روتین پوستیمراقبت از پوستمراقبت از ناخن

نکات کلیدی در روتین مراقبت دست و ناخن

داشتن دست‌ها نرم و لطیف و جوان به اندازه داشتن صورت جوان و شاداب لذت‌بخش است، اما متاسفانه بیشتر اوقات نسبت به سلامت پوست دست ناخن‌ها بی‌توجه هستیم. برای داشتن دست‌های نرم، لطیف و جوان باید مراقبت از پوست دست را جدی گرفت. دست‌ها آسیب‌پذیرند و با خشکی پوست دست واکنش نشان می‌دهند و اعلام می‌کنند که باید از آنها مراقبت کرد. برای داشتن دست‌ها نرم، لطیف و جوان کافی است نکات ساده‌ای را رعایت کنید. در مطلب پیش رو از نحوه مراقبت پوست دست و ناخن‌ها صحبت خواهیم کرد، همچنین دو  محصول مراقبت از پوست دست و ناخن‌ها شامل کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم و کرم مراقبت ناخن نئودرم را بررسی خواهیم کرد.

 

مراقبت پوست دست و ناخن

مراقبت پوست صورت و گردن جدی گرفته شده است اما نسبت به مراقبت پوست حساس دست‌ها و ناخن‌ها غافل هستیم، تنها کاری که در زمینه مراقبت پوست دست انجام می‌دهیم، استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده است. برای انتخاب و خرید کرم مرطوب‌کننده دست نیز حساسیتی نداریم!

نتیجه بی‌توجهی به سلامت پوست دست با خشکی مفرط، لک، چروک و … خود را نشان می‌دهد. ناخن‌ها بیشتر از پوست دست‌ها قربانی بی‌توجهی می‌شوند و نتیجۀ این بی‌توجهی ناخن‌هایی خشک و شکننده است.

این روزها به دلیل شیوع کرونا و استفاده بیش از اندازه از شوینده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها باعث شده که پوست دست‌ها خشک و آسیب‌پذیر شوند و به تَبَع آن ناخن‌ها نیز با خشک و ضعیف شوند. نمی‌توان شستشوی دست‌ها و استفاده در از ضدعفونی‌کننده‌ها را کم کرد، چراکه  ویروس کرونا همچنان در بین ما زندگی می‌کند و یک تهدید جدی است‌.

بنابراین به موازات استفاده از شوینده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها باید جدی‌تر از گذشته به مراقبت پوست دست و ناخن اهمیت دهیم و از محصولات مراقبتی مناسب و باکیفیت در این زمینه استفاده کنیم.

 

مراحل مراقبت پوست دست و ناخن

مراحل مراقبت از پوست دست و ناخن‌ها ساده است و برای داشتن دست‌های سالم، شاداب و جوان کافی است نکات ساده اما مهمی را که در ادامه می‌گوییم، رعایت کنید.

 • دست‌ها را تمیز کنید

دست‌ها باید عاری از هرگونه آلودگی، میکروب و باکتری‌ها باشد، بنابراین تمیز نگهداشتن دست‌ها بخش مهمی از روتین مراقبت پوست دست است. برای شستن دست‌ها از شوینده‌های خشنی که پوست دست را بیش از اندازه خشک می‌کنند استفاده نکنید. برای شستشوی دست‌ها از شوینده‌های کرمی و صابون‌های حاوی روغن زیتون، شی باتر، آلوئه ورا و … استفاده کنید و آب ولرم را جایگرین آب داغ کنید. ترکیب شوینده خشن با آب داغ باعث می‌شود که چربی پوست دست به طور کامل از بیت برود و در نتیجه پوست دست خشک و خشن شود.

بنابراین برای جلوگیری از خشکی پوست دست از شوینده‌های ملایم و حاوی روغن‌های طبیعی و آب ولرم استفاده کنید تا چربی طبیعی پوست در اثر شستشو از بین نرود.

در این روزهای کرونایی دست‌ها مکرر شسته می‌شوند و این کار فراموش نمی‌شود  و می‌توان گفت این بخش از روتین مراقبت پوست دست به‌خوبی اجرا می‌شود و پوست حساس دست از هرگونه آلودگی و میکروب در امان است.

 • از شستن ناخن‌ها غافل نشوید

ناخن‌ها باید از هرگونه آلودگی و میکروب دور باشند، با شستن دست‌ها ناخن‌ها نیز شسته می‌شوند اما گاهی آلودگی‌ها به زیر ناخن‌ها نفوذ می‌کنند و باید این آلودگی‎ها به خوبی از زیر ناخن‌ها پاک شوند تا باعث ایجاد مشکل و عفونت در ناخن‌ها نشوند. برای تمیز کردن زیر ناخن از یک برس ناخن کمک بگیرید.

انگشت‌ها دست را رو به پایین نگه دارید و سپس برس را به آرامی و به صورت رفت و برگشتی در زیر ناخن‌ها بکشید تا آلودگی و میکروب از زیر ناخن‌ها پاک شود. می‌توانید برای این کار از مسواک بسیار نرم کمک بگیرید. تمیز کردن ناخن‌ها در روتین مراقبت پوست دست و ناخن مهم است اما نباید این کار با خشونت انجام دهید تا باعث خط‌ و‌خش روی ناخن‌ها شود.

 • خوش فرم نگه داشتن ناخن مرحله مهم مراقبت پوست دست

ناخن‌های مرتب و خوش فرم نقش مهمی در زیبایی دست‌ها دارند. خانم بیشتر از آقایان به مرتب و خوش فرم نگهداشتن ناخن‌ها اهمین می‌دهند و هرزگاهی به مراکز زیبایی برای مانیکور کردن ناخن‌ها مراجعه می‌کنند. برای خوش فرم کردن ناخن‌ها نیاز به مانیکور حرفه‌ای نیست، یک سوهان ناخن و ناخن‌گیر مناسب ناخن‌های شما را خوش‌فرم می‌کند.

اگر علاقه‌ای به داشتن ناخن‌های بلند ندارید با یک ناخن‌گیر مناسب ناخن‌ها را کوتاه و سپس با سوهان مناسب لبۀ ناخن‌ها را صیقل دهید. اگر ترجیح می‌دهید که ناخن‌های خود را بلند کنید سوهان ناخن ابزار کار شما برای فرم دادن به ناخن‌ها است. سوهان ناخن را بردارید و ناخن‌ها را به آرامی با حرکت به یک سمت فرم و صیقل دهید. هرگز ناخن‌ها را با حرکت رفت برگشتی سوهان نکشید.

بعد از سوهان کشیدن ناخن‌ها نوبت به مرتب کردن پوست نازک اطراف ناخن‌ها به نام کوتیکول می‌رسد، اکثر افراد برای آنکه ناخن‌ها بزرگ‌تر و مرتب‌تر به نظر برسد کوتیکول‌ها را می‌برند. قطع کردن کوتیکول‌ها باعث انتقال آلودگی و میکروب و در نهایت ایجاد عفونت در ناخن‌ها می‌شود. این کار را اغلب سالن‌های زیبایی هنگام مانیکور و کاشت ناخن انجام می‌دهند، برای دور نگهداشتن کوتیکول‌ها از دور ناخن‌ها آنها را به با یک فشاردهنده به آرامی به عقب برگردانید.

 • استفاده از ضدآفتاب بخش مهم مراقبت پوست دست

بی اغراق اشعه UV دشمن شماره یک پوست انسان است. اشعه UV به پوست نفوذ می‌کند و باعث ایجاد لک، آفتاب‌سوختگی، پیری پوست می‌شود. یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از نفوذ اشعه مضر خورشید به پوست و ایجاد مشکلات پوستی استفاده از ضدآفتاب مناسب است. استفاده از ضدآفتاب به فرهنگ تبدیل شده است و اکثر افراد با روش صحیح ضدآفتاب استفاده می‌کنند و پوست صورت خود را از نفوذ اشعه مضر خورشید در امان نگه می‌دارند. اما اشعه خورشید تنها برای پوست صورت مضر نیست، سایر نقاط بدن که در معرض آفتاب قرار دارند از مضرات اشعه خورشید در امان نیستند.

پوست دست به اندازه صورت در معرض تابش خورشید قرار دارد و طبیعتاً اشعۀ مضرUV به پوست دست نفوذ می‌کند و مشکلات پوستی از قبیل لک، چین‌وچروک و … برای پوست دست ایجاد می‌کنند. بنابراین علاوه‌بر پوست صورت، پوست دست نیز باید در مقابل آفتاب محافظت شود، استفاده از ضدآفتاب برای دست‌ها یک روش موثر و راحت برای این منظور است.

هر روز ضدآفتاب را علاه‌بر صورت و پشت دست‌ها بزنید تا پوست حساس دست از حمله اشعه UV در امان بماند. ضد آفتاب دست و صورت یکی است، اما اگر ضدآفتاب رنگی در روتین مراقبت پوست صورت شما قرار دارد، بهتر است از ضدآفتاب بی‌رنگ برای دست‌ها استفاده نمایید. نحوۀ استفاده از ضد آفتاب در روتین مراقبت پوست صورت با روتین مراقبت پوست دست تفاوتی ندارد.

 • لایه‌برداری را در مراقبت پوست دست فراموش نکنید

در مطالب گذشته در مجله خانومی در مورد لزوم گنجاندن لایه‌برداری در روتین مراقبت پوست برای داشتن پوستی شاداب، سالم و جوان صحبت کردیم. پوست دست نیز از این قاعده مستثنی نیست و لایه‌برداری از پوست دست برای داشتن دست‌های جواب و لطیف لازم و ضروری است.

اسکراب دست را هفته‌ای یک‌بار در روتین مراقبت پوست دست قرار دهید، تا پوست‌های خشک و خشن از برود و پوست دست احیا شود. اسکراب را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی به صورت آماده خریداری کنید و یا در خانه با ترکیب مواد طبیعی مانند شکر قهوه‌ای، روغن زیتون و … تهیه کنید.

برای اسکراب و لایه برداری از پوست دست، ابتدا دست‌ها را با با آب ولرم و شوینده مناسب بشویید و سپس مقداری اسکراب را پشن دست‌ها بزنید و با حرکت دایره‌ای و آرام شروع به لایه‌برداری از پوست کنید؛ چند دقیقه صبر کنید و بعد دست‌‌ها را با آب ولرم بشویید.

اسکراب کردن پوست دست در روتین مراقبت پوست دست مهم و ضروری است تا سلول‌های مرده از سطح آن پاک و پوست جدید جایگزین شود؛ همچنین پوست دست با مواد مغذی تغذیه می‌شود.

 • بدون مرطوب‌کننده دست مناسب، داشتن دست‌های جوان و شاداب امکان ندارد

استفاده از کرم مرطوب‌کننده بخش جدانشدنی در روتین مراقبت پوست دست و صورت است. پوست دست بیشتر از پوست صورت شسته می‌شود، پس احتمال خشکی پوست دست یشتر است. در هر بار شستشو پوست مقداری از چربی طبیعی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه خشکی پوست دست و ناخن گریز ناپذیر است.

در این روزها که کرونا همه جا در کمین است و برای محافظت از خود و سایر افراد باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم. یکی از موارد مهم در پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا شستن و ضدعفونی کردن دست‌ها است. استفاده مداوم ا انواع ضدعفونی‌کننده و شوینده دست‌ها در چند ماه اخیر باعث شده که بسیاری از افراد دچار خشکی مفرط پوست دست شوند.

عدم استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها و شوینده‌ها امکان‌پذیر نیست، بنابراین باید استفاده از کرم مرطوب‌کننده دستد فراموش نشود. بعد از شستشوی دست‌ها حتماً از کرم مرطوب‌‌کننده دست استفاده کنید. اگر از چرب شدن دست‌ها خوشایند شما نیست از کرم مرطوب‌کننده دست با جذب بالا استفاده کنید.

متاسفانه آقایان به اندازه خانم‌ها به سلامت پوست دست خود اهیمت نمی‌دهند. اغلب استفاده از کرم مرطوب‌کننده را فراموش می‌کنند یا به دلیل عطر و چربی زیاد از مصرف آن امتناع می‌کنند. پوست دست آنها ضخیم‌تر، روغنی‌تر و موی بیشتری دارد و به همین دلیل باید از کرم مرطوب‌کننده دست مخصوص آقایان استفاده کنند کرم مرطوب‌کننده دست مخصوص آقایان جذب سریعی دارد و فاقد عطر است.

 • مرطوب کردن ناخن در روتین مراقبت پوست دست

ناخن‌ها نیز دچار خشکی می‌شوند و نتیجه خشکی ناخن‌ها ضعیف و شکننده شدن آنها است، بنابراین مزطوب کردن ناخن‌ها بخش مهم و ضروری است و نباید نادیده گرفته شود. هنگام استفاده از مرطوب‌کننده دست مقداری از آن را روی ناخن‌ها و کوتیکول‌ها بمالید، این کار باعث مرطوب ماندن ناخن‌ها و پوست اطراف ناخن‌ها می‌شود.

بهتر است برای مراقبت ناخن‌ها از کرم مخصوص ناخن و کوتیکو.ل استفاده کنید تا روتین مراقبت پوست دست و ناخن را به‌طور مطلوب انجان دهید. آقایان نیز استفاده مرطوب کردن ناخن‌ها را نباید فراموش کنند، ناخن‌های خشک علاوه‌بر شکننده بودن از زیبایی دست‌ها نیز می‌کاهند.

 • درمان ترک و خشکی مفرط پوست دست

خشکی شدید پوست دست با پوسته‌پوسته دشن و ترک همراه است. معمولاً پوسته‌پوسته دست‌ها با استفاده منظم مرطوب‌کننده از بین می‌رود اما  زمانی که پوست دست دچار ترک می‌شود استفاده از مرطوب‌کننده دست راه درمان نیست. همچنین ترک‌ها دردناک و آزاردهنده هستند پس باید به فکر یک راه‌حل سریع و کارآمد بود. در این مواقع که پوست به رطوبت و چربی زیادی نیاز دارد، انواع پمادها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا رطوبت از دست رفته را بازگردانند و ترک‌ها را بهبود ببخشند.

پمادها چرب‌تر هستند و مانند یک سد روی پوست دست مانع تبخیر رطوبت می‌شوند. برای بهبود ترک و خشکی مفرط پوست دست می‌توانید از وازلین بهداشتی نیز کمک بگیرید.

 • استفاده از ماسک را در روتین مراقبت پوست دست بگنجانید

استفاده از ماسک صورت در روتین مراقبت پوست برای داشتن پوستی شاداب و جوان لازم است. ماسک صورت باعث آبرسانی عمیق و تغدیه پوست با مواد مغذی می‌شود و نتیجه آن پوستی شاداب، جوان و نرم است. هیدراتاسیون و تغذیه پوست دست‌ها با استفاده از ماسک یه روش عالی و موثر است.

می‌توانید از ماسک دست آماده استفاده خریداری و یا در خانه با ترکیب مواد طبیعی تهیه کنید. دست‌ها را تمیز بشویید و ماسک را به دست‌ها بمالید و بعد از مدت زمان مشخص حدود 20 دقیقه با آب ولرم بشویید. پیشنهاد می‌کنیم ماسک دست را دو هفته یک‌بار استفاده کنید.

 • با استفاده از دستکش از پوست دست و ناخن‌ها مراقبت کنید

یکی از مراحل مهم در روتین مراقبت پوست دست و ناخن‌ها استفاده از دستکش مناسب هنگام انجام کارهای یدی است. شستن ظرف‌ها، رسیدگی به باغچه و گل‌ها، استفاده از ابزارآلات و … باعث آسیب رساندن به پوست دست و ناخن‌ها می‌شود به همین دلیل هنگام انجام کارهایی از قبیل ظرف شستن، باغبانی، تعمیرات از دستکش مناسب استفاده کنید تا آسیبی متوجه  پوست حساس دست‌ها و ناخن‌ها نشود.

برای محافظت از دست‌ها در برابر سرمای زمستان و جلوگیری از خشک شدن پوست دست و ناخن‌ها از دستکش مناسب استفاده کنید و پوست حساس دست و ناخن‌ها را در با یک دستکش مناسب در برابر سرما عایق کنید.

 • رتینول برای درمان لکه‌های تیره پوست دست

همه دوست داریم پوست دست از هرگونه لک عاری باشد، گاهی به دلایل مختلف روی دست لک ایجاد می‌شود. برا از بین بردن لک دست بهترین کار استفاده از کرم رتینول است. رتینول بهترین روش درمان برای از بین بردن لک‌های ایجاد شده روی پوست دست است.

استفاده از کرم رتینول پوست را در برابر خورشید حساس و آسیب‌پذیرتر می‌کند. پس در کنار استفاده از کرم رتینول استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید و کرم را شب‌ها قبل از خواب استفاده کنید.

 

معرفی دو محصول فوق‌العاده برای روتین مراقبت پوست دست و ناخن

استفاده از محصولات با کیفیت بخش مهمی از روتین مراقبت پوست را تشکیل می‌دهد. در روتین مراقبت پوست دو محصول نقش اصلی را ایفا می‌کنند، کرم مرطوب‌کننده دست و کرم مراقبت ناخن. انتخاب کرم مراقبت ناخن و مرطوب‌کننده دست با کیفیت تضمین شادابی و جوانی پوست دست‌ها است.

برای انتخاب کرم مرطوب‌کننده دست باید وسواس به خرج دهید و محصولی با کیفیت و قیمت مناسب انتخاب کنید. قیمت مناسب محصولات مراقبت پوست باعث می‌شود که به روش درست و مقدار مناسب از آنها استفاده کرد. در مطالب گذشته در مورد نحوه انتخاب انواع ضدآفتاب و ضدآفتاب اقتصادی صحبت کردیم و پبشنهاد می‌کنیم به مطالب مربوط به ضدآفتاب را در مجله خانومی مطالعه کنید. در ادامه به کرم مرطوب‌‌کننده دست عسل نئودرم و کرم مراقبت ناخن نئودرم را بررسی می‌کنیم.

 

کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم مناسب برای روتین مراقبت پوست دست

عسل خاصیت مرطوب‌کنندگی دارد و در فرمولاسیون بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم حاوی ترکیبات اثربخشی مانند عسل، شی باتر و ویتامین E است که لطافت و نرمی به پوست دست‌ها می‌بخشند.

عسل علاوه‌بر خاصیت مرطوب‌کنندگی التهابات پوستی را کاهش می‌دهد و پوست را ترمیم می‌کند. شی باتر نیز روغنی طبیعی و سرشار از ویتامین است که پوست را تغذیه و نرم می‌کند. ویتامین E موجود در کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم باعث کلاژن‌سازی می‌کند. ویتامین E کلاژن‌ساز، آنتی‌اکسیدان قوی است، استفاده از این ویتامین در فرمولاسیون کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم باعث بازسازی و پروتئین‌رسانی به پوست می‌شود.

گلسیرین موجود در این کرم پوست دست را آبرسانی می‌کند و باعث حفظ رطوبت سطحی پوست می‌شود. کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم جذب سریعی دارد و باعث ایجاد حس سنگینی و چربی روی پوست دست نمی‌شود.

در روتین مراقبت پوست پیشنهاد می‌شود که ناخن‌ها و کوتیکول‌ها را با ویتامین E تغذیه شود تا ناخن‌ها مرطوب مرطوب بمانند و از خشکی و شکنندگی آنها جلوگیری شود. استفاده از کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم یک تیر و دو نشان است، هم کرم مرطوب‌کننده دست و کرم مراقبت ناخن را در یک محصول دارید.

 

ویژگی‌های کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم شامل:

 • نرم‌کننده قوی
 • تسکین‌دهنده التهابات پوستی
 • ترمیم پوست
 • آبرسانی پوست
 • تغذیه‌کننده پوست
 • حفظ رطوبت پوست
 • رفع خشکی و زبری پوست
 • مناسب برای تغذیه ناخن‌ها

 استفاده از کرم مراقبت ناخن نئودرم در روتین مراقبت پوست دست و ناخن

ناخن‌های سالم و خوش فرم مکمل دست‌های زیبا است. فرقی ندارد ناخن کوتاه یا بلند باشد، در هر دو حالت ناخن باید سالم باشد تا جلوه‌ای زیبا به دست‌ها ببخشد. ناخن‌های خشک و شکننده را می‌توان با محصول مراقبتی مناسب تبدیل به ناخن‌هایی محکم و شفاف کرد.

کوتیکول‌های ناخن نیز در صورت خشکی باعث پوسته‌پوسته شدن و سوزش می‌شود و گاهی عفونت در ناحیه اطرافذ ناخن را رقم می‌زند، برای جلوگیری از این اتفاقات ناخوشایند پیشنها می‌کنیم که کرم مراقبت ناخن نئودرم را استفاده کنید تا باعث محکم و براق شدن ناخن‌ها و مرطوب ماندن کوتیکول‌ها شوید.

کرم مراقبت ناخن نئوردم حاوی کراتین هیدرولیز که یکی از اسید آمینه‌های ضروری در ساختار پوست دست و ناخن‌ها است. این اسید آمینه روی ناخن‌ها یک لایه رطوبت‌رسان ایجاد می‌کند که باعث لطافت کوتیکول‌ها و  افزایش استحکام ناخن‌ها می‌شود.

اسیدلاکتیک موجود در کرم مراقبت ناخن نئودرم با لایه‌برداری ملایم از سطح ناخن باعث شفاف شدن ناخن‌ها می‌شود و جلوه‌ای زیبا به دست‌ها می‌بخشد. ویتامین A و E با خاصیت آنتی‌اکسیدانی با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند که تضمین سلامت ناخن‌ها و کوتیکول‌ها است.

روغن جوجوبا در کرم مراقبت ناخن نئودرم از خشک شدن ناخن‌ها جلوگیری می‌کند و با تغذیه کوتیکول‌ها آنها را نرم می‌کند. کرم مراقبت ناخن نئودرم را طی 4 تا 6 هفته هر شب روی ناخن‌ها و پوست اطراف آن بزنید و آن‌قدر ماساژ دهید تا جذب پوست شوند. بعد از این دوره ناخن‌هایی سالم، محکم و درخشان خواهید داشت.

 

ویژگی‌ها کرم مراقبت ناخن نئودرم شامل:

 • براق‌کننده ناخن
 • افزایش استحکام ناخن‌ها
 • رطوبت‌رسانی ‌
 • جلوگیری از خشکی و شکنندگی ناخن‌ها
 • تقویت و تغذیه ناخن‌ها
 • نرم‌کننده پوست اطراف ناخن
 • حاوی آنتی اکسیدان
 • حاوی روغن جوجوبا
 • سرشار از ویتامین‌های E و A
 • دارای کراتین هیدرولیز شده و اسیدلاکتیک

 

صحبت پایانی

داشتن دست‌های زیبا و جوان مستلزم رعایت نکانی است که روتین مراقبت پوست را تشکیل می‌دهند. روتین مراقبت پوست دست شامل تمیز نگه‌داشتن دست‌ها، استفاده از دستکش هنگام کار، استفاده از مرطوب‌کننده دست و … است. ناخن‌ها نیز نقش مهمی در جذابیت دست‌ها دارند بنابراین باید به سلامت و ظاهر آنها نیز اهمیت داد.

استفاده از کرم مرطوب‌کننده دست و کرم مراقبت ناخن بخش مهمی از روتین مراقبت پوست هستند و باید با دقت و از برندهای شناخته شده اناتخاب شوند. نئودرم یکی از برندهای خوشنام ایرانی محصولات باکیفیت مراقبت از پوست دست‌ها را تولید و عرضه کرده است. کرم مرطوب‌کننده دست عسل نئودرم و کرم مراقبت ناخن نئودرم دو محصول باکیفیت و با قیمت مناسب هستند و که استفاده از آنها تضمین خوبی برای داشتن پوست دست و ناخن‌های سالم و در نهایت دست‌های زیبا و جوان هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا