اخبار سلامتی و زیباییمراقبت از پوست

با معیارهای انتخاب ضد آفتاب توسط متخصصین آشنا شوید

همواره متخصصان پوست مراجعین خود را به مصرف  ضد آفتاب تشویق می‌کنند و به تاکید ضرورت استفاده از آن می‌پردازند. اما چه افرادی باید از ضد آفتاب استفاده کنند و معیارهای انتخاب ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب محافظ همیشگی پوست

هر فردی بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت نیاز دارد تا از پوست خود محافظت کند، زیرا برخورد اشعه‌های نور خورشید با سطح پوست آثار زیان باری از جمله سرطان به همراه دارد، در واقع استفاده از ضد آفتاب می‌تواند پوست شما را از ابتلا به سرطان نجات دهد و در مقابل اشعه‌های مضر فرا بنفش خورشید محافظت کند. بنابراین انتخاب ضد آفتاب با معیارهای مشخص شده توسط متخصصین بسیار مهم است.

نور خورشید چگونه سبب آسیب به پوست می‌شود؟

تاثیر آفتاب بر پوست

نور خورشید دارای اشعه (مادون قرمز) است که می‌توانیم گرمی آن را احساس کنیم، نور مرئی (که چشم ما آن را در نور روز می‌بیند) و اشعه ماورا بنفش (UVL که ما نمی‌توانیم آن را ببینیم) می‌تواند به پوست ما نفوذ کند. UVL هنگامی که به زمین می‌رسد، به دو طول موج تقسیم می‌شود که طول موج کوتاه تر UVB و طول موج بلند تر UVA است. شاید شما هم بارها شنیده باشید نور خورشید ویتامین D مورد نیاز خود را از طریق نور خورشید جذب می‌کند و الان تعجب می‌کنید که اشعه های خورشید این همه ضرر برای پوست دارد؟ بهتر است بدانید این موضوع صحت دارد و بدن مقادیر ویتامین D مورد نیاز خود را از مقدار کمی UVB تامین می‌کند، اما تابش بیش از حد این طول موج سبب آفتاب سوختگی  و سرطان پوست می‌شود. اشعه UVA عمیق تر است و نفوذ پذیری بیشتری دارد و قرار گرفتن در معرض آن سبب سوزش، آفتاب سوختگی شدید و حتی سرطان پوست می‌شود. این دو اشعه حتی عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز سرکوب می‌کنند، به همین دلیل محافظت از آفتاب و انتخاب ضد آفتاب مناسب در طول زندگی به شدت توصیه می‌شود.

معیارهای انتخاب ضد آفتاب چیست؟

برای آنکه بتوانیم از آسیب‌های نور خورشید در امان باشیم باید در انتخاب ضد آفتاب کاملا دقت کنیم و به گفته متخصصین پوست باید ضد آفتابی را انتخاب کنیم که با جذب و مسدود کردن UVL مضر، از پوست محافظت کند. همه محصولات ضد آفتاب باید آزمایش، طبقه بندی و برچسب گذاری شوند که بر اساس قابلیت محافظت در برابر آفتاب بتوان آن‌ها را انتخاب کرد.

SPF مناسب در برابر UVB

SPF مخفف فاکتور محافظت در برابر آفتاب است. این فاکتور به ما نشان می‌دهد که هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب چقدر می‌توان انتظار داشت که قبل از آفتاب سوختگی در معرض UVB قرار بگیریم. به عنوان مثال ، اگر آفتاب سوختگی بدون کرم ضد آفتاب 10 دقیقه و سوزاندن آن با کرم ضد آفتاب 150 دقیقه طول بکشد ، SPF آن کرم ضد آفتاب 15 (10*150/10) است.

هر چه عدد SPF بیشتر باشد، حفاظت از پوست نیز بیشتر است. کرم ضد آفتاب با SPF 15  حدود 94٪ در برابر UVB محافظت می‌کند. محافظت در برابر UVA با SPF30 به 97% و با SPF50 به 98٪ افزایش می‌یابد.

همانطور که مشاهده می‌کنید تفاوت در محافظت از پوست هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 15 با SPF30 یا حتی +50 تنها 3 تا 4 ers متفاوت است. بنابراین بهتر است هنگام انتخاب ضد آفتاب به SPF  آن توجه کنید.

چه زمانی مقادیر ذکر شده اثر می‌کند؟

این محافظت تنها زمانی رخ می‌دهد که میزان کرم ضد آفتاب مصرف شده بر روی صورت طبق استاندارد آزمایش شده حدود ۲ میلی گرم در سانتی متر مربع یعنی چیزی برابر دو نیم FTU برای صورت و گردن هر فرد است.

البته طبق تحقیقات انجام شده اکثر مردم حدود یک سوم ضخامت تعیین شده را استفاده می‌کنند.توجه به اینکه که ممکن است ضد آفتاب منتخب شما کمتر از میزان آزمایش شده حفاظت واقعی داشته باشد بسیار مهم است.

روش استفاده از ضد آفتاب

آیا یکبار استفاده از ضد آفتاب در طول روز کافیست؟

تنها انتخاب ضد آفتاب با درجه حفاظت بالا کافی نیست. هر فردی بر اساس میزان تعریق خود و قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید حداقل هر دو ساعت یکبار آن را مجددا تمدید کنند. انتخاب ضد آفتابی که ضد تعریق و آب باشد می‌تواند اثر حفاظتی آن را در هنگام شنا یا تعریق بیشتر حفظ کند.

انتخاب ضد آفتاب مناسب برای حفاظت از UVA

بسیار مهم است انتخاب ضد آفتاب شما به نحوی باشد که پوست صورت را در برابر اشعه مضر UVA محافظت کند. معمولا بر روی این ضد آفتاب ها عبارت (طیف گسترده) بر چسب گذاری شده اند. بهتر است کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که حداقل یکی از مواد تشکیل دهنده آن بتواند در تمام محدوده‌‌‌ UVA از صورتتان محافظت کند. این‌ مواد معدنی شامل اکسید فلز، دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی و جاذب شیمیایی، آووبنزون، اکامسون، بموتریزینول و بیزوکتریزول هستند.

به تازگی ضد آفتاب‌هایی تولید شده است که هم در برابر UVA و هم در برابر UVB حفاظت گسترده‌ای از پوست انجام می‌دهند.

از چه ضد آفتابی می‌توانم استفاده کنم؟

انتخاب ضد آفتاب بستگی به میزان حساسیت پوست شما نسبت به سوختگی و لوازم آرایشی، خشکی یا چربی پوست، سابقه قبلی پزشکی شما برای سرطان پوست و تابش آفتاب دارد. اگر پوست روشنی دارید که به راحتی می‌سوزد، باید از کرم ضد آفتاب با SPF بالا با بر چسب SPF50+ انتخاب کنید اما در صورتی که پوست شما در برابر آفتاب برنزه می‌شود می‌توانید یک ضد آفتاب با SPF متوسط 30+ انتخاب کنید.

بغضی از پوست ها نیز دارای رنگدانه‌های تیره می‌باشد و نسبت به نور آفتاب حساسیت ویژه ای ندارید می‌توانید از SPF15+ استفاده کنید. همچنین اگر بثورات پوستی دارید ممکن است به ضد آفتاب حساسیت داشته باشید پس حتما هنگام انتخاب ضد آفتاب تست پچ آلرژی برای شناسایی عنصری که در ضد آفتاب ممکن است به آن حساسیت داشته باشید انجام دهید.

انتخاب ضد آفتاب

نحوه استفاده از ضد آفتاب برای دستیابی به بهترین محافظت

علاوه بر انتخاب ضد آفتاب مناسب استفاده صحیح از آن نیز حائض اهمیت است.کرم ضد آفتاب را حداقل نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور کامل به صورت و گردن بمالید و حداقل هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنید. همچنین بلافاصله پس از شنا یا تعریق بیش از حد حتی اگر ادعا می‌شود محصول ضد آب است آن را تمدید کنید.

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب به تنهایی کافی است؟

اگرچه انتخاب یک ضد آفتاب مناسب پوست بسیار مهم است اما کافی نیست. کرم‌های ضد آفتاب باید همراه سایر اقدامات محافظتی در برابر آفتاب مانند پوشیدن لباس‌های محافظ در برابر نور خورشید و ماندن در خانه در ساعات اوج تابش آفتاب استفاده شود.

ضد آفتاب مناسب پوست شما چه ویژگی‌هایی دارد؟

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا