آرایشآرایش موویدئو

ده فرمان ناب برای تثبیت رنگ موهای دکلره و رنگ شده

10 فرمان ناب برای تثبیت رنگ موهای دکلره و رنگ شده

رنگ کردن مو یکی از اقدامات پرطرفدار و راه خوبی برای ایجاد تنوع در ظاهر شماست. وقتی موهایتان ر‌ا رنگ می‌کنید، روزهای اول براق و شفاف است. اما بعد از مدتی کوتاه، موهای رنگ شده و موهای دکلره شده شفافیت و زیبایی اولیه را از دست می‌دهند و به اصطلاح کدر می‌شوند. در مطالب پیشین درباره اینکه چکار کنیم تا رنگ موهایمان ثابت بماند صحبت کردیم. در بعضی از مواقع هم رنگ مو تغییر می‌کند و کم‌رنگ یا رنگ پریده می‌شود. اما آیا راهی وجود دارد که این تبعات ناخوشایند را کم کرد؟

ویدیوی پیشنهادی درباره نحوه انتخاب رنگ مو

در این مطلب، راهکارهایی به شما ارائه می‌دهیم که بتوانید تغییر رنگ و کدر شدن رنگ موهایتان را به حداقل برسانید. با مراقبت مناسب ، رنگ مو می‌تواند تا مدت زیادی ثابت بماند. مراقبت اصولی از مو‌ ، نه تنها به حفظ رنگ مو‌ کمک می‌کند، بلکه موجب سلامتی و قوام مو ‌نیز می‌شود.

راز شاداب ماندن موهای رنگ شده-خانومی

راهکارهای مراقبت از موی رنگ شده و‌ موهای دکلره شده:

1- عدم شستشوی سریع پس از رنگ کردن

تا ۷۲ ساعت پس از رنگ کردن ، موها را شست و شو‌ ندهید. در غیر این‌صورت ریسک رفتن رنگ موهایتان بیشتر می‌شود. خود رنگ مو مانند شوینده عمل می‌کند و نیازی به استفاده از شامپو نیست. اما اگر دلتان می‌خواهد حتما بعد در هنگام شستن رنگ مو از موهایتان حتما از شامپو استفاده کنید، شامپوی ملایمی استفاده کنید و مدت زمان بسیار کوتاهی آن را روی مو نگه دارید و سریع موها را آبکشی کنید. نگذارید شامپو مدت زیادی روی موهایتان بماند.

2- از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده یا موهای دکلره استفاده کنید

شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده دقیقا برای ثابت نگه داشتن رنگدانه‌های رنگ مو در فولیکول مو فرموله شده‌اند. در این شامپوها معمولا از سولفات استفاده نمی‌شود.

سولفات مانند یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. وجود سولفات در شامپو هم مزایایی دارد و هم معایبی. سولفات نقش پاک کنندگی و کف کنندگی یک شامپو را به‌عهده دارد. یک عامل تمیز کننده خیلی قوی به شمار می‌رود که به مرور مو را خشک و شکننده می‌کند. از طرفی باعث می‌شود رنگ از روی مو‌ها به سرعت محو‌ شود.

فراموش نکنید از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و موهای دکلره ، نباید انتظار نرم کنندگی داشته باشید. آن‌ها نرم کننده نیستند. فقط شوینده‌هایی هستند که به رنگ موها آسیب نمی‌رسانند. (شامپوهای معمولی به مرور رنگ موها را از بین می‌برد و رنگ مو را رنگ پریده نشان می‌دهد)

3- بیش از ۲ الی ۳ بار در هفته موهای دکلره و رنگ شده را شست و شو‌ ندهید.

واقعا نیازی به شستن مو بیش از این تعداد در هفته نیست. شستن زیاد موجب خشکی و ریزش مو‌ می‌شود و به رنگ موها آسیب می‌زند.

اگر به دلایلی مثل یک مهمانی بخواهید بیش از این تعداد، در هفته موهایتان را بشویید از شامپوهای ملایم استفاده کنید. شامپوهای مخصوص موهای خشک، قدرت شویندگی کمتر و ملایم‌تری دارند. می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

4- آب داغ برای موهای دکلره و رنگ شده ممنوع

 آب داغ نه تنها باعث محو شدن سریع‌تر رنگ می‌شود بلکه باعث خشکی، شکنندگی و ریزش مو‌ می‌شود. بنابراین برای شستشوی موها به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید. آب باید در هنگام شستشو ولرم باشد.

5- مو را به صورت طبیعی خشک کنید

می‌توانید پس از آبکشی موهای دکلره و رنگ شده ، از حوله‌های میکرو فایبر که به خوبی آب را جذب می‌کنند استفاده کنید. از سشوار، اتوی مو، بابلیس و در کل حرارت دادن مستقیم به مو حتی الامکان خودداری کنید. از روش‌های جایگزین مثل استفاده از فوم‌های رولی برای فر کردن مو، بافتن موی نم‌دار برای موج‌دار کردن آن و … بهره بگیرید. چرا که حرارت مستقیم دادن به مو باعث از بین رفتن پیوندهای هیدروژنی در بافت مو، خشک شدن و ایجاد موخوره و شکست ساقه آن می‌گردد، که برای موهای رنگ شده، دکلره شده و حتی موی طبیعی نیز بسیار مضر است.

حرارت مستقیم زیاد مانند باد سشوار و آفتاب رنگدانه های مو را از بین می‌برد و رنگ موها را کدر می‌کند.

همچنین می‌توانید از محصولات محافظ مو ‌نسبت به گرما استفاده کنید. در صورتی که از سشوار استفاده می‌کنید به خصوص اگر موهای دکلره شده دارید، از اسپری یا سرم‌های محافظ حرارتی استفاده کنید. این محصولات باید روی موی نم دار قرار بگیرند تا با حفظ رطوبت مو، آسیب‌های ناشی از حرارت مستقیم به مو را کاهش دهند.

6- از اسپری موهای تثبیت کننده رنگ موهای دکلره و رنگ شده استفاده کنید

بعد از این‌که از حمام بیرون آمدید، می‌توانید زمانی که هنوز موهایتان خیس است، از اسپری‌های مخصوص ثابت نگه داشتن رنگ مو استفاده کنید. این نوع اسپری‌ها خاصیت نرم کنندگی موهای وز را نیز دارند.

7-  از نرم کننده مخصوص موهای دکلره و رنگ شده استفاده کنید

 استفاده از نرم کننده برای افرادی که موهای رنگ شده‌ای دارند، الزامیست. اکثر افراد بعد از رنگ کردن موها، از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده می‌کنند و این موضوع تقریبا برای اکثر افراد جا افتاده است. اما فراموش می‌کنند که نرم کننده‌ای هم که استفاده می‌کنند باید از نوع “مخصوص موهای رنگ شده” باشد.

 نرم کننده گره مو را باز می‌کند و به بهتر شانه شدن آن کمک می‌کند. نرم کننده‌های مخصوص موهای رنگ شده از ترکیباتی استفاده کرده‌اند که به حفظ رنگ مو و درخشش رنگ مو (مانند روز اول رنگ کردن مو ) کمک می‌کند.

نکته بسیار مهم: نیازی نیست نرم کننده ها را زیاد از حد آبکشی کنید. باید کمی نرم کننده بر روی موهایتان بماند و لزجی آن را بر روی موهایتان حس کنید تا بعد از خشک شدن، عملکرد خوبی بر روی موهایتان داشته باشد.

8- گاهی از ماسک موی مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید

شما می‌توانید از انواع ماسک‌های خانگی و آماده برای حفظ قوام و تثبیت رنگ موهایتان استفاده کنید. برای یک ماسک موی اصولی باید ماسک مو را به فاصله ۵ الی ۱۰ سانتی متری از ریشه، روی موها قرار دهید. ۳ الی ۵ دقیقه به آن زمان دهید سپس آبکشی کنید. به یاد داشته باشید هنگام خرید، ماسک موی مخصوص موهای خودتان ( موی رنگ شده یا دکلره شده) را خریداری کنید.

9- ماندن طولانی مدت زیرنورخورشید و کلر استخر ممنوع

از حضور طولانی مدت در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید .اشعه UV رنگدانه‌های مو را از بین می‌برد و رنگ مو را رنگ پریده و مات می‌کند. اگر قرار است با موهای باز طولانی مدت زیر نور خورشید باشید، از کلاه لبه دار استفاده کنید.

همچنین در استخر حتما از کلاه شنا استفاده کنید. ۲۰ دقیقه قبل از ورود به استخر مقداری روغن نارگیل یا نرم کننده به موهایتان بزنید تا مانند یک محافظ از تاثیر مخرب کلر جلوگیری کند. پس از شنا نیز حتما موهایتان را آبکشی کنید.

10-  از روغن‌های طبیعی استفاده کنید

هر از گاهی موهای رنگ شده خود را آغشته به روغن‌های طبیعی گیاهی کنید. مثلا هر دو هفته یکبار. با‌ دکلره شدن پولک‌های مو باز می‌شود و پیگمنت‌های طبیعی یا مصنوعی مو‌ بیرون کشیده می‌شود به همین جهت مو حالت زبری پیدا می‌کند. موی دکلره شده بسیار ضعیف است و به راحتی می‌شکند. برای استحکام بخشیدن و نرم کردن آن می‌توانید از روغن نارگیل طبیعی و همچنین مخلوط آن با ژل گیاه آلوورا استفاده کنید . مخلوط را روی ساقه مو قرار دهید و پس از چند ساعت آب‌کشی کنید. این کار به قوام و تثبیت رنگ مو کمک زیادی می‌کند.

ماسک‌های آماده‌ای نیز در بازار وجود دارد که مواد مغذی موهای رنگ شده را آماده کرده‌اند. می‌توانید هفته‌ای یک بار یا دو هفته یکبار از این ماسک‌ها استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا