بهداشت و سلامتمراقبت از مو

ريزش مو سكه اي ، دلایل و درمان

ریزش مو یکی از انواع شایع ریزش مو است که خوب است دلایل ایجاد و راه‌های درمان آن را بدانید. پیشتر به‌طور کامل دلایل ریزش مو و راه‌های درمان آن را توضیح دادیم. در این مطلب به‌طور اختصاصی، به ریزش مو سکه‌ای می‌پردازیم. ریزش موی سکه‌ای به‌طور ناگهانی برای بسیاری از افراد اتفاق می‌افتد.

آلوپسي آرئاتا كه تحت عنوان ريزش مو سكه‌اي نيز خوانده مي‌شود، يك نوع ريزش مو برگشت‌پذیر یا غير اسكارگذار است که ظاهر این نوع ريزش به صورت دايره‌ای روی سطح پوست است. سيستم ايمني، عوامل محيطي و ژنتيكي در ايجاد بيماري موثرند. در واقع فاكتورهاي ژنتيكي در مستعد بودن فرد و شدت اين نوع ريزش نقش مهمي بازي مي‌كند. معمولا به علت عود زياد و اثر بارز روي ظاهر فرد براي بيماران نگران كننده است.

 ريزش مو سکه‌ای در تمام سنين و در هر دو جنس و در تمام نژادها ممكن است اتفاق بيفتد ولي اغلب در دوران كودكي بروز پيدا مي‌كند. معمولا در كودكان زير 5 سال اثرات رواني زيادي ندارد اما با افزايش سن ممكن است بر روي اعتماد به نفس افراد اثرات منفي بگذارد.

علت و روش های درمان ریزش مو سکه ای-خانومی

علت ايجاد ريزش مو سكه‌اي

در ريزش مو سكه‌اي سلول‌هاي بنيادي مو توانايي خود را براي توليد مو حفظ مي‌كنند اما التهاب در اطراف فوليكول‌هاي مو وجود دارد.

نظريه‌هاي متفاوتي در رابطه با علت ايجاد اين نوع ريزش مو وجود دارد. طيف وسيعي از عوامل نظير عفونت‌هاي ويروسي و يا عوامل ژنتيكي مرتبط با سيستم ايمني در آن نقش دارند. به طور كلي مي‌توان گفت در واقع سيستم ايمني به فوليكول‌هاي مو آسيب مي‌زند و سبب اين نوع ريزش مو مي‌گردد.

چگونه ریزش مو سکه ای را رفع کنیم-خانومی

تظاهرات ريزش مو سكه‌اي

همان طور كه از اسم اين ريزش پيداست ظاهر مناطق پوستی که دچار ريزش شده‌اند به صورت گرد و بيضي شكل است. در حاشيه مناطق ريزشي شکل موهاي كوتاه مانند علامت تعجب به چشم مي‌خورد چون انتهاي موها نسبت به ابتداي مو قطورتر می‌شود. اين نوع ريزش مي‌تواند منجر به ريزش كامل موهاي سر يا كل بدن نيز بشود!

همچنين مناطق ريش دار در آقايان را نيز مي‌تواند درگير كند. در بعضي موارد ناخن‌ها نیز به این نوع ریزش مبتلا می‌شوند که اغلب به صورت نقطه‌هايي در سطح ناخن‌ها بروز پيدا مي‌كند.

کورتون برای ریزش مو-خانومی

درمان ريزش مو سكه‌اي

بهبودی ریزش مو سکه‌ای قابل پیش‌بینی نیست و ممكن است حتی خود به خود بهبود پیدا کند. هدف اصلي درمان جلوگيري از آسيب سيستم ايمني به فوليكول‌هاي مو و تحريك رشد دوباره مو است. درمان اين بيماري تخصصي است و بسته به شرايط بيمار و شدت بيماري و نوع آن متفاوت است و الزاما نیاز به مراجعه به متخصص پوست دارد.

کورتون در درمان ریزش سکه‌ای مو

در مواردي كه ريزش به صورت تكه‌اي است ممكن است از كورتون‌ها به صورت موضعي در اشكال دارويي مختلف محلول، لوسيون، پماد و كرم، استفاده گردد. علاوه بر اين تزريق كورتون ممكن است در داخل ضايعه با فواصل چهار تا هشت هفته‌اي توسط متخصص پوست تجويز گردد كه معمولا بعد تزريق، درد و احساس ناراحتي در محل تزريق وجود ندارد. ماينوكسيديل نيز ممكن است براي تحريك رشد مو بعد از درمان كورتوني استفاده گردد اما معمولا به تنهايي تاثير مناسبي نمی‌گذارد.

علاوه بر اين كرم‌هاي محرك موضعي نيز ممكن است تجويز گردد كه معمولا يكبار در روز استفاده مي‌شود و بعد گذشت مدتي كوتاه شسته مي‌شود. البته گاهي اين داروها سبب تحريك پوست و تغيير رنگ موقتي آن مي‌شود.

در موارد شديدتر بيماري و ريزش‌هاي گسترده ممكن است از كورتون خوراكي، داروهاي تنظيم كننده سيستم ايمني به صورت موضعي يا خوراكي و يا نوردرماني استفاده گردد.

مجددا تاكيد مي‌شود به علت پيچيده بودن بيماري براي درمان به پزشك متخصص پوست مراجعه فرماييد تا متناسب با سن، شدت و شرايط بيماري و ساير فاكتورهاي همراه موثرترين و كم عارضه‌ترين درمان را براي شما انتخاب نمایند.

 

 

ترجمه و تنظیم: دکتر صبوری راد- داروساز

كتاب پوست شناسی بولونيا

سايت انجمن آلوپسي آرئاتا

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا