مراقبت از پوست

تاثیر و فواید ماسک صورت خانگی برای پوست

در مطالب گذشته در مجله خانومی در مورد فواید استفاده از ماسک صورت صحبت کردیم. ماسک صورت نقش مهمی در هیدراتاسیون پوست صورت دارد. البته فواید و تاثیر ماسک صورت تنها در آبرسانی پوست خلاصه نمی‌شود و مزایای دیگری مانند: پاکسازی، درخشندگی، تسکین‌دهندگی  و … برای پوست دارد. بنابراین تاثیر ماسک صورت برای پوست قابل انکار نیست و بهتر است در روتین روزانه مراقبت پوست گنجاده شود و خوشبختانه بسیاری از افراد استفاده از ماسک صورت را برای خود به یک عادت تبدیل کرده‌اند. استفاده از انواع ماسک صورت برای زیبایی و سلامت پوست از قدیم مرسوم بوده، افراد در گذشته از انواع مواد طبیعی برای تهیه ماسک استفاده می‌کردند. امروزه نیز بسیاری معتقدند که بهترین راه برای مراقبت از پوست، تهیه ماسک صورت با مواد طبیعی است. استفاده از ماسک صورت خانگی برای پوست مفید است و در صورتی که با پوست و نیاز پوستی خود آشنا باشید، ضرری برای پوست ندارد. در این مطلب تصمیم گرفتیم طرز تهیه چند نوع ماسک صورت خانگی و طبیعی را آموزش دهیم.

اگر شما معتقدید که استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک برای پوست مفید است و در طبیعت زیبایی و سلامت راز زیبایی و سلامت را جستجو می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. 

تاثیر و فواید ماسک صورت خانگی و طبیعی

سبک زندگی تغییر کرده است، گویی عقربه‌های زمان تندتر از چند دهه قبل در حال حرکت هستند. حرکت تند و زمان و پیشرفت علم و صنعت باعث شده که همه به استفاده از محصولات آماده و نیمه‌آماده گرایش پیدا کنیم و در نتیجه استفاده از محصولات طبیعی و ارگانیک کم‌رنگ شده است.

در گذشته محصولات طبیعی و ارگانیک بخش بزرگی از مراقبت و زیبایی پوست را بر عهده داشتند، اما این نقش به تدریج کم‌رنگ شد. اما امروزه افراد به این نتیجه رسیده‌‌اند که برای مراقبت و حفظ زیبایی پوست خود باید به دامن طبیعت برگردند و استفاده از محصولات طبیعی و ارگانیک را از سر بگیرند. بسیاری از افراد معتقدند که فواید و تاثیر ماسک صورت طبیعی بیشتر از انواع ماسک صورت تولیدشدۀ شرکت‌های زیبایی است!

این ادعا اغراق‌‌آمیز به نظر می‌رسد چراکه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی از مواد طبیعی و ارگانیگ در فرمولاسیون محصولات خود استفاده می‌کنند. اگر به ماسک‌های صورت تولیدی شرکت‌های بهداشتی و آرایشی نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که بسیاری از ماسک‌های صورت از مواد طبیعی تهیه شده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که فواید و تاثیر ماسک صورت تولید شرکت‌های آرایش و بهداشتی کمتر از ماسک‌ صورت خانگی و طبیعی نیست.

با تمام این تفاسیر بسیاری از افراد معتقدند که بهتر است مواد طبیعی را بدون واسطه در قالب ماسک صورت استفاده کنند تا این مواد بهترین عملکرد را در سلامت پوست و موی آنها داشته باشد. اعتقاد به استفادۀ بی‌واسطه از محصولات طبیعی و ارگانیک به‌خصوص در افرادی که رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنند، بیشتر است.

استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک برای حفظ زیبایی و سلامت پوست مفید است، به شرط آنکه ماده طبیعی مناسبی را برای پوست خود انتخاب کنید. به‌خاطر داشته باشید که هر مادۀ طبیعی و ارگانیک حتماً برای پوست مفید نیست و حتی در مواقهی باعث آسیب به پوست خواهد شد. بنابراین زمانی می‌توانید از مواد طبیعی و ارگانیک به نفع پوست خود بهره ببرید که نسبت به جنس و نیاز پوستی خود شناخت کافی داشته باشید.

هنگام استفاده از انواع ماسک صورت چه طبیعی و چه تولیدی شرکت به نکاتی باید توجه کرد:

 • جنس پوست و نیاز آن را به‌خوبی بشناسید
 • در استفاده از ماسک صورت تداوم به خرج دهید
 • انتظار معجزه در طول استفاده از ماسک صورت نداشته باشید

(بعد از استفاده منظم از ماسک صورت توقع منطقی از تغییر در پوست خود داشته باشید و توقع نداشته باشید که ماسک صورت معجزه‌گر باشد.)

فواید و تاثیر استفاده از ماسک صورت

فواید و تاثیر استفاده از ماسک صورت در سلامت و زیبایی پوست قابل چشم‌پوشی نیست. بسیاری از سلبریتی‌ها و بیوتی بلاگرهای راز سلامت، جوانی، شادابی و درخشندگی پوست خود را استفاده مداوم از ماسک صورت می‌دانند. بنابراین به شرط انتخاب مناسب و استفاده مداوم، تاثیر ماسک صورت روی پوست شامل:

 • پاکسازی عمیق
 • آبرسانی
 • درخشندگی
 • جوانسازی
 • از بین بردن آکنه و جوش صورت
 • از بین بردن جوش‌های سرسیاه
 • لایه‌برداری ملایم
 • تغذیه پوست با مواد مغذی
 • بهبود گردش خون
 • تسکین‌دهنده پوست

انواع ماسک صورت خانگی برای جوش صورت

جوش صورت به دلایل مختلفی روی صورت ایجاد می‌شود، رژیم غذایی ناسالم، استرس، خواب ناکافی، اختلالات هورمونی و … برای درمان جوش ابتدا باید به پزشک مراجعه کرد، به خصوص اگر تعداد جوش‌های صورت به مرور بیشتر شود و حالت عفونی پیدا کنند. پزشک با انجان آزمایشات مختلف و بعد با تجویز دارو جوش صورت را درمان می‌کند.

در نتیجه اگر تعداد جوش‌های روی صورت به مرور افزایش پیدا کرد و دردناک شد، قبل از درمان خانگی و طبیعی با دکتر مشورت شود تا ابتدا علل ایجاد آن مشخص و بعد اقدام به درمان شود. گاهی درمان‌های طبیعی در قالب ماسک صورت درمان‌کننده جوش صورت نیستند و تنها خاصیت تکین‌دهندگی دارند.

گاهی نیز صورت به دلایل مختلفی جوش می‌زند، به عنوان مثال اکثر خانم‌ها در دوران پریود به دلیل اختلالات هورمونی صورت‌شان جوش می‌زند و یا عده‌ای در اثر خوردن مواد غذایی جوش می‌زنند. (توجه داشته باشید که ایجاد جوش روی صورت در اثر مواد غذایی ناسالم با حساسیت آلرژیک تفاوت دارد.)

در این حالت می‌توان از ماسک صورت خانگی و طبیعی برای درمان جوش صورت استفاده کرد. 

تاثیر ماسک صورت خانگی موز و زردچوبه برای جوش صورت

ترکیب موز با زردچوبه به هراه جوش شیرین می‌تواند یک درمان موثر برای آکنه و جوش خفیف تا متوسط باشد. برای تهیه این ماسک صورت ابتدا یک موز را در ظزف مناسب پوره کنید. 2/1 قاشق چای‌خوری زردچوبه را به با 2/1 قاشق چای‌خوری جوش شیرین مخلوط کنید تا به شکل یک خمیر یکدست شود. 

موز مملو از ویتامین A است، این ویتامین گردش خون در سلول‌ها را تقویت و منافذ پوست را تمیز می‌کند. زردچوبه یک آنتی‌باکتریال طبیعی است که از باکتری‌های ایجادکننده جوش مبارزه می‌کند. جوش شیرین نیز جذب روغن اضافی پوست می‌شود. 

ماسک صورت خانگی موز و زردچوبه برای جوش و پوست چرب مفید است. قبل از استفاده از این ماسک صورت خانگی پوست را تمیز کنید و بعد به آرامی ماسک صورت زردچوبه و موز را روی صورت بمالید و اجازه دهید که 15 دقیقه روی پوست بماند، بعد با آب ولرم بشویید. تاثیر ماسک صورت زردچوبه و موز در درمان پوست در صورتی مفید خواهد بود که هفته‌ای یک‌بار استفاده شود.

از فواید ماسک صورت عسل و روغن چای برای درمان جوش غافل نشوید

جوش در اثر مخلوط باکتری، چربی و سلول‌های مرده پوست ایجاد می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری و درمان جوش صورت باید از مواد آنتی‌باکتریال استفاده کرد. عسل یک آنتی‌باکتریال طبیعی است که می‌تواند برای درمان جوش صورت و آکنه مفید باشد. عسل رطوبت موجود در قسمت‌هایی که باکتری در آن جمع شده است را بیرون می‌کشد و منافذ تمیز می‌کند. 

برای تهیه ماسک صورت عسل و روغن درخت چای باید یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و ارگانیک را با 1 الی 2 قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. صورت را تمیز کنید و ماسک را به آرامی روی پوست بمالید و بگذارید 15 دقیقه روی صورت بماند و بعد با آب ولرم بشویید. 

روغن درخت چای پوست را خشک می‌کند و خشکی پوست باعث می‌شود که پوست وادار شود چربی بیشتری تولید کند. بنابراین حتما بعد از استفاده از این ماسک از تونر و مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید تا تاثیر ماسک صورت عسل و روغن چای معکوس نباشد.

فواید و تاثیر ماسک عسل و جوز هندی برای درمان جوش صورت

مخلوط شیر و عسل بر روی پوست‌های مستعد آکنه تاثیر مثبت دارد. عسل با خاصیت آنتی‌باکتریالی از ایجاد جوش روی صورت جلوگیری می‌کند. ترکیب شیر، عسل با جوز هندی یک ماسک صورت مناسب برای جوش صورت است. برای تهیه این ماسک صورت 2 قاشق غذاخوری عسل را با 2 قاشق چای‌خوری شیر مخلوط کنید، به این ترکیب 2 قاشق غذاخوری جوز هندی اضافه و مواد را خوب به هم بزنید تا یکدست شوند. 

سپس ماسک صورت را به آرامی روی پوست بمالید و بعد از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید. جوز هندی یک لایه‌بردار ملایم است که برای پوست‌های حساس عالی است. 

فواید ماسک صورت توت‌فرنگی برای درمان جوش

توت‌فرنگی حاوی اسید آلفا هیدروکسی و اسید بتاهیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک است که به لکه‌برداری و روشن شدن پوست کمک می‌کند. اسید سالیسیلیک برای درمان آکنه موثر است. اسید الاستیک و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها به همراه ویتامین C  و مواد معدنی برای پوست مفید است. بنابراین فواید ماسک صورت توت‌فرنگی برای پوست بی‌شمار است. ترکیب توت‌فرنگی با عسل یک معجون موثر برای پوست خواهد بود. 

برای تهیه ماسک صورت خانگی عسل 3 عدد توت‌فرنگی را دروم یک ظرف مناسب پوره کنید و 1 قاشق غذاخوری عسل را به پوره توت‌فرنگی اضافه کنید. ماسک صورت خانگی و طبیعی توت‌فرنگی را به آرامی روی پوست تمیز بمالید و بعد از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید.

تاثیر ماسک صورت توت‌فرنگی برای پوست بیرون کشیدن سلول‌های مرده پوست و و از بین بردن آکنه و جوش صورت است. عسل نیز به عنوان یک مرطوب‌کننده در این ترکیب عمل می‌کند. ترکیب توت‌فرنگی و عسل بهترین ماسک صورت برای جوش است.

فواید ماسک صورت عسل و چای سبز برای جوش

چای سبز یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان است که به عنوان یک ماده ضد التهابی و ضد میکروبی عمل می‌کند.  پودر چای سبز و استفاده از خواص عسل و ترکیب آن یک ماسک صورت موثر برای درمان جوش صورت است. برای رسیدن به یک ترکیب موثر خانگی برای درمان جوش در یک ظرف مناسب 1 قاشق غذاخوری پودر چای سبز، 1 قاشق غذاخوری عسل طبیعی، 1 قاشق چای‌خوری جوش شیرین و 1 قاشق چای‌خوری پودر دارچین را با هم مخلوط کنید تا مواد یکدست شوند.

ماسک صورت به دست آمده را به آرامی روی صورت بمالید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد صورت را با آب ولرم بشویید. جوش شیرین در این ماسک صورت خانگی به عنوان لایه‌بردار ملایم و ضدعفونی کننده عمل می‌کند و دارچین نیز مانند عسل یک آنتی‌باکتریال است که از باکتری‌های مضر را از بین می‌برد.

تاثیر ماسک صورت عسل و چای سبز برای جوش و پوست مستعد آکنه فوق‌العاده است و می‌توان آن به تاثیرگذاری آن نمره خوبی داد و بهترین ماسک صورت برای جوش دانست.

ماسک صورت برای شفاف شدن پوست

بیشتر افراد پوست سالمی دارند اما تمایل دارند که پوست‌شان درخشان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد به همین دلیل به دنبال ترکیبات شفاف‌کننده پوست در قالب انواع ماسک صورت و تونر هستند. استفاده از ماسک صورت خانگی و طبیعی برای افزایش شفافیت و درخشندگی پوست بسیار موثر خواهد بود. در ادامه از تاثیر چند ماسک صورت خانگی برای شفاف شدن پوست خواهیم گفت.

ماسک صورت زردچوبه و جو دوسر برای شفاف شدن پوست

برای رسیدن به یک ترکیب موثر برای شفاف شدن پوست مقدرای جو دوسر، عسل، زردچوبه آبلیمو را آماده کنید. برای تهیه ماسک صورت برای شفاف شدن پوست باید 3 قاشق غذاخوری جو دوسر را به همراه 1 قاشق غذاخوری عسل و 2/1 قاشق چای‌خوری زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کنید و به ترکیب فوق 1 قاشق چای‌خوری آبلیمو اضافه کنید. 

جو دوسر خاصیت ضد التهابی دارد و از تحریک شدن پوست توسط آبلیمو جلوگیری می‌کند، عسل در این ترکیب به عنوان یک مرطوب‌کننده عمل می‌کند. آبلیمو که منبع غنی ویتامین C است، تولید ملانین را کاهش می‌دهد و پوست را شفاف‌تر و درخشان‌تر می‌کند.

زردچوبه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و خواص ضد التهابی دارد، که سرعت آسیب به سلول و تولید رنگدانه‌ها را کاهش می‌دهد. ماسک صورت زردچوبه را به آرامی روی پوست بمالید و 15 الی 20 دقیقه صبر کنید و بعد با آب ولرم بشویید.

فواید ماسک صورت زردچوبه با ماست یونانی  برای درخشندگی پوست

برای روشن شدن پوست خود به کمد ادویه‌ها و یخچال سر بزنید! زردچوبه تنها یک ادویه طعم‌دهنده به غذا نیست بلکه یک ماده طبیعی عالی برای پوست است و پایه‌گذار بسیاری از ماسک صورت‌ها است. ماست یونانی نیز یک منبع خوب پروتئین و لاکیتیک‌اسید است. لاکتیک‌اسید خاصیت لایه‌برداری و مرطوب‌کنندگی دارد که چین‌وچروک پوست را کاهش می‌دهد. 

برای تهیه ماسک صورت زردچوبه با ماست در یک ظرف مناسب 4/3 لیوان ماست یونانی را با  با مقدار کمی زنجبیل تازه مخلوط کنید. به ترکیب ماست و زنجبیل نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه و دارچین اضافه کنید و مواد را به خوبی هم بزنید تا یکدست شوند.

ماسک صورت زردچوبه با ماست را به آرامی روی پوست بمالید اجازه دهید که 15 دقیقه روی صورت بماند، سپس با آب ولرم بشویید.

تاثیر ماسک صورت زردچوبه با ماست طبیعی برای شفاف شدن پوست

زردچوبه مملو از آنتی‌اکسیدان است و خاصیت ضد التهابی دارد به همین دلیل یک ماده مغذی برای تغذیه پوست است. زردچوبه عملکرد خوبی در درمان جوش صورت دارد، بنابراین زردچوبه تنها یک ادویه عالی برای طبخ غذا نیست بلکه یک ماده عالی برای تهیه ماسک صورت است.

برای داشتن یک پوست شفاف قوطی زردچوبه را بردارید و 2/1 قاشق چای‌خوری زردچوبه را در ظرفی مناسب بریزید. 2/1 قاشق چایخوری ماست را به زردچوبه اضافه کنید. پیشنهاد می‌کنیم 2/1 قاشق چای‌خوری عسل را به این ترکیب اضافه کنید تا تاثیر ماسک زردچوبه با ماست دو چندان شود.

ماسک زردچوبه با ماست را به آرامی روی پوست بمالید و بگذارید 10 دقیقه روی پوست بماند، سپس صورت را با آب ولرم بشویید. 

چند نکته مهم در مورد فواید و تاثیر انواع ماسک صورت خانگی و طبیعی

در استفاده از ماسک صورت افراطی عمل نکنید، هفته‌ای 1 الی 2 بار ماسک صورت استفاده کنید. فواید و تاثیر ماسک صورت خانگی برای پوست در استفاده متعادل و منظم است نه استفاده افراط‌گونه.

اگر به ماده طبیعی خاصی حساسیت دارید، هرگز از آن ماده در تهیه ماسک صور خانگی استفاده نکنید.

اگر ماسک صورت خانگی را با دست روی پوست می‌گذارید، حرکات دست روی پوست باید آرام و به صورت دورانی باشد. می‌توانید از قلم‌موی نرم و تمیز برای مالیدن ماسک روی پوست صورت استفاده کنید.

بعد از استفاده از ماسک صورت خانگی استفاده از مرطوب‌کننده مناسب را فراموش نکنید، تا آب دورن سلول‌های پوستی بماند.

زردچوبه خاصیت رنگ‌دهی دارد، بنابراین ماسک صورت زردچوبه را مدت زمان زیاد روی پوست قرار ندهید، همچنین ماسک زردچوبه را زمانی استفاده کنید که مطمئن هستید برای کارهای روزمره یا ملاقات با افراد بیرون نخواهید رفت.

برای تهیه انواع ماسک صورت خانگی از مواد تازه و ارگانیگ استفاده کنید، اگر در دستور ماسک عسل وجود دارد مطمئن باشید که عسل طبیعی و ارگانیک است.

ماسک صورت خانگی را برای هر وعده به صورت تازه تهیه کنید، بنابراین مقدار مواد مورد نیاز برای تهیۀ ماسک را با توجه به حجمی که قرار است پوشش دهد، در نظر بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا