آرایشاخبار سلامتی و زیباییبهداشت و سلامتمراقبت از پوست

هر آن‌چه باید در مورد آفتاب و ضدآفتاب خوب بدانید

امروزه تحقیقات دانشمندان زیادی در سراسر دنیا، زیان‌های متعدد اشعه آفتاب را بر پوست به اثبات رسانده است. خوشبختانه به لطف رسانه‌های اجتماعی سطح آگاهی مردم در مورد خطرات آفتاب بالا رفته است و امروزه کمتر کسی است که از مضرات اشعه آفتاب بر روی پوست اطلاعی نداشته باشد. اما هنوز هم تعداد زیادی از افراد وجود دارند که مصرف ضدآفتاب‌ها را که مهم‌ترین بخش مراقبت از پوست در برابر آفتاب است، جدی نمی‌گیرند. در این مطلب نکته‌های ضدآفتاب خوب بیان می‌شود.

محافظت از آفتاب، بزرگترین لطفی است که می‌توانید در حق پوستتان بکنید. اگر شما تنها یک کار را بخواهید برای پوستتان انجام دهید، آن کار باید مصرف ضد آفتاب خوب باشد. این نشان می‌دهد استفاده از ضدآفتاب چقدر مهم است. در این مطلب هر آن‌چه لازم است در مورد ضدآفتاب بدانید به شما می‌گوییم. ضدآفتاب‌ها با وجود فراگیر شدن در بازار، هنوز بسیار ناشناخته‌اند و افراد نمی‌دانند چه ضدآفتابی را تهیه کنند و چگونه باید آن را مصرف کنند.

ضرورت استفاده از ضدآفتاب-خانومی

چرا پزشکان برای محافظت از آفتاب توصیه اکید دارند؟

واقعیت آن است که آفتاب دشمن اصلی پوست است. مضرات آفتاب برای پوست بارها و بارها اثبات شده است. اشعه آفتاب شامل مقادیر زیادی اشعه UVA و UVB است که هر کدام به نحوی به پوست آسیب می‌رسانند.

مضرات آفتاب

در این‌جا به برخی از مضرات آفتاب اشاره می‌کنیم:

1- آفتاب پوست را پیر می‌کند

اشعه UV در آفتاب، به الیاف کلاژن پوست آسیب می‌رسانند که اولین اثر آن شل شدن پوست و ایجاد چروک بر روی پوست است. هر چه مدت زمان در معرض آفتاب قرار گرفتن، بیشتر باشد، آسیب پوستی بیشتر می‌شود. هر چند در فصل پاییز و زمستان، شدت نور خورشید کمتر است اما همین مقدار هم به پوست آسیب می‌رساند. بنابراین محافظت از پوست در برابر آفتاب باید همیشگی باشد نه این‌که فقط مختص فصل بهار و تابستان باشد.

2- آفتاب باعث ایجاد لک می‌شود

لک شدن پوست چندین علت مختلف می‌تواند داشته باشد. مثلا ژنتیک فرد، تغییرات هورمونی، افزایش سن و مصرف برخی از داروها می‌تواند موجب ایجاد لک در پوست شود. اما تمامی این عوامل در برابر عامل اصلی ایجاد لک که آفتاب است، ناچیز محسوب می‌شوند. آفتاب بزرگترین دلیل اصلی ایجاد لک در پوست است و شایع‌ترین لکه‌های پوستی، از آفتاب ناشی می‌شود.

وقتی پوست در برابر آفتاب قرار می‌گیرد، به‌طور طبیعی می‌خواهد از خودش محافظت کند. بنابراین رنگدانه‌های ملانین تولید می‌کند و آن را به سطح پوست روانه می‌کند تا از بروز اشعه مضر به لایه‌های درونی پوست جلوگیری کند. به همین دلیل پوست در برابر آفتاب تیره می‌شود. گاهی از اوقات این رنگدانه‌ها به‌طور نامناسبی پخش می‌شوند و در سطح پوست ماندگار می‌شوند که به‌صورت لک بر روی پوست باقی می‌مانند.

3- آفتاب سرطان پوست می‌آورد

اشعه آفتاب جهش‌های ژنی را در پوست ایجاد می‌کند که عامل اصلی سرطان پوست محسوب می‌شوند. آمار و ارقام مبتلایان به سرطان پوست باور کردنی نیست. شاید شما ندانید در سال 2017 بیش از 87 هزار نفر مبتلایان جدید سرطان پوست در امریکا بوده‌اند و 9 هزار نفر از آن‌ها از این بیماری جان باختند.

سرطان پوست در افرادی که پوست روشنی دارند، شایع‌تر است. همچنین شروع آن در مناطقی است که بیشتر مدت زمان را در معرض آفتاب قرار می‌گیرند. نشانه‌های سرطان پوست، تغییرات غیرطبیعی پوست، ایجاد زخم‌هایی که ترمیم نمی‌شوند یا بروز لکه‌های قهوه‌ای جدید بر روی پوست است.

ضدآفتاب صورت-خانومی

چگونه از آفتاب محافظت کنیم؟

برای محافظت از آفتاب، هر کاری را که می‌شود کمتر در معرض نور خورشید قرار گرفت باید انجام دهیم. در این‌جا به چند روش برای محافظت از آفتاب اشاره می‌کنیم:

1- پرهیز از آفتاب در ساعات پرخطر

ساعاتی که نور خورشید بیشترین قدرت تابش را دارد، ساعات بین 10 تا 15 در طول روز می‌باشد. بنابراین سعی کنید در این ساعات در محیط بسته یا سقف داری باشید تا کمتر در معرض نور خورشید باشید. اگر شغل شما طوری است که مجبورید در این ساعات در فضای باز و بدون سقف باشید، کار شما سخت‌تر است و باید دقت بیشتری در راه‌های دیگر محافظت از آفتاب را به‌کار گیرید.

2- استفاده از کلاه لبه دار

کلاهی که لبه آن سایه بزرگی بر روی صورتتان بیندازد، بهترین گزینه برای استفاده از کلاه در تابستان است.

3- استفاده از لباس پوشیده

اگر به‌طور دائم هر روز در معرض نور آفتاب هستید، از لباس‌های آستین بلند و شلوارهای بلند استفاده کنید تا پوست بدنتان، کم‌ترین مواجه با آفتاب را داشته باشد.

4- استفاده از عینک آفتابی

عینک آفتابی تنها برای خوش تیپی نیست! انتخاب عینک آفتابی خوب نه تنها در سلامت چشم‌ها اثر دارد، بلکه در سلامت و زیبایی پوست دورچشمتان نیز بسیار مهم است. سعی کنید از عینک‌های آفتابی بزرگ استفاده کنید تا خوب اطراف چشمتان را نیز بپوشاند. حتما از عینک‌های آفتابی جنس خوب که شیشه آن محافظت کامل در برابر یو وی دارند را استفاده کنید.

5- استفاده از کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب یکی از بهترین محافظ‌ها در برابر نور خورشید است. خوشبختانه این روزها کرم‌های ضدآفتاب مختلفی در بازار از انواع مختلف وجود دارد که هر نوع سلیقه‌ای را پوشش می‌دهد. استفاده از کرم ضدآفتاب قانون دارد. باید آگاهی کامل از روش مصرف صحیح ضدآفتاب را بدانید و دقیقا همان‌طور ضدآفتاب بزنید.

ضدآفتاب‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای نوع پوست خاصی فرموله شده‌اند. ابتدا باید نوع پوستتان را بشناسید، سپس بر اساس آن ضدآفتاب متناسب با نوع پوست و هزینه‌ای که می‌خواهید پرداخت کنید را خریداری کنید. ما در مجله اینترنتی خانومی به شما کمک می‌کنیم تا ضدآفتاب‌ها را بشناسید تا بتوانید خرید درستی انجام دهید.

تفاوت ضدآفتاب‌ها در چیست-خانومی

تفاوت ضدآفتاب‌ها در چیست؟

ضدآفتاب‌ها انواع گوناگونی دارند. هر کدام از آن‌ها فرمول خاص خودشان را دارند. اما همه آن‌ها در برخی از موارد مشابه هم هستند. اصلی ترین جزء ضدآفتاب، فیلترهای محافظت از آفتاب آن است. تمامی ضدآفتاب‌ها از یک یا چند فیلتر استفاده کرده‌اند که کار اصلی ضدآفتاب را انجام می‌دهند.

24 ماده در دنیا وجود دارد که می‌توانند به‌عنوان فیلتر ضدآفتاب در محصولات مراقبت از پوست به‌کار برده شوند. تمامی برندهای دنیا، از یک یا چند عدد از این فیلترها استفاده کرده‌اند. هر کدام از این فیلترها، مقدار حداقل مصرف مشخص شده‌ای دارند که فرمولاتورها باید حداقل اعلام شده را در فرمول خود به‌کار برند. 

فیلترهای ضدآفتاب

فیلترهای ضدآفتاب دو دو نوع کلی فیلترهای فیزیکی و فیلترهای شیمیایی تشکیل شده‌اند. کیفیت فیلترها در عملکرد ضدآفتاب موثر است. هرچه این مواد اولیه از شرکت‌های معتبرتری خریداری شود، قطعا کیفیت و عملکرد بهتری خواهد داشت.

بقیه ترکیبات ضدآفتاب، تکسچر آن را تشکیل می‌دهد. مثلا برای ضدآفتاب‌های پوست چرب، موادی که بافت سبک‌تری را ایجاد می‌کنند به‌کار برده می‌شوند.

ضدآفتاب‌های رنگی

در برخی از ضدآفتاب‌ها رنگدانه‌هایی نیز برای کاور کردن عیوب پوست و یکدست کردن پوست اضافه می‌شود که ضدآفتاب‌های رنگی را تشکیل می‌دهند. این نوع ضدآفتاب‌ها طرفداران زیادی دارد.

ضدآفتاب‌های چندکاره

انواع دیگری از ضدآفتاب‌ها هستند که در آن‌ها ترکیباتی مانند ضدچروک، ضدلک یا ضدجوش اضافه شده‌اند. هر فردی می‌تواند بر اساس مشکل پوستی که دارد که یکی از انواع ضدآفتاب‌ها را انتخاب کند. 

انواع ضدآفتاب

ضدآفتاب معمولا جزو یکی از اصلی‌ترین سبد محصولات هر برند مراقبت از پوست است. از این رو زیاد آفتاب‌های مختلفی در بازار وجود دارد. برای یک انتخاب درست، خوب است ابتدا انواع ضدآفتاب‌ها را بشناسیم. در این‌جا به‌طور مختصر به دسته بندی کلی ضدآفتاب‌ها می‌پردازیم:

1- ضدآفتاب‌های فیزیکی یا مینرال

ضدآفتاب‌های فیزیکی یا مینرال برای افرادی استفاده می‌شوند که پوست حساسی دارند یا این‌که باردار هستند. این نوع ضدآفتاب‌ها بسیار ایمن هستند و هیچ عارضه‌ای برای پوست ندارند. ضدآفتاب‌های کودکان نیز از این فیلترهای فیزیکی یا مینرال استفاده کرده‌اند.

ضدآفتاب‌های فیزیکی یا مینرال بر روی سطح پوست می‌نشینند و مانند یک لایه سپر از ورود اشعه یووی به پوست جلوگیری می‌کنند. یعنی هیچ واکنشی با پوست نمی‌دهند.

نکته‌ای که در این نوع ضدآفتاب‌ها وجود دارد این است که ضدآفتاب‌های فیزیکی یا مینرال، رد سفیدی بر جا می‌گذارند و پخش آن‌ها بر روی پوست کمی سخت است و معمولا بافت سبکی ندارند.

2- ضدآفتاب‌های شیمیایی

ضدآفتاب‌های شیمیایی عمومی‌ترین نوع ضدآفتاب‌ها هستند که می‌توانند انواع تکسچرها را داشته باشند. مثلا به راحتی می‌توانند برای پوست چرب‌ها تکسچر سبک داشته باشند. ضدآفتاب‌های شیمیایی برای همه افراد به غیر از افرادی که پوست بسیار حساسی دارند یا افراد باردار، قایل استفاده است.

در بسیاری از مواقع، به ضدآفتاب‌های شیمیایی، ترکیبات مفید دیگری مانند ضدچروک، ضدلک، تنظیم کننده چربی پوست، ضدجوش و … اضافه می‌شود که هر شخصی بر اساس مشکل پوستی که دارد، می‌تواند ضدآفتاب متناسب پوست خودش را انتخاب کند.

3- ضدآفتاب‌های رنگی

مدتی پیش برخی از برندها، رنگدانه‌هایی به ضدآفتاب‌ها افزودند و ضدآفتاب‌های رنگی را به بازار عرضه کردند. این نوع ضدآفتاب‌ها بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. رنگدانه‌های ضدآفتاب‌های رنگی، مشکلی در عملکرد فیلترهای ضدآفتاب ایجاد نمی‌کنند.

ضدآفتاب‌های رنگی در دو نوع کاور ملایم و کاور بالا وجود دارد. اگر ضدآفتاب‌های رنگی استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که به مقدار مصرف ضدآفتاب آن‌ها را مصرف کنید نه به اندازه مصرف کرم پودر!

4- ضدآفتاب با تکسچرهای مختلف

ضدآفتاب‌ها در تکسچرهای مختلف برای کاربردهای مختلفی تولید شده‌اند. اکثر آن‌ها به‌صورت کرمی هستند ولی انواع دیگری نیز وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 

  • ضدآفتاب اسپری
  • ضدآفتاب فشرده (کمپکت)
  • ضدآفتاب فلوئید
  • لوسیون ضدآفتاب
  • ژل ضدآفتاب
  • ضدآفتاب استیکی
  • ضدآفتاب پودری

روش مصرف صحیح ضدآفتاب

ضدآفتاب را باید به اندازه یک قاشق چایخوری یا همان دو بند انگشت از کرمی که از تیوب بیرون بیاید استفاده کرد. ضدآفتاب باید بر روی پوست تمیز استفاده شود و 20 دقیقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن بر روی پوست زده شود. ضدآفتاب‌ها حدود دو ساعت دوام دارند و بعد از دو ساعت، حتما و حتما نیاز به تمدید دارند.

spf به چه دردی می‌خورد-خانومی

چه SPF ای برای ضدآفتاب خوب است؟

برخی از افراد تصور میکنند SPF درصد محافظت از کرم در برابر آفتاب است. اما این‌طور نیست. SPF مدت زمان تحمل شما در زیر نور خورشید قبلز از آفتاب سوختگی است. مثلا اگر SPF ضدآفتابی 30 باشد، بدین معنی است که پوست شما با این ضدآفتاب می‌تواند تا 300 دقیقه زیر نور خورشید بماند و نسوزد.

هرچند عدد SPF فاکتور محافظت در برابر آفتاب را نشان می‌دهد اما بدین معنی نیست که یک ضدآفتاب با SPF 60، دو برابر یک ضدآفتاب با SPF30 محافظت می‌کند. بلکه می‌تواند به این معنی باشد که اگر مثلا یک ضدآفتاب با SPF30، به اندازه 97% از پوست در برابر آ،تاب محافظت می‌کند، ضدآفتاب با SPF60 در حدود 98% محافظت دارد. (این اعداد به‌طور تقریبی بیان شده است).

در ایران SPF مناسب برای محافظت از آفتاب از 25 به بالا مناسب است. بنابراین در هنگام خرید ضدآفتاب اگر محصولی با SPF25 یا بیشتر انتخاب کنید، خوب است. نیازی نیست حتما SPF خیلی بالا انتخاب کنید.

نکات استفاده از ضدآفتاب-خانومی

نکته‌های ویژه در انتخاب ضدآفتاب

چند نکته بسیار مهم در انتخاب ضدآفتاب وجود دراد که حتما آنها را در هنگام خرید درنظر بگیرید.

1- ضدآفتاب متناسب جیبتان انتخاب کنید.

اگر یک ضدآفتاب با قیمت مناسب جیبتان بخرید و آن را سخاوتمندانه مصرف کنید، بهتر از این است که یک ضدآفتاب خیلی گران بخرید و آن را کم مصرف کنید!

2- ضدآفتابی را بخرید که تکسچر آن را دوست داشته باشید

تجربه نشان داده است که اگر فردی بافت ضدآفتابش را دوست داشته باشد، در مصرف آن کاهلی نمی‌کند اما اگر تکسچر آن را دوست نداشته باشد، بسیاری از اوقات، عامدانه از مصرف آن اجتناب می‌کند و در مصرف ضدآفتاب اهتمام خاصی نمی‌نماید. مثلا اگر فردی که پوست چرب دارد، ضدآفتابی بخرد که برای پوستش سنگین باشد و برق بیندازد، به هر بهانه‌ای که شده، از مصرف آن در اکثر آوقات اجتناب می‌کند.

شما هم حتما تجربه ای از ضدآفتاب‌های مختلف را دارید. لطفا در بخش نظرات همین مطلب، برای ما بنویسید که چه نوع پوستی دارید و چه ضدآفتابی استفاده می‌کنید؟ تجربیات شما کمک بزرگی به دیگران در انتخاب ضدآفتاب می‌کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا