آرایشآرایش ناخن

آموزش مانیکور حرفه ای در منزل

فرقی نمی‌کند از آن دسته افرادی باشید که دوست دارند کارهایشان را خودشان انجام دهند، می‌خواهید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید یا برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی از رفتن به آرایشگاه اجتناب می‌کنید؛ هیچ‌وقت برای آموزش مانیکور دیر نیست. مراقبت از دست‌ها و مانیکورکردن ناخن‌ها، هم به آرامش و حال خوب ما کمک می‌کند و هم به سلامت پوست دست و ناخن‌ها. شاید حتی بعد از شروع پاندمی کرونا آموزش مانیکور در خانه و به‌صورت خودآموز را امتحان کرده باشید، اما نتیجه هنوز هم با آن‌چه که در آرایشگاه برایتان انجام می‌دادند، متفاوت است.

از آماده‌کردن ناخن‌ها گرفته تا انتخاب رنگ لاک، جای زیادی برای خطا وجود دارد، اگر بخواهید کارهای فانتزی‌تری مثل ژلیش، دیزاین ناخن یا لاک فرنچ انجام دهید، کار سخت‌تر هم می‌شود، اما با این وجود، آموزش مانیکور در خانه می‌تواند کاری بسیار ساده باشد. تنها به کمی تمرین، حوصله و ابزار مناسب نیاز دارید.

ابزارها و وسایل مورد نیاز برای مانیکور در خانه

برای آموزش مانیکور در خانه از ابزار و وسایل مورد نیاز برای مانیکور در خانه شروع می‌کنیم. قبل از این‌که بنشینید، این وسایل را کنار دستتان بگذارید:

 • پنبه
 • سوهان ناخن
 • چوب مانیکور
 • ناخن‌گیر
 • پوشر کوتیکول
 • کوتیکول ریموور
 • نیپر
 • بافر ناخن
 • بیس کت (Base Coat)
 • تاپ کت (Top Coat)
 • لاک
 • لاک پاک‌کن

از چه محصولاتی بهتر است استفاده کنیم؟

استون یا غیراستون، مسئله این است. هنگامی که می‌خواهید لاک پاک‌کن بخرید، این را در نظر داشته باشید که پاک‌کننده‌های ناخن غیراستونی ملایم‌تر از پاک‌کننده‌های مبتنی بر استون هستند، اما پاک‌کننده‌های مبتنی بر استون بسیار سریع‌تر عمل کرده و کم‌تر با پوست و ناخن در تماس خواهند بود.

مرطوب‌کننده دست، کوتیکول ریموور، لاک، بِیس کُت و تاپ کُت محصولات دیگری هستند که برای آموزش مانیکور در خانه به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

روش های مانیکور کردن در منزل

وقتی از روش های مانیکور کردن در منزل صحبت می‌کنیم، منظورمان روش‌های متفاوت نیست. ما در این مطلب خانومی آموزش مانیکور در خانه را مرحله به مرحله برای شما توضیح می‌دهیم. مشخص است که اگر ناخن‌هایتان لاک دارد، قبل از هرچیز باید آن را پاک کنید.

مرحله اول؛ ناخن‌های خود را با لاک پاک‌کن تمیز کنید

برای انجام یک مانیکور حرفه‌ای در خانه، باید همان کاری را انجام دهید که حرفه‌ای‌ها انجام می‌دهند و به همان اندازه برای مراقبت از ناخن‌هایتان وقت بگذارید. این یعنی باید با یک پاک‌کننده ناخن خوب شروع کنید. حتی اگر لاک ندارید، باز هم با یک تکه پنبه پاک‌کننده را روی هر ناخن بمالید تا از شر چربی‌ها یا آلودگی‌های روی سطح ناخنتان خلاص شوید. فراموش نکنید که بعد از آن دستان خود را با آب و صابون بشویید.

مرحله دوم؛ ناخن‌گیر، سوهان ناخن و بافر

حالا وقت آن است که کیف ست مانیکورتان را باز کنید. در صورت لزوم اول ناخن‌ها را با ناخن‌گیر بگیرید. بعد به‌آرامی سوهان بزنید، در یک جهت حرکت کنید و حرکت رفت و برگشتی نداشته باشید. ناخن خود را مربع، گرد یا هر مدلی که دوست دارید، حالت دهید. اگر ناخن‌های نازکی دارید، سوهان را روی ناخن خود نگه دارید و آن را کج کنید تا کمی هم از زیر ناخن سوهان بکشید. این به شما امکان می‌دهد که ببینید دقیقاً چه کاری انجام می‌دهید و به محافظت در برابر سوهان‌کشیدن بیش از حد کمک می‌کند. در نهایت، بالا و کناره‌های ناخن‌هایتان را به آرامی با یک بافر ناخن صاف کنید تا سطحی صاف داشته باشید. اگر سطح ناخن را بافر نکشید، روغن‌های طبیعی در ناخن‌هایتان جمع می‌شوند و آثار مخرب مانیکور روی آن‌ها باقی می‌ماند. بافر کشیدن ناخن‌ها مثل مسواک‌زدن دندان‌هایتان است، سطح ناخن درخشان‌تر می‌شود، ناخن‌ها را جوان‌تر نشان می‌دهد و از شر برآمدگی‌ها و ناهمواری‌های سطح ناخن هم خلاص می‌شوید.

اگه ناخن‌هایتان نیازی به کوتاه‌کردن ندارند، برای فرم دادن بهتر است از سوهان استفاده کنید تا ناخن‌گیر. سوهان را در یک جهت روی ناخن‌ها بکشید و کوتاهشان کنید.

برای به حداقل رساندن تراشه‌شدن ناخن، از سوهان‌های فلزی یا خیلی زبر اجتناب کنید. در عوض، یک سوهان سنباده‌ای یا سوهان کریستالی با سایندگی ملایم را انتخاب کنید. رو و کناره‌های ناخن را با یک بافر صاف کنید تا سطح یکنواختی داشته باشید، اما فراموش نکنید، اگر ناخن‌ها را بیش از حد صیقل دهید، لاک به خوبی روی سطح ناخن نمی‌چسبد و به معنای واقعی کلمه می‌تواند لیز بخورد.

مرحله سوم؛ ظرف آب

مرحله سوم آموزش مانیکور در خانه جالب‌ترین قسمت آن است. احتمالاً شما هم به‌خاطر این بخش آرامش‌بخش مانیکور، به‌سراغ آموزش مانیکور در خانه آمده‌اید. دستان خود را در یک کاسه آب گرم (نه خیلی داغ) قرار دهید و کمی از شامپو، نرم‌کننده یا شوینده ملایم صورت خود را به آب اضافه کنید. خیساندن کوتیکول قبل از اصلاح بسیار مهم است، اما خیساندن بیش از حد درواقع به پوست و ناخن آسیب می‌رساند، بنابراین این مرحله را به سه تا پنج دقیقه محدود کنید.

مرحله چهارم؛ کوتیکول‌ها را عقب بزنید

در چهارمین مرحله از آموزش مانیکور، باید کوتیکول‌ها را به کوتیکول ریموور آغشته کنید. برخلاف تصور رایج، روغن‌های کوتیکول و کوتیکول ریموور ها یک چیز نیستند و نمی‌توان آن‌ها را به جای هم استفاده کرد. روغن‌ها به مرطوب‌شدن کوتیکول و پوست کمک می‌کنند، در حالی‌که ریموورها مثل یک لایه‌بردار برای بستر ناخن شما عمل می‌کنند. با یک چوب مانیکور، کوتیکول آغشته به ریموور را به‌آرامی به عقب فشار دهید.

موقع گرفتن پوست ضخیم اطراف ناخن، استفاده از کمی کوتیکول ریموور کمک بزرگی خواهد کرد، اما نباید بیش‌تر از چند ثانیه روی کوتیکول بنشیند. به توضیحات محصولی که از آن استفاده می‌کنید، دقت کنید. با استفاده از کوتیکول پوشر از کیت مانیکور خود، کوتیکول را به آرامی از ناخن دور کنید، اما آن را زیاد نکِشید، چون می‌تواند به رشد ناخن آسیب برساند یا کوتیکول را فرسوده کند.

مراقب باشید به هیچ وجه کوتیکول را نکِشید، پاره نکنید یا برش ندهید. کوتیکول را با ناخن‌گیر نگیرید. فقط لبه آزاد را با یک نیپر فلزی جدا کنید. بهتر است این مرحله را همیشه انجام ندهید تا این‌که زیاده‌روی کنید! چون کوتیکول به محافظت از بستر ناخن در برابر انواع مشکلات کمک می‌کند. کوتیکول‌ها از ناخن‌های ما در برابر باکتری‌ها محافظت می‌کنند و آن‌ها را نرم نگه می‌دارند، بنابراین تا جای ممکن از کوتاه‌کردن آن‌ها خودداری کنید. حالا وقت برداشتن زبری‌ها و تراشه‌های اطراف ناخن هم هست.

مرحله پنجم؛ از اسکراب دست استفاده کنید

دست، مچ دست و ساعد را با اسکراب دست لایه‌برداری کنید که سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و رطوبت را دوباره تأمین می‌کند. حالا چوب مانیکور خود را دوباره بردارید و به‌آرامی هرگونه کثیفی و آلودگی را از زیر ناخن‌ها پاک کنید. حالا دست‌ها را بشویید و کاملاً خشک کنید.

مرحله ششم؛ دست‌ها و کوایکول‌ها را مرطوب کنید

در این مرحله از آموزش مانیکور در خانه دست‌ها و کوتیکول‌های خود را مرطوب کنید. از فرصت استفاده کنید و به خودتان یک ماساژ دست بدهید، فقط به این دلیل که در اسپایا سالن نیستید به این معنی نیست که نمی‌توانید یک دقیقه استراحت کنید. در پایان، سطح هر ناخن را با لاک پاک‌کن پاک کنید تا باقیمانده مرطوب‌کننده از روی سطح ناخن پاک شود.

مرحله هفتم؛ بیس کُت، لاک و تاپ کُت

همان‌طور که انتظار می‌رود، در این مرحله از آموزش مانیکور در خانه، بعد از این‌که سطح ناخن را از چربی و آلودگی پاک کردید، یک لایه بِیس کُت روی آن می‌زنید. در مرحله بعد یک لایه نازک از لاک مورد نظرتان را روی سطح ناخن بزنید، صبر کنید تا کاملاً خشک شود و لایه بعدی را بزنید. معمولاً بعد از سه لایه، ظاهر لاک مطلوب خواهد بود. بعد از این‌که به رنگ دلخواهتان رسیدید، یک لایه تاپ کُت می‌زنید. بعد از این که تاپ کت خشک شد، دستانتان را بشویید، و از مرطوب‌کننده و روغن ناخن استفاده کنید. تاپ کت از ناخن و لاک شما در برابر خردشدن محافظت می‌کند و به ناخن‌ها درخشندگی می‌بخشد. آن را نادیده نگیرید، در غیر این صورت طول عمر لاک ناخنی را که به سختی روی آن کار کرده‌اید، به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهید داد. هر چند روز یک‌بار، لاک ناخنتان را با یک لایه تاپ کت تجدید کنید.

سخن آخر

اگر ابزار و محصولات مناسب را داشته باشید و از تکنیک‌های مناسب استفاده کنید، قطعاً می‌توانید آموزش مانیکور در خانه را به‌خود هدیه بدهید. البته، هیچ اشکالی ندارد که یک سرویس مانیکور حرفه‌ای برای موقعیت‌های خاص یا صرفاً تنوع در سالن دریافت کنید، اما دانستن این‌که چطور این کار را خودتان در خانه انجام دهید، می‌تواند تا حد زیادی در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا