آرایش چشم

کاشت مژه چیست و کاشت مژه بهتره یا اکستنشن؟

کاشت مژه و اکستنشن مژه روش‌های جدیدی هستند که با پرپشت یا بلند کردن مژه‌ها، به چشم‌ها حالتی زیباتر و جذاب‌تر می‌دهند. اما اگر بدانید کاشت و اکستنشن مژه چه فرقی با هم دارند، می‌توانید انتخابی بهتر و نزدیک‌تر به خواسته خود داشته باشید. مهم‌ترین تفاوت کاشت و اکستنشن مژه طبیعی بودن ظاهر کاشت نسبت به اکستنشن است. بیایید ببینیم هرکدام از این روش‌های آرایش مژه چه هستند و چگونه انجام می‌شوند.

فرق کاشت و اکستنشن مژه

کاشت مژه چیست؟

کاشت مژه به روشی گفته می‌شود که در آن مژه مصنوعی یا طبیعی به روش موقت یا دائم به مژه اصلی اضافه می‌شود. این روش برای افرادی که مژه‌های خود را به دلیل حادثه یا بیماری از دست داده‌اند، مناسب است و می‌تواند باعث شود که مژه به صورت طبیعی و مجدد روی پلک رشد کند.

انواع کاشت مژه

کاشت مژه به دو نوع دائم و موقت تقسیم می‌شود. در روش دائم کاشت مژه، موی قسمتی از بدن که شباهت بیشتری به مژه دارد را به قسمت پلک پیوند می‌زنند. این روش نوعی پیوند مژه محسوب می‌شود و معمولا دائمی و مادام العمر است اما در روش موقت مژه‌های مصنوعی توسط چسب به مژه‌های طبیعی چسبانده می‌شوند و دائمی نیستند.

آشنایی با انواع کاشت مژه

اکستنشن مژه چیست و چه انواعی دارد؟

اکستنشن مژه روش آرایشگاهی پرپشت کردن مژه است. مژه‌های مورد استفاده در این روش مصنوعی هستند و اندازه‌ای بین 6 میلی‌متر و 18 میلی‌متر و ظاهری هلالی دارند. این مژه‌ها به صورت تکی به وسیله چسب مخصوص و موچین کاشت مژه بین مژه‌های بالا چسبانده شده و از لحاظ نمای نهایی دارای انواع مختلفی است.

هرکس بر اساس علاقه و سلیقه خود یک مدل را انتخاب می‌کند و اکستنشن مژه بر اساس مدل روی پلک اجرا می‌شود.

انواع اکستنشن مژه

کاشت مژه با اکستنشن چه تفاوتی دارد؟

از لحاظ تکنیک و نتیجه کار کاشت دائم مژه و اکستنشن مژه تفاوت‌هایی باهم دارند. اگر به دنبال فرق بین این دو روش هستید، به صورت کلی باید گفت که کاشت دائم مژه یک روش مادام‌العمر و اکستنشن مژه یک روش موقت است. کاشت موقت مژه و اکستنشن مژه از نظر اجرا شباهت‌هایی با یکدیگر دارند اما مهمترین فرق کاشت و اکستنشن مژه میزان ماندگاری آنهاست. در ادامه چند تفاوت کاشت و اکستنشن مژه را با هم مرور می‌کنیم.

1. ماندگاری اکستنشن مژه از کاشت موقت مژه بیشتر است

اکستنشن یک روش پرپشت کردن مژه است که در آن با مقدار کمی چسب تارهای مژه مصنوعی روی تارهای مژه فرد چسبانده می‌شود و باید در فواصل زمانی مشخص ترمیم شود. اما کاشت موقت قابل ترمیم نیست و به میزان بیشتری از چسب در آن استفاده می‌شود که سبب عدم تنفس ریشه مژه می‌شود و ممکن است باعث ریزش شود.

2. هزینه کاشت دائم مژه از اکستنشن بیشتر است

از آنجایی که کاشت دائم مژه یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و توسط پزشک متخصص و در کلینیک انجام می‌شود طبعا هزینه بالاتری هم دارد. در صورتی که اکستنشن مژه به نسبت کاشت دائم هزینه کمتری دارد.

هزینه اکستنشن مژه

3. عوارض کاشت مژه با اکستنشن متفاوت است

در روش کاشت دائم مژه بسته به حساسیت پوست و تبحر پزشک معالج ممکن است بدن شما به کاشت مژه واکنش‌های مختلفی نشان دهد. التهاب، عفونت و کبودی همگی از عوارض طبیعی کاشت دائم مژه هستند. اما در اکستنشن مژه در صورتی که از چسب و یا جنس نامرغوب مژه استفاده شود ممکن است فرد دچار حساسیت شود.

4. کاشت دائم مژه نسبت به اکستنشن ماندگاری بیشتری دارد

کاشت دائم مژه درواقع نوعی پیوند یا کاشت مو محسوب می‌شود که در آن فولیکول‌های مو به روش‌های مختلف در پلک کاشته شده و مانند مژه‌های طبیعی رشد می‌کنند و قابل حذف نیستند. اما اکستنشن مژه چسباندن الیاف ضد حساسیت شبیه به مژه با چسب به ساقه مژه است و با پلک تماسی ندارد و پس از مدتی قابل حذف است.

در ادامه این مقاله درباره مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت و اکستنشن مژه توضیح می‌دهیم اما اگر می‌خواهید با دستورالعمل‌های لازم برای کاشت مژه به‌طور مفصل آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به مقاله قبل و بعد از کاشت مژه انجام این مراقبت ها ضروری است بزنید.

5. نتیجه اکستنشن در کوتاه مدت قابل مشاهده است

اکستنشن مژه مانند سایر اقدامات آرایشی نتیجه مشهود و سریع دارد در صورتی که کاشت دائم بسته به روش انتخابی ممکن است پس از چند هفته به نتیجه برسد.

اکستنشن مژه بهتر است یا کاشت مژه؟

6. اکستنشن مژه به مراقبت بیشتری نیاز دارد

مراقبت از چسب در اکستنشن مژه اهمیت زیادی دارد. در صورت برخورد چربی یا حلال‌های آرایشی با چسب اکستنشن، ممکن است که چسب مژه از بین برود و موجب ریزش اکستنشن شود که نمای آن را خراب خواهد کرد. به همین منظور لازم است که در روش اکستنشن مژه مراقبت بیشتری از مژه‌های خود بکنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشند.

7. اکستنشن مژه از کاشت موقت ظاهر طبیعی‌تری دارد

 اکستنشن مژه آسیبی به مژه‌های طبیعی نمی‌رساند و از کاشت ظاهر طبیعی‌تری به چهره شما می‌بخشد و ماندگاری بیشتری هم دارد چرا که در این روش مژه به صورت تار به تار کاشته می‌شود.

کاشت و اکستنشن به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

کاشت مژه روش‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌ها جنبه زیبایی و برخی جنبه درمانی دارند. کاشت موقت مژه تنها یک روش دارد در حالی که سه روش برای کاشت دائم مژه وجود دارد که توسط پزشک متخصص انجام می‌شود و حساسیت بالایی دارد. بیشترین مخاطبین این روش‌ها بیمارانی هستند که رشد مژه ندارند یا در اثر سانحه مژه خود را از دست داده‌اند.

نحوه انجام کاشت موقت مژه

کاشت موقت مژه شامل چسباندن تارهای مژه مصنوعی با چسب مخصوص کاشت، روی ساقه مژه است که ظاهر مژه را پرپشت می‌کند اما به مراقبت بیشتری احتیاج دارد و به صورت مداوم باید تمدید شود. این مژه‌ها رشد ندارند. این کار زمانی بین 1 تا 2 ساعت احتیاج دارد. مقدار چسب به کار برده شده در این روش بسیار زیاد است و ممکن است در صورت ریموو کردن غیر اصولی باعث آسیب به ریشه مژه شود.

نحوه انجام کاشت مژه موقت

نحوه انجام کاشت دائم مژه

کاشت مژه در روش دائم توسط پزشک انجام می‌گیرد. چرا که در این روش نیاز به ایجاد برش و یا برداشت بافت از قسمت‌های دیگر بدن مخصوصا پوست سر وجود دارد و در صورتی که توسط متخصص انجام نشود ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری داشته باشد. در ادامه سه روش اصلی کاشت دائم مژه را توضیح می‌دهیم. اما باید بدانید که شاید به نظر شما هر سه روش یکسان باشند، اما تفاوت اصلی این سه روش در نحوه برش، مژه یا فولیکول مورد استفاده و نتیجه نهایی است.

کاشت مژه دائم

1. کاشت دائم مژه به وسیله پیوند مژه طبیعی

کاشت دائم مژه یا کاشت کلینیکال یک عمل است و به بیهوشی کامل یا موضعی احتیاج دارد. در روش کاشت مژه، متخصص برای هر پلک حدود 50 فولیکول را در برش‌های حساب شده‌ای که روی خط مژه ایجاد شده است میکارد. مژه‌های کاشته شده مانند مژه‌های معمولی رشد می‌کنند و به نسبت مژه‌های چسبی و کاشت موقت رسیدگی کمتری احتیاج دارند. مدت زمان انجام کاشت مژه بنا به میزان پرپشتی مژه درخواستی فرد بین 2 تا 3 ساعت است.

2. کاشت دائم مژه با کمک عمل جراحی

حساسیت کاشت مژه به این روش بسیار بالاست و باید حتما توسط متخصص انجام شود. در این روس پزشک با ایجاد برش‌های ظریف در مژه طبیعی یا مو  را در پلک می‌کارد. کاشت مژه با عمل جراحی مناسب افرادی است که به دلیل حدثه‌ای نظیر سوختگی مژه‌های خود را از دست داده‌اند و رشد مجدد مژه ندارند.

3. کاشت طبیعی مژه با روش میکروسرجری

این عمل توسط پزشک و متخصص زیبایی انجام می‌گیرد. در این روش با یک بی‌حسی موضعی عمل کاشت انجام می‌شود. ابتدا متخصص یک نوار از پوست سر که موهای نازکی دارد را جدا کرده و فولیکول‌های آن را به صورت جدا جدا به ریشه مژه فرد پیوند می‌کند. این عمل حدود 3 ساعت زمان می‌برد و طول مژه قابل مشخص کردن است.

نحوه انجام کاشت موقت مژه

مزایای کاشت و اکستنشن مژه

کاشت و اکستنشن مژه دو روش پرطرفدار برای افراد با مژه‌های کم پشت و بی‌حالت است. هرچند ذهن عوام همواره مخالف انجام عمل‌های زیبایی کلینیکی یا آرایشگاهی برای چشم است. اما کاشت و اکستنشن مژه مزایایی هم دارد که نمی‌توان از آن‌ها صرف نظر کرد.

مزایای اکستنشن مژه

مزایای کاشت و اکستنشن مژه کم نیستند. اکستنشن مژه می‌تواند برای همه افراد به کار گرفته شود و کمترین آسیب را به مژه‌های طبیعی وارد می‌کند. شما می‌توانید اکستنشن مژه را به صورت‌های مختلف و دلخواه انجام دهید و در زمان داشتن اکستنشن هیچ نیازی به استفاده از ریمل ندارید.

 • ماندگاری بالا
 • آسیب کمتر نسبت به کاشت موقت
 • عدم نیاز به آرایش
 • ظواهر مختلف

مزایای کاشت مژه دائم

از فواید کاشت مژه دائم می‌توان به زیبایی مادام‌العمر مژه‌ها اشاره کرد. به صورتی که فرد دیگر نیازی به استفاده از روش‌های موقت یا لوازم آرایشی گران‌قیمت برای آرایش مژه را حس نخواهد کرد.

 • فرم طبیعی
 • دائمی

قبل و بعد از اکستنشن مژه

معایب و عوارض اکستنشن و کاشت مژه

ریزش مژه یک اتفاق طبیعی است که پس از کاشت و اکستنشن مژه ممکن است اتفاق بیوفتد. این موضوع یک امر طبیعی در کاشت است که باعث تقویت ریشه مژه شده و آن را تقویت می‌کند. اما در روش اکستنشن مژه در صورتی که ریزش مژه اصلی شدید باشد یک امر غیرطبیعی به‌شمار می‌رود که ممکن است به دلیل استفاده از چسب بی کیفیت باشد.

اگر با چنین اتفاقی در مژه‌های خود روبرو شدید، پیشنهاد می‌کنیم مروری بر مقاله تقویت مژه و ابرو با بهترین محصولات و راهکارهای طبیعی تا بتوانید مژه‌های از دست رفته خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگردانید.

معایب اکستنشن مژه

همانطور که می‌دانیم هر تغییر در ساختار اصلی و اعمال فشار به ریشه مژه می‌تواند مژه را دچار آسیب کند. هرچند اکستنشن مژه بخاطر میزان کم چسب و کمترین تماس با ریشه مژه یک روش کم خطر است اما باز هم معایبی دارد که به صورت موردی ذکر می‌کنیم.

 • ماندگاری کم
 • نیاز به ترمیم
 • هزینه کم
 • امکان حساسیت

معایب و عوارض اکستنشن مژه

معایب کاشت دائم مژه

کاشت دائم مژه یک روش جراحی و مادام‌العمر برای داشتن مژه‌هایی بلند و پرپشت است که معایبی هم دارد. از جمله معایب کاشت مژه دائم نتیجه دهی زمان‌بر، ریزش شدید در هفته‌های اول و نیاز به اصلاح و فرم‌دهی متداوم است ک ممکن است باعث ایجاد اضطراب در فرد شود.

 • ریزش مژه
 • زمانبر بودن نتیجه
 • نیاز به فرم‌دهی و کوتاه کردن مژه

معایب کاشت موقت مژه

کاشت موقت مژه ریشه مژه را به صورت گسترده درگیر چسب می‌کند و مانع از تنفس ریشه و پوست پلک در برخی نقاط می‌شود.

 • ماندگاری کم
 • آسیب زیاد
 • ریزش مژه اصلی

معایب کاشت مژه

مراقبت‌های قبل از اکستنشن و کاشت مژه

قبل از انجام کاشت دائم مژه بهتر است تا حداقل یک هفته قبل از جراجی از قرص‌های ویتامین B و E  و داروهای ضد التهاب استفاده نکنید. همچنین استفاده از سیگار و مشروبات الکلی می‌تواند ریسک عمل و عفونت را در پلک شما بالا ببرد. شب قبل عمل غذای سبک میل کنید و حتما پلک و موهای خود را به خوبی بشویید.

از مراقبت‌های قبل از انجام اکستنشن مژه می‌توان به اهمیت تمیز بودن مژه‌ها از مواد آرایشی، آلودگی و چربی اشاره کرد. چرا که هرگونه الودگی در مژه می‌تواند باعث کاهش قدرت چسب و بهم ریختن ظاهر مژه شود.

مراقبت های بعد از کاشت و اکستنشن مژه

مراقبت بعد از کاشت مژه دائم در ماندگاری و میزان موفقیت عمل تاثیر زیادی دارد. به همین خاطر لازم است تا تمامی دستورات پزشکتان را اجرا کنید. هرچند پس از چند روز قسمت اهدا کننده مو بهبود میابد اما لازم است که حتما منطقه را خشک نگه دارید. همچنین استخر و سونا هم برای کاشت دائم مژه مشکل آفرین هستند.

مراقبت های بعد از اکستنشن مژه

باید حداقل 24 ساعت بعد از اکستنشن به محدوده چشم آب نخورد و به هیچ عنوان روی مژه نخوابید تا حالت آن عوض نشود. همچنین در زمانی که مژه‌ها روی چشم هستند هیچگونه چربی نباید به آن‌ها برسد و استفاده از فر مژه، ریمل و براش مژه هم به‌خاطر ازبین بردن قدرت چسب اکستنشن برای شما ممنوع خواهد بود.

مراقبت های بعد از کاشت مژه و اکستنشن

کلام آخر

هرچند که کاشت و اکستنشن مژه و مراقبت‌های قبل و بعد از آن نیازمند صرف زمان و گاهی هزینه بالاست اما افراد زیادی برای اینکه همیشه مژه‌های آراسته داشته باشند، اکستنشن مژه انجام می‌دهند. اما باید بدانید برای جلوگیری از عوارض ناشی از کاشت مژه یا اکستنشن مژه حتما باید از افراد متخصص این کار کمک بگیرید تا آسیب کمتری به پلک‌ها و مژه‌هایتان وارد شود.

سوالات متداول اکستنشن مژه و کاشت مژه

فرق کاشت مژه با اکستنشن چیست؟

کاشت مژه یک روش دائمی برای داشتن مژه‌های پرپشت است که با عمل جراحی صورت می‌گیرد اما اکستنشن یک روش موقت است که در آرایشگاه‌های زیبایی توسط یک فرد دوره دیده و با چسب روی مژه اعمال می‌شود.

تفاوت کاشت مژه موقت با اکستنشن مژه چیست؟

ماندگاری اکستنشن مژه بیشتر از کاشت موقت است و ضرر کمتری به مژه وارد می‌کند. ماندگاری کاشت موقت در بهترین حالت 3 هفته است و قابل ترمیم نیست، اما اکستنشن مژه قابل ترمیم است و ماندگاری یک ماهه دارد.

اکستنشن مژه روسی چه فرقی با اکستنشن معمولی دارد؟

در اکستنشن مژه مدل روسی، مژه‌ها پرتر و نرم‌تر هستند، بیش از یک مژه که بسیار سبک هستند، روی هر مژه سوار می‌شود و ضخامت آن نسبت به اکستنشن مژه کلاسیک که حالتی طبیعی دارد، بیشتر است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 2.7 / 5. مجموع آرا: 3

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا