برند ها و محصولاتمراقبت از پوست

نکات مهم در انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب

با شروع تابستان لزوم استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب بیشتر احساس می‌‌شود. احتمالاً گرم شدن هوا و تابش مستقیم نور خورشید باعث می‌شود که استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنیم و به فکر خرید یک کرم ضد آفتاب مناسب باشیم تا آسیب کمتری به پوست خود واد کنیم. اما باید بگوییم که آسیب آفتاب تنها مختص به فصل گرما نیست و  آفتاب در فصول دیگر سال به اندازه آفتاب تابستان برای پوست مضر است. بسیاری از پزشکان متخصص پوست توصیه می‌کنند که در خانه نیز از کرم ضد آفتاب استفاده شود. آفتاب آسیب‌های جدی به پوست وارد می‌کند، به همین دلیل باید در انتخاب کرم ضد آفتاب وسواس زیادی به خرج دهید.

انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب مناسب در بین انواع ضد آفتاب ایرانی و خارجی کمی سخت به نظر می‌رسد. نگران نباشید در این مقاله فاکتورهای مهم در انتخاب یک ضد آفتاب مناسب را خواهیم گفت، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

بهترین ضدآفتاب ایرانی-خانومی

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

یکی از مراحل روتین مراقبت پوست استفاده از کرم ضد آفتاب است. کرم ضد آفتاب تا حدود زیادی از پوست در برابر آسیب‌های جدی اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند. برخی افراد تصور می‌کنند که استفاده از یک کرم ضد آفتاب تنها جنبه زیبایی دارد، البته این تصور با به بازار آمدن کرم‌های ضد آفتاب رنگی قوت گرفت. در حالی که استفاده از ضد آفتاب چه ایرانی و چه خارجی بیشتر از زیبایی جنبه محافظت و پیشگیری دارد.

پیشگیری از چه مشکلی؟

این سوالی است که احتمالاً در ذهن ایجاد می‌شود. پیشگیری از سرطان پوست مهم‌ترین جنبه حفاظتی یک کرم ضد آفتاب مناسب است. در طول روز بارها در برابر نور خورشید قرار می‌گیریم و تقریباً فرار از نور خورشید غیرممکن است، به علاوه نور خورشید در کنار مضراتی که برای پوست دارد، فوایدی دارد، مانند تولید ویتامین D.

در نتیجه باید سعی کنید بهترین کرم ضد آفتاب را انتخاب و خریداری کنید. اما بهترین مارک ضد آفتاب کدام است؟ ضد آفتاب خارجی از ضد آفتاب ایرانی بهتر است؟ یک ضد آفتاب مناسب برای پوست چرب کدام است؟ میزان SPF مناسب ضد آفتاب برای هر پوست چقدر است؟

می‌دانیم تمام این سوالات در ذهن شما است و ما هم برای پاسخ به تمام دغدغه‌های ذهنی شما تصمیم به نوشتن و انتشار این مطلب کردیم. شما در انتهای این مطلب پاسخ تمام سوالات خود را خواهید گرفت.

ضد آفتاب برای رنگ‌های مختلف پوست-خانومی

محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید با استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب

گفتیم که اشعه‌های مضر نور خورشید باعث آسیب جدی به پوست می‌شود و باعث بروز سرطان پوست می‌شود. شاید بد نباشد بدانید که سرطان پوست یکی از سرطان‌های شایع در جهان است، پس خطر جدی است و باید مراقب پوست خود باشید. علاوه‌بر سرطان پوست، چین و چروک، آفتاب سوختگی، لک و خشکی پوست از دیگر آسیب‌هایی است که اشعه مضر خورشید به بدن وارد می‌کند.

میزان محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید را SPF تعیین می‌کند، SPF 15 تا 94 درصد از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند. کرم ضد آفتاب ایرانی و خارجی با SPF 30  تا 97 درصد و SPF +50 تا 98 درصد از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند.

اشعه‌های مضر خورشید چیست؟

در واقع ما به وسیله ضد آفتاب فارغ از ایرانی و خارجی بودن، از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید استفاده می‌کنیم. اشعه فرابنفش خورشید باعث ایجاد مشکلات پوستی می‌شود. نور خورشید از سه طیف نور مرئی، اشعه مادون قرمز و اشعه فرابنفش است. دلیل گرما اشعه مادون قرمز است که در این روزها احساس بیشتر احساس می‌شود. نور مرئی که باعث می‌‌شود در طول روز بتوانیم ببینیم. اما اشعه فرابنفش که قابل مشاهده و احساس نیست اما با نفوذ به لایه‌های پوست باعث ایجاد مشکلات پوستی می‌شود. اشعه فرابنفش یا  UVL بعد از برخورد با پوست، DNA سلول‌های پوست را هدف قرار می‌دهد و باعث پیری و سرطان پوست می‌شود.

اشعه فرابنفش خورشید وقتی به زمین می‌رسد به دو اشعه با طول موج متفاوت تقسیم می‌شود. UVB اشعه با طول موج کوتاه و UVA اشعه با طول موج بلند است. هر دو این اشعه‌ها باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

اشعه UVB در عین حال که ویتامین D در بدن تولید می‌کند اما باعث آفتاب‌سوختگی و بروز سرطان نیز می‌شود. UVA در مقایسه با UVB در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند و باعث آفتاب پیری زودرس یا پیرپوستی، چین و چروک، لکه‌های پوستی و از همه مهم‌تر زمینه‌ساز سرطان پوست شود.

اشعه UVB از شیشه عبور نمی‌کند اما اشعه UVA به راحتی از شیشه عبور و خود را به لایه‌های پوست می‌رساند. به نظر قانع شده‌اید که چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد.

یک ضد آفتاب مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

وقتی افراد می‌خواهند کرم ضد آفتاب مناسب خریداری کنند، تنها به برند آن توجه می‌کنند و هنگام خرید بیشتر این سوال را می‌پرسند: «بهترین مارک ضد آفتاب چیه؟» اما باید بگوییم برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب نباید تنها به برند آن توجه کنید و فاکتورهای مهم دیگری باید در انتخاب کرم ضد آفتاب برای پوست شما دخیل باشد.

فاکتورهای مهم در انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب عبارتند از:

SPF بالا ضامن محافظت بیشتر نیست!

SPF مخفف کلمه sun protection factor است به معنی فاکتور محافظت محافظت در برابر نور خورشید. حتماً عدد روی تیوب‌های کرم‌های ضد آفتاب را که کنار SPF نوشته می‌شود، مشاهده کرده‌اید که میزان SPF را مشخص می‌کند. این عدد در واقع یک نسبت است و مشخص می‌کند که کرم تا چه مدت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند. به عنوان مثال افراد بدون ضد آفتاب تا 10 دقیقه بدون ضد آفتاب می‌توانند در برابر نور خورشید قرار بگیرند، این مدت زمان با استفاده از کرم ضد آفتاب به پانزده برابر می‌شود، یعنی با استفاده از کرم ضد آفتاب با  SPF 15 شما می‌توانید به مدت 150 دقیقه بدون آفتاب‌سوختگی در برابر خورشید قرار بگیرید. این مدت زمان برای افراد با پوست تیره‌تر دو برابر است.

میزان محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید را SPF تعیین می‌کند، SPF 15 تا 94 درصد از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند. کرم ضد آفتاب ایرانی و خارجی با SPF 30  تا 97 درصد و SPF +50 تا 98 درصد از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند.

اکثر افراد تصور می‌کنند که هر چه عدد SPF بیشتر باشد، محافظت بیشتری از پوست می‌کند با توجه به تفاوت کم درصد  محافظت SPF بالاتر از 50، SPF کرم ضدآفتاب مناسب ترجیحاً کمتر از 15 و حداکثر بیشتر از 50 نباشد، چراکه تفاوت چشمگیری در میزان محافظت ندارد.

کرم ضد آفتاب را باید 20 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن استفاده کنید، ضد آفتاب چه ایرانی و چه خارجی به این زمان نیاز دارد تا به‌خوبی جذب پوست شود و از بتواند از ورود اشعه‌های فرابنفش به لایه‌های پوست جلوگیری کند.

کرم ضد آفتاب با طیف گسترده بخرید

بهترین کرم ضد آفتاب از پوست در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می‌کند. بسیاری از کرم‌های ضد آفتاب که در بازار است تنها محافظ پوست در برابر اشعه UVB هستند و عملاً از پوست در برابر UVA محافظت نمی‌کنند. ابتدای مطلب اشاره کردیم که اشعه UVA به مراتب آسیب‌های جدی‌تری به پوست وارد می‌کند، درنتیجه می‌توان گفت کرم ضدآفتاب مناسب باید از پوست در برابر اشعه UVA  نیز محافظت کند.

خوشبختانه امروزه بیشتر شرکت‌ها اقدام به تولید کرم‌های ضد آفتابی کرده‌ا‌ند که از پوست در برابر هر دو اشعه محافظت می‌کند و شما هنگام خرید به راحتی می‌توانید از محافظت یا عدم محافظت کرم در برابر UVA آگاه شوید.

کرم ضد آفتابی که قابلیت محافظت از پوست در برابر اشعه UVA داشته باشد، روی تیوب و جلد آن Broad Spectrum نوشته شده است. کرم ضدآفتاب مناسب که عبارت Broad Spectrum یا طیف گسترده روی جلد و تیوب آن مشخص شده است، حداقل یک ماده محافظ را در برابر اشعه UVA دارد. مواد محافظ در برابر اشعه UVA شامل اکسیدهای فلزی، دی‌اکسید تیتانیوم و زینک اکسید و جاذب‌های شیمیایی، آووبنزون، اکامسول، بموتریزینول و بیسکوتیوزول است.

شاخص محافظت ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه UVA با پنج ستاره روی جلد و تیوب کرم مشخص می‌شود. سه ستاره 60 درصد و چهار ستاره 80 درصد از پوست در برابر UVA محافظت می‌کند.

کرم ضد آفتاب مناسب با نوع پوست بخرید

در مطالب گذشته نیز اشاره کردیم که یکی از نکات مهم در انتخاب محصول مراقبت از پوست، شناخت نوع پوست است. بنابراین یکی از فاکتورهای مهمی که برای خرید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست باید در نظر بگیرید، جنس یا نوع پوست است. کرم ضد آفتاب خوب یعنی متناسب با پوست شما باشد.

افرادی که پوست چربی دارند خیلی اوقات به دلیل جلوگیری از چربی بیشتر پوست از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند. افرادی هم که پوست آکنه‌ای و یا مستعد آکنه دارند نیز به دلیل چرب شدن پوست و جلوگیری از افرایش آکنه استفاده از این محصول مهم را کنار گذاشته‌اند.

باید بگوییم این بهانه خوبی برای عدم استفاده از کرم ضدآفتاب نیست. چرا که در بین ضد آفتاب‌ ایرانی و خارجی محصول مناسب با پوست چرب و آکنه‌ای تولید شده است. این افراد باید از کرم ضد آفتاب بدون چربی و یا به اصطلاح oil free استفاده کنند. افرادی که پوست خشکی دارند باید دقت کنند که ضد آفتاب آن‌ها حتماً مرطوب کننده داشته باشد.

افرادی که پوست حساسی دارند، مانند افراد مبتلا به آکنه روزاسه، بهترین کرم ضدآفتاب برای آن‌ها هایپوآلرژنیک یا غیرحساسیت‌زا است. پوست این افراد سریع در برابر مواد آرایشی و مراقبتی واکنش می‌دهد، بنابراین قبل از استفاده از ضد آفتاب و یا هر محصول دیگر آن را روی سطح کمی از پوست امتحان کنند، اگر پوست واکنشی نداد می‌توانند کرم را به قسمت‌های مختلف پوست بزنند.

ضدآفتابی که ضد آب است!

افرادی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند و یا افرادی که ترجیح می‌دهند در تابستان به استخر روباز بروند، معمولاً از کرم‌های ضد آفتابی استفاده می‌کنند که ضد آب نیز هستند. بیشتر متخصصان حوزه پوست ادعای شرکت‌ها در ساخت کرم ضد آفتاب ضد آب را رد کرده‌اند.

اگر باز هم به برندی اعتماد کامل داشتید و ترجیح می‌دهید از کرم ضد آفتابِ ضد آب استفاده کنید به عدد روی جعبه دقت کنید، کرم‌ها 40 تا 80 دقیقه هنگام شنا و عرق کردن در اثر ورزش از پوست در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کنند.

روش استفاده از ضدآفتاب-خانومی

ضد آفتاب مناسب شیمیایی یا فیزیکال است؟

کرم‌های ضد آفتاب به دو دسته شیمیایی و فیزیکال تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو  نوع کرم در نحوه محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید است:

ضد آفتاب  شیمیایی

ضد آفتاب شیمایی ایرانی و یا خارجی  اشعه‌های فرابنفش را جذب و به انرژی گرمایی تبديل می‌کنند و اجازه نمی‌دهد که اشعه‌ها به لایه‌های پوست نفوذ کند. ضد آفتاب‌های شیمیایی بی‌رنگ و رنگ‌دار یا به اصطلاح کرم‌پودری موجود هستند. اين ضد آفتاب‌ها حاوی موادي مانند PABA (پارا آمینو بنزوئیک اسید)، ساليسيلات، سينامات، بنزوفنون و دي بنزوئيل متان‌ است كه از ورود اشعه فرابنفش به پوست جلوگیری می‌کنند.

ضدآفتاب‌های شیمیایی بافت سبکی دارند و هنگام استفاده رد سفید به جا نمی‌گذارند. ضدآفتاب‌های شیمیایی برای پوست چرب و پوست خشک تولید شده‌اند، این دست ضد آفتاب‌ها برای پوست‌های حساس انتخاب خوبی نیست چون احتمال دارد باعث تحریک و واکنش پوست‌شان شود.

ضد آفتاب فیزیکال یا مینرال

ضد آفتاب فیزیکال با انعکاس اشعه فرابنفش از رسیدن آن به لایه‌های پوست جلوگیری می‌کند. در ترکیبات این دست از ضدآفتاب‌ها اكسيد روي، تيتانيوم دي‌اكسايد و پترولاتوم سرخ به کار رفته است. پایه کرم‌های ضدآفتاب مینرال پودر بسیار نرم روی است و به همین دلیل هنگام استفاده یک رد سفید روی پوست به جا می‌گذارند.

کرم ضدآفتاب مناسب برای کودکان و افرادی که پوست حساس دارند، از نوع مینرال یا فیزیکال است. رد سفیدی که کرم‌های ضدآفتاب فیزیکال یا مینرال به جا می‌گذارند برای افراد خوشایند نیست. به همین دلیل بعضی از برندها با تغییر در فرمولاسیون این نوع کرم‌ها و افزودن مقداری رنگ به آن‌ها، بافت آن را مطلوب‌تر کرده‌اند. پزشکان توصیه می‌کنند که خانم‌های باردار نیز از این نوع کرم استفاده کنند.

پوست‌های تیره استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنند

افرادی که پوست تیره دارند تصور می‌کنند که استفاده از کرم ضدآفتاب برای آن‌ها ضرورتی ندارد. افرادی که پوست تیره دارند نسبت به افرادی که پوست روشن دارند، پوست‌شان در برابر آفتاب مقاومت بیشتری دارد ولی به معنای محافظت کامل نیست. در نتیجه افرادی که پوست تیره دارند باید حتماً از یک کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنند.

پوست‌های روشن معمولاً در مقابل آفتاب حساس‌تر هستند و معمولاً به محض قرار گرفتن در مقابل آفتاب پوست‌شان قرمز و ملتهب می‌شود و لکه‌‌های پوستی که به مرور در اثر قرار گرفتن در مقابل آفتاب روی پوست آن‌ها ایجاد می‌شود نمود بیشتری دارد. بنابراین هر دو دسته افراد با پوست تیره و روشن باید از یک کرم ضد آفتاب مناسب با نوع پوست خود استفاده کنند.

یکی دیگر از دلایل افراد برای استفاده نکردن از ضد آفتاب این است که پوست بدن به‌طور طبیعی دارای SPF است. اما باز هم این دلیل برای عدم استفاده از ضد آفتاب قانع‌کننده نیست، چون میزان SPF پوست خیلی کم و در حدود 3 تا 13 است که  طبق اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا این میزان SPF برای محافظت از پوست در مقابل خورشید کافی نیست، پس برای استفاده از کرم ضد آفتاب بهانه را کنار بگذارید.

ویژگی‌های کرم ضدآفتاب-خانومی

کرم ضد آفتاب مناسب ایرانی یا خارجی؟

تنوع برند‌های تولید کرم ضد آفتاب ایرانی و خارجی بسیار است و به همین دلیل افراد برای خرید کرم ضد آفتاب انتخاب‌های زیادی دارند. به‌طور قطع نمی‌توان گفت که کرم ضد آفتاب چه برندی بهتر است، چرا که نوع پوست فاکتور مهم در انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب است. ممکن است پوست شما نسبت به یک کرم ضد آفتاب خارجی که به نسبت هم گران‌قیمت است، واکنش منفی نشان دهد و ایجاد حساسیت کند و در مقابل پوست شما با کرم ضد آفتاب ایرانی سازگار باشد. بهتر است قبل از کرم ضد آفتاب با پزشک و یا کارشناس پوست مشورت کنید.

کرم ضد آفتاب خارجی برندهایی مانند نوروا، الارو، اوسرین، بایودرما کیفیت بالایی دارند و توانستند رضایت درصد بالایی از خریداران را جلب کنند. کرم ضد آفتاب خارجی به همان نسبت که کیفیت عالی، قیمت بالایی دارند. نکته دیگری که هنگام خرید ضد آفتاب خارجی باید دقت کنید این است که محصول تقلبی نباشد و مهم‌تر این‌که انقضای کرم با میزان و دفعات مصرف شما هماهنگ باشد. خانومی به عنوان فروشگاه تخصصی لوازم آرایشی و بهداشتی تمامی محصولات مراقبت پوست از جمله انواع ضد آفتاب خارجی را با ضمانت اصالت کالا به فروش می‌رساند.

اما سوالی که همیشه مطرح می‌شود این است که آیا کرم ضد آفتاب ایرانی نیز به اندازه ضدآفتاب خارجی قابل اعتماد است؟ متاسفانه این باور غلط وجود دارد که محصولات بهداشتی ایرانی از جمله ضد آفتاب کیفیت پایینی دارند و با نمونه‌های خارجی قابل مقایسه نیست. بسیاری از پزشکان به مراجعین خود استفاده از کرم ضد آفتاب ایرانی را تجویز می‌کنند، مطمئن باشید اگر کرم و یا محصول بهداشتی فاقد کیفیت باشد هیچ پزشکی استفاده از آن را پیشنهاد نمی‌کرد. بنابراین این باور غلط را کنار گذاشته و ضد آفتاب ایرانی که علاوه‌بر قیمت مناسب، کیفیت آن نیز بالا است، استفاده کنید. برند سینره توانسته با تولید محصولاتی با منشا گیاهی رضایت درصد بالایی از مصرف کنندگان را به دست آورد، کرم ضد آفتاب این برند ایرانی نیز دارای کیفیت بالایی است و پیشنهاد بسیاری از متخصصان حوزه پوست و زیبایی است.

برند هیدرودرم نیز که به صورت تخصصی محصولات مراقبت پوستی تولید و به بازار عرضه می‌کند، ضد آفتاب برای انواع پوست خشک، چرب و آقایان با کیفیت عالی و قابل رقابت با برندهای خارجی تولید کرده است. اگر یک ضد آفتاب با آبرسانی قوی و قیمت مناسب می‌خواهید، ضد آفتاب هیدرودرم می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

برندهای دیگر ایرانی مانند شون، الی‌ژن، مای ضدآفتاب با کیفیت بالا و البته قیمت مناسب تولید کرده‌اند. این نکته را در نظر بگیرید که یکی از دلایل توصیه پزشکان به استفاده از ضد آفتاب ایرانی سازگاری بیشتر آنها با آب و هوای منطقه است.

فراموش نکنید که کرم ضد آفتاب ایرانی تایید وزارت بهداشت را داشته باشد، بنابراین بهتر است از برندهای مطرح ایرانی مانند ضد آفتاب سینره، مای، هیدرودرم، شون، الی‌ژن و … خریداری کنید. در ضد آفتاب‌های خارجی نیز باید علاوه‌بر تایید وزارت بهداشت برچسب اصالت کالا نیز داشته باشند.

spf چیست-خانومی

کرم ضد آفتاب چگونه باید استفاده شود؟

تا به اینجای مطلب متوجه شدید که یک کرم ضد آفتاب مناسب چه ویژگی‌هایی دارد و با اطلاعات کافی اقدام به خرید ضد آفتاب می‌کنید. اما قسمت مهم دیگر نحوه استفاده از ضد آفتاب است. ضد آفتاب مانند همه محصولات پوستی باید طبق اصول خاصی انجام شود تا تاثیر مثبت داشته باشد و از پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر خورشیدی محافظت کند.

قبل از هر چیزی باید بگوییم که در استفاده از ضد آفتاب دست و دلباز باشید! یعنی تمام قسمت‌های بدن که در معرض تابش آفتاب قرار می‌‍‌گیرد را با کرم ضدآفتاب بپوشانید، کرم باید به اندازه‌ای باشد که پوست را به خوبی پوشش دهد. برای هر قسمت ار بدن میزان کرم باید به اندازه یک قاشق چایخوری یا دو بند انگشت باشد.

کرم ضد آفتاب را باید 20 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن استفاده کنید، ضد آفتاب چه ایرانی و چه خارجی به این زمان نیاز دارد تا به‌خوبی جذب پوست شود و از بتواند از ورود اشعه‌های فرابنفش به لایه‌های پوست جلوگیری کند. اگر آرایش می‌کنید ضد آفتاب را قبل از کرم‌پودر استفاده کنید و چند دقیقه صبر کنید، سپس کرم‌پودر را به آرامی روی پوست بزنید.

دقت کنید که ضد آفتاب آخرین مرحله روتین مراقبت پوستی است، پس بعد از کرم‌های مراقبتی مانند آبرسان، مرطوب‌کننده و … روی پوست قرار می‌گیرد.

اما نکته مهم در استفاده از ضد افتاب چیست؟ ضد آفتاب را باید مثل یک دارو در نظر بگیرید که طبق دستورالعمل پزشک باید مصرف شود، ضد آفتاب باید هر دو ساعت یک‌بار تجدید شود و در غیر این صورت از پوست شما هیچ محافظتی نخواهد کرد. پس زمانی که در معرض تابش خورشید قرار دارید باید هر دو ساعت یک‌بار تجدید کنید.

زمان تجدید از ضد آفتاب هنگام شنا و عرق کردن کمتر و بین 40 تا 80 دقیقه است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا