سبک زندگی

ماساژ ریلکسی

ماساژ ریلکسی جزو آن دسته از کارهایی است که برای بهبود سبک زندگی خود و عملکرد هر چه درست‌تر اندام‌های بدن‌تان باید انجام دهید. چون هدف از انجام ماساژ ریلکسی، از بین بردن تنش و استرسی است که در اندام‌های بدن وجود دارد. این استرس می‌تواند از مدت‌ها پیش به وجود آمده باشد و یا طی چند هفته اخیر در اندام‌های شما جا خوش کرده باشد. علاوه بر رفع استرس و تنش، ماساژ ریلکسی برای افزایش قوای بدنی و سیستم دفاعی بسیار مفید و کارآمد می‌باشد. به طوری که فواید ماساژ ریلکسی را می‌توان همانند داروهای ضد استرس، افزاینده قدرت دفاعی بدن و کپسول‌های سم زدایی پسماندهای باقی مانده دانست.

ماساژ ریلکسی-خانومی

اعضای هدف در ماساژ ریلکسی کدام‌ها هستند؟

در ماساژ ریلکسی، اعضای خاصی از بدن مورد نظر قرار گرفته می‌شوند. احساس درد و سفتی در ناحیه سر، شانه‌ها، صورت، پاها و دست‌ها می‌تواند تمام عواطف و افکار ما را تحت تاثیر خودش قرار بدهد. اگر خواسته باشیم که تنها با ماساژ سر، حالت ریلکس را در وجود خودمان ایجاد کنیم، باید به سراغ ماساژ آیورودا برویم. ماساژ آیورودا از کشور هند برگرفته شده و هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی دارد. به طور کلی، ماساژ ریلکسی شامل چندین تکنیک از  سایر انواع ماساژهای درمانی است و نمی‌توان گفت که ماساژ ریلکسی، خود یک علم جداگانه و مستقل محسوب می‌شود.

  • سر

ماساژ سر می‌تواند به دو منظور رفع سردرد و رویش مجدد موها انجام شود. در هر دو نوع روش ماساژ سر باید دست‌های‌تان را به خوبی و به طور کامل شستشو بدهید. سپس باید محیط سر فرد گرم شود. حالتی شبیه به بازگشت بعد از حمام، مد نظر ما است. برای این کار می‌توانید از گرمای حوله داغ کمک بگیرید. حوله داغ شما می‌تواند در ماکروویو قرار بدهید و پس از 15 دقیقه بر روی سر خودتان قرار بدهید.

موهای فرد را از هم جدا کنید. به طوری که تارهای مو به هم گره نخورده باشند. دستان‌تان را به روغن گیاهی آغشته کنید. سپس با استفاده از شست خود، شروع به انجام حرکت‌های دایره‌ای بین پیشانی و خط رویش موهای خود کنید. حواس‌تان باشد که حرکت‌های شما نباید حامل فشار زیادی باشد. چون هدف از ماساژ دادن سر باید ایجاد آرامش و تعادل در فرد است.

  • صورت

ماساژ آیورودا به شما کمک می‌کند تا احساس سبکی بر روی پوست خود داشته باشید. آرامش بخشی، پاکسازی، کلاژن سازی و جلوگیری از افتادن پوست از فواید ماساژ صورت به شمار می‌روند.

پیش از اینکه شروع به ماساژ صورت بکنید، دستان‌تان را گرم کنید. سپس یک روغن گیاهی همانند روغن جوجوبا انتخاب کنید و دست‌های گرم خود را به صورت پیوسته بر روی صورت‌تان بکشید. حالا به آرامی و آهستگی هر چه تمام‌تر شروع به ماساژ دادن صورت خود بکنید. هر فشار و حرکتی را که بر روی صورت خود اعمال می‌کنید، 5 بار تکرار کنید. این کار باعث می‌شود که پوست شما نرم و لطیف شود.

ماساژ صورت شامل بخش‌های متعددی می‌شود.  برای مثال، زمانی که نوبت به ماساژ پوست زیر چشم‌ها می‌رسد، باید به چندین قانون توجه داشته باشید. اولین قانون، کم شدن فشار دست به هنگام ماساژ پوست زیر چشم است. دومین قانون برای ماساژ گوشه داخلی چشم‌ها، تقارن پیش رفتن می‌باشد. به طوری که فشار وارد شده بر روی گوشه داخلی چشم باید به یک اندازه باشد و همزمان با هم انجام شوند.

  • شانه‌ها

احساس خستگی که روزانه در بدن خودمان احساس می‌کنیم، در اکثر مواقع بخاطر بارهای منفی است که در شانه‎های‌مان احساس می‌کنیم. خیلی وقت‌ها احساس می‌کنیم که شانه‌های سفتی داریم و حتی نمی‌توانیم که دست‌ها را به راحتی حرکت بدهیم. چیزی که به ما در این مواقع کمک می‌کند، رهاسازی ماهیچه‌های شانه‌های‌مان از گرفتگی است. خروج اسید لاکتیک، همان چیزی است که ما از ماساژ ریلکسی انتظار داریم. تمرکز بر روی حرکت‌های دایره‌ای در ترقوه به ما کمک می‌کند تا احساس راحت‌تری به هنگام چرخاندن شانه‌های‌مان داشته باشیم.

در مرحله بعد، فشار انگشتان را بر روی ترقوه و حرکات دایره‌ای خود بیشتر کنید تا تمامی مقدار اسید لاکتیکی که در ماهیچه وجود دارد، از ماهیچه‌ها خارج شود و جایی برای احساس سنگینی و سفتی باقی نماند.

  • دست‌ها و پاها

اگر زمان زیادی را ایستاده هستید و با دست‌های‌تان کار می‌کنید، باید ماساژ دست و پا را انتخاب کنید. چرا که ماساژ دست و پا باعث می‌شود تا آرامشی که در این دو عضو از بدن شما از دست رفته باشد، جبران شود. به طوری که ابتدا، گردش خون دست و پای شما تقویت می‌شود و سپس، سلول‌های دست و پا تغذیه خواهند شد. این تاثیرات ماساژ دست و پا به صورتی است که احساس خستگی همیشگی شما رفع می‌شود و احساس گرمی در دست‌ها و پاهای‌تان خواهید داشت.

علاوه بر بهبود گوشت و استخوان مرکزی دست و پا، عملکرد مچ شما نیز بهبود پیدا می‌کند. چرا که فشارهای ملایمی که به این بخش از دست وارد می‌شود، رگ‌های خونی را تقویت می‌کند و در پی آن، خونرسانی به این بخش افزایش می‌یابد.

ماساژ ریلکسی-خانومی

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا