

لاک ناخن-خانومی

چه لاک ناخنی بخریم و چه رنگ لاک ناخنی بزنیم؟

امروزه با تنوع بسیار زیاد در انواع لاک ناخن و روش‌های مختلف کاشت ناخن و انواع مختلف مانیکور ممکن است تصمیم گیری برای اینکه دفعه بعدی چه آرایشی به ناخن‌های خود بدهیم سخت باشد. این روزها هم انواع کلاسیک لاک بسیار طرفدار دارد و هم انواع امروزی با اشکال و طرح‌های مختلف. البته که سلیقه شخصی شما در این مورد با اهمیت ترین است اما برخی مدل‌ها هستند که هیچوقت خسته کننده نمی‌شوند و می‌شود بارها و بارها آن‌ها را تکرار کرد.

 • لاک کرم:
  رنگ کرم یا در برخی موارد کرم هایی با صورتی‌های بسیار کمرنگ از آن لاک‌هایی هستند که می‌توانید همه جا آن‌ها را استفاده کنید. هم برای مهمانی‌های رسمی بسیار جذابند و هم برای استفاده روزمره در محل کار و خانه. این لاک‌ها با رنگ‌ها و سایه‌های متنوع در دسترس هستند و یکی از ویژگیهای خوب دیگرشان این است که اگر کمی دچار پریدگی یا رنگ رفتگی در نوک ناخن‌ها شوند یا ناخن شما کمی رشد کند به هیچ وجه به چشم نمی‌آید.
 • لاک ناخن کرومی یا متالیک:
  لاک ناخن‌هایی که درخشش ویژه‌ای دارند و همراه با یک تیپ مدرن تنوع خاصی به زیبایی شما می‌دهند رنگ‌های لاک های کرومی بسیار متنوع هستند و می‌توانید آن را با انواع رنگ لباس یا کیف و کفشتان ست کنید. به‌خصوص اگر تیپ شما اجزای مات دارد یا تنها بخش‌های کوچکی مانند زیورآلات یا کمربند یا کیف دستی کوچکتان براق است لاک‌های کرومی و متالیک برای تیپ شما مناسبند. برای زدن لاک کرومی بهتر است بسیار دقت کنید و یا از متخصص برای زدن آن کمک بگیرید چون اگر این لاک‌ها را مرتب و بدون بیرون زدگی نزنید جلوه بدی پیدا خواهند کرد.
 • لاک ناخن مات:
  رنگ‌های مات برای لاک ناخن افراد کمتری را جلب می‌کنند، اما به خصوص برای تیپ‌های بسیار ساده و شیک و سنگین بسیار جذاب هستند. اگر از لاک مات استفاده می‌کنید بهتر است لاک‌هایی که درصد براق کنندگی صفر دارند را استفاده کنید تا از ماتی لاک بهره کافی ببرید.
 • لاک اکلیلی:
  لاک‌های اکلیلی برای تیپ های تابستانی بسیار مناسبند. همچنین در مهمانی‌های شب درخشش زیبایی به ظاهر شما می‌دهند. البته باید توجه داشته باشید پاک کردن لاک‌های اکلیلی از لاک‌های معمولی سخت‌تر است اما ارزش زیباییشان را دارد.
 • ژل لاک:
  لاک ناخن‌های ژلی دارای انواع سالنی و انواع خانگی هستند. این لاک‌ها ماندگاری بسیار بیشتری از لاک‌های معمولی دارند و یک لایه‌ی محافظ کامل روی ناخن‌های شما ایجاد می‌کنند و برای ناخن‌های شکننده هم بسیار مناسبند. اما بهترین کار این است که برای زدن این لاک‌ها به سالن‌های ناخن مراجعه کنید تا دردسر کمتری داشته باشید.
 • لاک‌های نئونی:
  لاک‌های نئونی از آن دسته مد‌های قدیمی هستند که همیشه رنگ‌وبوی آینده را دارند و به این دلیل زیبا هستند. انواع لاک‌های نئونی که معروف‌ترین آنها صورتی سبز فسفری و نارنجی جیغ هستند، همیشه توجه خاصی به خود جلب می‌کنند این لاک‌ها در فضاهای کم‌نور نیز جلوه خاصی دارند و همچنین اگر پوست برنزه‌ای دارید با این لاک‌ها می‌توانید به دست‌هایتان جلوه‌ای دوچندان بدهید.
 • لاک صدفی:
  لاک صدفی برای همه سنین رنگ جذابی است. اگر زیاد اهل لاک زدن نیستید اما دلتان می‌خواهد به دستهایتان رنگ و روی جدیدی ببخشید لاک صدفی رنگ گزینه مناسبی است. همینطور لاک صدفی درعین حال که رنگ خنثایی دارد و با همه جور لباس و تیپی ست می‌شود لاک بی‌جلوه ای نیست و درخشش آن کاملا چشمگیر است. لاک صدفی را همچنین می‌توانید روی لاک‌های دیگر استفاده کنید و به لاک‌های ماتتان درخشش جدیدی بدهید.
 • لاک ناخن بافت‌دار:
  برخی از لاک‌های ناخن هستند که با مواد خاصی که در خود دارند می‌توانند برجستگی‌هایی یا اصطلاحا بافتی روی ناخن شما ایجاد کنند که امتحان کردن آن‌ها برای تنوع می‌تواند بسیار مفرح باشد. اگر از لاک‌های روزمره و همیشگی خود خسته شده اید حتما لاک‌های بافت دار را امتحان کنید.
 • لاک بیس ناخن:
  لاک بیس شبیه به یک نوع بتونه کاری برای ناخن عمل می‌کند. اگر ناخن‌های شکننده ای دارید یا سطح روی ناخن‌هایتان کاملا صاف نیست میتوانید قبل از لاک زدن از بیس استفاده کنید. بیس ناخن به شما این امکان را می‌دهد تا هم از ناخن‌هایتا مراقبت کنید و با لاک زدن دائم آسیب کمتری ببینند و هم وقتی لاک میزنید سطح لاک شما یکدست و یکنواخت و زیبا خواهد شد.
 • لاک لایه محافظ:
  همانطور که برای زیرسازی لاک موادی وجود دارد برای لایه‌ی رویی لاک هم گزینه هایی وجود دارد. لاک لایه محافظ از پریدگی و شکستگی و خراش سطح ناخن جلوگیری می‌کند. ممکن است براق کننده یا مات کننده داشته باشد و این را بر اساس سلیقه خودتان می‌توانید انتخاب کنید. همچنین به شما کمک می‌کند مدت بیشتری لاک را روی ناخن های خودتان بدون خراب شدن نگه دارید.
 • لاک‌های زود خشک شونده:
  این لاک همانطور که از نامش پیداست برای کسانی که صبر و حوصله کافی ندارند تا لاکشان خشک شود بسیار کارآمد است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بعد از لاک زدن آرام و قرار ندارید و انقدر فعالیت‌های مختلف می‌کنید تا تمیزی لاک قبل از خشک شدن از بین برود بهتر است حتما هنگام خرید لاک از انواع زودخشک شونده آن خریداری کنید.
 • لاک مگنتی:
  لاک‌های مگنتی از لاک‌های بسیار جدید هستند که بعد از زدن لاک قبل از خشک شدن آن می‌توانید با یک آهن ربا ناخن‌هایتان را دیزاین کنید. این لاک معمولا تصویری کهکشانی دارد و با قابلیتی که به شما می‌دهد می‌توانید به هر ناخن طرح‌های متنوع و متفاوت دهید.
 • لاک ترک دار:
  این لاک جزو انواع لاک بافت دار محسوب می‌شود. کافیست یک لایه نازک از لاک را روی ناخن خود بزنید و خواهید دید مقابل چشمان شما ترک‌های ریزی مانند بافت سنگ روی ناخن شما ایجاد می‌شود.

 

لاک ناخن-خانومی

انواع مانیکور همراه با لاک

شاید فکر کنید رسیدگی به ناخن تنها در یک سوهان کشیدن و لاک زدن خلاصه می شود، اما وقتی به آرایشگاه مراجعه می کنید و خدمات مانیکور را می بینید تازه متوجه می شوید که سوهان کشیدن تنها بخشی از مانیکور ناخن است. در ادامه با چند روش مانیکور آشنا خوهید شد.

 • مانیکور ساده:
  برای مانیکور ساده معمولا دست‌ها را برای مدتی در آب و صابون یا مواد تقویتی میخوابانند و سپس پوست‌های اضافی دور ناخن را گرفته و ناخن‌ها را بر اساس سلیقه شما فرم می‌دهند و به اندازه دلخواه شما کوتاه و یک اندازه می‌کنند. سپس دست‌ها را با کرم ماساژ می‌دهند و ابتدا لاک بیس ناخن را می‌زنند. سپس لاک ساده از رنگ و نوع دلخواه شما را زده و روی آن لاک لایه محافظ را می‌زنند.
  این فرایند حدود نیم ساعت طول می‌کشد. مانیکور ساده تقریبا یک هفته روی ناخن شما دوام می‌آورد. پاک کردن آن به راحتی با لاک پاک کن یا استون انجام می‌شود. در این روش ناخن‌های شما سالم باقی می‌مانند و مشکل خاصی برایشان پیش نخواهد آمد.
 • مانیکور با ژل لاک:
  در این روش همان فرایند مانیکور ساده طی می‌شود با این تفاوت که به جای لاک معمولی از ژل لاک استفاده می‌شود و این لاک توسط تاباندن دوبار اشعه ماورا بنفش تثبیت می‌شود. لایه‌ی محافظ نیز برای حفاظت از ناخن‌های شما زده می‌شود. این روش اگر شما از یک رنگ لاک استفاده کنید و تزئینات اضافی برای آن نداشته باشید حدود ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و حدود دو الی سه هفته به زیبایی روی دستان شما باقی خواهد ماند.
  برای پاک کردن این لاک باید با حجم زیادی از استون برای مدتی ناخن‌های خود را خیس کنید و سپس پاک کنید. اما بهترین کار این است که برای پاک کردن ژل لاک به سالنی که برایتان لاک و مانیکور کرده بروید تا با روش حرفه‌ای تری لاک را برایتان پاک کنند. ژل لاک نیز مشکل خاصی برای ناخن‌های شما ایجاد نمیکنند. اما این درصورتی است که برای پاک کردن آن به شخص حرفه‌ای مراجعه کنید. پاک کردن غیرحرفه‌ای آن ممکن است آسیب‌هایی برای ناخن به همراه داشته باشد.
 • پوشش اکرلیک یا کاشت ناخن:
  در این روش با پودر و مایعی شیمیایی لایه‌ای محکم روی ناخن‌های شما می‌سازند. در این روش شما باید حتما بعد از این مرحله از ژل لاک استفاده کنید. و برای برداشتن آن باید به سالن ناخن بازگردید تا ناخن‌هایتان آسیب نبینند. این روش حدودا نیم ساعت زمان می‌برد و حدود سه هفته بدون مشکل روی ناخن‌های شما باقی می‌ماند.
 • مانیکور فرنچ:
  در این روش پس از پاکسازی و اندازه کردن ناخن‌ها و گرفتن پوست‌های اضافی، لاکی به رنگ صورتی کمرنگ به عنوان پایه روی ناخن زده می‌شود و نوک ناخن‌ها از قسمت رویش ناخن به بعد به رنگ سفید لاک زده می‌شود و سپس روی آن لایه‌ی براقی کننده و محافظ زده می‌شود. این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد. اگر به روش لاک معمولی انجام شود یک هفته و در روش ژل لاک سه هفته دوام خواهد داشت.
 • مانیکور با لاک شلاک:
  برخی معتقدند استفاده طولانی مدت از ژل لاک ناخن‌هایشان را آسیب‌پذیر میکند. برای همین از لاک شلاک استفاده می‌کنند که درواقع نیمی از لاک معمولی و نیمی از ژل لاک استفاده شده و سفتی نهایی ژل لاک را پیدا نمی‌کند. این روش شبیه به ژل لاک انجام میشود و فرایند آن ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. دو الی هفته روی ناخن‌های شما دوام می‌آورد و با استون پاک می‌شود.

 

حال که انواع لاک و انواع مانیکور را شناختید می‌توانید از ترکیب لاک‌ها و روش‌های زدن آن روی ناخن‌هایتان لذت ببرید. در آخر باید در جریان باشید که تمام انواع لاک‌ها چه آن‌ها که نیاز به متخصص دارند تا روی ناخن‌های شما زده شوند و چه انواع معمولی آن را می‌توانید به صورت اینترنتی بخرید.

در خرید اینترنتی لاک شما این امکان را خواهید داشت که رنگ‌های مختلف را کنار هم گذاشته و باهم مقایسه کنید بدون اینکه مشکل محدودیت زمانی که در فروشگاه‌ها به صورت حضوری دارید را داشته باشید. همچنین اگر مشکلی در انتخاب نوع و جنس لاک داشته باشید معمولا با دیدن بخش نظرات کاربران می‌توانید به بهترین نوع لاک دسترسی پیدا کنید.

سوالات متداول:

1. برای فصل پاییز چه رنگ لاک هایی مناسب‌تر و زیباتر هستند؟
برای فصل پاییز لاک هایی با رنگ آلبالویی، پرتقالی، خاکستری، نقره ای، آبی تیره و بنفش بسیار زیبا و جذاب هستند.

2. برای فصل بهار چه رنگ لاک هایی مناسب‌تر و زیباتر هستند؟
برای فصل بهار لاک هایی با رنگ قرمز، سبز، صورتی روشن، سفید، زرد و آبی بسیار زیبا و جذاب هستند.

3. برای فصل تابستان چه رنگ لاک هایی مناسب‌تر و زیباتر هستند؟
برای فصل تابستان لاک هایی با رنگ ارغوانی، صورتی روشن، قرمز روشن، سبز و رنگ های خنثی روشن بسیار زیبا و جذاب هستند.

4. برای فصل زمستان چه رنگ لاک هایی مناسب‌تر و زیباتر هستند؟
برای فصل زمستان لاک هایی با رنگ صورتی روشن، بنفش تیره، نقره ای و طوسی بسیار زیبا و جذاب هستند.

5. امروزه برای ایجاد تنوع برای زیبایی ناخن ها از چه نوع لاک هایی می توان استفاده کرد؟
لاک کرم، لاک ناخن کرومی یا متالیک، لاک ناخن مات، لاک اکلیلی، ژل لاک، لاک‌های نئونی، لاک صدفی، لاک ناخن بافت‌دار، لاک بیس ناخن، لاک لایه محافظ، لاک‌های زود خشک شونده، لاک مگنتی و لاک ترک دار

6. انواع مانیکور و روش های آن کدامند؟
مانیکور ساده، مانیکور با ژل لاک، پوشش اکرلیک یا کاشت ناخن، مانیکور فرنچ و مانیکور با لاک شلاک از انواع مانیکور و روش های آن می باشند.

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا