آرایش ناخنویدئو

همه چیز درباره مانیکور و عوارض آن

مانیکور که از دو واژه لاتین Mani و Cure می‌آید، به تمام کارهای مراقبتی‌ای اشاره دارد که برای سلامت و زیبایی دست‌ها انجام می‌شود اما امروزه در اعمال زیباسازی مربوط به ناخن‌ها خلاصه شده است. با چند عکس قبل و بعد مانیکور ناخن، به خوبی متوجه تأثیر این روش بر زیبایی ناخن‌ها می‌شوید. اما مانیکور ناخن چیست؟ در این مطلب همراه ما باشید تا با مانیکور ناخن و انواع آن آشنا بیشتر می‌شویم.

مانیکور ناخن و فواید آن

مانیکور چیست؟

مانیکور یک روش برای زیباسازی و تقویت ناخن‌هاست که شامل مراحل مختلفی می‌شود. این مراحل به شرح زیر هستند و در ادامه هر کدام را مفصل توضیح خواهیم داد.

قدم اول: شستشوی دست‌ها و پاک کردن بقایای لاک

قدم دوم: فرم‌دهی به لبه بیرونی ناخن (به شکل‌های مختلفی از جمله گرد، مربعی، بادامی و فرم‌های دیگر)

قدم سوم: حذف پوست مرده و اضافی از لبه پایین ناخن و بافت‌های اضافی اطراف ناخن

قدم چهارم: اقدامات تقویتی برای ناخن و پوست اطراف آن مثل پارافین تراپی یا استفاده از روغن‌های تقویت کننده

قدم پنجم: تمیز و آماده کردن سطح ناخن برای لاک

قدم ششم: لاک زدن

در مقاله روتین ناخن در خانه با چند ابزار ساده تمام کارهایی که باید برای مراقبت و تقویت ناخن انجام دهید، به طور کامل توضیح داده شده است. آشنایی با این روتین به شما کمک می‌کند ناخن‌هایی سالم‌تر و زیبا داشته باشید.

فرم دهی به لبه بیرونی ناخن

گفتیم که پس از شستشو و پاک‌سازی ناخن‌ها، اولین مرحله مانیکور، فرم‌دهی به ناخن‌ها است. در سالن‌های مانیکور، از سوهان‌های دستی برای فرم‌دهی اولیه استفاده می‌شود و سپس فرم‌دهی نهایی بر عهده سوهان برقی خواهد بود. اگر فرم ناخن‌ها دارای جزئیات بیشتری باشد، آن‌ها را به آرامی و توسط سوهان دستی پیاده‌سازی می‌کنند. می‌توانید ناخن‌هایتان را به فرم‌های مختلفی از جمله بادامی، مربعی، گرد، بیضی و مواردی از این قبیل سوهان بکشید.

حذف بافت‌های مرده و اضافی اطراف ناخن

همان‌طور که گفتیم، پس از فرم‌دهی، باید ناخن‌ها را تمیزتر کرد. اگر بافت مرده یا پوست اضافه‌ای در اطراف ناخن‌ها وجود دارد، باید آن را حذف و جداسازی کنیم. مهم‌ترین مورد در این مرحله، حذف کوتیکول است. به پوست نازکی که در لبه پایینی ناخن‌ها وجود دارد، کوتیکول می‌گویند. در همه روش‌های مانیکور، باید این کوتیکول را کمی از بستر ناخن جدا کرده و سپس حذف کنیم.

اگر این مرحله به دقت انجام نشود، بافت پایین ناخن زخم شده و علاوه بر سوزش شدید، مستعد عفونت و بیماری‌ها خواهد بود. در سالن‌ها، برای این کار از سوهان برقی با سر سوهان میخی استفاده می‌شود.

مراحل مانیکور ناخن

اقدامات تقویتی

تقویت ناخن‌ها و بافت‌های اطرافشان، علاوه بر حفظ زیبایی و درخشندگی، به استحکام و سلامت این عضو از بدن هم کمک می‌کند. یک ماده رایج در این مرحله از مانیکور، پارافین است. درمان با پارافین، علاوه بر استحکام ناخن، کمک می‌کند تا پوست انگشت‌هایتان جوان و باطراوت بماند. از انواع مختلف روغن‌ها هم برای تقویت دست‌ها و ناخن‌هایشان استفاده می‌شود که رایج‌ترین آن‌ها روغن بادام و زیتون هستند.

آماده سازی سطح ناخن و لاک زدن

قبل از اینکه کار مانیکور را با لاک زدن به انتها برسانید، باید سطح ناخن‌ها برای پذیرش لاک آماده شوند. سطح ناخن‌ها را با استفاده از بافر (سوهان‌های ظریف و نرم) صاف کنید. سپس می‌توانید از لاک یا برق ناخن برای سطح ناخن‌ها استفاده کنید. اگر لاک می‌زنید، توصیه می‌شود زیر لاک، یک لایه بیس کت (base coat) و روی آن تاپ کت (top coat) بزنید. بیس کت، لاک را روی ناخن حفظ کرده و از رسیدن مواد مضر لاک‌ها به بافت ناخن جلوگیری می‌کند. تاپ کت لاک را ثابت کرده و به درخشندگی لاک روی ناخن‌ها کمک می‌کند.

فیلم آموزشی مانیکور ناخن

همانطور که دیدیم مانیکور ناخن شامل اقدامات مختلف زیبا سازی، تقویت و تمیز کردن ناخن‌ها و پوست اطراف آن است. کیفیت مانیکور به ابزار، روش‌ و مواد مورد استفاده بستگی دارد؛ البته مهارت و دانش کسی که مانیکور را انجام می‌دهد هم یک فاکتور تأثیرگذار به شمار می‌رود. در ویدیو زیر نمونه‌ای از مانیکور ناخن با چند ابزار ساده را آموزش داده‌ایم که می‌توانید به راحتی آن را در خانه انجام دهید و مهارت لازم در این کار را به‌دست آورید.

مزایای مانیکور ناخن

همان‌طور که گفتیم، مانیکور ناخن یک روش مراقبتی برای حفظ سلامت ناخن‌هاست و فقط جنبه زیبایی ندارد. در واقع با انجام مانیکور ناخن، با یک تیر چند نشان می‌زنید. زیبایی، درخشندگی، جوانسازی پوست، حذف بافت‌های مرده، تقویت پوست و ناخن، استحکام ناخن‌ها، همه و همه جزء مزایای مانیکور هستند. بسته به اینکه از چه روش و محصولات تقویتی استفاده کنید، این مزایا طیف گسترده‌ای دارند.

عکس قبل و بعد مانیکور ناخن

آیا مانیکور ناخن عوارض دارد؟

مانیکور ناخن با وجود اینکه روش امن، بهداشتی و مفید برای ناخن‌ها است، می‌تواند معایبی هم داشته باشد. گاهی ممکن است طی مراحل مانیکور، به بافت ناخن‌ها یا اطرافشان آسیب بزنید. همچنین احتمال انتقال آلودگی، بعضی عوامل میکروبی و ایجاد عفونت در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی و ایمنی، وجود دارد. بهتر است برای انجام مانیکور حرفه‌ای، به سالن‌های تخصصی مراجعه کنید.

انواع مانیکور ناخن

علی‌رغم اینکه انواع مانیکور در نهایت منجر به زیبایی و سلامت ناخن‌ها می‌شوند اما هر یک طی مراحل مختلف و با استفاده از ابزارهای متفاوتی انجام می‌شوند. به‌طور مثال تفاوت مانیکور روسی که جزو بهترین و پرطرفدارترین روش مانیکور ناخن است، از ابزارهای متفاوتی نسبت به مانیکور فرانسوی استفاده می‌شود.

در ادامه 3 نوع مانیکور را که متداول‌تر هستند و عموما از این روش‌ها برای رسیدگی به ناخن‌ها استفاده می‌شود، معرفی می‌کنیم:

مانیکور خشک

روش مانیکور خشک، با شستشوی دقیق و پاکسازی ناخن‌ها از چربی، آلودگی، لاک و موارد این‌چنینی شروع می‌شود. سپس کار را با فرم‌دهی به ناخن‌ها دنبال می‌کنند. در این روش، برخلاف روش مانیکور خیس، از آب یا پارافین استفاده نمی‌شود؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم افرادی که پوست خشک یا حساس‌تری دارند، از مانیکور خشک استفاده کنند. مانیکور خشک در ادامه به شکل‌های مختلفی انجام و تکمیل می‌شود، از جمله مانیکور روسی و مانیکور معمولی‌.

مانیکور خشک

مانیکور خیس

در روش مانیکور خیس هم باید قبل از هر چیز ناخن‌ها را تمیز و آماده کنید. سپس دست‌ها قبل، حین و حتی در انتهای مراحل مانیکور، داخل آب گرم قرار می‌گیرند. آب گرم کمک می‌کند بافت‌های مرده بهتر جدا شوند و طراوت بافت‌های زنده هم حفظ شود. در روش مانیکور خیس، استفاده از پارافین، گلیسیرین و انواع روغن‌های گیاهی جایگاه ویژه‌ای دارد. البته به دلیل وجود رطوبت در همه مراحل، باید بهداشت را به خوبی رعایت کنید تا از قارچ گرفتن ناخن‌ها جلوگیری شود.

انواع مانیکور ناخن

مانیکور روسی

در این روش ابتدا مانیکور‌های قبلی به‌خوبی ریموو می‌شوند. سپس ناخن‌‌ها را با استفاده از سوهان برقی فرم می‌دهند. این فرم معمولاً به شکل مستطیلی است. پس از آن مهم‌ترین بخش مانکیور روسی یعنی برداشتن کوتیکول آغاز می‌شود. در این مرحله به‌کمک مته‌های مخصوص و قیچی ناخن، کوتیکول‌ها را عقب می‌زنند و بر می‌دارند. سپس لاک زدن و ژلیش ناخن‌ها شروع می‌شود. دوام مانیکور روسی بالا است.

مانیکور روسی

مراقبت‌های قبل و بعد از مانیکور

قبل از مانیکور سعی کنید زیر ناخن‌ها را به خوبی تمیز کنید. برای این کار می‌توانید یک مسواک تمیز را با ملایمت زیر ناخن‌ها بکشید. لاک‌های باقیمانده را به خوبی پاک کنید تا سطح ناخن‌ها در تمیزترین حالت باشند. پس از مانیکور هم از تاپ کت برای لاک استفاده کنید و سعی کنید مراقب بافت ناخن‌ها باشید. اگر از مواد شوینده استفاده می‌کنید یا با آلودگی در تماس هستید، حتماً دست‌ها را با دستکش محافظت کنید.

کلام آخر

مانیکور روندی برای زیبایی و تقویت کردن ناخن‌ها به همراه بافت‌های اطراف آن‌هاست. مانیکور ناخن با تمیز کردن ناخن‌ها و فرم‌دهی به آن‌ها شروع شده و با حذف بافت‌های مرده و روغن یا پارافین‌تراپی دنبال می‌شود. در نهایت، ممکن است کار مانیکور با لاک زدن به اتمام برسد. مانیکور ناخن را می‌توانید با استفاده از ابزار مناسب و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، در منزل انجام داده یا برای این کار به سالن‌های مانیکور مراجعه کنید. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله، برای شما مفید و جذاب بوده باشند.

سؤالات متداول مانیکور ناخن

مانیکور بهتر است یا کاشت ناخن؟

با توجه به اینکه مانیکور یک روش سالم و راهی برای تقویت ناخن‌ها است، بنابراین بر بسیاری از روش‌های دیگر ارجحیت دارد. با کاشت ناخن ممکن است به صدف ناخن آسیب بزنید، در حالی که مانیکور کردن اگر به درستی انجام شود، ضرری برای سلامت و رشد ناخن‌ها ندارد.

مانیکور ناخن چقدر دوام دارد؟

اصولاً یک بار مانیکور در هر ماه کافی است ولی در این روش، لاک حدود یک هفته تا نهایتاً ۱۰ روز دوام دارد. اگر مانیکور را در منزل انجام می‌دهید، می‌توانید بعد از دو هفته آن را تکرار و لاک را هم ترمیم کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3 / 5. مجموع آرا: 2

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا