مراقبت از پوست

در هر نوبت چه میزان ضد آفتاب باید استفاده کرد؟

اکثر ما استفاده از کرم ضد آفتاب را تنها در فصل تابستان آن هم با هدف جلوگیری از آفتاب سوختگی و آسیب دیدن پوست مصرف می‌کنیم، اما این اقدام پیشگیرانه و بهداشتی باید در تمامی طول سال انجام شود. ما همیشه باید به میزان ضد آفتاب روی پوستمان باید توجه کنیم و همیشه، بدون توجه به رنگ پوست یا میزان کم و زیاد بودن نور خورشید، باید بر روی پوست خود ضد آفتاب داشته باشیم.

تاریخچه ضد آفتاب

پیشینه ضد آفتاب به مصر باستان برمی‌گردد، جایی که از عصاره سبوس برنج و یاس برای محافظت از پوست در برابر آفتاب استفاده می‌شد. شیمی‌دانان اولین ضد آفتاب تجاری را در سال 1936 اختراع کردند و از آن زمان تا کنون محافظت شده است. ضد آفتاب‌های مدرن در برابر آب مقاوم هستند و در بسیاری از محصولات آرایشی و زیبایی مانند انواع کانسیلرها، سرم‌ها، کرم‌ها و پرایمرهای مناسب تابستان وجود دارد.

در چه شرایط آب و هوایی باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟

همیشه و حتی در روزهای ابری باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا میزان بالایی از اشعه‌های خورشید می‌توانند از طریق ابرها عبور کنند. شما در تمامی طول سال باید میزان ضد آفتاب مناسب را بر روی پوست خود داشته باشید مخصوصا در زمستان زیرا برف می‌تواند تا 80 درصد از اشعه ماورا بنفش (UV) را منعکس کند و خطر قرار گرفتن در معرض آفتاب را افزایش دهد. همچنین، هر چه ارتفاع بیشتر باشد، بیشتر در معرض اشعه ماورای بنفش قرار می‌گیرد.

ضد-آفتاب

تا اینجا ما به ضرورت استفاده از ضد آفتاب پی بردیم اما گاهی اوقات مشاهده می‌شود حتی با استفاده از ضد آفتاب پوست از آسیب نور خورشید در امان نمی‌ماند. کجاست؟ میزان مناسبی از ضد آفتاب اگر بر روی پوست قرار نگیرد، عمل محافظت از پوست انجام نمی‌شود. در اینجا از واحدی به نام FTU یاد می‌شود که میزان ضد آفتاب را مشخص می‌کند. اما قبل از توضیح این مورد باید اطلاعاتی در مورد SPF داشته باشیم.

عدد درج شده روی ضد آفتاب SPF یا یعنی چی؟

روی تمامی ضدآفتاب‌ها عددی تحت عنوان SPF به چشم می‌‎خورد. عددهای مختلفی که معمولا 15، 30، 50، 60، 90 و 100 در نظر گرفته می‌شوند چه تفاوتی باهم دارند و عدد SPF یعنی چی؟

بر طبق باور غلطی که در جامعه وجود دارد عدد SPF را میزان درصد محافظت در کرم ضد آفتاب می‌دانند به بیانی ساده اغلب فکر می‌کنند اگر ضد آفتاب حاوی SPF 50 باشد یعنی 50 درصد از اشعه خورشید را دفع می‌کند در صورتی که این باور غلط است. در نظر بگیرید اگر یک فرد بدون داشتن ضد آفتاب در برابر تابش مستقیم UV قرار بگیرد، حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا پوستش برافروخته(قرمز، ملتهب و آفتاب سوخته) شود حال اگر این فرد با استفاده از ضد آفتاب با SPF مناسب در برابر اشعه مستقیم UV قرار بگیرد حدود 5 ساعت طول می‌کشد تا پوستش برافروخته و قرمز شود.

SPF-SUNSCREEN

فرمول بدست آمده چیست؟

اگر ما 5 ساعت را در عدد 60 (طول دقایق یک ساعت) ضرب کنیم، به عدد 300 می‌رسیم (عدد 300 طول دقایقی است که پوست ما در برابر آفتاب مقاومت کرده است). حال عدد 300 را تقسیم بر عدد 10(زمانی که پوست محافظت نشده در برابر آفتاب مقاومت میکند) می‌کنیم و به عدد 30 می‌رسیم. در واقع عدد 30 در اینجا میزان SPF است و نشان می‌دهد ضد آفتاب حاوی SPF 30 حدود 30 برابر میزان مقاومت پوست در برابر آفتاب را افزایش می‌دهد.

SPF-30

FTU چیست؟

برای میزان مصرف ضد آفتاب در هر نوبت اصلاحی تحت FTU برای آن در نظر گرفته می‌شود. FTU مخفف Finger Tip Unit به معنای واحد سر انگشتی است. در واقع ما برای آنکه کرم ضد آفتاب محافظت کاملی از پوستمان به عمل آورد، علاوه بر توجه به SPF مناسب، برند معتبر و نوع پوست خود باید میزان مناسب مصرف ضد آفتاب را در نظر بگیریم. در واقع باید میزان ضد آفتاب مناسب برای تمامی صورت، پیشانی و گردن مورد استفاده قرار بگیرد. 2 و نیم FTU میزان ضد آفتاب مصرفی مناسب برای هر وعده است به بیانی ساده تر خطی از ضد آفتاب به قطر دهانه خروجی کرم به طول 2 و نیم بند انگشت سبابه می‌باشد.

میزان ضد آفتاب

 

ساختار کرم ضد آفتاب

دهانه خروجی کرم ضد آفتاب چه تولیدات داخلی باشد یا برند معتبر وارداتی در حدود 3 میلی متر یا 0.3 سانتی متر هستند. در واقع این استاندارد و دستورالعمل برای تمامی کرم‌های ضد آفتاب چه داخلی و چه خارجی در نظر گرفته شده است. اگر به قطر 3 میلی متر به اندازه 2 و نیم بند انگشت سبابه از کرم ضد آفتاب برداشته شود و به طور یکنواخت بر روی پوست صورت، گردن، پیشانی و گوش پخش بشود آنگاه پروتکل‌های مطلوب ضد آفتاب را بر روی پوستمان ایجاد کردیم.

در صورتی که میزان ضد آفتاب مصرف شده کمتر از دو نیم FTU باشد:

اگر میزان کمتر از این باشد به طور کامل از پوستمان محافظت نمی‌کند حتی اگر ما تمامی طول سال استفاده بکنیم و بین 2 الی 4 ساعت آن را تمدید کنیم اما میزان ضد آفتاب مصرف شده کمتر از دو نیم FTU باشد و بر روی پوست  میزان کافی استعمال نشود، میزان محافظت کامل در برابر اشعه UV را نخواهیم داشت. پس حتما به این نکات مهم برای استفاده از کرم ضد آفتاب توجه کنید تا پوستی همیشه شاداب و با طراوت داشته باشید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا