آرایش مومراقبت از مو

حالت دادن به موهای فر با مراقبت صحیح

اگر موهای فر داشته باشید جملۀ «چقدر موهات قشنگه، کاش منم موهام فر بود» را به وفوور شنیده‌اید؛ که‌گاهی نیز در شاعران و نویسندگان شعر و مطلبی در مورد زیبایی و حالت موهای فر نوشته‌اند و باعث شده که افراد بیشتر حسرت بخورند که چرا موهای فر ندارند. بعضی افراد برای داشتن موهای فر به استفاده از بیگودی و بابلیس روی می‌آورند، برخی دست به دامن آرایشگران مو می‌شوند تا موهای‌شان را با استفاده از مواد شیمیایی به مدت چند ماه فر کند. بله، موهای فر واقعاً زیبا هستند و افراد خوش‌شانس موهای فر دارند. بیشتر افراد تصور می‌کنند که مو فرفری‌ها برای مهمانی رفتن دردسری ندارند، کافی است کمی به فرهای خود سر و سامان دهند. اما واقعاً موهای فر بی‌دردسر هستند؟ هیچ کس به اندازۀ مو فرفری‌ها نمی‌داند که پشت این فرهای منظم و دلربا چقدر دردسر خوابیده! برای حالت دادن به موهای فر و خوش حالت نشان دادن آن‌ها چیزهای زیادی دخیل است، از شامپو تا روبالشی! بی اغراق. اما ما هم با همۀ افرادی که می‌گویند موهای فر زییا است، هم‌عقیده هستیم.

این مطلب از مجله خانومی را اختصاص دادیم به مو فرفری‌ها. در این مطلب هر آنچه در مورد موهای فر لازم است بدانید را جمع‌آوری کردیم. اگر مو فرفری هستید، برای حالت دادن به موهای فر خود و زیبا نشان دادن آن‌ها، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

موی فرفری-خانومی

نحوه مراقبت و حالت دادن به موهای فر

افراد با موهای صاف آرزوی موهای فر دارند و افراد با موها فر آرزوی موهای صاف، این قانون همیشگی است. اما منصفانه باید بگوییم که موهای فر کمی جذاب‌تر هستند. اما نگهداری از این موهای جذاب بیشتر از موهای صاف دردسر دارد. اگر به خوبی از موهای فر مراقبت نشود، حالت خود را از دست می‌دهند. بنابراین برای حالت دادن به موهای فر باید به خوبی و با محصولات مناسب از آن‌ها مراقبت کرد. اگر تا به امروز نسبت به نگهداری موهای فر خود غافل بوده‌ای و با غفلت خود باعث شده‌اید که فرها آشفته به نظر برسند، از امروز هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست. هدف از نگارش این مطلب آشنایی مو فرفری‌ها با نحوۀ مراقبت و حالت دادن به موهای فرشان است.

زیاد شامپو نزنید

موهای فر خشک هستند و شستن زیاد آن‌ها با شامپو خشکی را تشدید می‌کند. شستن بیش از حد موها با شامپو کوتیکول‌ها را باز می‌کند و باعث از بین رفتن چربی طبیعی موها می‌شود. پس موهای فر را باید کمتر بشویید، با کمتر شستن به موهای فر خود خدمت بزرگی می‌کنید. هنگام شستن موهای فر باید روی تمیز کردن پوست سر تمرکز کنید، با نوک انگشتان به آرامی کف سر را با شامپو ماساژ دهید تا گرد و غبار و چربی اضافی از پوست سر پاک شود. شستن موها با شامپو برای موهای فر 2 بار در هفته کافی است.

نرم کننده محصول مهمی در شستشو و روتین مراقبت موهای فر است، نرم کننده باعث حفظ رطوبت در موهای فر و در نهایت نرم‌تر شدن آن‌ها می‌شود، همچنین موها را با مواد مغذی تغذیه می‌کند. رطوبت و نرمی باعث می‌شوند که حالت دادن به موهای فر راحت‌تر باشد.

محصولات الکلی و سولفات غدغن است

موهای فر هرگز نباید به سراغ شامپو و سایر محصولات مراقبت مو بروند که حاوی سولفات و الکل است، این دو ماده دشمن موها به‌خصوص موهای فر هستند. پس هنگام خرید شامپو و سایر محصولات مراقبت مو به ترکیبات آن دقت کنید که موادی مانند پارابن، الکل و سولفات نداشته باشد. بهتر است محصولات مراقبت موهای فر حاوی روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن آرگان و … باشد، این روغن‌های طبیعی نرمی و شفافیت به موها می‌بخشند و در نهایت حالت دادن به موهای فر را راحت‌تر می‌کنند، جلوه‌ای جذاب به موها و چهره می‌دهند.

روتین موی فر-خانومی

موهای فر به برس احتیاج ندارند

اگر تا به امروز برای مرتب کردن موهای فر خود از برس استفاده می‌کردید، باید از همین حالا با برس خود خداحافظی کنید. موهای فر نباید برس شوند، بهترین ابزار برای موهای فر شانه با دانه‌های پهن است. این نکته را باید به خاطر داشته باشید که موهای خیس شکننده‌تر هستند، پس برای شانه کردن موهای فر خیس خیلی ملایمت به خرج دهید. بهتر است قبل از دوش گرفتن، موهای فر را شانه کنید. هنگام شانه کردن موهای فر باید از پایین مو به سمت ریشه بروید، گره‌ها را به آرامی به وسیله انگشت‌ها باز کنید.

با پارچۀ نخی موها را خشک کنید

حولۀ سر برای موهای فر مضر است، خشک کردن مو با حوله باعث وز شدن موها می‌شود. شال و روسری یا تیشرت نخی بهترین وسیله برای خشک کردن موهای فر است. ابتدا داخل حمام آب اضافی موها را با فشار دست بگیرید و بعد یک تیشرت یا روسری نخی را روی موها قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا آب باقی مانده در موها جذب پارچۀ نخی شود. مطمئن باشید با این روش موهای فر شما، بعد از خشک شدن بهترین حالت را خواهند داشت.

مراقبت از موی فر-خانومی

استفاده از موس و اسپری مو را کنار بگذارید

موس، اسپری و سایر محصولات حاوی الکل برای موهای فر ممنوع است. در ابتدای مطلب اشاره کردیم که موهای فر تمایل به خشک شدن دارند، الکل موجود در این محصولات باعث خشکی، وزی و کدری موهای فر می‌شوند. برای حالت دادن به موهای فر، ژل و کرم را جایگزین موس و اسپری کنید. ژل و کرم برای حالت دادن به موهای فر و تنظیم پیچ‌وتاب‌های آن گزینه مناسبی هستند و باعث می‌شوند که موهای فر خوش حالت‌تر شوند.

یکی دیگر از محصولاتی که برای حالت دادن موهای فر می‌توانید استفاده کنید، سرم ضد وز است. سرم ضد وز را روی موهای خشک و فر بزنید. سرم ضد وز موهای فر را رطوبت رسانی و از خشکی موها جلوگیری می‌کند، رطوبت رسانی مانع ایجاد موخوره می‌شود.

برای حالت دادن به موهای فر ابزار حرارتی لازم نیست

سشوار، اتوی مو و سایر ابزارها حرارتی برای حالت دادن به موهای فر غدغن است، این ابزارهای حرارتی عامل تخریب پیچ‌وتاب‌های موهای فر هستند. گرما و حرارت باعث می‌شوند که فرها شکل طبیعی و مارپیچی خود را از دست دهند و کدر و بی‌روح شوند. موهای فر تنها 2 بار در هفته اجازه دارند که از سشوار با دیفیوزر و حرارت ملایم استفاده کنند. بعد از سشوار نیز یک روتین برای آبرسانی و احیای موها در نظر بگیرید. پس دیفیورز مجوز استفادۀ افراطی از سشوار را برای موهای فر نمی‌دهد.

آموزش موی فر-خانومی

موهای فر را باید قیچی کنید!

موهای فر نیاز  دارند که هر چند وقت یکبار کوتاه و به اصطلاح نوک چینی شوند. کوتاهی و مرتب کردن موهای فر را به یک آرایشگر خبره و حرفه‌ای بسپارید. کوتاه کردن موهای فر مهارت می‌خواهد، پس خودتان قیچی به دست نگیرید. نوک چینی و مرتب کردن موهای فر باعث از بین رفتن موخوره‌ها می‌شود و از وز شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

موهای فر روبالشی ساتن و ابریشمی می‌خواهند

روبالشی نخی اصطکاک زیادی ایجاد می‌کند، و باعث می‌شود فرهای شما حالت طبیعی خود را از دست بدهند. این اصطکاک همچنین باعث شکنندگی موهای فر می‌شود. بهترین جنس روبالشی برای موهای فر ساتن و ابریشم است. پس اگر روبالشی نخی دارید، همین امروز یک روبالشی ساتن و ابریشمی خریداری کنید.

محصولات موی فر-خانومی

و در آخر

اگر از موهای فر به‌ خوبی مراقبت شود و فرها حالت خود را حفظ کنند، حالت دادن به موهای فر راحت خواهد بود. برای حالت دادن به موهای فر از روغن‌های طبیعی، ژل، سرم و واکس مو استفاده کنید. بهترین شامپو برای موهای فر شامپو بدون سولفات و شامپو برای موهای آسیب‌دیده است.

روتین مراقبت موهای فر را با دقت انجام دهید و  در آن ماسک مو طبیعی را قرار دهید تا موها تغذیه و آبرسانی شوند. به این ترتیب حالت دادن به موهای فر آسان خواهد بود، برای آرایش موهای فر از دستمال سر، تل و گیر زینتی استفاده کنید و در مهمانی‌ها بدرخشید. به‌طور کلی هر چه بهتر از موهای فر مراقبت شود، بهتر حالت طبیعی خود را حفظ می‌کنند. با مراقبت صحیح تنظیم و حالت دادن به فرها و پیج‌وتاب‌ها راحت‌تر است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3 / 5. مجموع آرا: 2

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا