آرایشآرایش صورتروتین پوستی

آرایش و روتین مناسب انواع پوست چیست؟

شاید تا به حال کسی را دیده باشید که آرایش صورتی کاملا نامناسب با رنگ و تناژ و جنس پوستش داشته باشد یا برای خودتان پیش آمده که پس از آرایش کردن، آرایش پوست‌تان پس از چند ساعت روی پوست‌تان پخش یا تکه تکه شود یا بعد از استفاده از بعضی کرم‌ها و مواد آرایشی روی صورت‌تان شاهد جوش و آکنه یا خشکی بیش از حد بوده باشید.

احتمالاً همه‌ ما مرتکب این گونه اشتباهات فاحش آرایشی شده‌ایم یا حتی وقتی برای یک مهمانی یا مجلس خاص به آرایشگاه مراجعه کرده‌ایم، این اتفاق برایمان افتاده است. بسیاری از آرایشگران از مراقبت از پوست مشتریانشان غافل می‌شوند. درست است که یک متخصص زیبایی اغلب برای انجام آرایش شخصی شما برای یک روز خاص استخدام شده است، اما وظیفه‌ آن‌ها در هر صورت این است که به مشتریان خود جلوه و احساس درخشندگی، زیبایی و سلامت بدهند و این مسئله نخست از سلامت و زیبایی پوست آغاز می‌شود.

برای داشتن ظاهری بی‌نقص که در تمام طول روز دوام داشته‌ باشد، آرایش مورد استفاده شما باید متناسب با نوع پوست شما باشد. نوع پوست شما نحوه مراقبت از پوست‌تان را تعیین می کند، استفاده از محصولات پایه مناسب می‌تواند به معنای تفاوت بین آرایش پوستی باشد که تمام روز ثابت می‌ماند و آرایشی که  ظهر نشده از روی صورت شما سر می‌خورد، قاطی می‌شود و به هم می‌ریزد. دفعه دیگر که  به سراغ خرید محصولات آرایشی می‌روید، می‌بایست این نکات را به‌خاطر داشته باشید تا محصولات مناسب جنس پوست خود را پیدا کنید.

پوست انواع بسیار متفاوتی دارد، بنابراین شناختن انواع پوست و بیماری‌هایی که ممکن است به هر یک از آن‌ها دامن بزند نیز بسیار مهم است. چگونه می‌توان نوع پوست خود را شناخت؟

روتین پوست-خانومی

انواع پوست

معیارهای مختلفی برای طبقه‌بندی انواع مختلف پوست استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یکی از این طبقه بندی‌ها بر اساس رنگ پوست و پاسخ آن به قرار گرفتن در معرض آفتاب است(spf). از این طبقه‌بندی برای تعیین نوع مناسب فاکتور محافظت در برابر آفتاب یا پیش بینی خطر سرطان پوست استفاده می‌شود.

با این حال، از نظر زیبایی، پوست براساس چندین فاکتور دیگر طبقه بندی می‌شود: ترشح چربی، میزان آبرسانی و سطح حساسیت. بنابراین، هر نوع پوست ویژگی‌های خاص خود را دارد و به مراقبت‌های مختلفی نیازمند است. نوع پوست به صورت ژنتیکی تعیین می‌شود، اگرچه عوامل دیگر نیز آن را تحت تأثیر آن قرار می‌دهند و جنس پوست می‌تواند با گذشت زمان تغییر کند.

بر اساس این ویژگی‌ها، پنج نوع پوست سالم وجود دارد: طبیعی، خشک، چرب، ترکیبی (از هر دو پوست چرب و خشک به مختلط مشهور است) و حساس. در متن زیر شیوه‌ نگهداری مناسب هر جنس پوست و خصوصیات انواع پوست شرح داده شده ‌است.

پوست نرمال یا طبیعی

در پوست نرمال اغلب «متعادل» نامیده می‌شود، به طور کلی تعادل سبوم (ماده‌ طبیعی‌ تولید شده توسط بدن برای صاف، لطیف و براق نگه داشتن پوست و مو) در سراسر صورت شما وجود دارد. پوست خیلی چرب یا خیلی خشک نیست و منافذ پوست خوب و توزیع می‌شوند. بافت این نوع پوست منظم و بدون نقص است و ظاهری تمیز و نرم دارد و رنگ آن تازه و بدون لکه و حساسیت است و آن‌چنان به مراقبت ویژه‌ای احتیاج ندارد.

پوست حساس

پوست حساس بیشتر مستعد واکنش به محرک‌هایی است که پوست طبیعی هیچ واکنشی به آن‌ها ندارد. این نوع پوست به شکلی شکننده و آسیب‌پذیراست که معمولاً با احساس ناراحتی مانند گرما، دانه دانه شدن، قرمزی یا خارش همراه است. این نوع پوست عملکرد سد کننده (یا محافظتی) خود را از دست می‌دهد و ورود میکروارگانیسم‌ها و مواد تحریک کننده‌ به آن را آسان می‌کند و احتمال ابتلا به عفونت و واکنش‌های آلرژیک را افزایش می‌دهد. این نوع پوست آن‌ چنان لطیف است که برای مقابله با خشکی، زبری و ظاهر معمول آن نیاز به مراقبت بیشتری دارد. گاهی اوقات، به جای پوست حساس، به آن پوست تحریک‌پذیر نیز گفته می‌شود، هرچند این اصطلاحات مترادف هستند و هیچ تفاوت پوستی‌ای بین آن‌ها وجود ندارد.

پوست حساس اغلب با حساسیت پوستی اشتباه گرفته می‌شود. این درحالی است که این دو بسیار متفاوت هستند. پوست حساس نوع پوست شماست و خاصیتی ژنتیکی است. درحالی که از سوی دیگر حساسیت پوستی نتیجه‌ عادات، محیط و سایر عوامل داخلی و خارجی است که تحت کنترل شما و به صورت اکتسابی به‌وجود می‌آیند.

هزاران دلیل وجود دارد که ممکن است افراد دچار حساسیت پوستی شوند. اما شایع‌ترین آن‌ها شامل آلودگی، رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل، استفاده نادرست یا زیاد از برخی محصولات موضعی، تمیز کردن و شستشوی زیاد پوست، سیگار کشیدن، شرایط سخت آب و هوایی، کلر و غیره است. به منظور بهبود پوست حساس، عامل ایجاد کننده‌ آن باید تعیین شده و از بین برود.

نحوه تشخیص این‌که آیا یک پوست حساس است یا نه به این شرح است:

اگر پزشک تشخیص روزاسه یا پسوریازیس داده باشد در این‌صورت، حساسیت پوستی‌است. همچنین اگر  فرد دو مورد از سه بیماری آسم، اگزما یا تب یونجه را دارد که پزشک تشخیص داده است در این‌صورت، او دچار حساسیت  پوستی است.

اگر فرد ترکیبی از این شرایط یا بیماری مربوط به خودایمنی دیگری که روی پوست او تأثیر می‌گذارد نداشته باشد، پوست او دچار حساسیت نیست و به صورت ژنتیکی تنها حساس و آسیب‌پذیر است.

پوست خشک

درست مثل پوست‌های حساس و حساسیت‌های پوستی مقطعی، پوست خشک اغلب با پوست کم‌آب اشتباه گرفته می‌شود. وقتی کسی در پوستش احساس خشکی می‌کند، به طور معمول تصور می‌کند نوع پوست او خشک است. اما اغلب اوقات، پوست فقط به آب بیشتری احتیاج دارد. به یاد داشته باشید، پوست خشک به دلیل کمبود روغن مغذی در پوست به این شکل تقسیم‌بندی می‌شود. از طرف دیگر خشکی به علت کم آبی بدن، فقط پوستی دهیدراته شده ‌است. علائم و نشانه‌های خشکی پوست ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت سلامتی یا علت آن‌ها متفاوت باشد. به طور کلی با احساس زبری مشخص می‌شود. همچنین ممکن است با تیرگی پوست، خارش، قرمزی و ترک‌های کوچک رنگ تیره خودش را نشان بدهد.

در بسیاری از موارد، خشکی پوست به دلیل عوامل خارجی مانند هوا، رطوبت کم هوا و آب گرم ایجاد می‌شود و معمولاً موقتی است. با این حال، برای برخی از افراد ممکن است بیشتر اوقات این خشکی رخ دهد و حتی یک بیماری مادام العمر باشد. از آنجا که پوست خشک به راحتی ترک می‌خورد و پوسته پوسته می‌شود، ممکن است مداوما در معرض باکتری قرار گیرد، اگرچه به طور کلی این مسئله جدی نیست، اما ممکن است باعث اختلالات پوستی دیگری مانند اگزما بشود یا در صورت عدم مدیریت صحیح، بیشتر در معرض عفونت‌ها قرار بگیرد.

پوست آتوپیک نوعی بیماری پوستی است که با خشکی پوست مشخص می‌شود و منجر به تحریکات پوستی می‌شود و علائم ناراحت‌کننده‌ای مانند خارش ایجاد می‌کند. علت اصلی آن استعداد ژنتیکی است، اگرچه عوامل دیگری ممکن است باعث وقوع آن شوند و یا شرایط را بدتر کنند، که ممکن است محیطی، آلرژیک، مرتبط با غذا و حتی با برخی از لباس ها باشد.

کسانی که پوست خشک دارند، سبوم کمتری نسبت به پوست نرمال تولید می‌کنند. خشکی پوست فقط به صورت محدود نمی‌شود بلکه می‌تواند در سراسر بدن، از جمله دست ها، پوست سر و پاها نیز وجود داشته باشد. کسانی که دارای این نوع پوست هستند می‌بایست از محصولات مراقبت از پوست مرطوب و مغذی استفاده کنند. پوست خشک می تواند در محدوده‌ای از خفیف (که احساس خارش ایجاد می‌کند) تا شدید (که می تواند خشن، پوسته پوسته و کدر باشد) وجود داشته باشد. خشکی پوست نتیجه عدم توانایی پوست در حفظ رطوبت و تغذیه‌ی طبیعی است. به جز دلایل ذکر شده در بالا از عوامل دیگر خشکی پوست می‌توان به این موارد اشاره کرد:

از دست دادن آب ترانس اپیدرمی. (پوستی که دارای لایه مانع اپیدرم است، رطوبت خود را از دست می دهد.)

کمبود سرامیدها و اسیدهای چرب که باعث حفظ سلامت لایه مانع پوست می‌شوند

پیری طبیعی

سایر عوامل داخلی و خارجی (رژیم غذایی نامناسب، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب، شرایط پزشکی و غیره)

پوست چرب

پوست چرب ظاهری متخلخل، مرطوب و روشن دارد. این مسئله به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی ایجاد می‌شود و معمولاً به دلایل ژنتیکی و هورمونی ایجاد می‌شود. این نوع پوست معمولا در نوجوانان و جوانان زیر 30 سال قابل مشاهده‌ است و معمولاً باعث بروز آکنه می‌شود.

پوست چرب سبوم بیشتری نسبت به پوست طبیعی دارد. شما می‌توانید پوست چرب را با وجود منافذ بزرگ و قابل توجه بیشتر تشخیص دهید. بر روی این‌گونه پوست‌ها اغلب مناطق براق پوستی و کومدون (جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید) مشاهده خواهید کرد. همانطور که ذکر شد، پوست چرب معمولاً نتیجه هورمون‌ها و ژنتیک است. یک درمان مناسب می تواند تولید روغن در پوست‌ را متعادل کند، هرچند این کار نوع پوست شما را تغییر نمی‌دهد.

پوست مختلط

پوست ترکیبی بر اساس تقسیم سبوم به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • ترکیبی خشک:
    کسانی که دارای این نوع پوست هستند در بعضی مناطق خشکی پوست و در برخی مناطق پوست طبیعی را تجربه می‌کنند. زیرا توزیع ترشحات غدد چربی در این نوع پوست‌ها یکدست نیست. این نتیجه تغییرات طبیعی در تولید سبوم در سراسر صورت است. مناطقی که تولید روغن کمتری دارند معمول متمایل به گونه‌ها هستند، در حالی که ماسک صورت یا ناحیه(T) چرب است. به احتمال زیاد این‌گونه پوست‌ها منافذ قابل توجهی بر روی گونه‌ها یا سایر نواحی صورت ندارند که باعث احساس خشکی و خارش در این قسمت‌ها می‌شود. نواحی طبیعی صورت اغلب دارای منافذ ریز بوده و از تعادل خوبی برخوردار هستند.
  • ترکیبی چرب:
    در افراد با این نوع پوست، در برخی مناطق پوست طبیعی و در برخی مناطق پوست چرب را مشاهده خواهید کرد. همانند پوست خشک ترکیبی، این مسئله نیز به دلیل تغییرات طبیعی در تولید و توضیع روغن در سراسر صورت است. غدد تولید کننده‌ سبوم در منطقه T تمایل به تولید سبوم بیشتری دارند و این منطقه را چرب می‌کنند. در همین حال، گونه‌ها روغن کمتری تولید می‌کنند، بنابراین ناحیه‌ گونه‌ها به عنوان پوست نرمال قلمداد می‌شوند. افرادی که دارای این نوع پوست هستند، منافذ بزرگ شده در منطقه T خود و منافذ ریز در گونه‌های خود را مشاهده خواهند کرد. با لمس پوست ناحیه T احساس نرم و یا چربی خواهید داشت، در حالی که پوست گونه‌ها نرم و متعادل احساس می‌شود.

پوست من از چه نوعی است؟-خانومی

نگهداری و مراقبت از پوست:

با دانستن مطالب بالا می‌دانیم که پوست یکی از پر اهمیت‌ترین اندام ماست. همچنین آخرین راه دریافت و جذب ویتامین‌ها، مواد مغذی و آب از بدن است. حتی اگر کسی مداوما آب بنوشد، ممکن است به پوست او به اندازه مورد نیاز رطوبت نرسد. برای اطمینان از مرطوب شدن پوست، مهم است که آن را به طور موضعی آبرسانی کنید. به این شکل هنگام آرایش پوست‌ خود، از آسیب رسانی به آن جلوگیری خواهید کرد.

در ادامه‌ راهکار‌های ساده و همگانی برای داشتن پوستی سالم را خواهید دید:

یک رژیم غذایی سالم

اگر هرروز به مقدار کافی میوه و سبزیجات بخورید، خواهید دید که پس از چند هفته، پوست شما به شکلی کاملاً جدید درخشان و سلامت خواهد شد!

میوه و سبزیجات را در هر وعده غذایی گنجانیده و سعی کنید به جای خوردن میان وعده‌های شیرین، از میوه‌های خرد شده استفاده کنید. اگر بتوانید 1/3 از هر وعده غذایی را با میوه یا سبزیجات پر کنید، وعده‌ غذایی بسیار سلامتی خواهید داشت.  یک رژیم غذایی سالم و پر از ویتامین‌ها و مواد مغذی باعث می‌شود تا از درون به سلامت برسید. هرچه سالم‌تر غذا بخورید، پوست‌تان آن را نشان می‌دهد!

لایه‌برداری کنید

به خصوص در ماه‌های زمستان، برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ پوست، باید لایه‌برداری کنید. پوست مرده منافذ پوست شما را مسدود کرده و سطح آن را کدر نشان می‌دهد. این کار را چند بار در هفته انجام دهید تا پوست شما سالم و درخشان به نظر بیاید.

برای جلوگیری از تحریک پوست، از لایه بردار ملایم استفاده کنید. گزینه‌های زیادی برای ساخت اسکراب‌های خانگی وجود دارد. یکی از این دستورالعمل‌ها استفاده از لیمو، عسل و شکر است. لیمو پوست شما را روشن می‌کند، عسل مرطوب‌کننده ‌است، و شکر لایه برداری می‌کند.

پوستتان را مرطوب کنید

برای دستیابی و حفظ پوست درخشان، حفظ رطوبت امری ضروری است. در فصول سرد، به دلیل رطوبت کم و آب و هوای خشک، پوست ما ممکن است خشن شود. با یک مرطوب کننده مرغوب با پوست خشک و پوسته پوسته شده مبارزه کنید.

پس از بیرون آمدن از زیر دوش، با استفاده از مرطوب کننده‌ مناسب، به پوست خود رطوبت بخشیده و از تجمع بیش از حد روغن جلوگیری کنید. از مرطوب‌کننده‌هایی با فرمول‌های سبک بدون احساس چربی استفاده کنید تا هم از شر چربی اضافه‌ پوستتان خلاص شده و هم مرطوب شوید.

برای پوست های خشک بیشتر سعی کنید از روغن نارگیل برای مرطوب سازی استفاده کنید. این بهترین مرطوب کننده‌ ممکن برای شماست، طبیعی است، بوی مطبوعی دارد و روغن با کمی ماساژ به پوست شما جذب می‌شود. از روغن نارگیل می‌توان برای صورت (در شب) استفاده کرد، اما قبل از مالیدن آن به همه جای صورت، ‌آن را روی یک تکه کوچک از پوست خود را آزمایش کنید تا ببینید که پوست‌تان چگونه به روغن واکنش می‌دهد.

از ماسک‌های پوستی استفاده کنید

با استفاده از ماسک صورت هفتگی، روند زیباسازی پوست خود را شروع کنید. این ماسک‌ها پوست شما را از خارج تغذیه می‌کنند و درخشش طبیعی برای شما به ارمغان می‌آورند.

هیدراته شوید

آب بهترین دوست جدید شما در زمینه به‌دست آوردن پوستی سالم است. حتماً خود را در طول روز هیدراته کنید.  آب سموم بدن شما را پاکسازی می‌کند و تمام اعضای بدن را آبرسانی می‌کند (به یاد داشته باشید، پوست شما یک عضو است). شما می‌توانید همه آن‌چه را که می‌خواهید با کرم‌ مرطوب‌کننده مرطوب کنید، اما در صورت عدم آبرسانی مناسب بدن، همه چیز از طریق پوست نشان داده می شود. آب پوست شما را باطراوت و لطیف نگه می‌دارد، بنابراین همیشه یک بطری آب در نزدیکی‌تان نگه دارید!

اگر از نوشیدن آب خالی لذت نمی‌برید، سعی کنید آن را با میوه یا خیار طعم‌دار کنید. یا دمنوش‌های گیاهی را انتخاب کنید، مانند چای سبز که به آنتی اکسیدان بالایش معروف است.

آرایش پوست خود را پاک کنید

برای سالم و درخشان نگه داشتن پوست خود، باید عادت بد خوابیدن با آرایش را از بین ببرید. این‌کار نه تنها منافذ پوست شما را مسدود می‌کند بلکه باعث تسریع چین و چروک و پیری می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 1 / 5. مجموع آرا: 1

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا