مراقبت از پوست

SPF چیست و چه میزان از آن مناسب است؟

SPF یا فاکتور محافظت در برابر نور خورشید، معیاری است که نشان می‌دهد یک کرم ضد آفتاب چقدر از پوست در برابر اشعه‌های UVB محافظت می‌کند، اشعه‌ای که باعث آفتاب سوختگی، آسیب به پوست و حتی منجر به سرطان پوست می‌شود. اما spf ضد آفتاب چیست؟ عدد آن چقدر باشد، خوب است؟ فرق spf30 و 50 چیست؟ با این مقاله از مجله خانومی همراه ما باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود درباره اس پی اف و تفاوت درصد آن را بگیرید.

SPF چیست و در ضدآفتاب به چه معناست؟

SPF مخفف عبارت sun protection factor (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) است که نشان می‌دهد پوست تا چه مدتی می‌تواند در معرض نور خورشید بماند، بدون اینکه دچار آفتاب سوختگی یا التهاب شود. اما عدد کنار spf به چه معناست؟ یک تصور اشتباه رایج است که SPF مربوط به زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.


خرید کرم ضدآفتاب رنگی و بی رنگ در فروشگاه اینترنتی خانومی


به عنوان مثال، بسیاری از مصرف کنندگان ضد آفتاب بر این باورند که اگر به طور معمول در یک ساعت دچار آفتاب سوختگی شوند، یک کرم ضد آفتاب با SPF 15 به آنها اجازه می دهد تا 15 ساعت (یعنی 15 برابر بیشتر) بدون آفتاب سوختگی در آفتاب بمانند.

این تصور درست نیست زیرا SPF مستقیماً با زمان قرار گرفتن در معرض خورشید ارتباط ندارد، بلکه با مقدار (measure) نور خورشید ارتباط دارد. اگرچه مقدار انرژی خورشیدی با زمان قرار گرفتن در معرض خورشید مرتبط است، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر میزان انرژی خورشیدی تأثیر می‌گذارند.

به عنوان مثال، شدت انرژی خورشیدی بر مقدار آن تأثیر می گذارد. قرار گرفتن زیر نور خورشید به مدت یک ساعت 9:00 صبح، ممکن است به همان مقدار انرژی خورشیدی منجر شود که 15 دقیقه اما 13:00 ظهر در معرض خورشید قرار می‌گیرید.

علاوه بر شدت خورشید، عوامل دیگری هم بر میزان انرژی خورشیدی که مصرف کننده SPF در معرض آن قرار می‌گیرد، موثر است:

– نوع پوست

– مقدار ضد آفتاب استفاده شده

– فرکانس استفاده مجدد

معنای SPF در ضد آفتاب

تفاوت بین مقادیر مختلف SPF

تصور اشتباه دیگر که عموما باعث گمراهی می‌شود این است که spf کرم ضد آفتاب هرچقدر بیشتر باشد، محافظت آن از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید بیشتر است. بهترین spf ضد آفتاب بالاترین عدد اس پی اف نیست! کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، مانند SPF 75 یا SPF 100، محافظت قابل‌توجهی بیشتر از SPF 30 ارائه نمی‌دهند.

علاوه بر این، برای داشتن حفاظت طیف گسترده، حفاظت UVA باید حداقل 1/3 حفاظت UVB باشد. کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا معمولاً محافظت بسیار بیشتری نسبت به UVA در برابر اشعه ماوراء بنفش UVB ارائه می‌کنند، بنابراین حس کاذب محافظت کامل را ارائه می‌دهند.

مقیاس SPF (عامل محافظت از خورشید) خطی نیست.

• SPF 15: تا 93% اشعه UVB را مسدود می‌کند
• SPF 30: تا 97% اشعه UVB را مسدود می‌کند
• SPF 50: تا 98% اشعه UVB را مسدود می‌کند

با توجه به اعداد بالا؛ یک راه برای بررسی تفاوت spf30 و spf50 این است که کرم ضد آفتاب با SPF 50 فقط 1 درصد بیشتر از ضد آفتاب با SPF 30 از پوست شما محافظت می‌کند. یا:

• SPF 30 (محافظت 97 درصد) به 7 فوتون از 100 فوتون اجازه عبور می‌دهد.
• SPF 50 (محافظت 98 درصد) اجازه عبور 8 فوتون از 100 فوتون را می‌دهد.

برای ساده کردن موضوع، به‌طور معمول اکثر متخصصان پوست استفاده از SPF 30 یا 50 را توصیه می‌کنند.

تفاوت میزان SPF کرم ضد آفتاب

علاوه بر ضد آفتاب از اس پی اف در محصولات آرایشی بهداشتی دیگر مثل رژ لب‌، کرم پودر، پنکک و پرایمر هم استفاده می‌شود؛ spf کرم پودر اغلب بین 15 تا 30 است. البته به این معنا نیست که کرم پودرهای حاوی SPF بالاتر وجود نداشته باشد. در صورتی‌که از ضد آفتاب حاوی اس پی اف استفاده می‌کنید، لازم نیست از کرم پودر spf دار استفاده کنید.

اما اگر به هر دلیلی در زیرسازی آرایش خود از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید،‌ حتما کرم پودری تهیه کنید که spf داشته باشد. به این ترتیب یکی از محصولات آرایشی شما دارای فاکتور مراقبت در برابر نور خورشید است.

دقت داشته باشید در طول روز و به‌مرور زمان spf در کرم پودر روی پوست صورت شما از بین می‌رود و به همین خاطر تجدید کرم پودر و کرم ضد آفتاب برای هر 2 الی 3 ساعت یک بار توصیه می‌شود.

کرم‌ پودرهای SPF دار رو با یه کلیک انتخاب کن

چه درصدی از اس پی اف برای هر نوع پوست مناسب است؟

در مجموع اگر پوستی سالم دارید ضد آفتاب SPF30 بهترین گزینه برای شماست؛ اما اگر دچار بیماری‌های پوستی شدید مثل سرطان هستید، حتی یک درصد محاظفت بیشتر هم برای شما حیاتی است. پس بهتر است سراغ خرید ضد آفتاب‌هایی با SPF 50 یا 70 بروید.

به‌علاوه پوست روشن، درصد بیشتری از نور خورشید را به خود جذب می‌کند؛ بنابراین اگر پوست روشنی دارید، بهتر است از کرم ضد آفتاب یا کرم‌ پودری با اس پی اف بالاتر استفاده کنید.

میزان SPF برای انواع پوست

چطور اثر SPF را بیشتر کنیم؟

بسیاری از افراد با اینکه بهترین spf ضد آفتاب را انتخاب می‌کنند اما با مصرف کرم ضد آفتاب باز هم پوست خود را در معرض آسیب‌های اشعه UVB قرار می‌دهند. متخصصان توصیه می‌کنند برای هر سانتی‌متر از پوست باید ۲ میلی‌گرم از محصول حاوی spf استفاده شود. این یعنی برای پوشش پوست صورت باید حداقل به اندازه دو بند انگشت از ضد آفتاب را روی تمام پوست خود پخش کنید.

از مهم‌ترین راه‌های افزایش اثر SPF ضد آفتاب این است که بدانید چه زمانی، چطور و در چه بازه زمانی‌ای از ضد آفتاب یا کرم‌های حاوی SPF استفاده کنید. در مقاله آموزش مصرف صحیح کرم ضد آفتاب اطلاعات مفیدی درباره این موضوع ارائه شده است.

از آنجایی‌ که اس پی اف یکی از اصلی‌ترین ترکیبات ضد آفتاب‌هاست، با مراقبت صحیح از کرم ضد آفتاب خود می‌توانید اثربخشی spf را حفظ کنید. ضد آفتاب یا محصولات مراقبت از پوست خود را همواره در جای خشک و خنک نگه دارید.

کرم ضد آفتاب طیف گسترده به چه معناست؟

همانطور که پیش از این گفته شد؛ اس‌ پی‌ اف در برابر اشعه UVB از پوست مراقبت می‌کند اما یکی دیگر از اشعه‌های خطرناک نور خورشید اشعه UVA است که می‌تواند باعث ایجاد چین‌ و چروک، پیری زودرس و لکه‌های پوستی شود. ضد آفتاب‌هایی که علاوه بر SPF مناسب، در دسته ضد آفتاب طیف گسترده قرار می‌گیرند، از پوست در برابر اشعه یو‌ وی‌ ای نیز محافظت می‌کنند.

اگر روی برچسب یک محصول عبارت‌هایی مثل Broad UVA/UVB، spectrum یا وسیع‌الطیف نوشته شده بود، این محصول در دسته طیف گسترده یا Protection Grade of UVA (PA) قرار می‌گیرد که از یک پلاس (+)  تا 4 پلاس درجه بندی می‌شود.

تفاوت SPF و طیف گسترده (PA)

نکات تکمیلی درباره استفاده از محصولات دارای اس پی اف

  • اگر در روتین پوستی خود از ویتامین سی یا رتینول استفاده می‌کنید، کرم ضد آفتاب یا کرم پودر دارای اس پی اف مناسب را فراموش نکنید؛ چراکه این محصولات حساسیت پوست را نسبت به نور خورشید افزایش می‌دهند.
  • اگر کرم ضد‌ آفتاب روی پوست شما سنگینی می‌کند، می‌توانید از محصولات سبک‌تر مثل کرم ژل و فلوئید‌های دارای SPF استفاده کنید.
  • حتما پیش از استفاده از محصولات مراقبت پوست، تاریخ انقضای آن‌ها را چک کنید. کرم ضد آفتاب تاریخ گذشته و فاسد می‌تواند باعث آسیب بیشتر نور خورشید به پوست شما شود. آیا می‌دانید چگونه باید فاسد شدن ضد آفتاب را تشخیص دهید؟
  • اگر پوست روشنی دارید، بیشتر از افراد دارای پوست تیره، در معرض آسیب نور خورشید هستید. زیرا پوست روشن ملاتونین بیشتری دارد که باعث جذب بیشتر اشعه‌های خورشید می‌شود.
  • نور خورشید در هر فصلی از سال آسیب‌هایی برای پوست دارد؛ پس تفاوتی در انتخاب SPF در تابستان و زمستان وجود ندارد.

بهتر است در خرید محصولات آرایشی مثل رژ لب و کرم پودر هم به سراغ دسته‌ای بروید که دارای مقادیری از spf هستند تا محافظت از بخش‌های مختلف صورت خود را افزایش دهید.

کلام آخر

به یاد داشته باشید اس پی اف یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که باید در انتخاب و خرید ضد آفتاب یا محصولات مراقبت از پوست دیگر به آن توجه کنید. بهترین spf ضد آفتاب را بر اساس نوع پوست و شدت تابش نور خورشید در محل زندگی خود انتخاب کنید. برای اثربخشی بهتر اس پی اف و ضد آفتاب نیز سعی کنید از میزان کافی آن استفاده کرده و هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار آن را تمدید کنید.

سوالات متداول SPF ضد آفتاب

Spf بالا خوبه یا پایین؟

اگر به عارضه پوستی جدی مثل سرطان دچار نیستید، SPF30 و 50  مقادیر مناسب SPF برای مصرف روزانه هستند.

در شهرهای گرمسیر مانند جنوب کشور چه میزان SPF مناسب است؟

برای مناطق گرمسیر استفاده از ضد آفتاب‌‌های طیف وسیع با spf50 و بالاتر مناسب است تا از پوستشان در برابر تابش شدید نور خورشید مراقبت شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3.2 / 5. مجموع آرا: 9

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا