آرایشآرایش لب

انواع خط لب و استفاده‌های آن

شاید فکر کنید خط لب از آن دسته محصولات آرایشی است که روی آرایش شما فرق چندانی نمی‌گذارد. اما اگر از آن دسته خانم‌ها‌یی هستید که به ظاهر و آرایش خود اهمیت می‌دهید مطمئنا از تاثیر بسیار زیاد خط لب بر زیبایی چهره و لب مطلع هستید.

یکی از مواردی که امروزه از ترندهای دنیای آرایشی  و فشن به شمار می‌رود و تاثیر به‌سزایی در چهره دارد، داشتن لب‌هایی خوش فرم و حجیم است. این موضوع آنقدر مورد توجه عموم قرار گرفته است که عده‌ای برای رسیدن به آن، ریسک و خطر عمل‌های جراحی را به جان می‌خرند و راه کارهای ساده‌تر با قیمت بسیار ارزان‌تر را فراموش می‌کنند. در این مقاله سعی بر این است تا شما را از تاریخچه‌ خط لب، انواع آن، و نکات مربوط به انتخاب خط لب آگاه کنیم.

پس با ما همراه باشید چرا که پاسخ تمام سوال‌هایتان در این مقاله است.

انواع خط لب-خانومی

تاریخچه‌ خط لب

خط لب که با نام مداد لب هم شناخته می‌شود، یکی از محصولات رایج آرایشی است. کار خط لب این است که قبل از استفاده از رژ لب ناحیه‌های ناهموار لبه‌های بیرونی لب‌ها را پر کند تا شکل یک‌دست‌تری به لب بدهد و لب‌ها را بیش از پیش خوش‌فرم‌تر نشان دهد. همچنین برای ترسیم فرم دل‌خواه لب‌ها، جلوگیری از پخش‌ شدن رژ لب، بزرگ‌تر و برجسته شدن لب‌ها از خط لب یا مداد لب استفاده می‌شود. این محصول معمولاً به شکل مداد به فروش می‌رسد. خط لب معمولاً با همان طیف رنگی رژ لب در دسترس است تا شما به راحتی بتوانید هماهنگ با رنگ رژ لبتان آن را روی لب‌هایتان بکشید.

کایلی جنر ممکن است تکنیکی جدید در خصوص آرایش لب‌هایی درشت را به نسل جدید معرفی کرده باشد. اما به شما اطمینان می‌دهیم که این یک شگرد قدیمی است. از دهه 1920 و دهه‌های بعدی، خانم‌ها از مدادهای لب برای ایجاد توهم لب‌های پر استفاده می‌کردند. در اینجا، به شما 10 خانم زیبا که تاثیر به‌سزایی در آرایش و نحوه‌ استفاده از خط لب داشتند معرفی می‌کنیم.

 • کلارا بوا، 1920:
  کلارا قوس‌های قلبی شکل لب‌های خود را در حرکتی جسورانه شکل داد. کلارا با استفاده از مداد لب، قوس قلبی شکل بالای لب و لب پایین خود را برجسته کرد و گوشه‌های دهانش را  بی‌اثر از مداد لب گذاشت نتیجه این کار یک دهان کوچک و عروسکی شکل بود. فرمی از خط لب که فاصله‌ای بسیار دور با فرم‌های امروزی داشت.
 • مارلین دیتریش، 1930:
  مارلین دیتریش ایده کشیدن خط لب در جایی بالاتر از لب را آغاز کرد. مارلین برای بزرگ‌تر نشان دادن لب بالایی خود قسمت‌های قوس قلبی شکل لب و گوشه‌های دهانش را با مداد لب به طرز متفاوتی آراست. او به جای این‌که قوس‌های قلبی شکل لب را گرد کند به صورت نوک تیز آن‌ها را کشید و با خط تیره منحنی پایین لبش را شکل داد. او قوس‌های قلبی شکل  لبش را بیش از حد می‌کشید، و سپس روی لب را با یک رژ لب سبک‌تر، پر می‌کرد.
 • مرلین مونرو، 1950:
  ایده کانتور لب مرلین مونرو روشی بسیار خاص است، روشی که به خاطر رنگ قرمزش مورد توجه عموم قرار گرفت. مونرو از خط لب قرمز تیره برای گوشه‌های لبش و از رنگ قرمز روشن برای قسمت داخلی استفاده می‌کرد. روشی که زیبایی لبانش را دو چندان کرده بود.
 • آدری هپبورن، 1955:
  هپبورن برای اینکه زیباتر دیده شود با استفاده از خط لب، لب بالایی خود را بیش از حد کشید تا از پایین بیشتر نمایان شود. و از آنجا که او آدری هپبورن است، این امر باعث نشد تا چیزی از زیبایی او کم کند.
 • بریجیت باردو، 1960:
  مداد لب بی‌رنگ را می‌توان مخصوص بریجیت دانست. رنگی که به لبان درشت و خوش‌فرم او طراوتی دیگر بخشیده بود.
 • نائومی کمپبل، 1990:
  کمپبل به طور طبیعی لب‌های پر و گوشتی  داشت. او دوست داشت با رنگ لب قهوه‌ای تیره که رنگش از رنگ طبیعی لب‌هایش بیشتر بود، بر حجیم‌بودن آن‌ها تأکید کند. روشی که تبدیل به یکی از ترندهای دهه‌ 90 شده بود.
 • پاملا اندرسون، 1994:
  اندرسون که تا به امروز هم علا‌قه‌ زیادی به خط لب دارد. در طول حرفه‌ کاری خود لب‌های خود را با مداد قرمز تیره و رنگ صورتی ملایم بزرگ‌تر می‌کرد.
 • جری هالیول، 1996:
  هالیول در هنر کشیدن خط لب تیره تبحر ویژه‌ای داشت. او لب‌هایش را با استفاده از خط لب ضخیم می‌کرد و با رنگ مات به کارش پایان می‌داد. روشی که در انجام آن هیچ شک و تردیدی نداشت.
 • ویکتوریا بکهام، 1997:
  بکهام هم مانند هر زن دیگر با توجه به ترندهای آن زمان، ترکیب رنگ کرمی و تیره را انتخاب کرده بود.
 • کایلی جنر، 2015:
  سبک انتخابی کایلی جنر سبک دهه‌ 90 می‌باشد، سبکی که در آن از مداد لب بیشتر در قسمت بالایی لب استفاده می‌کنند. با استفاده از رنگ‌های قهوه‌ای، آجری و قرمز لب‌های خود را رنگ می‌دهد.

خط لب طبیعی-خانومی

انواع خط لب

امروزه انواع بسیار زیادی از خط لب‌ها با رنگ‌های مختلف در بازار موجود است. مثلاً خط لب‌هایی که مناسب پوست‌های خشک یا چرب و یا پوست‌های متعادل می‌باشد.

یافتن خط لب مناسب و بی‌عیب و نقص کاملاً شبیه جستجوی یک لباس مشکی یا یک پیراهن دکمه‌دار سفید کلاسیک است که می‌توانید آن‌ها را با همه چیز در کمد لباس ست کنید و بپوشید. مطمئناً قبل از آن‌که بخواهید مداد لبی را انتخاب کنید به این موارد فکر کنید: آیا روی لب راحت است؟ آیا  ظاهر آرایش را تکمیل می‌کند؟ آیا با پوست و تن طبیعی لب شما سازگار است؟ آیا به شما این احساس را می‌دهد که بهترین ورژن از خودتان هستید؟

اگر به این موارد فکر نکرده‌اید و چنین سوالاتی برایتان پیش نیامده است، از انبوه روش‌هایی که می‌توانید از یک مداد لب با رنگ خنثی برای تقویت و برجسته‌سازی لب‌های خود استفاده کنید، شگفت زده خواهید شد. به عنوان مثال، تأکید بر قوس قلبی شکل بالای لب و اندکی کشیدن خط لب برای ظاهری کامل‌تر، فقط دو نمونه از تکنیک‌هایی است که برای اجرای آن‌ها به یک خط لب بی‌رنگ در کیف لوازم آرایش خود نیاز دارید.

این‌ها مواردی بودند که جزء جوانب مثبت خط لب حساب می‌شوند، بسیاری از شما احتمالاً از نظر آرایشی کاملاً باهوش هستید و می‌دانید کسی که دارای پوستی روشن است نمی‌خواهد مداد لب مخصوص طیف پوستی فردی را که دارای رنگ برنزه یا تیره است بر لبانش بزند.

بنابراین، باید به دنبال یک مداد لب خنثی دیگر در مجموعه‌ انتخاب مداد لب‌ باشید که لب شما را در عین سادگی و کم‌رنگ نشان دادن، از بی‌روحی و بی‌حالتی بیرون بیاورد. برای این کار مداد لب‌های بی‌رنگ می‌تواند گزینه‌ خوبی باشند.

انتخاب خط لب مناسب

همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، خط لب‌ها می‌توانند شکل لب‌های ‌شما را تغییر دهند و ماندگاری بیشتری به رنگ رژ لب شما ببخشند و حالت رژ لب شما را تغییر دهند. حالا سوال این است  آیا واقعاً مطابقت دقیق مداد لب با رژ لب شما اهمیت دارد؟ آیا تناژ و رنگ خنثی مداد لب با هر رژ لبی کار می‌کند؟ یا این‌که خط لب ما باید با رنگ رژ لبمان یکی باشد؟

پاسخ سوالتان  در دست ما است.

در واقع، مطابقت خط لب با رژ لب کاملاً مهم است. هدف اصلی خط لب اضافه کردن به حجم لب و یا  یک‌دست‌ کردن خطوط لب با ایجاد لبه‌های مشخص است. اما آیا لازم است که رنگ خط لب دقیقا هم رنگ رژ لب باشد؟ لزوما نه.

اگر نتوانستید خط لب متناسب با رنگ رژلب خود پیدا کنید، نگران نباشید، زیرا هنوز یک گزینه کاملاً مناسب دیگر دارید. می‌توانید یک خط لب بزنید که یک تا دو درجه از رنگ رژلب شما روشن‌تر باشد. فقط باید مطمئن شوید که هر دو محصول از یک طیف رنگی باشند. به عنوان مثال، خط لب کالباسی با رنگ رژ گلبهی یا گوشتی ترکیب جالبی می‌شود.

اگر فقط می‌خواهید یک خط لب بخرید، توصیه می‌کنیم خط لبی نزدیک به رنگ طبیعی لب خود را انتخاب کنید. برای این کار باید وقتی آرایش نمی‌کنید به رنگ لب‌‌‌‌های خود توجه کنید و ببینید آیا لب‌های شما به طور طبیعی ته رنگی گلگون، هلویی، بنفش یا قهوه‌ای دارد. و سعی کنید یک خط لب با رنگ خنثی براساس رنگ غالب خود پیدا کنید.

اگرچه داشتن خط لب برای مطابقت با هر یک از رژ لب هایتان بسیار جذاب است، اما قطعاً ضروری نیست. اگر می‌خواهید به جای خرید خط لب جدید، از خط لب موجود برای رنگ لب خاص استفاده کنید، فقط کافی است هنگام خرید  به خط لب‌های رنگ نود و خنثی و همه‌کاره توجه بیشتری داشته باشید.

اگر مرتباً رنگ رژ لب‌تان را عوض می‌کنید، توصیه می‌کنیم که کیف آرایش لب مخصوص به خود را داشته باشید تا بتوانید متناسب با هر رنگ رژ لبی که می‌خواهید، مداد لب متناسب با آن رنگ را استفاده کنید.

خط لب به نوعی یک معامله بزرگ است. چراکه راز ماندگاری طولانی تر رژ لب در دستش است،  همچنین جلوگیری از پخش شدن رنگ رژ لب و کلید داشتن آرایشی تمیز است. با یک خط لب خوب، می توانید شکل لب‌های خود را کاملا تغیر دهید.

در اینجا سه ​​نکته مهم برای انتخاب خط لب مناسب، آورده شده است:

 • در انتخاب خود جسور باشید:
  هنگامی که شما یک خط لب را انتخاب می‌کنید، لازم نیست که دقیقاً همان رنگ رژ لب باشد، این به ظاهر شما بستگی دارد. برای لب هایی خوش فرم‌تر  و تماشایی‌تر، می توانید یک یا دو درجه خط لبی تیره‌تر از رژ لب خود داشته باشید. اما سعی کنید درهمان طیف رنگی بمانید و از یک خانواده انتخاب کنید، کلیدی که ما را به نکته دوم می‌رساند.
 • همیشه به دنبال خانواده یک رنگ بروید:
  اگر یک قانون وجود داشته باشد که پایبند بودن به آن را توصیه کنیم، این است که همیشه بعد از انتخاب  خط لب، در همان طیف خانواده رنگ رژ لب خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر رژ لب شما دارای ته رنگ بنفش است، یک خط لب که ته رنگ بنفش نیز دارد را انتخاب کنید. اگر از رژ لب قرمز استفاده می‌کنید، از خط لب قرمز استفاده کنید، چراکه خط  لب صورتی در طیف رنگی خانواده ی رنگ قرمز یا بنفش نیست بنابراین اگرچه لازم نیست که خط و رژ لب یکسان باشند، اما باید در یک طیف رنگی باشند.
 • خط لب رنگ نود مناسب رنگ طبیعی لب‌هایتان پیدا کنید:
  اگر خط لب‌تان جدید است، اما رنگ‌های مختلف رژ لب را دارید، خط لب رنگ طبیعی لب‌های خود را پیدا کنید. اساساً، این بدان معنی است که شما یک خط لب درست با رنگ لب‌های خود پیدا می‌کنید. به لب‌های خود نگاهی بیندازید: آیا آن‌ها دارای ته رنگ قرمز، صورتی، قهوه‌ای یا بنفش هستند؟ یک خط لب پیدا کنید که به نظر یکسان باشد و از آن به عنوان پایه‌ای برای سایر رژ لب‌هایی استفاده کنید که خیلی به رنگ طبیعی لب‌هایتان نزدیک هستند.

آموزش کشیدن خط لب-خانومی

دو تکنیک در مورد طرزاستفاده از خط لب

تکنیک 1

مرحله 1: برای کمک به اشباع رنگ خط لب، ابتدا فونداسیون یا کانسیلر را به لب بزنید.

مرحله 2: دهان را کاملا با خط لب پر کنید تا پایه‌‎ای برای رنگ رژ لب شما ایجاد شود. این کار به ماندگاری رژ لب کمک می‌کند.

مرحله 3: با استفاده از براش لب، لبه خارجی دهان را کمی محو می‌کنیم. با استفاده از این روش، از هر نوع جدا شدن و فاصله افتادن بین رژ لب و مداد لب جلوگیری می‌شود.

مرحله 4: رژ لب بزنید. (نکته: اگر رژ لب از خطوط طبیعی دهان شما فراتر رفت، آن را با براش آغشته به کانسیلر پاک کنید)

تکنیک 2

مرحله 1: ابتدا رژ لب را مستقیماً از روی لوله یا با قلم مو بکشید.

مرحله 2: لبه بیرونی خط لب طبیعی خود را با مداد لب دنبال کنید تا حاشیه‌ای ایجاد شود که اجازه ندهد رژ لب از لب خارج شود. (نکته: یک خط لب روشن‌تر از رژ لب را برای استفاده انتخاب کنید. اگر رنگ تیره‌‌ای انتخاب کنید، یک حلقه تیره رنگ در اطراف دهانتان ایجاد می‌کنید.)

مرحله 3: خط لب و رژ لب را به همراه یک براش برای یک رنگ طبیعی و «کاملاً زنده» مخلوط کنید.

خط لب-خانومی

مزایا و معایب خط لب

خط لب نامرئی، مداد لبی است که به لب زده می‌شود تا مانند رنگ طبیعی لب ظاهر شود. بسیار شبیه مژه مصنوعی است اما موثرتر است. و آن را می‌توان از هر سن و سالی استفاده کرد و مزایا و معایب خاص خود را دارد. مواد آرایشی راهی زیبا برای زیباتر شدن است و بنابراین، این محصول محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که مزایای زیادی دارد و می‌تواند به راحتی چهره شما را تغییر دهد. در اینجا راهنمایی برای شناخت مزایا و معایب این نوع مواد آرایشی ارائه شده است.

 • فواید:
  یکی از مهم‌ترین مزایای مواد آرایشی این است که می‌تواند صورت شما را جوان‌تر نشان دهد. با توجه به این‌که لب‌ها بخشی از صورت هستند باید با احتیاط درمان شوند. هنگامی که فرد پیرتر می‌شود، پوست اطراف دهان ممکن است بافت و شکل ظاهری آن را تغییر دهد. در نتیجه، لب‌ها کسل کننده  و بسیار نازک به نظر می‌رسند. شما همیشه می توانید از کرم استفاده کنید که فرم طبیعی لب ها را حفظ می کند و خواهید دید که آن‌ها دوباره جوان به نظر می رسند.
 • مزایا:
  این نوع لوازم آرایش همچنین می تواند لب را پرتر نشان دهد. این یک تغییر بسیار محسوس است، زیرا باعث می‌شود لب ها جوان‌تر به نظر برسند. هنگامی که رژ لب را روی لب های خود می‌زنید بسیار پرتر و جذاب تر به نظر می‌رسند.
 • معایب آن:
  از دیگر معایب این ماده آرایشی این است که لب را به طورکامل نمی‌پوشاند. اگر می‌خواهید برآمدگی یا لک لب را پنهان کنید و می‌خواهید آن را کاملاً بپوشانید، در این صورت خط‌لب نامرئی این کار را برای شما انجام نمی‌دهد. فقط سطح خارجی لب را می‌پوشاند و کل لب را نمی‌پوشاند.
 • مضرات:
  یکی از معایب خط لب این است که باعث می‌شود لب ها از سلامت کمتری برخوردار باشند. افرادی که قبلاً از مشکل لب‌های خود رنج می‌بردند ممکن است احساس ناامنی کنند و این باعث افسردگی و اضطراب آن‌ها بشود. در این صورت، مواد آرایشی فقط به مشکلات آن‌ها اضافه خواهد کرد.
 • مزایا:
  مزیت دیگر استفاده از خط لب این است که جوان‌تر به نظر می‌رسید. این می تواند برای افراد پیر که می‌خواهند جوان تر به نظر برسند یک محصول بسیار مفید باشد.

لازم به یادآوری است که مزایا و معایب خط ‌لب در واقع برای اشخاص مختلف بسیار متفاوت است. پس قبل از تصمیم گیری بررسی موارد مثبت و منفی  خط ‌لب مهم است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا