اخبار سلامتی و زیبایی

خواص دتاکس واتر؛ افسانه یا واقعیت؟

زمان پیاده‌روی یا در باشگاه‌های ورزشی بطری‌هایی را در دست افراد مشاهده می‌کنید که تکه‌های میوه و سبزیجات در آن ریخته شده و در بین ورزش و زمان تشنگی از بطری که تکه‌های میوه‌ها و سبزیجاتی مانند لیمو، توت فرنگی، خیار، نعنا و … در آب آن شناور است می‌نوشند. این آب با تکه‌های شناور میوه و سبزیجات دتاکس واتر یا دیتاکس واتر است، البته تلفظ صحیح آن دیتاکس واتر است. اما دتاکس واتر چیست و چرا این روزها بین افراد به عنوان یک نوشیدنی محبوب به خصوص بین ورزشکاران و افرادی که قصد لاغری دارند، شناخته شده است؟ دتاکس واتر نوعی آب طعم‌دار است و در مورد خواص آن صحبت‌های زیادی می‌شود. عده‌ای معتقدند که دتاکس واتر باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود که به چربی‌سوزی کمک می‌کند و عده‌ای دیگر معتقدند که دتاکس واتر باعث سم‌زدایی می‌شود و به آن لقب آب سم‌زدا داد‌اند. در این مطلب خواص دتاکس واتر این نوشیدنی رژیمی را بررسی می‌کنیم و طرز تهیه چند دتاکس واتر را آموزش می‌دهیم.

این مطلب را دست ندهید تا با این نوشیدنی افسانه‌ای که آن را یک نوشیدنی رژیمی و سم‌زدا می‌دانند، آشنا شوید.

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس واتر چیست؟

این روزها در دست افراد بطری‌هایی را می‌بینید که تکه‌های میوه در آن شناور است و به آن دتاکس واتر می‌گویند. اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی در مورد خواص دتاکس واترها صحبت می‌کنند و گاهی طرز تهیه دیتاکس واتر را آموزش می‌دهند. اما صحبت‌هایی که در مورد خواص دتاکس واترها می‌شود تا چه اندازه واقعیت دارد و تا چه اندازه فسانه است؟

دتاکس واتر آبی است که به وسیله تکه‌های میوه و گاهی سبزیجات طعم‌دار شده است. محققان حوزه سلامت نوشیدن دیتاکس واتر پیشنهاد می‌کنند اما دتاکس واتر را به عنوان یه نوشیدنی سم‌زدا یا آب سم‌زدا معرفی نکرده‌اند و بلکه اعتقاد دارند ترکیب آب با میوه و سبزیجات تازه برای بدن مفید است و می‌تواند جایگزین خوبی برای انواع نوشیدنی‌های قنددار و پرکالری باشد.

در ادامه این مطلب در مورد خواص دتاکس واتر و اینکه می‌توان آن را نوعی نوشیدنی یا آب سم‌زدا دانست و همچنین آیا می‌توان از دتاکس واتر به عنوان نوشیدنی رژیمی نام برد، صحبت خواهیم کرد.

آب به تنهایی نقش مهمی در رژیم غذایی دارد و کمک می‌کند که بدن سموم را از طریق ادار و کبد دفع می‌کند، به شرط آنکه آب سالم و تمیز باشد. آب کالری ندارد و باعث تقویت سیستم گوارش بدن می‌شود وبه دفع سموم و رادیکال‌های آزاد بدن کمک می‌کند. با وجودی که همه از فواید نوشیدن آب آگاه هستیم اما گاهی در نوشیدن آب کافی در روز تنبلی می‌کنیم!

خواص میوه و سبزیجات تازه نیز بر کسی پوشیده نیست و همه می‌دانیم که در یک رژیم غذایی سالم میوه و سبزیجات تازه جایگاه ویژه‌ای دارند. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند که در تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با رادیکال‌های آزاد نقش مهمی دارند و به همین دلیل باید در حتماً روزانه به مقدار کافی مصرف شود.

بنابراین ترکیب آب سالم با میوه و سبزیجات تازه ضرری برای بدن در پی ندارد. ترکیب آب با میوه و سبزیجات تازه باعث می‌شود به صورت همزمان از خواص هر دو بهره برد.

 

پیشنهاد مطالعه:

خوب بخوابید تا پوست زیبا داشته باشید

 

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس را می‌توانید جایگزین آب کنید:

آب طبیعی و سالم نیاز حیاتی بدن است اما متاسفانه بیشتر افراد جز در مواقعی که تشنه می‌شوند آب نمی‌نوشند که یعنی نوشیدن 2 الی 3 لیوان آب در طول روز، که مقدار کمی است و سلامت دستگاه گوارش را به خطر می‌اندازد. بنابراین باید این افراد به نوشیدن آب تشویق شوند.

یکی از دلایلی که افراد ار نوشیدن آب کافی در طول روز امتناع می‌کنند این است که آب طعمی ندارد و به همین دلیل انواع نوشیدنی‌های قنددار و پرکالری مانند آبمیوه‌های صنعتی و نوشابه را جایگزین می‌کنند. این نوشیدنی‌ها قند زیادی را وارد بدن می‌کنند و جایگزین مناسبی برای آب نیست. در واقع ضرر آنها بیشتر از منفعتی است که به بدن می‌رسانند.

دتاکس واترها می‌تواند جایگزین خوبی باشند، میوه‌ها طعم مناسب و ملایمی به آب می‌دهند که برای افرادی که طعم طبیعی آب مورد پسندشان نیست، مناسب است. دتاکس واتر کالری کمی دارد و بسته به میوه‌هایی که در تهیه آن استفاده می‌شود می‌تواند به چربی‌سوزی و کاهش وزن کمک کند.

دتاکس واتر-خانومی

خواص دتاکس واتر

صحبت‌های زیادی در مورد خواص دتاکس واترها می‌شود، بعضی از این خواص واقعی و بعضی زاییده ذهن افراد است و جامعه پزشکی برخی از این ادعاها را تایید نکرده است.

 • کاهش وزن
 • دفع سموم یا سم‌زدایی
 • متعادل کردن PH بدن
 • کمک به فرآیند هضم
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش سطح انرژی
 • ایجاد چهره شاداب

اما کدام یک از این خواص واقعیت دارد و کدام یک افسانه است و واقعیت ندارد؟

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس واتر نوشیدنی رژیمی است؟

سبک زندگی ناسالم در دنیای معاصر باعث شده که بیشتر افراد با معضل چاقی دست به گریبان باشند و هرروز از روش‌های مختلف برای کاهش وزن کمک بگیرند و به دنبال مواد غذایی و نوشیدنی رژیمی باشند. یکی از نوشیدنی‌هایی که این روزها اکثر افراد برای کاهش وزن پیشنهاد می‌کنند و از آن به عنوان نوشیدنی رژیمی نام می‌برند، دتاکس واتر است.

آیا دتاکس واتر به کاهش وزن کمک می‌کند و به نوعی نوشیدنی رژیمی است؟ نوشیدن آب به تنهایی و نه ترکیب آن با میوه به کاهش وزن کمک می‌کند. آب به طور موقت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که فرد کالری بیشتری بسوزاند. تحقیقات نشان داده که نوشیدن نیم لیتر آب در روز تا یک ساعت حدود 30 درصد سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد.

بنابراین افرادی که نوشیدن آب را بخشی از برنامه رژیم غذایی و کاهش وزن خود قرار می‌دهند، در پایان دوره وزن بیشتری را کم می‌کنند. مطالعات نشان داده افرادی که قبل از هر وعده غذایی نیم لیتر آب می‌نوشند، در پایان دوره رژیم کاهش وزن حدود 40 درصد وزن بیشتری را از دست می‌دهند.

دتاکس واتر نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. ترکیب میوه‌ها با آب که باعث می‌شوند طعم آب مطبوع‌تر شود و افراد به نوشیدن آب تشویق می‌شوند، در نتیجه روند کاهش وزن سریع‌تر خواهد بود. همچنین استفاده از میوه‌هایی که باعث افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شوند به روند کاهش وزن در دوره رژیم کمک می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت که نوشیدن دتاکس واتر به روند کاهش وزن کمک می‌کند و به نوعی یک نوشیدن رژیمی است چون قند و کالری ندارد.

پیشنهاد مطالعه:

تفاوت کرم مرطوب‌کننده و آبرسان چیست؟

 

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس واتر به هضم غذا کمک می‌کند؟

یکی از دردسرهای کمبود آب در بدن ایجاد مشکلات گوارشی است. یکی از دلایلی که افراد دچار یبوست و نفخ معده می‌شوند کمبودآب در بدن است. آب به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. نوشیدن آب به هضم و حفظ حرکات منظم روده کمک می‌کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز کمک می‌کند که مواد غذایی به راحتی از روده عبور کنند و از یبوست جلوگیری کند. بنابراین می‌توان گفت که دتاکس واتر نیز به سلامت دستگاه گوارش و فرآیند هضم غذا کمک می‌کند اما به شرط آنکه میوه‌هایی در دتاکس واتر استفاده کنید که به فرآیند هضم کند و جز میوه‌های نفاخ و یبوست‌زا نباشند.

دتاکس واتر-خانومی

با نوشیدن دتاکس واتر انرژی بدن افزایش پیدا می‌کند؟

کمبود آب در بدن باعث کاهش سطح انرژی می‌شود و در خلق‌وخو تاثیر می‌گذارد. تحقیقت نشان داده افرادی که در روز کمتر از 1.5 لیتر آب می‌نوشند، زمانی که نوشیدن آب را به 2.5 لیتر در روز افزایش می‌دهند انرژی بیشتری دارند و در عین حال خوشحال‌تر هستند و احساس آرامش بیشتری می‌کنند.

بنابراین نوشیدن آب به مقدار کافی در روز باعث می‌شود سطح انرژی افرایش پیدا کند و شما در طول روز احساس بهتری داشته باشید. اضافه کردن میوه و سبزیجاتی مانند لیمو، پرتقال، نعنا و … باعث بع این احساس خوب کمک خواهد کرد.

 

 

نوشیدن دتاکس واتر به روند کاهش وزن کمک می‌کند و به نوعی یک نوشیدن رژیمی است چون قند و کالری ندارد.

 

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس واتر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

ادعای نوشیدن دتاکس واتر و تقوی سیستم ایمنی بدن شاید تا حدودی اغراق‌آمیز باشد اما از جهتی دیک نمی‌توان آن را افسانه دانست. میوه و سبزیجات تازه و سالم باعث تقویت سیستم ایمتی بدن می‌شود. یکی از ویتامین‌هایی که باعث تقویا سیستم ایمنی بدن می‌شود ویتامین C است.

این روزها نیز جامعه پزشکی افراد را به استفاده از میوه و سبزیحات تازه به خصوص مواد غذایی که حاوی ویتامین C هستند تشویق می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که نوشیدن دتاکس واتر به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند اما میزان آن به مقدار میوه و سبزیجات بستگی دارد.

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس واتر نوشیدنی سم‌زدا است؟

یکی از ادعاهایی که در مورد دتاکس واترها مطرح می‌شود این است که دتاکس واترها نوشیدنی سم‌زدا هستند. اما واژه سم‌زدایی اصطلاح مبهمی است و مشخص نیست که چه سم یا سمومی را حذف می‌کند. راه‌های دفع سموم بدن به خوبی طراحی شده و در حال حاضر ثابت نشده که محصول یا رژیمی این فرآیند را تسریع می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد که دفع سموم بدن از طریق دتاکس واتر بیشتر افسانه است تا واقعیت و استفاده از اصطلاح نوشیدنی سم‌زدا نادرست است.

سموم بدن از طریق ادرار و کبد دفع می‌شوند اما به هر حال نوشیدن آب به مقدار زیاد نقش مهمی در سلامتی انسان دارد و اگر چه نمی‌توان دتاکس واتر را آب سم‌زدا یا نوشیدنی سم‌زدا دانست اما نوشیدن آن برای بدن مفید خواهد بود.

 

 

پیشنهاد مطالعه:

اینفوگراف: رژیم غذایی برای درمان جوش

 

دتاکس واتر-خانومی

دتاکس واتر باعث ایجاد تعادل در PH بدن می‌شود:

خیلی از افراد تشویق به نوشیدن دتاکس واتر برای ایجاد تعادل در PH بدن می‌کنند. مواد غذایی و نوشیدنی‌های قلیایی در رژیم غذایی همه محبوب است و افراد توصیه می‌کنند که با نوشیدن دتاکس واتر می‌توان باعث ایجاد تعادل در PH بدن شد. این تئوری که نوشیدن دتاکس واتر PH را متعادل می‌کند واقعیت ندارد چراکه با تغییر PH خون و یا سلول از طریق خوردن غذا غیرممکن است.

دتاکس واتر-خانومی

نوشیدن دتاکس واترها چهره را شاداب می‌کند:

پیشنهاد می‌کنند که دتاکس واتر بنوشید تا چهر‌ه‌ای شادب داشته باشید. در مطالب گذشته اشاره کردیم که کمبود آب در بدن باعث خشکی پوست می‌شود و پوست را خشک و تا حدی کدر می‌کند که در این حالت پوست دی‌هیدراته می‌شود که باید از طریق کرم آبرسان و مرطوب‌کننده و نوشیدن آب کافی کمبود آب در بدن را جبران کرد. بنابراین پوست در حالتی شادابی خود را از دست می‌دهد که بدن با کمبود آب مواجه شده باشد.

در این حالت نوشیدن آب و جبران کمبود آن باعث می‌شود که پوست کم‌کم از حالت خشکی مفرط خارج شود و کم‌کم به حالت نرمال بازگردد. در این حالت نوشیدن دتاکس واتر که حاوی میوه و سبزیجات تازه است می‌تواند برای پوست مفید باشد. اما اگر پوست سالمی دارید نوشیدن دتاکس واترها تغییری در چهرۀ شما ایجاد نمی‌کنند.

عده‌ای معتقدند که دفع سموم بدن از طریق دتاکس واتر و ایجاد تعادل در PH خون باعث می‌شود که چهره شاداب شود که در سطرهای بالاتر توضیح دادیم هر دو این ادعاها علمی نیستند.

 

 

سموم بدن از طریق ادرار و کبد دفع می‌شوند اما به هر حال نوشیدن آب به مقدار زیاد نقش مهمی در سلامتی انسان دارد و اگر چه نمی‌توان دتاکس واتر را آب سم‌زدا یا نوشیدنی سم‌زدا دانست اما نوشیدن آن برای بدن مفید خواهد بود.

دتاکس واتر-خانومی

طرز تهیه چند دتاکس واتر

توضیح دادیم که کدام یک از ادعاهایی که در مورد خواص دیتاکس واتر می‌شود واقعیت و کدام یک افسانه است. می‌توان گفت که دتاکس واتر جایگزین خوبی برای آب بدون طعم و انواع نوشابه‌ها و آبمیوه‌های پرکالری و مضر است، اما نمی‌توان گفت که نوشیدن دتاکس واتر باعث تغییر زیادی در بدن می‌شود. نوشیدن آب به تنهایی برای بدن مفید و ضروری است و مخلوط آن با میوه به دلیل طعم خوشایندی که به آب می‌دهد می‌تواند افراد را به نوشیدن آب تشویق کند.

بسته به سلیقه می‌توانید انواع میوه و سبزیجات را در آب مخلوط و بعد از گذشت چند ساعت نوش جان کنید. برای تهیه دتاکس واتر بهتر است از آب تصفیه شده یا جوشیده استفاده کنید. برای تهیه دتاکس واتر می‌توانید آب گرم و سرد استفاده کرد و این به ذائقه شما بستگی دارد.

چند دتاکس واتر محبوب:

 • خیار و نعناع
 • لیمو و زنجبیل
 • هندوانه و نعناع
 • گریپ فروت و رزماری
 • پرتقال و لیمو
 • توت فرنگی و ریحان
 • سیب و دارچین
 • خیار و کیوی
 • لیمو، نعنا و خیار

 

پیشنهاد مطالعه:

روش مصرف لایه بردار محصولات حاوی اسید میوه چگونه است؟

دتاکس واتر-خانومی

سخن پایانی

دتاکس واتر آبی است که تکه‌های میوه‌ها و سبزیجات تازه و سالم در آن شناور است و افراد توصیه می‌کنند که دتاکس واتر را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید و از خواص فوق‌العاده آن بهره ببرید. تهیه و نوشیدن انواع دتاکس واترها به خصوص در شبکه‌های اجتماعی، توسط اینفلوئنسرها تبلیغ می‌شود و معتقدند که دتاکس واتر خواص اعجاب‌انگیزی دارد.

ادعاهایی که در مورد فواید نوشیدن دتاکس واترها گفته می‌شود گاهی غلوآمیز است و هیچ سند و مدرک علمی آن را تایید نمی‌کند. عده‌ای دتاکس واترها را آب یا نوشیدنی سم‌زدا می‌دانند که سموم بدن را دفع می‌کند و عده‌ای دیگر آن را نوشیدنی رژیمی می‌دانند و معتقدند که باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود؛ برخی دیگر معتقدند که دتاکس واترها PH بدن را متعادل می‌کنند.

نوشیدن آب به تنهایی بدون اضافه کردن میوه و سبزیجات برای بدن مفید است، اما عده‌ای به دلیل اینکه آب طعمی ندارد به مقدار کافی آب نمی‌نوشند و نوشابه و آبمیوه‌های پرکالری و حاوی قند را جایگزین آب می‌کنند که جایگزین مناسبی برای آب نیست.

اضافه کردن میوه و سبزیجات تازه به آب باعث طعم گرفتن آب می‌شود و به نوعی افراد را به نوشیدن آب تشویق می‌کند و بسته به مقدار میوه‌ها و سبزیجات بدن از خواص آنها بهره می‌برد. بنابراین نوشیدن دتاکس واترها برای بدن مفید است اما خواص اعجاب‌انگیزی برای آن قائل شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا