مراقبت از پوست

دلیل و درمان سیاهی و تیرگی دور چشم

سیاهی دور چشم شاید یک مشکل جدی برای سلامتی نباشد اما می‌تواند شفافیت صورت را بگیرد و چهره را همیشه خسته و بیمار نشان دهد. برای رفع سیاهی زیر چشم ابتدا باید ببینیم علت آن چیست؛ آیا جز کمبود خواب و خستگی موارد دیگری می‌تواند روی علت تیرگی زیر چشم تاثیرگذار باشد؟ سپس روش‌های درمان آن را بررسی کنیم. بنابراین تا انتهای این مقاله از مجله خانومی همراه ما باشید تا با مهم‌ترین دلایل سیاهی دور چشم و بهترین درمان خانگی و دارویی برای این مشکل آشنا شوید.

علت سیاهی دور چشم

دلایل ایجاد سیاهی دور و زیر چشم

عوامل مختلفی در ایجاد سیاهی زیر چشم و اطراف آن نقش دارد؛ بنابراین، شاید نتوان علت سیاهی دور چشم هر فرد را یک چیز دانست. به‌طورکلی، تأثیرگذارترین دلایل این موضوع را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • افزایش سن
 • کمبود آب بدن
 • اشعه‌های مضر خورشید
 • عوامل ژنتیکی و وراثت
 • خستگی و کم خوابی
 • آلرژی
 • فقر آهن
 • کمبود بعضی ویتامین‌ها
 • آلودگی هوا

بعضی از موارد زیر می‌توانند علت ایجاد پف یا ورم چشم هم باشند که در مقاله دلایل بروز و روش درمان خانگی پف چشممی‌توانید جزییات بیشتر در این مورد را مطالعه کنید.

افزایش سن و پیر شدن پوست: با افزایش سن و پیری پوست، کم کم شاهد ایجاد سیاهی دور چشم هستیم. هرچه سن بالاتر می‌رود، کلاژن سازی در پوست کمتر شده و در نتیجه، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر می‌شود. همچنین با افزایش سن، پوست در ناحیه دور چشم‌ها نازک شده و عروق زیر آن باعث نمایان شدن حلقه‌های تیره زیرچشم می‌شوند.

کم آبی بدن: یکی دیگر از دلایل عمده سیاهی دور چشم، مخصوصاً در جوانان، کمبود آب موردنیاز بدن است. وقتی بدن دهیدراته باشد، پوست در ناحیه اطراف چشم‌ها تیره شده و چشم‌ها گود افتاده به نظر می‌رسند.

نور آفتاب: وقتی زیاد زیر نور خورشید قرار می‌گیرید، بدن شروع به تولید ملانین می‌کند که در واقع حاوی رنگ‌دانه‌های تیره هستند. اگر زیاد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، حتما از کرم ضد آفتاب دور چشم استفاده کنی.

نور آفتاب دلیل ایجاد سیاهی دور چشم

عوامل ژنتیکی: بعضی عوامل ژنتیکی در به‌وجود آمدن تیرگی زیر چشم تأثیرگذار هستند. برای مثال، افرادی که به‌صورت ارثی اختلالات تیروئیدی دارند ممکن است سیاهی زیر چشم‌ها را تجربه کنند.

خستگی مفرط و کمبود خواب: خستگی، کم‌خوابی، خواب زیاد و خوابیدن در ساعات نامتعارف، همگی می‌توانند باعث بروز سیاهی دور چشم شوند. این اختلالات در بعضی مواقع سبب نمایان شدن عروق عنکبوتی زیر چشم و در بسیاری دیگر باعث پف‌ کردن زیر چشم‌ها می‌شوند که تیرگی زیر چشم را به‌همراه دارند.

آلرژی: واکنش‌های آلرژیک بدن یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در بروز سیاهی دور چشم هستند. وقتی بدن با آلرژی روبرو می‌شود، به‌عنوان یک واکنش ایمنی، هیستامین ترشح می‌شود. این ماده باعث خارش، قرمزی و پف کردن چشم‌ها شده و رگ‌های خونی را گشاد می‌کند که در نهایت همراه با نمایان شدن رگ‌های زیر چشم و تیرگی این ناحیه از چشم است.

فقر آهن: یکی از عواملی که منجر به سیاهی دور چشم می‌شود، کمبود آهن است. کمبود آهن در بدن باعث می شود که به دلیل اختلال در جریان خون، اکسیژن کافی به بافت اطراف چشم نرسد و در نتیجه رفته رفته ناحیه اطراف چشم تیره خواهد شد.

خوردن نمک و چربی زیاد: خوردن غذاهای پرچرب پس از مدتی منجر به افزایش و رسوب چربی در دیواره رگ‌ها و کاهش جریان خون در بدن می شود. به دلیل کاهش جریان خون در بافت اطراف چشم، این ناحیه تیره به نظر می‌رسد. همچنین، هرچه میزان نمک در رژیم غذایی شما بیشتر باشد، بدن شما کم آب و بافت پوست شما خشک خواهد شد. این کم آبی و خشکی پوست منجر به افزایش پف زیر چشم و تیره‌تر شدن سیاهی دور چشم می‌شود.

علت ایجاد سیاهی زیر چشم

آلودگی هوا: هرچه مدت زمانی بیشتری را در هوای آلوده بگذرانید، بدن شما اکسیژن کمتری دریافت می‌کند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، کاهش اکسیژن رسانی به بافت اطراف چشم، سیاهی دورچشم را به دنبال خواهد داشت. همچنین هوای آلوده باعث حساسیت و خارش چشم می‌شود و در نتیجه به دنبال خاراندن چشم و آسیب به مویرگ‌های بافت اطراف چشم، این ناحیه تیره خواهد شد.

کمبود بعضی ویتامین‌ها: یکی دیگر از دلایل سیاهی دور چشم‌ها، کمبود ویتامین در بدن است. مطالعات نشان داده است در بسیاری از افراد، سیاهی زیر چشم به دلیل کمبود ویتامین در بدن به وجود آمده است. از جمله ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها می‌تواند باعث به‌وجودآمدن سیاهی زیر چشم شود می‌توان به ویتامین K، D، E و B، به‌خصوص ویتامین B12  اشاره کرد. برای جلوگیری از به‌وجودآمدن سیاهی دور چشم، می‌توانید مقادیر کافی این ویتامین‌ها را در مواد غذایی خود بگنجانید و یا از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنید.

دلایل ایجاد سیاهی دور و زیر چشم

تیرگی زیر چشم بیشتر در چه افرادی بروز می‌کند؟

تیرگی زیرچشم‌ها معمولاً نشان از عملکرد نادرست بدن دارد. به بیانی دیگر، وقتی مشکلی در بدن وجود دارد، یکی از نتایج آن می‌تواند به‌وجود آمدن سیاهی دور چشم‌ باشد. در طول روز، چشم‌ها و پوست اطراف آن‌ها با عوامل مخرب زیادی در ارتباط هستند.

همانطور که پیش از این اشاره کردیم این موضوع بیشتر در افرادی بروز می‌کند که تغذیه مناسبی ندارند، مدت طولانی در معرض تابش شدید نور خورشید قرار می‌گیرند یا با گوشی و صفحه‌ نمایش لپ‌تاپ و کامپیوتر زیاد سروکار دارند، در معرض دود، آلودگی و آلاینده‌های شیمیایی هستند، انواع آلرژی و کم خوابی را تجربه می‌کنند.

بنابراین بهتر است:

 • خواب کافی داشته باشید.
 • فعالیت فیزیکی مناسب در طول روز داشته باشید.
 • غذای کم‌چرب و کم‌نمک بخورید.
 • روزانه مقدار کافی آب بنوشید.
 • از دم‌نوش‌های گیاهی (ملایم و با دوز پایین) استفاده کنید.

علت تیرگی زیر چشم

چه روش‌هایی برای درمان سیاهی چشم وجود دارد؟

روش‌های متفاوتی برای رفع تیرگی زیر چشم از طرف افراد مختلف پیشنهاد می‌شود. به‌طورکلی، می‌توان گفت درمان سیاهی دورچشم به روش‌های اصلی زیر قابل اجرا است:

 • روش‌های دارویی
 • روش‌های خانگی
 • روش‌های سنتی

1. روش‌های دارویی برای رفع سیاهی زیر چشم

یکی از روش‌های معمول برای درمان سیاهی دور چشم، استفاده از قرص‌های مکمل و ویتامین‌های مختلف است؛ توجه داشته باشید که این قرص‌ها را بدون نسخه و مشورت با پزشک مصرف نکنید.

معمولاً پزشک متخصص برای رفع تیرگی زیر چشم انواع قرص‌های ویتامین A، ویتامین B12، ویتامین B3 و رتینول را تجویز می‌کند. تاکید می‌کنیم، از مصرف خودسرانه قرص برای رفع سیاهی دور چشم‌ خودداری کنید.

روش‌های دارویی برای رفع سیاهی زیر چشم

2. درمان خانگی سیاهی دور چشم

روش‌های مختلفی برای درمان خانگی سیاهی دور چشم وجود دارد. استفاده از این روش‌ها در بلندمدت می‌تواند به رفع تیرگی زیر چشم کمک کند، بنابراین به این موارد به‌عنوان روش‌های درمان بلندمدت نگاه کنید.

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب یکی از مهم‌ترین روش‌های درمان رفع تیرگی و گود رفتگی زیر چشم است. از مواد غذایی‌ای استفاده کنید که برای درمان سیاهی دورچشم مؤثر هستند و بعد از مدتی، تأثیر آن را روی پوست اطراف چشم خود مشاهده کنید. این خوراکی‌ها در موارد زیادی برای رفع تیرگی زیر چشم مؤثر بوده‌اند:

 • روغن ویتامین E
 • مواد غذایی حاوی ویتامین K
 • غذاهای سرشار از آهن
 • موادغذایی دارای ویتامین B12
 • آب‌ پرتقال
 • خوردن آب کافی
 • سیب‌ زمینی
 • خیار
 • هندوانه
 • روغن نارگیل
 • زردچوبه
 • شیر سرد
 • شکلات تلخ
 • ماهی سالمون

تغذیه مناسب برای فع سیاهی زیر چشم

تنظیم خواب روزانه

یکی از اصلی‌ترین علل سیاهی دور چشم‌، کم‌ خوابی است. اگر ادم کم خوابی هستید یا برای خوابیدن مشکل دارید و همین موضوع باعث می‌شود دچار کم خوابی شوید، سعی کنید قبل از خواب از دم‌نوش‌های گیاهی (مثل گل‌گاوزبان و سنبل‌الطیب) استفاده کنید که آرامش بخش هستند. خواب روزانه کافی گودی و تیرگی اطراف چشم را از بین می‌برد.

استفاده از ماسک‌های خانگی

ماسک‌های خانگی، یکی از بهترین روش‌های درمان سیاهی اطراف چشم به‌حساب می‌آیند. تهیه این ماسک‌ها زحمت زیادی ندارد و می‌توانید با موادی که معمولاً در هر خانه‌ای یافت می‌شود، آن‌ها را بسازید و روی پوست اطراف چشم‌های خود قرار دهید. سه نمونه از مهم‌ترین ماسک‌های دور چشم ماسک خیار، سیب زمینی خام و چای سبز هستند.

– ماسک خیار

یک عدد خیار که در یخچال نگه داشته و دمای آن پایین است را بردارید و آن را پوست بگیرید. پوست‌های تازه و سرد خیار را روی قسمت‌های تیره شده پوست خود قرار دهید و تا زمانی که پوست‌های خیار، طراوت و دمای پایین خود را حفظ کرده‌اند، همچنان آن‌ها را روی پوست خود نگه دارید. بهتر است شب‌ها قبل از خواب این کار را انجام دهید. در میان‌مدت، تأثیر این ماسک را می‌توانید روی پوست صورت خود حس کنید.

– سیب زمینی خام

سیب زمینی خام رنده شده را به مدت 20 دقیق تا نیم ساعت روی حلقه‌های تیره زیر چشم قرار دهید و بعد از چند مدت تاثیر بی نظیر این ماسک را ببینید. سیب زمینی خام روی روشن شدن پوست بسیار تاثیرگذار است.

– ماسک چای کیسه‌ای

چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است و می‌تواند به رفع تیرگی زیر چشم کمک کند. شما می‌توانید دو چای کیسه‌ای (چای سیاه یا سبز) را به مدت 5 دقیقه داخل لیوان آب گرم قرار دهید؛ بعد از آن، چای کیسه‌ای را داخل یخچال بگذارید تا کاملاً خنک شود. سپس می‌توانید آن‌ها را به مدت 20 دقیقه روی پلک‌های بسته و اطراف چشم‌هایتان قرار دهید.

درمان خانگی سیاهی دور چشم با ماسک چای

مخلوط روغن بادام و ویتامین E

روغن بادام و ویتامین را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و شب‌ها هنگام خواب روی بخش‌های تیره چشم ماساژ دهید و صبح محل را با آب سرد بشویید. این کار به مرور زمان باعث رفع تیرگی‌ها می‌شود.

کمپرس سرد

برای کاهش تورم و انقباض عروق گشاد شده زیر چشم، می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. این روش کمک می‌کند تا پف و سیاهی دور چشم‌ به مرور زمان کمتر شود.

برای آماده کردن کمپرس سرد، چند تکه یخ را درون یک پارچه تمیز قرار دهید و آن را زیر چشمان خود بگذارید؛ حواستان باشد که سرمای یخ نباید چشم‌ها را اذیت کند. بهتر است آن‌ها را مرتب روی چشم‌های خود گذاشته و بردارید تا سرمای مستمر یخ به چشم‌هایتان آسیب نزند. همچنین می‌توانید یک پارچه را در آب سرد خیس کرده و تا زمانی که گرم نشده است، روی پوست زیر چشم‌های خود قرار دهید.

رفع تیرگی زیر چشم با کمپرس سرد

3. روش‌های سنتی برای رفع تیرگی زیر چشم

بسیاری از افراد سعی می‌کنند برای رفع مشکلات بدن خود، از روش‌های طب سنتی استفاده کنند که در بلندمدت موثر است. برای درمان سیاهی زیر چشم از طریق طب سنتی، روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه دو نمونه از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

حجامت برای رفع حلقه‌های تیره زیر چشم

حجامت با استفاده از کاپ‌های کوچک مخصوص حجامت صورت، می‌تواند گردش خون صورت را بهبود بخشد و از تجمع مایعات اضافی در این بخش جلوگیری کند. همچنین با استفاده از حجامت صورت، سموم جمع شده در پوست و ناحیه زیر چشم‌ها خارج می‌شود. تمام این‌ها سبب رفع پف و سیاهی دور چشم‌ها می‌شود. این روش به جوان ماندن پوست هم کمک زیادی می‌کند.

طب سوزنی برای رفع سیاهی زیر چشم

در طب سوزنی، سوزن‌های مخصوص را به اعصاب مختلف و تارهای عصبی وارد می‌کنند و با این کار، هر نوع گرفتگی عضلانی در ماهیچه‌های اطراف برطرف می‌شود. با این کار، گردش خون و مایع لنفاوی در ناحیه موردنظر هم بهبود پیدا می‌کند. با استفاده از طب سوزنی صورت هم می‌توان به رفع سیاهی دور چشم‌ها کمک کرد.

طب سوزنی برای رفع سیاهی زیر چشم

چه زمانی برای درمان سیاهی زیر چشم باید به پزشک مراجعه کرد؟

گاهی عارضه تیرگی زیر چشم ممکن است دلیل ارثی داشته باشد یا ناشی از یک بیماری خاص (بیماری‌های کبدی، کلیوی یا مشکلات قاعدگی) باشد و با هیچ یک از درمان‌های خانگی سیاهی دور چشم‌هایتان از بین نرود، در این شرایط ممکن است به درمان‌های دارویی نیاز داشته باشید. برای این کار، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا با معاینه دقیق و تشخیص علت سیاهی دور چشم شما، داروهای مورد نیازتان را تجویز کند.

توجه داشته باشید که رفع تیرگی دور چشم ناشی از افزایش سن ممکن است با روش‌های خانگی یا سنتی کم شود اما به‌طور کامل از بین نرود، در این مورد خاص هم برای گرفتن نتیجه بهتر درمان را با پزشک متخصص پیش ببرید.

بهترین کرم‌ها برای رفع سیاهی دور چشم

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، چشم‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای صورت هستند که در زیبایی افراد، نقش پررنگی دارند. برای زیبا نگه‌داشتن این عضو از صورت، باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید و برای پیشگیری از بروز سیاهی دور چشم، بهتر است از جوانی از محصولات مراقبت پوست اطراف چشم استفاده کنید که در بیشتر موقع، در قالب کرم‌های دور چشم تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

در ادامه، چند نمونه از بهترین کرم‌های دور چشم بازار را معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید همیشه از پوست اطراف چشم‌های خود مراقبت کنید و همواره زیبا و جوان بمانید.

کرم دور چشم سینره

ترکیبات این کرم علاوه بر تقویت کلاژن‌سازی و الاستین پوست، به بهبود غشای مویرگی زیر پوست هم کمک می‌کند. این کرم برای افراد مختلف که سیاهی دور چشم را تجربه می‌کنند، مخصوصاً افراد بالای 25 سال توصیه می‌شود.

ویژگی‌های کرم دور چشم سینره

 • کاهش و رفع سیاهی، چروک و پف دور چشم
 • حاوی عصاره فائکس جهت بهبود گردش خون مویرگی و محو سیاهی دور چشم
 • سرشار از کوآنزیم Q10 و ویتامین E با اثر آنتی اکسیدانی بسیار قوی
 • غنی شده با اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6 جهت حذف رادیکال‌های آزاد
 • دارای کمپلکس MDI جهت جلوگیری از ایجاد چین و چروک
 • حجم 30 میل

کرم دور چشم سینره برای رفع سیاهی دورچشم

کرم دور چشم هیدرودرم

کرم ضدچروک دور چشم هیدرودرم با تقویت، رطوبت‌رسانی و تغذیه پوست دور چشم، استحکام بیشتری به آن می‌دهد و از افتادگی و چروک این ناحیه از پوست جلوگیری می‌کند. این محصول برای تقویت کلاژن‌سازی و جوان‌سازی پوست کمک زیادی می‌کند.

ویژگی‌های کرم دور چشم هیدرودرم

 • کاهش تیرگی و پف زیر چشم
 • ضدچروک
 • بر پایه لیپوزوم
 • تقویت‌کننده پوست
 • نرم‌کننده پوست
 • کاهش التهابات پوستی
 • حاوی آنتی‌اکسیدان
 • کاهش افتادگی پوست
 • کمک به سنتز کلاژن
 • افزایش انعطاف‌پذیری پوست
 • حاوی روغن بادام شیرین، شی‌باتر، رتینول، دکسپانتنول، اوره و گلیسیرین
 • دارای ویتامین E و پروویتامین B5
 • تامین رطوبت مورد نیاز اطراف چشم
 • برطرف کردن چین و چروک اطراف چشم
 • حجم 20 میل

کرم‌ برای رفع سیاهی دورچشم

کرم دور چشم مدیلن

کرم دور چشم هالوکسیل مدیلن با برسانی به پوست اطراف چشم، تیرگی و سیاهی زیرچشم را از بین می‌برد. همچنین این کرم با تقویت خاصیت ارتجاعی پوست دور چشم، خط و خطوط و چروک‌های این ناحیه را برطرف می‌کند. استفاده از این کرم برای انواع پوست مناسب است و افراد بالای 25 سال می‌توانند برای رفع تیرگی زیرچشم از آن استفاده کنند.

ویژگی‌های کرم دور چشم مدیلن

 • رفع تیرگی و کبودی دور چشم
 • آبرسان
 • حاوی ویتامین k
 • افزایش قابلیت ارتجاعی پوست
 • ضد چروک
 • سفت کننده بافت پوست
 • رفع چروک و پف دور چشم
 • تأثیر قابل مشاهده پس از 2 ماه استفاده
 • حاوی Solaveil (ماده مخصوص محاظفت از پوست حساس دور چشم در برابر اشعه مضر آفتاب)
 • حجم 15 میل

بهترین کرم برای درمان تیرگی زیر چشم

کلام آخر

توجه داشته باشید که با افزایش سن، بروز سیاهی دور چشم یک امر طبیعی است. همیشه می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است! پس شما هم قبل از آن که سیاهی دور چشم‌هایتان به وجود بیاید، بهتر است از راه‌های جوان‌سازی پوست و پیشگیری از پیری پوست استفاده کنید. به‌طورکلی، استفاده از کرم دور چشم برای افراد مختلف توصیه می‌شود. پوست دور چشم بسیار نازک و حساس است و به همین دلیل، بهتر است به‌صورت روزانه از کرم دور چشم برای مراقبت از آن، استفاده کنید.

سئوالات متداول سیاه دور چشم

برای درمان سیاهی دور چشم از کدام ماسک های خانگی‌ استفاده کنیم؟

استفاده روزانه از ماسک خیار، سیب زمینی خام، چای کیسه‌ای و مخلوط ویتامین E و روغن بادام به مرور زمان باعث روشن شدن تیرگی پوست اطراف چشم خواهد شد.

آیا کرم های دور چشم باعث رفع تیرگی زیر چشم می‌شوند؟

کرم‌های دور چشم باید از سنین پایین‌تر برای پیشگیری از بروز سیاهی زیر چشم استفاده شوند. استفاده از این کرم‌ها بستگی به علت سیاهی دور چشم شما دارد. اگر بر اثر افزایش سن دچار تیرگی اطراف چشم شده باشید، استفاده از کرم دور چشم باعث می‌شود این عارضه پیشرفت نکند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا