مراقبت از پوست

ماسک صورت آقایان

درصد بالایی از آقایان نسبت به مراقبت پوست خود بی‌تفاوت هستند و تنها به شستشوی روزانه صورت اکتفا می‌کنند. درصد متوسطی از آقایان از ضد آفتاب استفاده می‌‌کنند، اما از لزوم استفاده از محصولات دیگر مراقبت پوست مانند انواع کرم آبرسان یا ماسک صورت بی‌اطلاع هستند و این دست از محصولات را مختص خانم‌ها می‌دانند. دلایل زیادی باعث شکل‌گیری این فرهنگ غلط شده است، ما در این مطب قصد نداریم دلایل این تفکر غلط را بررسی کنیم؛ اما می‌خواهیم به آقایان بگوییم که پوست شما با وجود تفاوت‌هایی که پوست خانم‌ها دارد، مراقبت می‌خواهد. پوست آقایان نیز در معرض آلودگی‌های محیطی، آکنه، چین‌‌وچروک و … قرار دارد که برای جلوگیری این ایجاد این مشکلات باید به پوست رسیدگی کرد. در مطلب پیش رو قصد داریم در مورد چند ماسک صورت برای مراقبت از پوست آقایان معرفی و آقایان را به رسیدگی و مراقبت از پوست‌شان تشویق کنیم.

آقایان نسبت به مراقبت از پوست خود بی‌تفاوت نباشند!

پوست آقایان جوش نمی‌زند؟ چین‌وچروک روی پوست آنها نمایان نمی‌شود؟ چرب یا پوسته‌پوسته نمی‌شود؟ پوست آقایان با پوست خانم‌ها متفاوت است اما به این معنا نیست که آنها مشکلات پوستی آنها را تهدید نمی‌کند، مشلاتی از قبیل جوش صورت، چین‌وچروک، آفتاب‌سوختگی و … 

جنس پوست آقایان ضخیم‌تر و معمولاً چرب‌تر است. پوششی که ریش روی صورت آقایان ایجاد می‌کند باعث شده که درصد زیادی از آنهاذ نسبت به مراقبت پوست خود بی‌تفاوت باشند. ریش حدود 90 درصد از پوست آقایان در مقابل اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند. اما این کافی نیست!

پیشانی، گونه‌ها، بینی ریش پوشش نمی‌دهد و در معرض نفوذ اشعه UV، آلودگی‌های محیطی و …. قرار دارند. تعدادی از آقایان نیز عادت به اصلاح ریش دارند و طبیعتاً تمامی پوست صورت آنها در معرض آلودگی و مشکلات پوستی است. بنابراین روتین مراقبت پوست آقایان لازم و ضروری است.

روتین مراقبت پوست با شستشوی صورت شروع می‌شود، بنابراین قدم اول در مراقبت پوست آقایان انتخاب یک شوینده متناسب با پوست‌شان است. قدم بعدی انتخاب آبرسان، مرطوب‌کننده و ضد آفتاب مخصوص پوست آقایان است، محصولاتی مانند کف یا ژل ریش اصلاح و افتر شیو نیز از محصولات مخصوص مراقبت پوست اقایان است که باید با دقت و منتاسب با پوست آقایان انتخاب شوند.

یکی دیگر از محصولاتی که باید در روتین مراقبت پوست آقایان گنجانده شود ماسک صورت است. فواید ماسک صورت برای پوست آقایان مانند پوست خانم‌ها است و شامل: آبرسانی عالی، تغذیه پوست با مواد مغذی، از بین بردن لک، درمان جوش، از بین بردن جوش‌های سرسیاه، کوچک کردن منافذ سطح پوست و …

تاثیر ماسک صورت بر روی پوست آقایان نیز  پوست سالم، شاداب، جوان و درخشان برای آنها است. پس آقایان نیز برای بهره‌مند شدن از فواید و تاثیر ماسک صورت دست به کار شوند و در کنار استفاده از کرم ضد آفتاب، آبرسان و مرطوب‌کننده، ماسک صورت را نیز در روتین مراقبت پوست خود قرار دهند.

پوست آقایان در مقابل پوست خانم‌ها

پوست مردان به دلیل وجود تستوسترون حدود 25 درصد ضخیم‌تر از پوست خانم‌ها است. ضخامت پوست در میان جذب مواد تاثیر می‌گذارد. بنابراین محصولات مراقبت پوست آقایان باید به‌گونه‌ای باشند که به‌خوبی در بافت پوست نفوذ کنند. بافت پوست آقایان ضخیم‌تر از خانم‌ها است اما جنس پوست آنها نیز مانند خانم‌ها به چهار دستۀ چرب، خشک، حساس و مختلط تقسیم می‌شود.

اثرات پیری در پوست آقایان

آقایان و خانم‌ها هر دو با افزایش سن میزان کلاژن آنها کاهش پیدا می‌کند. کلاژن ساختار اصلی پوست را تشکیل می‌دهد، کاهش میزان کلاژن در پوست باعث افتادگی و چین‌وچردک در پوست می‌شود. یکی از تفاوت‌های دیگر پوست آقایان با خانم‌ها در روند پیری است، میزان در کلاژن پوست آقایان در طول زندگی با سرعت ثابتی تغییر می‌کند اما خانم‌ها بعد از یائسگی پوست‌شان با سرعت بیشتری کلاژن از دست می‌دهد.

بنابراین آقایان و خانم‌ها برای داشتن پوست سالم و شاداب و به تعویق انداختن روند پیری و ایجاد چین‌وچروک نیاز به روتین مراقبت پوست دارند. 

انواع پوست آقایان

پوست آقایان نسبت به خانم‌ها چربی بیشتری ترشح می‌کند و در نتیجه آبرسانی پوست آقایان با خانم‌ها تفاوت دارد. پوست آقایان با وجود تفاوت چربی، همچنان به  دسته پوست چرب، پوست خشک، پوست مختلط و پوست حساس تقسیم می‌شود.

پوست چرب آقایان

به‌طور کلی پوست آقاین بیشتر از خانم‌ها چربی تولید می‌کند. مردانی که پوست آنها میزان ترشح چربی پوست آنها بیش از حد است، پوست‌شان در مستعد اکنه و جوش سرسیاه هستند، ترشح بیش از اندازه چربی در پوست آقایان باعث می‌شود که منافذ پوست باز و پوست براق و درخشان باشد. 

چربی پوست می‌تواند زمینۀ ارثی داشته باشد، اما عوامل دیگری مانند در اثر تغییر سطح هورمون‌ها، رژیم غذایی، رطوبت و گرمای هوا و یا واکنش به یک محصول می‌تواند باعث چربی پوست شود. اولین قدم در روتین مراقبت پوست چرب در آقایان این است که میزان چربی را به تعادل برسانند، ابتدا باید روزانه صورت را با شوینده مناسب بشویند و هرگز از محصولاتی که پوست را بیش از اندازه خشک می‌کنند، استفاده نکنند. این محصولات باعث می‌شوند که پوست برای جبران چربی بیشتری ترشح کند.

از آب با دمای متعادل استفاده کنید، آب داغ رطوبت پوست را از بین می‌برد، بعد از شستشو پوست را خشک کنید. از محصولاتی که پایه روغنی برای مراقبت پوست چرب استفاده نکنید. پوست را طی یک برنامه منظم لایه‌برداری کنند.

ماسک صورت مناسب برای پوست چرب آقایان

آقایان با پوست چرب ماسک صورت خاک رس برای آنها مناسب است. تاثیر ماسک صورت خاک روس روی پوست چرب کاهش چربی پوست است. خاک رس به منافذ پوست نفوذ می‌کند و روغن و ناخالصی آنها را از بین می‌برد. پوست‌های چرب مستعد آکنه هستند و ماسک‌های حاوی اسید سالیسیلیک برای آنها مفید است. اسید سالیسیلیک چربی پوست را کاهش می‌دهد، سلول‌های مرده پوست را حل و از گرفتگی منافذ پوست جلوگیری می‌کند.

ماسک صورت زغال نیز برای پوست‌های چرب مفید است، باعث از بین رفتن جوش‌های سرسیاه می‌شود و منافذ پوست را پاک می‌کند.

پوست خشک آقایان

پوست خشک یعنی میزان ترشح چربی کم است، کاهش ترشح چربی باعث زبری، قرمزی، خارش و پوسته‌پوسته شدن می‌شود. در روتین مراقبت پوست باید به دنبال محصولاتی باشید که حاوی روغن‌های طبیعی هستند و رطوبت به بافت پوست ترزیق می‌کنند. محصولانی که در فرمولاسیون آنها الکل به کار رفته برای پوست‌های خشک مضر هستندف چراکه باعث تشدید خشکی پوست آنها می‌شود.

ماسک صورت مناسب برای پوست خشک آقایان

ماسک مناسب برای پوست خشک آقایان، ماسکی است که میزان رطوبت پوست آنها را افزایش دهد. موادی مانند آلوئه‌ورا، خیار، گل همیشه بهار برای این نوع پوست‌ها مفید است. ماسک صورت حاوی هیالورونیک برای پوست خشک حساس مناسب است و باعث مرطوب ماندن پوست آنها می‌شود.

پوست نرمال آقایان

افراد خوش‌شانس پوست نرمالی دارند، حساسیت پوست خشک و ترشح زیاد پوست چرب را تجربه نمی‌کنند. روال مراقبت پوست
آنها آسان‌تر است، اما باید در انتخاب محصول نیز دقت به خرج دهند تا باعث تغییر جنس پوست خود نشوند. در روتین مراقبت پوست حساس مانند دو دسته دیگر استفاده از آبرسان و مرطوب‌کننده ضروری است. همچنین لایه‌برداری و استفاده از ماسک نیز باید در روتین مراقبت پوست آنها قرار بگیرد.

ماسک مناسب برای پوست نرمال آقایان

هدف پوست‌های نرمال از استفاده از ماسک صورت تغذیه و آبرسانی پوست است. در فرمولاسیون ماسک صورت پوست نرمال همه ‌چیز در حد اعتدال است. در ترکیبات ماسک صورت مردانه برای پوست نرمال مواد رطوبت‌رسان و لایه‌بردار ملایم به کار رفته است. پوست‌های نرمال باید دقت کنند که از ماسک صورت پوست چرب و خشک استفاده نکنند که باعث چرب شدن و یا خشک شدن پوست‌شان شود.

طرز تهیه انواع ماسک صورت خانگی مردانه

بیشتر مردان از ماسک صورت زغالی استفاده می‌کنند، ماسک صورت زغالی باعث از بین رفتن جوش سرسیاه می‌شود و از پوست لایه‌برداری و منافذ را پاک می‌کند. بنابراین ماسک صورت زغالی برای پوست چرب آقایان گزینه مناسبی است. ماسک صورتی که در ترکیبات آن خاک رس به کار رفته باشد به دلیل ایجاد تعادل در چربی پوست، ماسک صورت مورد علاقه آقایان است.

آقایان معمولاً از ماسک صورت بهداشتی و تولید شرکت‌های آرایشی وو بهداشتی استفاده می‌کنند، اما آقیان نیز می‌توانند به ماسک صورت مورد علاقه خود را در خانه تهیه کنند. در ادامه طرز تهیه انواع ماسک صورت مردانه را توضیح می‌دهیم تا پوست آقایان نیز از فواید و تاثیر مواد طبیعی بهره‌مند شوند.

ماسک صورت مردانه تخم‌مرغ و کالوئن

خاک رس سفید یا کالوئن از ترکیبات مفید برای پوست آقایان است و میزان چربی را در پوست آنها متعادل می‌کند. برای تهیه این ماسک صورت مردانه در یک ظرف مناسب مقداری خاک رس سفید حدود  1 الی 2 قاشق غذاخوری خاک رس را با یک تخم‌مرغ مخلوط کنید و مقداری پوره آووکادو به ترکیب اضافه کنید، مواد را خوب هم بزنید تا یکدست شود. 

ماسک صورت خاک رس سفید و تخم‌مرغ را روی پوست تمیز خود بمالید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد با آب ولرم بشویید. این ماسک را هفته‌ای 1 الی 2 بار استفاده کنید.

خاک رس سفید در این ترکیب به عنوان سم‌زدا و لایه‌بردار و تخم‌مرغ نیز باعث محکم کردن منافذ پوست می‌شود. آووکادو سرشار از ویتامین E است که باعث خطوط ریز صورت را از بین می‌برد. ماسک‌های صورت سفالی آلودگی را از پوست بیرون می‌کشد و چربی پوست را جذب می‌کند و حس خنکی به پوست می‌دهند. 

فواید و تاثیر استفاده از ماسک صورت خاک رس و تخم‌مرغ شامل:

 • هیدراتاسیون و تغذیه پوست
 • از بین بردن لک
 • کاهش پف صورت

ماسک صورت زغال و خاک رس

در ماسک صورت زغالی و خاک رس هر دو مواد مورد علاقۀ پوست آقایان است. برای تهیه این ماسک صورت مقدار مساوی پودر زغال و خاک رس را مخلوط و مقداری آب با ترکیب اضافه کنید تا شکل خمیری پیدا کند. پوست را تمیز و ماسک را به آرامی روی پوست بمالید، این ماسک صورت نباید مدت زیادی روی پوست بماند، چون باعث خشک شدن پوست می‌شود. 

ماسک صورت زغالی همراه با خاک رس برای پوست چرب، مستعد آکنه و دارای جوش‌های سر سیاه و یفید مناسب است. این ماسک صورت زغالی لایه‌برداری می‌کند و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. در این ترکیب پودر زغال سم‌زدا و خاک رس لایه‌برداری و تا حدودی سم‌زدایی می‌کند. استفاده از این ماسک هفته‌ای 1 بار کافی است.

فواید و تاثیر ماسک صورت زغال و خاک رس شامل:

 • از بین بردن منافذ پوست
 • پاکسازی (از بین بردن سلول‌‌های مرده پوست)
 • از بین بردن جوش‌های سر سیاه و سفید
 • روشن کردن پوست

ماسک صورت زغالی با آلوئه‌ورا

برای تهیه این ماسک صورت زغالی در یک ظرف مناسب مقداری پودر زغال را آب آناناس و ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید تا ترکیب یکدست شود. ماسک زغالی را به آرامی روی پوست بمالید و اجازه دهید ماسک روی صورت خشک شود و بعد ماسک را از روی صورت بردارید و با آب ولرم بشویید. این ماسک را هفته‌ای 1 الی 2 بار استفاده کنید.

ویتامین‌های موجود در این ماسک باعث روشن شدن پوست می‌شوند. آنتی‌اکسیدان موجود در آب آناناس باعث لایه‌برداری از پوست می‌شود و ضد چین‌وچروک است. آلوئه‌ورا تسکین‌دهنده و پودر زغال نیز سم‌زدا است، این نرکیب می‌تواند بهترین ماسک صورت مردانه باشد.

فواید و تاثیر ماسک صورت زغالی و آلوئه‌ورا شامل:

 • درخشندگی پوست
 • هیدراتاسیون
 • از بین بردن منافذ پوست
 • از بین بردن چین‌وچروک

ماسک صورت ماست و موز

این ماسک صورت برای جلوگیری از پیری پوست عملکرد خوبی داردو برای تهیه این ماسک صورت مردانه 1 عدد موز را پوره کنید. پوره موز را با 2 قاشق غذاخوری ماست را با 1 قاشق چای‌خوری عسل مخلوط ترکیب کنید و روی پوست بمالید و صبر کنید تا ماسک صورت ماست و موز روی پوست خشک شود و بعد با آب ولرم بشویید.

ماست حاوی اسیدلاکتیک است که پوست را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. موز نیز سرشار از ویتامین‌های لازم برای پوست است. عسل علاوه‌بر خاصیت آنتی‌باکتریال باعث حفظ رطوبت پوست می‌شود.

از جمله فواید و تاثیر این ماسک صورت مردانه جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک روی پوست است، به شرط آنکه منظم استفاده شود.

ماسک صورت قهوه برای آقایان

ترکیب قهوه با مواد مغذی یک ماسک صورت لایه‌بردار برای آقایان را فراهم می‌کند. مواد مناسب برای ترکیب با قهوه برای ماسک صورت شامل: تخم‌مرغ، عسل، روغن نارگیل، آبلیموی تازه است. برای تهیه این ماسک صورت خانگی لایه‌بردار 2/1 فنجان قهوه آسیاب‌شده را با 1 قاشق چای‌خوری روغن نارگیل، 1 قاشق غذاخوری عسل و آبلیمو به خوبی مخلوط کنید. به ترکیب 1 عدد سفیده تخم‌مرغ زده شده اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شبیه به خمیر شود.

مواد را به آرامی روی پوست تمیز بمالید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد با آب ولرم بشویید. تاثیر ماسک صورت قهوه روی پوست ایجاد شفافیت و درخشندگی و کاهش التهاب پوستی است. از فواید ماسک صورت قهوه با مواد مغذی لایه‌برداری، کوچک کردن منافذ پوست است.

فواید ماسک صورت تخم‌مرغ برای جوش

پوست آقایان به دلیل چربی بیشتری که دارد مستعد آکنه است و بیشتر اوقات با آکنه و جوش صورت دست و پنجه نرم می‌کنند. استفاده از ماسک صورت یکی از روش‌های مناسب برای جلوگیری و درمان آکنه و جوش صورت است. برای تهیه ماسک صورت 2 عدد سفیده تخم‌مرغ را با 1 قاشق چای‌خوری آبلیمو و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. پوست را با آب گرم بشویید تا منافذ باز شوند، سپس ماسک را روی صورت بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه روی پوست بماند و بعد بشویید. استفاده منظم از ایم ماسک برای جوش صورت آقایان مفید است.

ماسک صورت زغالی برای جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سر سیاه روی بینی و قسمت‌های دیگر صورت را با فشار دست از بین نبرید و باعث قرمزی و التهاب پوست نشوید. برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه یک ماسک صورت خانگی با پودر زغال تهیه کنید. برای تهیه ماسک صورت برای جوش‌های سرسیاه 1 قاشق چای‌خوری پودر زغال را نصف قاشق غذاخوری خاک رس و 1 قاشق غذاخوری ژلاتین مخلوط کنید. به ترکیب 2 قاشق غذاخوری آب گرم اضافه کنید و مواد را به‌خوبی هم بزنید تا صاف شوند. 

اجازه دهید ماسک خنک شود و بعد روی قسمت T شکل و گونه‌ها بزنید، دقت کنید که ماسک با ابروها و موها تماس نداشت باشد. اجاره دهید ماسک روی صورت خشک شود و بعد به آرامی از روی پوست بردارید و سپس با آب ولرم بشویید.

چند نکته مهم قبل از استفاده از ماسک صورت مردانه

بهتر است ماسک صورت را بعد از اصلاح پوست استفاده کنید که پوست مرطوب است.

پوست صورت آقایان چرب‌تر و ضخیم‌تر از خانم‌ها است، بنابراین آقایان ماسک صورت لایه‌بردار را 2 الی 3 بار در هفته استفاده کنند.

آقایان نیز با توجه به جنس پوست می‌توانند از ماسک صورت ورقه‌ای استفاده کنند. استفاده از ماسک صورت ورقه‌ای دردسری ندارد و برای قرار گرفتن در روتین مراقبت پوست مناسب است.

ماسک صورت لایه‌بردار را شب‌ها و ماسک صورت آبرسان را در روز استفاده کنید. 

سوالات متداول:

۱. آقایان برای مراقبت پوست صورت خود به چه نوع ماسک هایی نیاز دارند؟
ماسک صورت آبرسان و مرطوب کننده، ماسک صورت درخشان کننده پوست، ماسک صورت ضد آکنه، ماسک صورت برای از بین بردن جوش های سر سیاه و ماسک صورت ضد پیری از انواع ماسک های لازم برای زیبایی و سلامتی پوست آقایان می باشند.

2. فواید استفاده از ماسک صورت زغال و خاک رس برای پوست آقایان چیست؟
از بین بردن منافذ باز پوست، روشن کردن پوست، پاکسازی پوست، از بین بردن سلول‌‌های مرده و از بین بردن جوش‌های سر سیاه و سفید از فواید استفاده از ماسک صورت زغال و خاک رس می باشد.

3. آقایان با پوست خشک از چه ماسک هایی می توانند استفاده کنند؟
خیار، آلوئه‌ورا، گل همیشه بهار، روغن نارگیل، روغن ویتامین E ماسک های صورت مناسب برای آقایان دارای پوست خشک می باشند.

4. فواید استفاده از ماسک صورت خاک رس و تخم‌مرغ برای پوست آقایان چیست؟
آبرسانی و تغذیه پوست، کاهش پف صورت و از بین بردن لک از فواید استفاده از ماسک صورت خاک رس و تخم‌مرغ می باشد.

5. آقایان با پوست جوشدار از کدام ماسک خانگی برای پوست صورت خود می توانند استفاده کنند؟
1 عدد سفیده تخم مرغ، 1 قاشق سوپ خوری عسل و نصف قاشق سوپ خوری ماست ساده را با مقداری آب لیمو تازه ترکیب و مخلوط بدست آمده را به مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید. سپس پوست خود را با اب ولرم بشویید. پس از چند هفته استفاده شاهد روشن شدن پوست و کمتر شدن جوش های خود خواهید بود.

6. آقایان با استفاده از چه محصولاتی می توانند به سلامت پوست خود کمک کنند؟
محصولات لازم و ضروری برای سلامت و زیبایی پوست آقایان عبارتند از: شوینده متناسب با پوست‌، آبرسان، مرطوب‌کننده و ضد آفتاب مخصوص آقایان، کف یا ژل اصلاح، افتر شیو و ماسک صورت مناسب.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا