مراقبت از پوست

پوست دهیدراته و پوست خشک چه فرقی باهم دارند؟

تفاوت پوست دهیدراته (کم آب) و پوست خشک در این است که پوست دهیدراته آب از دست داده است. هم پوست چرب میتواند کم آب باشد هم پوست خشک.  اما پوست خشک به پوستی گفته می شود که به طور موروثی و یا تحت تاثیر عوامل محیطی قادر به تولید چربی مفید و موثر پوست نیستند. برای اینکه بدانیم چگونه یک مرطوب کننده یا آبرسان پوست خوب برای پوستمان انتخاب کنیم، ابتدا باید تشخیص دهیم پوستمان دهیدراته است یا خشک.

 

چگونه پوست خشک را از پوست دهیدراته تشخیص دهیم؟

تشخیص از روی پوست نقاط دیگر بدن

پوست افرادی که پوست خشک دارند و همچنین پوست افرادی که پوست دهیدراته دارند، قادر به نگهداری رطوبت بر روی پوست نیست. پوست کم آب و خشک هر دو می توانند نشانه هایی نزدیک به هم داشته باشند یعنی هر دو ممکن است خارش به همراه داشته باشند، پولکی بشوند، قرمز یا تیره تر از پوست سایر نقاط بشوند. بنابراین یک راه شناسایی مشکل پوست از لحاظ خشکی یا دهیدراته بودن، توجه به نوع پوست در سایر نقاط بدن میباشد.

 

عکس

 

مشخصات ظاهری

پوست کم آب، پوستی خسته، کدر و بی حال است و پوست خشک پوستی زمخت و بدون انعطاف است.

 

تشخیص با آب

پوست خشک بعد از شستن با آب خالی، احساس کشیدگی دارد. پوست دهیدراته، پوست خسته و کدر است.

نکته: افرادی که پوست چرب دارند هم ممکن است دچار کم آبی پوست باشند. لذا استفاده از محصولات آبرسان سبک برای پوستهای چرب دهیدراته الزامیست.

 

عکس

 

ضمنا افراد دارای پوست چرب نیز در صورتی که تحت تاثیر عوامل محیطی به طور موقت چربی مفید پوست خود را از دست داده باشند مانند شرایط سرما و باد شدید، آلودگی هوا و یا استفاده نادرست از محصولات نامرغوب آرایشی بهتر است برای دوره کوتاهی پوست خود را با محصولات آبرسان قوی تراپی نماید. فقط باید در نظر داشت که  استفاده از این محصولات برای این افراد به مدت طولانی می تواند منجر به ایجاد آکنه شود.

چنانچه پوست شخص خشک است، باید از یک کرم آبرسان قوی (به آن مرطوب کننده هم میگویند) استفاده کنند. این نوع کرمها از طریق هر دو مکانیسم به شادابی پوست کمک می کنند.

اگر شما تجربه استفاده از مرطوب کننده یا آبرسان را دارید، تجربیات خود را با دیگران در بخش نظرات همین مطلب، به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا