آرایشآرایش صورتمراقبت از پوست

لوازم آرایش ارگانیک

 لوازم آرایش ارگانیک بر اساس چه استاندارد و ضابطه ای این محصولات تائید و انتخاب می شوند؟  استفاده از آن ها برای چه کسانی مناسب است؟ در این مطلب به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد .

ارگانیک یعنی چی؟

به صورت کلی کلمه ارگانیک به محصولاتی اطلاق می شود که برای ساخت و تولید آن ها هیچ ماده شیمیایی  در هیچ بخشی از روند تولید به کار نرفته است. بر اساس  یک قرار تعریف شده توسط استاندارد محصولات خوراکی و گیاهی ارگانیک ، این محصولات باید در زمین زراعی کشت شده باشند که حداقل از سه سال قبل تر از آن هیچگونه سم مصنوعی و شیمیایی در آن استفاده نشده باشد. برای تقویت خاک و افزایش تولید  محصول نیز ، از کمپوست های گیاهی به جای کود های شیمیایی استفاده کرده باشند .  برای ساده تر شدن موضوع زمان قدیم  را تصور کنید. که کشت و کار و زراعت بدون مواد شیمیایی بود و همه چیز کاملا طبیعی رشد می کرد .

در این تصویر همه چیز به بهترین شکل در دل طبیعت ساخته و تولید می شود . ولی  تولید لوازم آرایش ارگانیک چه مسیری را طی می کند ؟

استانداردهای  ارگانیک چیست؟

در دنیا بیش از 350 نهاد بازرسی قانونی برای تائید ارگانیک بودن محصولات وجود دارد . در حقیقت در هر کشوری بر اساس استاندارهای تولید، کشت و پرورش محصولات به آن ها برچسب ارگانیک داده می شود .

به دلیل همین گستردگی و اهمیت موضوع استاندارد محصولات ارگانیک ، اساس بررسی و قطعیت محصولات  ارگانیک آرایشی و بهداشتی در این مطلب بر پایه  دو استاندارد USDA امریکا و COSMOS Organic اروپا است.

استفاده از منابع تجدید پذیر و قابل بازیافت در تولید محصولات ارگانیک فصل مشترک این  دو استاندارد جهانی است.

لوازم آرایش ارگانیک ؛ از رویا تا واقعیت

1- ترکیبات لوازم آرایش ارگانیک

در لوازم ارایشی و بهداشتی گیاهی  ارگانیک ، از موادی مانند عصاره شیرین بیان ، سدر، بابونه ، رزماری و  … استفاده می شود. علاوه بر آن ویتامین هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، ویتامین E موجود در این محصولات می توانند به بهبود وضعیت پوست و جوانسازی آن کمک کند . به صورت کلی استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک می تواند مانند استفاده از گیاهان دارویی تاثیرات مثبتی بر پوست و مو داشته باشد .

2- کود آفت کش

 به دلیل استفاده نکردن از کود و آفت کش های  شیمیایی در چرخه تولید محصولات ارگانیک  ،  تولید نهایی این مواد گران تر و زمان برتر از محصولات غیر ارگانیک است. علاوه بر فاکتور قیمت در لوازم ارایشی و بهداشتی ارگانیک ،  بر چه اساس می شود تشخیص داد محصولی که خریداری می کنیم کاملا ارگانیک است ؟ همان طور که می دانید حتی ظروفی که لوازم ارایشی و بهداشتی در آن ها بسته بندی می شوند نیز باید بر اساس استاندارها از جنسی باشند که به صورت کامل به طبیعت بازمی گردند.

انواع لوازم آرایش ارگانیک

 برای انتخاب صحیح تر ، بهتر است تفاوت دو دسته  اصلی محصولات موجود در بازار محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک  را بدانیم :
یکی محصولات با برچسب  “ارگانیک ” و دیگری ” تهیه شده با  مواد ارگانیک” .

1- ارگانیک

محصولات  آرایشی و بهداشتی ارگانیک بر اساس استاندارد *COSMOS  باید 95 درصد  تشکیل شده از مواد ارگانیک باشد . یعنی تمامی مواد تشکیل دهنده آن منشا گیاهی داشته باشند و هیچ عنصر معدنی و حیوانی در ساخت آن به کار نرفته باشد . این محصولات شامل رنگ و اسانس  طبیعی هستند و در ساختار آنها از محصولات پایدار در طبیعیت خبری نیست . به علاوه به هیچ وجه روی حیوانات تست نمی شوند.

2- ساخته شده با مواد ارگانیک

در صورتی که میزان مواد تشکیل دهنده کمتر از این مقدار باشد ، محصولی که تهیه می کنید ” ساخته شده با مواد ارگانیک ” است .

از سوی دیگر ، بر اساس استاندارد USDA اگر محصولی شامل 70 درصد مواد ارگانیک باشد ، در دسته بندی ارگانیک ها قرار می گیرد .

با  واقع بینی در خصوص ارگانیک ها میتوانیم بپذیریم که هیچ لوازم آرایشی کاملا و صد در صد ارگانیک در بازار وجود ندارد و با محصولات خوش نامی که حد اقل 70 درصد ساخته شده از مواد ارگانیک هستند می توانیم به استاندارد زندگی بدون آلاینده ها و مواد شیمیایی نزدیک شویم .

آیا لوازم آرایش ارگانیک می توانند حساسیت ایجاد کنند؟

استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک معمولا حساسیت زا نیستند ؛ مگر برای کسانی که زمینه های  حساسیت شدید پوستی دارند  یا افرادی که دچار آلرژی  مواد غذایی  مانند توت فرنگی ، گوجه فرنگی ، خربزه و … هستند.

پس اگر در گروه های احتیاط پوستی و غذایی هستید در خرید دقت کنید .

به صورت کلی در نظر داشته باشید که به دلیل نداشتن انواع نگهدارنده ها مانند پارابن ، بایستی محصولات ارگانیک را زود مصرف کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا