مراقبت از مو

انتخاب شامپو: چگونه شامپو برای موهایمان انتخاب کنیم؟

امروزه انواع مختلف شامپوها با ادعاهای بسیار گوناگون در بازار وجود دارد که انتخاب شامپو  از بین آنها را برای افراد دشوار کرده است. شامپو یکی از پرمصرف ترین محصولات مراقبت از مو است که با اینکه تنوع زیادی دارد اما همگی آنها یک هدف اصلی را که همان پاک کنندگی موها است دنبال می کنند. انتخاب شامپو در حالت و کیفیت مو بسیار تاثیرگذار است. از این رو باید بدانیم که برای موهای خود، چگونه شامپو انتخاب کنیم تا کمترین آسیب را به موهایمان بزنیم و خوش حالت ترین و زیباترین حالت متناسب با موهایمان را داشته باشیم. در این مطلب انواع شامپوهای مختلف با کاربرد آنها  بیان می شود که بر اساس آن بتوانیم با توجه به جنس موها، متناسب ترین شامپو را برای موهایمان انتخاب کنیم.

واقعیتی در مورد شامپوها که باید بدانید

وظیفه اصلی شامپوها شستن موها است و ادعاهایی که بر روی آنها آورده شده است، در حد تاثیر بر روی ساقه ی مو بطور موقت (حداکثر تا حمام بعدی) است و اثر درمانی ندارد. تمامی تاثیرگذاری شامپوها بر روی ساقه ی مو است و هیچ شامپویی تاثیر خاصی بر روی ریشه ی مو ندارد.
شامپوها درمان کننده نیستند و فقط بر روی حالت ساقه ی مو تاثیرگذار هستند.

انواع شامپو

کاربری اصلی شامپو شویندگی است و مهمترین وظیفه‌ی آن شستن موها است. بنابراین این موضوع وجه مشترک بین انتخاب شامپوها است، بیش از 80 درصد. اما تفاوت انواع مختلف شامپوهایی که در بازار وجود دارد در ترکیبات اضافه‌تری است که در آنها وجود دارد. در اینجا به عمده‌ترین شامپوهایی که در بازار وجود دارد اشاره میکنیم:

 شامپوهای درمانی – ضد شوره

شوره سر تکه های جدا شده از پوست سر می باشد که ظاهری ناخوشایند برای موها ایجاد میکند. قبلا مقاله ای در مورد ” دلایل ایجاد شوره سر و راههای درمان آن”  منتشر کردیم که برای افرادی که از مشکل شوره سر رنج می برند، بسیار کاربردی و مفید است. از آنجایی که شوره سر می تواند هم در موهای خشک و هم در موهای چرب اتفاق بیفتد، دو نوع شامپوی ضدشوره در بازار وجود دارد. برخی از برندها یک نوع شامپوی ضد شوره ارائه کرده اند که طوری فرموله کرده اند که هر دو گروه می توانند از آن استفاده کنند. اما برخی از برندها تخصصی تر کار کرده اند و شامپو ضد شوره موهای خشک و شامپو ضد شوره موهای خشک را بطور جداگانه به بازار ارائه دادند.

axe m

شامپوهای درمانی  – شامپو ضد ریزش

ریزش مو دلایل مختلفی دارد که در مطلبی که با عنوان ” چرا ریزش مو میگیریم و درمان آن چیست؟” منتشر کردیم، اطلاعات بسیار مفیدی در این زمینه ارائه شده است. شامپوهای ضد ریزش مو نمی توانند به عنوان تنها راه درمان ریزش مو محسوب شوند اما باید بعنوان یک مکمل در رژیم درمانی ریزش مو استفاده شود.

به افرادی که مستعد ریزش مو هستند یا مشکل ریزش مو دارند توصیه می شود حتما از شامپوهای ضدریزش استفاده کنند. در کنار آن از مکمل های غذایی لازم و داروهایی که پزشک برای آنها تجویز کرده است استفاده کنند.

axe m

شامپوهای روزانه

شامپوها قدرت شویندگی متفاوتی دارند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که عادت دارید در هفته بیشتر از 3 بار حمام بروید، نباید از شامپوهایی که شویندگی زیادی دارند استفاده کنید. شویندگی زیاد شامپوها، چربی های مفید کف سر را هم از بین می برد و موها را دچار مشکل می‌کند. برای این گروه از افراد شامپوهای روزانه با قدرت شویندگی مناسب فرموله است که با استفاده هر روزه از این نوع شامپو، آسیبی به کف سر یا ساقه ی موها نمی رساند.

 

axe m

شامپوی موهای رنگ شده و آسیب دیده

رنگ کردن و دکلره کردن موها و اقداماتی از قبیل اتوی مو کشیدن زیاد و فر کردن موها آسیب جدی به ساقه ی موها می رساند. این اقدامات، موها را به شدت خشک میکند و فولیکول مو را شاخه شاخه دار میکند. از این رو برای افرادی که موهای رنگ شده یا آسیب دیده دارند، شامپوهای مخصوصی فرموله شده است که ترکیبات ترمیم کننده و انواع روغنها به آن افزوده می شود بطوریکه برای موهای کوتاهی ساقه ی مو را دوباره به حالت سالم در می آورد.

axe m

شامپوهای تقویتی

شامپوهای بسیار زیاد و متنوعی حاوی انواع عصاره های گیاهان و روغنهای طبیعی در بازار وجود دارد که در گروه شامپوهای تقویتی قرار دارند. این گروه از شامپوها، هر کدام بسته به اینکه از چه ماده اکتیوی استفاده کرده است، خواص متفاوتی دارد. این شامپوها خواص مطلوب و موقت خوبی بر روی ساقه مو میگذارند. نرم کنندگی، درخشان کنندگی، آبرسانی، ضدالکتریسیته شدن، پیشگیری از موخوره از جمله خواصی است که شامپوهای مغذی و تقویت کننده مو دارند. این نوع شامپوها، ساقه ی موهای سالم را خوش حالت میکند.

 

axe m

شامپو موهای چرب و شامپو موهای خشک

برخی از افراد به دلیل ترشح بیش از حد کف سر، دچار چربی زودرس مو هستند. برای این گروه از افراد شامپوهای مخصوصی با قدرت شویندگی بالاتر فرموله شده است. نکته مهم این است که فرمولاسیون شامپوی موهای چرب نباید شویندگی بسیار زیادی داشته باشد. چرا که شویندگی بالا سبب می شود همه چربی های کف سر از بین برود و پوست سر برای جبران چربی از دست رفته، چربی بیشتری تولید کند و این سیکل معیوب ادامه یابد. شامپوی موهای خشک نیز شویندگی ملایمی دارد و از ازبین رفتن چربی طبیعی پوست کف سر جلوگیری میکند. هر فردی باید متناسب با جنس موهای خود شامپو انتخاب کند و اگر موهایی نه چرب و نه خشک دارد، میتواند از شامپوهای روزانه استفاده کند.

شامپوهای بدون سولفات

سولفات یکی از ترکیباتی است که هم شویندگی بالا، هم غلظت بالا و هم کف زیادی در شامپو ایجاد میکند. از این رو در اکثر فرمولاسیون شامپوها از سولفات استفاده شده است. از طرفی مصرف زیاد سولفات و استفاده مکرر از آن، حمله ای نسبتا تهاجمی به موهاست و مشکلات افرادی که ریزش مو دارند، یا مستعد خارش مکرر سر هستند را بیشتر می کند.

شامپوهای بدون سولفات به افرادی توصیه می شود که هر روز حمام می روند یا موهای نازک و کف سر حساسی دارند. با مصرف شامپوهای بدون سولفات، ریزش موی داخل حمام در افراد کمتر می شود.

شامپوهای بدون سولفات معمولا غلظت کمتر و قدرت شویندگی کمتری دارند اما بسیار ایمن هستند.

شامپوهای ضد وز

افرادی که موهای مجعد یا فرفری دارند، باید از شامپوهایی استفاده کنند که پراکندگی موها و وز موها را بخواباند. از این رو برای این گروه از افراد شامپوهایی فرموله شده است که موهایشان را نرم و خوش حالت میکند و وز آنها را میگیرد. روغن های بکار رفته در این نوع شامپوها ساقه ی مو را بطور موقت منظم و یکدست میکنند.

شامپو بچه

در شامپوهایی که برای کودکان فرموله می شود، از ترکیبات هایپوآلرژنیک استفاده می شود. این گروه از شامپوها قدرت شویندگی ملایمی دارند و PH آن طوری تنظیم شده است که چشم را نسوزاند.

بسیاری از افراد شامپو بچه را بعنوان شوینده صورت نیز استفاده می کنند. اما خوب است بدانید PH اشک چشم خنثی یعنی 7 است که شامپو بچه بر اساس آن فرموله می شود. از طرفی PH پوست 5.5 است. این بدان معنی است که شامپوهای بچه برای استفاده مکرر شستشوی پوست صورت زیاد مناسب نیستند. البته شامپو بچه از صابون برای شستشوی پوست بهتر است و اینطور نیست که یک گزینه دائمی خوب برای شستشوی صورت باشد.

نحوه انتخاب شامپو

با شناختی که از جنس موهایتان دارید و مشکلاتی که برای مشاهده میکنید، باید بر اساس الویت شامپو انتخاب کنید. ابتدا به مشکلاتی که به درمان نیاز دارند مانند شوره سر و ریزش مو توجه کنید. اگر این دو مشکل را دارید، قطعا انتخاب شما باید از این گروه شامپوها باشد. اگر مشکل شوره سر یا ریزش موی شدید ندارید، به بزرگترین مشکلی که موهایتان دارد فکر کنید. مثلا موهایتان وز است یا آسیب دیده است و از این گروه شامپوها برای موهایتان انتخاب کنید.در مرحله سوم بر اساس جنس موهایتان که چرب یا خشک یا نرمال است شامپو انتخاب کنید. اگر یک یا دو مشکل دارید که برای هر کدام شامپوهای جداگانه ای در بازار وجود دارد، از ترکیب آنها استفاده کنید. یعنی یک بار از یک شامپو و در حمام بعدی از شامپوی دیگر استفاده کنید.

شما از نوع شامپویی استفاده میکنید؟ تجربه خودتان از بهترین و بدترین شامپویی که تا کنون استفاده کرده اید در بخش نظرات در زیر همین مطلب از سایت خانومی با دیگران به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا