مراقبت از پوست

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب در خانه ضروری است؟

عموم افراد تصور می‌کنند استفاده از ضد آفتاب در خانه بیهوده است و تنها هنگام خروج از خانه، آن هم در روزهای آفتابی باید از آن استفاده کرد. خب ما اینجا هستیم که بگوییم هرآنچه که تابه‌حال راجع به استفاده از کرم ضد آفتاب شنیده‌اید صحیح نیست و بهتر است برای استفاده درست از محصولات آرایشی و بهداشتی خصوصاً ضد آفتاب به جای باور عموم، نظرات متخصصان پوست و زیبایی را مرجع قرار دهید.

در این مقاله سعی کردیم با جمع‌آوری این نظرات دلایل زدن ضد آفتاب در خانه را با شما به اشتراک بگذاریم و بهترین محصولاتی را که می‌توانید به‌عنوان ضد آفتاب خانگی برای انواع پوست استفاده کنید، به شما معرفی کنیم.

در خانه هم ضد آفتاب بزنیم

چرا باید در خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

دکتر میشل گرین، متخصص زیبایی پوست آمریکا، اهمیت استفاده از ضد آفتاب در منزل و محل کار را این گونه توصیف می‌کند: “همان قدر که باور داریم گرد بودن زمین حتمی است باید باور داشته باشید که استفاده از ضد آفتاب در محل کار و خانه هم امری ضروری است.” وی معتقد است که دلیل ضرورت استفاده از ضد آفتاب در منزل، حضور دائمی اشعه‌های UV خورشید است.

اشعه‌های مضر خورشید تنها طیف نور گرمابخش و قابل مشاهده خورشید را در برنمی‌گیرد، بلکه مضرترین اشعه‌ها برای سلامت پوست، آنهایی هستند که نمی‌توانیم با چشم ببینیم.

وقتی از مشکلات پوستی، مانند سرطان پوست، پیری زودرس و لکه‌های پوستی، صحبت می‌کنیم، خطرناک‌ترین عامل تأثیرگذار اشعه فرابنفش UV است. برای این‌که بتوانید این‌گونه خطرات را کاهش دهید ابتدا باید بدانید که اشعه فرابنفش دقیقاً چیست و چگونه در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب در خانه به پوست شما آسیب می‌رساند.

به‌طور خلاصه و ساده، دو نوع اشعه ماورا بنفش برای پوست شما مضر هستند:

اشعه ماورا بنفش UVA: این شکل از تابش خورشیدی در تمام سطوح پوست، چه در لایه سطحی پوست و چه در لایه‌های عمقی، آسیب می‌رساند. در این لایه‌ها، بخش‌های مختلفی مانند رشته‌های کلاژنی و بافت‌های الاستین پوست که وظیفه حفظ حالت کشسانی و جوانی پوست را بر عهده دارند، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اشعه ماورا بنفش UVB: اشعه UVB به بیرونی‌ترین و سطحی‌ترین لایه‌های پوست آسیب می‌رساند. این نوع از اشعه، علاوه بر پیری زودرس پوست، باعث ایجاد سرطان‌های پوستی نیز می‌شود.

قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب موجب می‌شود که علاوه بر آسیب‌های سطحی پوست، احتمال ابتلا به سرطان پوست نیز افزایش یابد.

تاثیر اشعه UVA و UVB روی پوست صورت

– اشعه UV از پنجره هم عبور می‌کند!

یکی از باورهای غلط عموم افراد این است که فضای داخلی خانه و محل کار و یا هرگونه فضای سربسته می‌تواند مانع از ورود اشعه‌های مضر خورشید شود و استفاده از ضد آفتاب در خانه ضروری نیست. اما باید بدانید که تنها در صورتی در خانه از اشعه‌های مضر UV در امان هستید که پرده‌ها را به طور کامل بکشید که البته با توجه به جنس پرده باز هم ممکن است در خطر آسیب باشید.

بعضی افراد هم بر این باور هستند که نوع خاصی از شیشه استفاده شده در ساخت پنجره می‌تواند مانع از ورود اشعه UV شود، بله این گونه از شیشه‌ها از ورود نوع دوم اشعه فرابنفش یا همان UVB جلوگیری می‌کنند به همین دلیل است که گفته می‌شود پوست شما در خانه قادر به تولید ویتامین D نیست چرا که عامل اصلی تشکیل این ویتامین از طریق جذب نور خورشید، اشعه UVB است.

اگر به خاطر داشته باشید، دسته دیگر نوع مضر اشعه UV، اشعه‌های UVA هستند که تا اعماق پوست شما نفوذ کرده و حتی شیشه‌های مخصوص هم قادر به جلوگیری از ورود آن‌ها نیستند؛ بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از آسیب‌های اشعه UV، استفاده از ضد آفتاب در خانه و فضاهای سربسته است.

چند دلیل مهم برای استفاده از ضد آفتاب در منزل

– ابر و باران و برف مانع اشعه UV نمی‌شوند!

جالب است بدانید که استفاده از ضد آفتاب در خانه، حتی در روزهای ابری و برفی نیز توصیه می‌شود. حتی در روزهای ابری، خورشید همچنان نور ماورا بنفش را ساطع می‌کند که به ابرها نفوذ می‌کند و می‌تواند منجر به آفتاب سوختگی شود.

بیش از 90% اشعه ماورا بنفش می‌تواند از یک پوشش ابری سبک عبور کند و باعث آفتاب سوختگی شود. ابرهای سبک به‌دلیل وجود اثری به نام پراکندگی ابر، در برابر اشعه فرابنفش محافظت بسیار کمی دارند و حتی در برخی موارد می‌توانند تأثیرگذاری UV را افزایش دهند.

چندین مطالعه آمریکایی نشان داده‌اند که ابرها گاهی اوقات می‌توانند میزان تأثیر اشعه ماورا بنفش را که به سطح زمین می‌رسد تا 50% بالاتر از تأثیرات آن در روزهای آفتابی، افزایش دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ابرهای کومولوس می‌توانند به افزایش تشعشعات فرابنفش در هنگام برخورد و انعکاس به آنها کمک کنند؛ بنابراین بگذارید این‌طور به سوالات شما پاسخ دهیم، برف، باران و ابر مانع اشعه خورشید نخواهند شد و لازم است که در هوای ابری هم زدن ضد آفتاب در خانه را فراموش نکنید.

مراقبت از پوست در خانه با ضد آفتاب

آیا شب هم باید ضد آفتاب زد؟

ممکن است کمی عجیب باشد، اما در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله! استفاده از ضد آفتاب در خانه در طول شب نیز توصیه شده است. اگر سلامت پوستتان اهمیت دارد، اگر می‌خواهید پوستتان جوان بماند و اگر علاقه‌ای به میزبانی از لکه‌های پوستی ندارید، بهتر است در روتین شبانه پوست خود، زدن ضد آفتاب در خانه را نیز قرار دهید.

متخصصان پوست و زیبایی دانشگاه ییل آمریکا معتقدند ملانوسیت‌ها که سلول‌های تولید کننده رنگ‌دانه‌های پوستی هستند، با جذب انرژی نور خورشید، حتی در ساعات تاریکی هم می‌توانند روی سلول‌های پوست تأثیر بگذارند.

استفاده از ضد آفتاب در شب باعث می‌شود بعضی از ترکیبات شیمیایی این کرم مانند ویتامین E جذب و اثر اشعه مضر خورشید را کاهش دهد. اما اگر از ضد آفتاب رنگی یا ضد آفتاب کرم پودری استفاده می‌کنید پیشنهاد ما این است که قبل از خواب آن را بشویید.

اما آیا تمامی کرم‌های ضدآفتاب برای پوست شما مناسب هستند؟ برای این که بتوانید بهترین کرم ضدآفتاب مناسب پوست خود را تهیه کنید در ادامه ضد آفتاب‌های انواع پوست را معرفی کرده و بعضی از محصولات خوب را به شما معرفی می‌کنیم.

مصرف ضد آفتاب در شب ضروری است؟

بهترین ضد آفتاب برای استفاده در خانه چیست؟

برای استفاده از ضد آفتاب در خانه، ابتدا باید بهترین ضدآفتاب مناسب پوست خود را تهیه کنید. برای این‌کار، باید بدانید پوست شما در کدام دسته خشک، چرب یا نرمال قرار می‌گیرد. سپس با توجه به سلیقه خود باید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید ضدآفتاب شما رنگی باشد یا بی رنگ که البته پیشنهاد می‌کنیم برای مصرف ضد آفتاب در خانه از گزینه‌های فاقد رنگ استفاده کنید.

اگر این موضوع برایتان جای سوال است که ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ حتما سری به مقاله ضد آفتاب رنگی خوبه یا بی رنگ؟ بزنید تا بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

همچنین به یاد داشته باشید که به‌دلیل تعرق کم در منزل دیگر لازم نیست هر 2 ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید و بهتر است تنها یک بار صبح و یک بار عصر یا شب از آن استفاده کنید.

1. ضد آفتاب مناسب پوست چرب

از بهترین ضد آفتاب های ایرانی پیشرو در زمینه تولید کرم‌های ضد آفتاب مخصوص پوست چرب می‌توان به سینره، مای، ژوت، مدیسان، پریم و همچنین از میان برندهای خارجی به اوریاژ، الارو یا بایودرما اشاره کرد. درباره ضد آفتاب‌های این نوع پوست در مقاله چه ضد آفتابی برای پوست چرب و آکنه دار انتخاب کنیم؟ بیشتر بخوانید.

پیشنهاد خانومی در میان برندهای ایرانی، مناسب‌ترین ضد آفتاب برای پوست چرب، دو محصول پرفروش و محبوب برند پریم و ژوت است.

– کرم ضد آفتاب پریم

کرم ضد آفتاب بدون رنگ جوان کننده پریم با فاکتور محافظتی 50 و دفع 98% از اشعه مضر UV، از پوست شما در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کرده و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

این کرم ضدآفتاب فاقد چربی بوده و با کنترل میزان ترشح چربی پوست مانع از بروز هرگونه آکنه و جوش می‌شود. بافت سبک این کرم بسیار برای استفاده از ضد آفتاب در خانه مناسب می‌باشد.

کرم ضد آفتاب بدون رنگ جوان کننده پریم

خرید کرم ضد آفتاب پریم

– کرم ضد آفتاب ژوت

کرم ضد آفتاب Spf50 بی رنگ مناسب پوست چرب  ژوت، علاوه بر محافظت پوست شما در برابر نور خورشید در طول ساعات شبانه روز، مانع از براقیت پوست شما شده و به صورت شما جلوه‌ای زیبا و مات می‌بخشد.

کرم ضدآفتاب ژوت حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان می‌باشد که در دفع رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از پیری زودرس پوست افراد بسیار مؤثر است.

کرم ضد آفتاب Spf50 بی رنگ مناسب پوست چرب  ژوت

خرید ضد آفتاب ژوت

2. ضد آفتاب مناسب پوست خشک و نرمال

برای استفاده از ضد آفتاب در خانه، با توجه به نوع پوست خشک و نرمال، بهترین کرم ضد آفتاب برند ایرانی ضد آفتاب هیدرودرم، شون، دکتر ژیلا، لافارر، آردن، سان سیف، پریم، نئودرم، سی گل و همچنین بهترین برندهای خارجی ژاک آندرل، سان سنس، ویشی و بایودرما هستند.

پیشنهاد خانومی بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک، از برند لافارر است.

– کرم ضد آفتاب لافارر

میزان محافظتی این ضدآفتاب 50 می‌باشد و مانع جذب حدود 98 درصد از اشعه‌های خورشید توسط پوست صورت شما می‌شود. کرم ضدآفتاب لافارر با رطوبت رسانی عمقی پوست، لطافت و تازگی آن را حفظ کرده و مانع از ایجاد چین و چروک می‌گردد.

کرم ضد آفتاب لافارر برای پوست های خشک

خرید ضد آفتاب لافارر

3. لوسیون بدن ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب در خانه تنها به پوست صورت شما محدود نمی‌شود چرا که تنها این صورت شما نیست که در معرض صدمات اشعه‌های فرابنفش قرار می‌گیرد بلکه پوست بدنتان، مخصوصاً نواحی دست و گردن نیز ممکن است دچار آسیب شود.

برای محافظت از پوست خود می‌توانید علاوه بر ضد آفتاب زدن در خانه، از لوسیون‌های مخصوص بدن حاوی SPF استفاده کنید.

پیشنهاد خانومی یکی از محصولات محبوب و پرفروش برند آردن است.

– لوسیون ضد آفتاب بدن آردن

لوسیون ضدآفتاب و فاقد چربی آردن با اس پی اف 30 از پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت کرده و با آبرسانی و تأمین رطوبت لازم، به جوان‌سازی و حفظ لطافت پوست شما کمک می‌کند.

لوسیون ضدآفتاب و فاقد چربی آردن با اس پی اف 30

آیا استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب ضرر دارد؟

پس از اینکه با اهمیت استفاده از ضد آفتاب در خانه آشنا شدید، ممکن است برای شما این مسئله پیش بیاید که استفاده مداوم از ضد آفتاب چه در منزل و چه در محل کار می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.

در این باره باید بگوییم که جای هیچ گونه نگرانی نیست. ممکن است بارها با باورهای رایج در استفاده دائم از محصولات آرایشی و بهداشتی روبه‌رو شده باشید. در سطح اینترنت دائماً با شایعاتی راجع به مضرات استفاده دائم از ضدآفتاب مواجه هستیم که هیچ گونه اثبات علمی پشت آنها نیست.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک پوستی می‌شود؟ با توجه به مقاله منتشر شده در وب‌سایت رسمی سلامت دانشگاه هاروارد، تمامی داده‌های مربوط به خطرات استفاده از ضد آفتاب و عوارض آن افسانه‌ای بیش نیستند.

همچنین بعضی از افراد ممکن است نسبت به ضد آفتاب‌های رنگی واکنش آلرژیک داشته باشند که پیشنهاد می‌کنیم از ضد آفتاب بی رنگ به‌جای رنگی استفاده کنند.

به طور کلی حتی اگر بخواهیم باورها را به‌عنوان مضرات کرم ضدآفتاب درنظر بگیریم، مزایای استفاده از این کرم آن‌قدر زیاد است که چنین عوارض نادری نمی‌تواند مانع از استفاده دائمی آن شود. صریح‌تر بگوییم با استفاده نکردن از ضد آفتاب بیشتر به پوست خود آسیب خواهید زد تا اینکه به‌طور دائمی از آن استفاده کنید.

آیا استفاده از ضد آفتاب ضرر دارد؟

آیا ضد آفتاب را باید شست؟

به طور کلی گفته می‌شود که تأثیر ضدآفتاب به دلیل تعرق بدن و گرما نهایت تا دو ساعت می‌باشد و پس از این زمان، برای استفاده از ضد آفتاب در منزل، ابتدا باید ضد آفتاب قبلی را از صورت خود کاملاً پاک کنید و سپس آن را تجدید کنید.

بعضی از ضد آفتاب‌‌ها مخصوص پوست خشک، شامل چربی هستند که قرار گرفتن این چربی روی پوست شما در طی شب موجب بسته شدن منافذ پوست و بروز آکنه می‌شود. همچنین نوع ضد آب ضد آفتاب هم به‌دلیل سنگینی ترکیبات و پوشش کامل منافذ پوست برای شب توصیه نمی‌شود.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در طول شب از ضد آفتاب سبک و فاقد چربی استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید یا هنگام خوب آن را از روی صورت خود پاک کنید.

این مقاله را از دست ندهید: آیا ضد آفتاب باعث جوش صورت می‌شود؟

چرا ضد آفتاب باید شسته شود؟

و اما کلام آخر …

استفاده از ضد آفتاب در خانه ضروری است. تنها در صورتی می‌توانید از زدن ضدآفتاب در خانه خودداری کنید که اهمیتی به سلامت و زیبایی پوست خود ندهید. در این صورت باز پیشنهاد می‌کنیم که تجدید نظر کنید.

اگر هنوز هم استفاده از ضد آفتاب در منزل را بیهوده می‌دانید، بار دیگر این مقاله را با دقت بیشتری بخوانید.

هدف ما از نوشتن این مقاله افزایش آگاهی شما در رابطه با استفاده از ضدآفتاب در تمام شرایط و لزوم استمرار این کار است. با رعایت نکات ساده و کوچک می‌توانید از آسیب دیدگی و پیری پوست خود به‌راحتی جلوگیری کنید تا مجبور نباشید با پرداخت هزینه‌های گزاف، آسیب‌ها را جبران کنید.

خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خود را برای ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 2.3 / 5. مجموع آرا: 4

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا