بهداشت و سلامت

خواص درمانی و کاربردهای امگا 3 برای مو

موها عامل تاثیرگذاری در زیبایی ما هستند. مدل، رنگ، درخشش، شادابی و تراکم موهایمان می تواند به راحتی ما را جوان تر یا سالخورده تر از آنچه هستیم جلوه دهد. تاثیرات ظاهر ما در اعتماد به نفس و روابط اجتماعی ما بر هیچکس پوشیده نیست و موها فاکتور قوی در این زمینه محسوب می شوند. وجود مشاغل و محصولات گسترده در زمینه نگهداری، رشد، سلامتی و شادابی موها تاییدی بر همین موضوع است. در این بین محصولات و مواد مغذی حاوی امگا 3 در زمینه سلامتی و رشد مو خودنمایی میکنند که در ادامه بیشتر در مورد خواص امگا 3 برای مو صحبت خواهیم کرد.

خواص عمومی امگا 3

امگا 3 در دسته اسیدهای چرب است که انواع مختلفی دارد و مصرف کافی آن بر جنبه های مختلف سلامتی ما تاثیر گذار است. به گفته مرکز ملی سلامت آمریکا امگا 3 میتواند در کاهش سطح تری گلیسیرید ها تاثیرگذار باشد. علایم رماتیسم، آرتروز و ورم مفاصل را تسکین دهد. همچنین مطالعاتی در زمینه تاثیر مثبت امگا3 در کاهش روند پیرچشمی انجام شده است. با این حال شایعات مربوط به تاثیر این اسید چرب حیاتی بر کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی رد شده است. در مقاله ای متفاوت به طور جامع به خواص امگا3 پرداخته ایم. اما آنچه در تحقیقات مشهود است مزایای امگا 3 بر سلامتی عمومی و همچنین سلامتی و شادابی پوست و مو است. دفع اشعه های مضر خورشیدی، تحریک ترشح انسولین، خواص ضد آکنه ای، جلوگیری از التهاب و تاثیرات مثبت در رشد و تراکم مو تنها بخشی از خواص امگا 3 محسوب می شود.

خواص امگا3 برای مو

بسیاری از افراد برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو از مکمل های ماهی یا روغن ماهی استفاده می کنند. به نظر میرسد که امگا 3 موجود در این محصولات می تواند تاثیرات مثبتی بر روی موها داشته باشد. امگا 3، پروتئین ها و مواد مغذی ضروری را برای فولیکول های مو و پوست فراهم می کند. همچنین از التهاب فولیکول مو جلوگیری می کند. التهاب فولیکول مو از عواملی است که می تواند مستقیماً در ریزش مو نقش داشته باشد. این اسید چرب همچنین گردش خون در پوست سر را افزایش می دهد که می تواند بر تحریک رشد مو تاثیرگذار باشد.
اگرچه در حال حاضر مقدار کافی از تحقیقات بالینی برای پشتیبانی کامل از این ادعاها وجود ندارد اما تحقیقات مثبتی انجام شده است که نشان می دهد زنانی که از مکمل روغن ماهی استفاده می کنند، رشد قابل توجهی در رشد مو و کاهش ریزش موهای سر خود دارند. همچنین کسانی که مکمل آنتی اکسیدان همراه با اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 مصرف کرده اند کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو را تجربه کرده اند. آزمایشاتی در سال 2018 بر روی موش ها نیز نشان داده که امگا 3 می تواند موجب تحریک قابل توجه رشد مو شود. برخی حتی به استفاده موضعی روغن ماهی غنی شده با امگا 3 و تاثیر آن در درخشش و سلامتی مو توصیه می کنند.

رژیم غذایی یا محصولات حاوی امگا 3؟

زمانی که در مورد فواید مصرف امگا3 سخن به میان می آید سوالاتی مطرح می شود. برای مثال: مصرف چه میزان از امگا3 توصیه میشود؟ آیا مصرف محصولات غنی شده با امگا3 کافیست یا باید به صورت خوراکی نیز آن را مصرف کرد؟ و سوالاتی از این دست. برای این سوالات پاسخ دقیق و عمومی وجود ندارد و با جواب هایی مواجه هستیم که بطور تقریبی و تجربی از میانگین نتایج مطالعات استنباط شده اند. پاسخ هایی که قطعیتی به همراه ندارند و توصیه همواره بر اینست که با توجه شرایط هر شخص، میزان مصرف و نوع مصرف توسط متخصص تعیین شود. بنابراین اگر میخواهید بدانید که روزانه چقدر امگا3 مصرف کنید تا از تاثیرات مطلوب آن بهره ببرید لازم است با متخصص خود مشورت کنید.
در مورد تاثیرگذاری امگا3بر پوست و مو نیز پاسخ به همین ترتیب است. اینکه استفاده از محصولات حاوی این اسیدهای چرب مفید فایده تر است یا باید آن را به صورت خوراکی مصرف کرد تا بتوان از مزایای آن بهره برد پاسخ دقیقی ندارد اما همواره توصیه ها بر اصلاح رژیم و عادت های غذایی و گنجاندن میزان کافی مواد مغذی و غنی از انواع اسیدهای چرب مفید و امگا 3 است. در مقالات دیگری به مواد غذایی حاوی امگا3 پرداخته ایم که با گنجاندن آنها در رژیم غذایی خود میتوانید از تاثیرات مثبت امگا 3 بر جوانی و شادابی پوست و موهای خود بهره ببرید.

نتیجه گیری

چکیده ای از تاثیرات مثبت امگا 3 بر برخی اندام ها و دستگاه های بدن و نتایجی که بر سلامت موها، جلوگیری از ریزش آن، افزایش تراکم و تحریک رشد مو خواهد داشت را دیدیم. اینکه اعتماد به نفس ما چطور تاثیر پذیر از جوانی و طراوت ظاهری و به طور خاص پوست و موهای ماست و چطور میتوانیم با گنجاندن میزان کافی از امگا3 در رژیم غذایی خود و مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی غنی شده با این اسیدهای چرب مفید، ظاهری جوان تر و شاداب تر داشته باشیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا