آرایش ناخن

آموزش لاک زدن حرفه‌ای و اصولی ناخن

لاک زدن ناخن یکی از لذت‌بخش‌ترین سرگرمی‌هایی است که اکثر خانوم‌ها دارند اما عموما از نتیجه راضی نیستند و در نهایت ترجیح می‌دهند به آرایشگاه مراجعه کنند. اگر این کار را از روی تجربه یاد گرفته‌اید و هنوز روش صحیح لاک زدن را نمی‌دانید؛ در این مقاله آموزش لاک زدن حرفه‌ای و مرتب را در چند مرحله ساده ببینید.

مراحل اصولی لاک زدن ناخن به سبک حرفه‌ای‌ها

چگونه لاک ناخن بزنیم که تمیز و حرفه‌ای باشد و دیگران محو تماشای ناخن‌های زیبای ما شوند؟ باید بگوییم، روش لاک زدن ساده است، تنها باید مراحل زیر را دنبال کنید. مراحل اولیه آماده‌سازی جزو مرحله مانیکور کردن ناخن‌ به‌شمار می‌رود که آن‌ها را جداگانه توضیح داده‌ایم.

در مقاله مراقبت و تقویت ناخن در خانه با چند ابزار ساده با یک ویدیو آموزشی توضیح دادیم که چطور ناخن‌ها را برای لاک زدن آماده کنید؛ با ابن‌حال می‌توانید مراحل زیر را برای آماده سازی ناخن‌ها دنبال کنید.

مرحله اول: آماده سازی ناخن برای لاک زدن

ابتدا به ناخن‌های خود دقت کنید. این عضو مهم از بدن شما ممکن است درگیر بیماری‌های پوستی مثل قارچ شده باشد یا لایه‌ای از لاک قدیمی روی آن وجود داشته باشد. برای یک لاک زدن تمیز ابتدا باید روی ناخن را تمیز کنید.

اول دست‌ها را به‌خوبی با آب و مایع دستشویی بشویید و خشک کنید. اگر لاک قدیمی روی ناخن‌هایتان وجود داشت آن را به کمک یک لاک‌ پاک‌ کن تمیز کنید. بهتر است لاک پاک کنی که انتخاب می‌کنید حاوی استون نباشد؛ چراکه استون به بافت ناخن و کوتیکول‌های آن آسیب می‌زند. در این مرحله تمام سطح ناخن را به کمک لاک‌ پاک‌کن و بعد مایع ضدعفونی کننده دست تمیز کنید.

مرحله 1 لاک زدن حرفه‌ای ناخن

مرحله دوم: سوهان زدن ناخن

در این بخش به سراغ ناخن گیر و سوهان ناخن بروید و فرم دلخواه را روی ناخن‌هایتان اعمال کنید. سعی کنید لبه‌های تیز یا بدشکل ناخن‌ها را به کمک سوهان یک‌دست و صاف کنید. می‌توانید بسته به سلیقه خود به ناخن‌هایتان فرم مربع یا گرد بدهید.

متخصصان توصیه می‌کنند پیش از لاک زدن حرفه‌ای با استفاده از بافر یا سوهان نرم کمی روی سطح ناخن‌های خود بکشید تا صاف شوند و لاک را بهتر به خود جذب کنند. البته در این کار زیاده‌روی نکنید که به بافت ناخن‌ها آسیبی نرسد.

مرحله 2 روش صحیح لاک زدن

مرحله سوم: خیس کردن دست‌ها در آب گرم

پس از سوهان زدن و مرتب کردن ناخن‌ها، کمی به دست‌هایتان استراحت دهید. یک تشت کوچک را از آب گرم و پاک‌کننده ملایم صورت پر کرده و دست‌هایتان را در آن فرو کنید. این کار باعث می‌شود کوتیکول‌های ناخن‌هایتان نرم و برای مرحله بعدی آماده شوند. پس از ۱۰ دقیقه دست‌های خود را از آب گرم خارج کرده و با حوله خشک کنید.

مرحله سوم لاک زدن تمیز ناخن

مرحله چهارم: پس زدن کوتیکول‌ها

شاید شما هم در سالن‌های ناخن دیده باشید که کوتیکول‌ها را پیش از ژلیش کردن کوتاه می‌کنند. توصیه ما این است که بافت کوتیکول‌ها را با قیچی نبرید؛ چراکه ممکن است عفونت کنند یا باعث ناهمسان شدن سطح ناخن‌ها شوند. به کمک ابزار مناسب آن‌ها را به عقب برانید.

این کار باعث می‌شود تا خط لاک شما صاف و تمیز از آب در بیاید. البته این مرحله نباید باعث ایجاد درد در ناخن‌های شما شود. به یاد داشته باشید کوتیکول‌ها بر خلاف ناخن، بافتی زنده هستند و آسیب رساندن به آن‌ها ممکن است رشد ناخن شما را متوقف کند. در این مرحله همچنین می‌توانید پوست‌های خشک کنار ناخن خود را بردارید تا ظاهر دست‌هایتان زیباتر شود.

مرحله چهارم لاک زدن روی ناخن

مرحله پنجم: مرطوب کردن کوتیکول و پوست اطراف ناخن

از یک مرطوب‌ کننده دست استفاده کنید و پوست اطراف ناخن‌ها و کوتیکول آن‌ها را چرب کنید. می‌توانید به سراغ استفاده از روغن‌های طبیعی مثل بادام نیز بروید. این کار باعث احیای این پوست می‌شود و از آسیب‌های وارد شده به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

البته دقت کنید این کرم‌ها یا روغن‌ها نباید روی سطح ناخن شما بمانند؛ چراکه مانع لاک زدن روی ناخن شما می‌شوند. اگر سطح ناخنتان چرب شد با کمک کمی الکل آن را تمیز کنید.

مرحله پنجم لاک زدن اصولی ناخن

مرحله ششم: زدن چسب یا وازلین دور ناخن

لاک زدن تمیز مهم‌ترین بخش زیباسازی ناخن‌های شما است. برای اینکه قطرات لاک اطراف ناخن‌ها پخش نشود، دور ناخن را مقداری چسب یا وازلین بزنید. بهتر است چسبی که انتخاب می‌کنید مایع باشد و بعداً به‌راحتی از روی پوست شما کنده شود. البته می‌توانید تکه‌هایی از چسب نواری را هم اطراف ناخن‌هایتان بچسبانید تا از پخش شدن لاک در این قسمت جلوگیری کنند.

مرحله ششم آموزش لاک زدن

مرحله هفتم: استفاده از بیس کوت

بهتر است پیش از لاک زدن لایه‌ای از بیس کوت (Base coat) یا لاک بیس استفاده کنید. بجای لاک بیس می‌توانید برق ناخن روی ناخن‌هایتان بکشید. این کار باعث می‌شود رطوبت اضافه ناخن‌ها گرفته شود و لاک جلوه‌ای زیباتر داشته باشد. به‌علاوه استفاده از بیس کت به استحکام ناخن‌های شما و ماندگاری لاک هم کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: طرح ناخن بهاری

استفاده از بیس کوت قبل از لاک زدن

مرحله هشتم: طرز درست لاک زدن

 این مرحله مهم‌ترین بخش کار است. ابتدا یک قطره کوچک از لاک خود را در بخش پایینی ناخن خود بگذارید. سپس این قطره را به‌آرامی تا بخش کوتیکول‌ها بکشید. توجه کنید که در روش لاک زدن حرفه‌ای فاصله‌ای بسیار کم (به‌اندازه یک تار مو) در میان کوتیکول‌ها و بخش شروع لاک، باقی می‌ماند.

سپس برس لاک خود را به طور مستقیم تا انتها (جایی که ناخن را کوتاه می‌کنیم) بکشید. سپس از نقطه ابتدایی شروع کرده و این بار قلم را به سمت راست و بالای ناخن خود انحنا دهید. در مرحله آخر نیز سمت چپ را از بالا تا پایین لاک بزنید.

پس از رنگ‌کردن تمام بخش‌های ناخن خود قلم‌مو را چند بار روی ناخن بکشید تا سطح لاک روی آن یکدست شود. سپس اجازه دهید تا لاک به‌خوبی خشک شود.

طرز زدن لاک ناخن حرفه‌ای گام به گام

مرحله نهم: دوباره لاک بزنید

بسیاری از متخصصان زیبایی ناخن توصیه می‌کنند برای اینکه لاک شما روی دست‌هایتان جلوه پیدا کند بهتر است دو تا سه لایه لاک روی هم بزنید. البته پس از اتمام هر لایه باید به‌خوبی صبر کنید تا لاک خشک شده و سپس به سراغ لایه بعد بروید.

اگر دوست دارید لاک ناخن‌هایتان زودتر خشک شود، حتما سری به مقاله خشک کردن سریع لاک در یک دقیقه بزنید تا با چند راهکار ساده برای خشک کردن لاک بدون نیاز به دستگاه آشنا شوید.

مرحله دهم: پاک کردن لاک‌های اطراف ناخن

با وجود عقب زدن کوتیکول‌ها و استفاده از انواع چسب، باز هم ممکن است مقداری از لاک به اطراف پوست ناخن‌ بگیرد. برای از بین بردن این لاک‌های اضافه می‌توانید به کمک یک گوش‌ پاک‌کن آغشته به لاک‌ پاک‌کن یا استون این بخش‌ها را تمیز کنید. در انتها هم لایه چسب اطراف ناخن‌های خود را بردارید.

مرحله آخر لاک زدن حرفه‌ای و اصولی ناخن

نکاتی که باید برای مرتب و تمیز لاک زدن رعایت کنید

در بخش قبل طرز درست لاک زدن را به شما آموزش دادیم. در ادامه به سراغ نکاتی می‌رویم که برای تمیز لاک زدن باید آن‌ها را بدانید.

1. لاک باکیفیت انتخاب کنید

لاک‌های بی‌کیفیت می‌توانند به‌مرورزمان به ساختار دست‌های شما آسیب بزنند و استحکام ناخن‌های شما را پایین بیاورند. به‌علاوه این معمولاً نسبت ترکیبات این لاک‌ها دقیق نیست و به همین خاطر نمی‌توان با آن‌ها به زیبایی لاک زد.

2. از لاک‌های قدیمی استفاده نکنید

لاک‌های قدیمی باعث می‌شوند دیزاین ناخن‌های شما ناهموار و پر از لکه شود. اگر بخش‌های مختلف ترکیبات لاک شما از یکدیگر جدا شده‌اند، به‌احتمال زیاد آن لاک قدیمی شده است. برای تست این موضوع لاک را تکان دهید؛ اگر بخش‌های آن با یکدیگر ترکیب نشدند، به‌احتمال‌قوی لاک شما خراب شده است.

3. از برس‌های نازک استفاده کنید

اگر ناخن‌های شما ظریف است بهتر است به سراغ لاک‌هایی بروید که برس آن‌ها نازک است. از این برس‌ها به‌خصوص در بخش‌هایی مثل اطراف کوتیکول‌ها استفاده کنید.

اگر لاک‌ها به بخش‌های ظریفی از پوست اطراف ناخن شما ریخت، می‌توانید قلم‌مویی نازک یا برس لاکی که استفاده نمی‌کنید را به پاک‌کننده لاک آغشته کنید و روی آن بخش بکشید. به یاد داشته باشید نباید فشار زیادی به قلم‌مو وارد کنید تا بافت پوست شما آسیب نبیند.

4. لاک را درست مخلوط کنید

پیش از استفاده از لاک خوب است کمی آن را تکان دهید تا بخش‌های مختلف آن مخلوط شده و بافتش یک‌دست شود. اما برای این کار لاک را محکم از بالا به پایین تکان ندهید. به‌جای این کار لاک را بین دو دست خود بگذارید و کف دستتان را به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به هم بکشید. این کار باعث مخلوط شدن درست مواد لاک می‌شود.

5. لاک زیادی استفاده نکنید

زمانی که برس لاک خود را از بطری خارج می‌کنید، آن را به لبه بطری بکشید تا لاک‌های اضافه‌اش جدا شود. مقدار کمی از لاک را بردارید و لایه‌‌ای نازک روی ناخن‌هایتان بکشید و بعد از خشک شدن دوباره یک لایه دیگر لاک بزنید. بهتر است به‌جای یک لایه ضخیم، چند لایه نازک لاک بزنید. به‌علاوه از برس لاک شما نباید قطره‌ای لاک آویزان باشد.

6. به لاک زمان بدهید تا خوب خشک شود

یکی از کارهایی که باعث خراب شدن لاک می‌شود این است که افراد به آن فرصت نمی‌دهند تا به‌خوبی خشک شود. بهتر است بعد از لاک زدن دست‌های خود را صاف نگه دارید تا لاک‌ها آرام‌آرام خشک شوند. به این صورت از استحکام کافی برخوردار می‌شوند. هیچ‌گاه پس از لاک زدن دست‌های خود را محکم در هوا تکان ندهید؛ چراکه این کار باعث پاشیدن لاک‌ها از روی ناخن‌هایتان می‌شود.

به یاد داشته باشید یک لایه لاک به طور متوسط نیاز به ۲۰ دقیقه زمان برای خشک شدن دارد. اما شما می‌توانید این زمان را با استفاده از تاپ کات‌ها کاهش دهید.

اشتباهات رایج زمان لاک زدن ناخن

 • برخی از افراد بلافاصله بعد از لاک زدن می‌خوابند. این کار باعث می‌شود لایه لاک روی ناخن شما در اصطکاک با پتو آسیب ببیند.
 • بعد از لاک زدن تا ۲ ساعت حمام نکنید و دوش آب گرم نگیرید. این کار مانع جذب صحیح لاک روی ناخن‌های شما می‌شود.
 • هرگز لاک را یک لایه نزنید. در این صورت لاک شما در معرض لب‌پریدگی و پاک شدن قرار می‌گیرد. بهتر است ۲ لایه یا بیشتر از آن لاک بزنید.
 • اگر ناخن‌های شما چرب یا کثیف است روی آن لاک نزنید. در این صورت لاک‌های شما نامنظم خواهد شد.
 • از لاک‌های قدیمی استفاده نکنید. حلال لاک‌ها بعد از چند ماه تبخیر شده و به همین خاطر آن‌ها غلیظ می‌شوند و روی ناخن بافت یک‌دستی نخواهند داشت.
 • از استون برای پاک کردن لاک‌های خود استفاده نکنید. استون به پوست و ناخن شما آسیب می‌زند.
 • اگر ناخن‌هایتان را ژلیش می‌کنید، سعی نکنید ژلیش را با استون یا پاک‌کننده معمولی لاک از بین ببرید. برای ریموو ژلیش باید به متخصص مراجعه کنید.
 • لاک ناخن‌های خود را با دندان یا وسایل تیز نتراشید. این کار باعث آسیب به بافت ناخن‌هایتان می‌شود. از یک لاک پاک‌کن نرم استفاده کنید.
 • ناخن‌های خود را در جهات مختلف سوهان نزنید تا ضعیف نشوند. از یک سمت سوهان زدن ناخن‌ها باعث می‌شود تا شکل دادن به آن‌ها آسان‌تر شود.
 • بعد از حمام لاک نزنید؛ چراکه در حمام ناخن‌های شما به خاطر رطوبت متورم شده‌اند و پس از چند ساعت تورم آن‌ها که از بین رفت، لاک ناخن‌هایتان لب‌پر می‌شوند.

 

سؤالات متداول لاک زدن ناخن

چگونه حرفه‌ای لاک بزنیم؟

لاک زدن حرفه‌ای چند مرحله مهم اما ساده دارد که شامل مانیکور کردن و آماده سازی ناخن‌ها، لاک زدن صحیح و در نهایت خشک شدت لام و تمیز کردن اطراف ناخن می‌شود. در این مقاله مراحل لاک زدن را گام به گام همراه با عکس ببینید.

چگونه ماندگاری لاک را بیشتر کنیم؟

استفاده از تاپ کات‌ها روی لاک ناخن می‌تواند ماندگاری آن‌ها را بیشتر کند. همچنین سعی کنید تا دو ساعت پس از لاک زدن، کارهای سنگین با دست‌هایتان انجام ندهید و دوش آب گرم نگیرید.

برای سریع خشک شدن لاک چکار کنیم؟

با استفاده از آب سرد، سشوار با باد خنک، روغن‌ها و تاپ کات‌ها می‌توانید زمان خشک شدن لاک خود را کمتر کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3.2 / 5. مجموع آرا: 6

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. من لاک زدن رو یه تفریح می دونم. به نظرم خیلی لذت بخشه و اصلا دوست ندارم برم آرایشگاه. نکات کلیدی و خوبی رو گفته بودید. پیشنهاد می کنم برای این که لاک زیباتری داشته باشید، حتما دو لایه بزنید. لایه اول رو نازک و صبر کنید تا کامل خشک بشه. بعد از خشک شدن لایه دوم رو بزنید. این طوری میشه دوام لاک رو بالا برد و قشنگترش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا