اخبار سلامتی و زیبایی

خواص درمانی و کاربردهای روغن سیاهدانه برای لاغری

روغن سیاه دانه یک داروی طبیعی و درمانی برای کاهش اشتها است. به طوری که روغن سیاه دانه می‌تواند اشتهای فرد را به هنگام خوردن غذا در وعده‌ها کنترل کند. دلیل کاهش وزن با روغن سیاه دانه بخاطر شیرین بودن آن نیست. روغن سیاه دانه با برطرف کردن التهاب پوستی و درون توده بدنی می‌تواند چربی‌های جمع شده در سلول‌ها را کاهش بدهد. به همین خاطر، روغن سیاه دانه برای کاهش وزن و لاغری یک داروی مکمل شناخته می‌شود.  

خواص روغن سیاه دانه برای لاغری

روغن سیاه دانه جزو معدود روغن‌های گیاهی می‌باشد که برای کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن، مفید و کاربردی است. مواد طبیعی و حتی داروهای درمانی که برای کاهش وزن و لاغری توصیه می‌شوند، میزان چربی سوزی را در بدن افزایش می‌دهند. ترکیباتی می‌توانند چربی سوزی را در بدن افزایش بدهند که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان باشند. روغن سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان‌های طبیعی است که هر کدام نقش بسزایی را در بدن ایفا می‌کنند. بعضی از آنتی اکسیدان‌های روغن سیاه دانه همانند تیموکینون تنها برای چربی سوزی بدن کاربرد دارند. بعضی دیگر از آنتی اکسیدان‌های این روغن گیاهی اصل برای افزایش قدرت دفاعی سیستم ایمنی بدن مفید هستند.

کاهش مایع در سلول‌های چربی

هر فردی در بدن خود دارای تعدادی سلول‌های چربی است. بزرگ شدن بیش از حد این سلول‌ها موجب افزایش وزن در فرد می‌شود. روغن سیاه دانه با آنتی اکسیدان‌هایی که دارد، موجب کاسته شدن مایع درون سلول‌های چربی می‌شود. این فرآیند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که مایع درون سلول‌های چربی به مقدار کافی وجود داشته باشد. به همین ترتیب، روغن سیاه دانه می‌تواند سلول‌های حجیم چربی‌ را به حد متعادل برساند. 

افزایش چربی سوزی در بدن

افرادی که کم تحرک هستند، احتمال بروز نشانه‌های چاقی و اضافه وزن در آن‌ها زیاد است. چون میزان کالری که آن‌ها از مواد خوراکی بدست می‌آورند، بیشتر از مقداری خواهد بود که آن‌ها کالری می‌سوزانند. این کالری‌های باقی مانده می‌توانند مایع درون سلول‌های چربی را افزایش بدهند. روغن سیاه دانه سرعت چربی سوزی را در بدن افزایش می‌دهد. لذا سرعت لاغری و کاهش وزن با استفاده از روغن سیاه دانه افزایش پیدا می‌کند.

جلوگیری از کمبود ویتامین در رژیم لاغری

رژیم‌های لاغری با داروهای شیمایی می‌توانند اثرات منفی روی سلامت کل بدن داشته باشند. زیرا در این رژیم‌ها، فرد در انتخاب بسیاری از مواد غذایی محدودیت‌هایی دارد. علاوه براین، مواد شیمیایی که در داروهای صنعتی لاغری وجود دارند، موجب کاهش ویتامین‌های طبیعی در رگ‌های خونی می‌شود. به همین خاطر، احتمال کمبود بیش از حد ویتامین‌ها و مواد معدنی حیاتی در بدن این افراد، بسیار زیاد است. روغن سیاه دانه دارای کلسیم، نیاسین و کاروتن است. روغن سیاه دانه می‌تواند مقدار ویتامین‌ها و مواد معدنی را در این زمان در بدن فرد کنترل کند. به طوری که وزن فرد کاهش پیدا می‌کند و همچنان از مقدار طبیعی ویتامین‌ها و مواد معدنی کاسته نمی‌شود. 

کاهش نفخ و سایر اختلالات گوارشی

اختلال در دستگاه گوارش می‌تواند باعث افزایش اشتها در فرد شود. در این حالت، چون مواد غذایی داخل دستگاه گوارش جذب سلول‌های روده نمی‌شوند، فرد احساس گرسنگی دارد. در صورتی که مشکلات گوارشی از جمله نفخ و یبوست برطرف شوند، مواد معدنی جذب سلول‌های روده خواهند شد. پس از جذب مواد مغذی توسط سلول‌های روده، انرژی مورد نیاز برای انجام واکنش‌های شیمیایی در بدن تامین می‌شود. روغن سیاه دانه ضد نفخ است. به طوری که پس از مصرف آن، بیشتر اختلالات دستگاه گوارش برطرف می‌شود و فرد احساس گرسنگی ندارد. 

برطرف کردن تورم پوست شکم

تورم پوست شکم نشان دهنده وجود مایعات عفونی و سمی در دیواره سلول‌های پوست شکم می‌باشد. افرادی که دچار این عارضه هستند، تمایل بیشتری به خوردن دارند. چون مقدار زیادی از مواد معدنی و حیاتی برای رشد سلول‌های مضر از همین مواد غذایی موجود در دیواره معده تامین می‌شود. در این حالت، مواد مغذی کافی برای سلول‌های اصلی پوست شکم تامین نمی‌شود. خوردن بیش از حد و اندازه می‌تواند سایر اندام‌های دستگاه گوارش را حجیم‌تر کند. مبارزه با ذرات عفونی و میکروبی در پوست دیواره شکم، یکی از خاصیت‌های روغن سیاه دانه است. پس از نفوذ روغن سیاه دانه به پوست، این التهابات برطرف می‌شود و مواد غذایی داخل معده به طور مستقیم جذب سلول‌های پوست شکم می‌شوند. 

کنترل میزان انسولین ترشح شده

از جمله خواص روغن سیاه دانه کمک به کاهش مقاومت سلول‌های بدن به انسولین است. زمانی که مقاومت سلول‌های بدن نسبت به انسولین کاهش پیدا می‌کند، فرآیند گلیکولیز و تجزیه مواد قندی بدون هیچ مانعی انجام می‌شود. در نهایت، مقدار گلوکز انباشته شده در سلول‌های بدن کاهش می‌یابد. همین موضوع سبب می‌شود تا فرد اشتهای کاذب نداشته باشد. 

کاهش کلسترول بد در رگ‌های خونی

افرادی که اضافه وزن دارند، میزان کلسترول بد در بدن آن‌ها زیاد است. در حقیقت، وجود همین کلسترول‌های بد سبب چاقی و اضافه وزن شده‌اند. اسیدهای چربی که در روغن سیاه دانه وجود دارند، کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند. لذا، می‌توان بیان کرد که روغن سیاه دانه برای کاهش وزن و لاغری، یک معجون ایده‌آل و بدون ضرر است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا