آرایش لب

روش‌های مراقبت از لب‌ها

شاید فکر کنید برای داشتن چهره‌ای زیبا، باید نقص‌های آن را با انواع کرم‌ها، آزمایش‌ها و لوازم آرایشی برطرف کنید. ولی در نهایت هیچ چیز جای زیبایی طبیعی را نمی‌گیرد. چه چیزی طبیعی‌تر از لبخند زیبا؟ البته برای داشتن لبخندی زیبا، نه تنها باید دندان‌های سفید و مرتب داشت، بلکه باید لب‌های سالم و نرم هم داشت. لب‌های خشک و ترک خورده، با صد من آرایش هم زیبا به نظر نمی‌رسند. برای داشتن لب‌هایی سالم و طبیعی، مثل پوست زیبا، باید از آن‌ها نگهداری کنیم و روتین مشخصی را دنبال کنیم. استفاده از بالم لب، یکی از آسان‌ترین راه حل‌ها برای درمان خشکی لب و ترک خوردگی آن‌هاست. ولی حتی در ترکیبات بالم لب هم از مواد شیمیایی استفاده شده است که می‌توانند برای پوست لب ضرر داشته باشند. به همین منظور، در ادامه چند راه حل خانگی را با شما در میان می‌گذاریم که لب‌هایتان لطافت و رنگ طبیعی خودشان را به دست آورند.

خشکی لب-خانومی

مشکلات معمول لب‌ها و عللشان

در اینجا چندین مشکلی که به طور معمول لب‌ها را درگیر می‌کنند و زیبایی طبیعیشان را از آن‌ها می‌گیرند بررسی می‌کنیم:

 • خشکی:
  خشکی لب تقریبا در تمام فصل‌ها ممکن است اتفاق بیفتد.
  برای پیشگیری و معالجه آن باید روزانه از بالم لب استفاده کنید.
  بالم لب را باید طوری استفاده کنید که روی لبه‌های لب را کاملاً بپوشاند.
  به دنبال بالم لبی باشید که ضد آفتاب باشد و همچنین تامین کننده ویتامین‌ A، ویتامین E و ویتامین C و دارای آلفا هیدروکسی اسید باشد.
 • ترک خوردگی:
  ترک‌ها اغلب پس از خوابیدن در هوای خشک روی لب به وجود می‌آیند.
  برای جلوگیری از این مسئله حتما قبل از خواب بالم لب بزنید.
  همچنین سعی کنید از یک مرطوب کننده استفاده کنید زیرا به حفظ رطوبت موجود در هوا کمک می‌کند.
 • ریختن رژ لب:
  چنین اتفاقی زمانی می‌افتد که پوست اطراف دهان با افزایش سن کلاژن و بافت الاستیک خود را از دست می‌دهد یا در اثر سیگار کشیدن تشدید می‌شود. استفاده از خط لب مومی برای مشخص کردن خط لب‌ها، به نگه داشتن رژ لب درون خط لب کمک می‌کند.
  وقتی دیگر لوازم آرایشی کمکی نمی‌کنند، راه حل دائمی (و گران) تزریق کلاژن برای پر کردن ترک‌هاست. یا در صورتی که سیگار می‌کشید، بهتر است بدانید ترک کردن آن یکی از گزینه‌هایی است که باید به آن فکر کنید.
 • زخم‌های تاولی:
  در اثر عفونت‌های ویروسی، این نوع تاول‌ها یا پوسته‌های باز روی لب ظاهر می‌شوند. برای جلوگیری از عفونت مجدد، زمانی که زخم هنوز قابل دیدن است، با استفاده از پنبه، رژ لب بزنید.

حالا که انواع مختلف مشکلاتی که لب‌های شما را درگیر می‌کنند شناختید، راحت‌تر می‌توانید برای رفع آن‌ها اقدام کنید.

اسکراب لب خانگی-خانومی

 

8 راه حل ساده و موثر برای سلامت لب‌ها

وقتی پای مراقبت از لب‌ها در میان است، باید به این جمله معتقد باشید که «پیشگیری بهتر از درمان است!». همیشه می‌توان سلامت لب‌های خود را بازیابی کرد. اما زمان لازم است تا نتایج قابل مشاهده باشد و همچنین در این میان باید درد لب‌هایتان را هم تحمل کنید.

در اینجا چند نکته ساده آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند از لب‌های خود مراقبت کنید:

 • لب‌هایتان را لمس نکنید و با زبان خیس نکنید:
  لب‌ها هیچ گونه محافظی ندارند، به این معنی که هر بار آن‌ها را لمس می‌کنید یا آن‌ها را می‌لیسید، مستقیماً تحت تأثیر قرار می‌گیرند. ضروری است کاری نکنید که مشکل لب‌هایتان را تحریک کند و باعث تشدیدش شود. هرگز لب‌های خود را لیس نزنید. ممکن است خیس کردن لب‌هایتان با زبان برای لحظه‌ای احساس خوبی داشته باشد و همچنین برای لب هایتان آبرسان باشد. اما به محض تبخیر بزاق، لب‌ها خشک‌تر می‌شوند. آنزیم‌های موجود در بزاق برای لب‌های حساستان، زیادی خشن هستند.
  کار بعدی که هرگز نباید انجام دهید نفس کشیدن با دهان باز است. با این کار، هوای خشک روی لب‌هایتان می‌وزد و تمام رطوبت آن را از بین می‌برد.
  و آخرین مورد هم از بدیهیات است. لب‌های کسی را که مبتلا به عفونت است نبوسید، چرا که عفونت خیلی سریع به لب‌های شما نیز منتقل می‌شود.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید:
  یک رژیم غذایی خوب نه فقط برای پوست بلکه همچنین برای لب‌ها ضروری است. ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی به طور مستقیم روی لب‌های شما تأثیر می‌گذارند. برای داشتن لب‌های سالم ضروری است که رژیم غذایی سالم داشته باشید!
 • آب زیاد بنوشید:
  تامین آب کافی برای بدن، یکی از مهم‌ترین موارد برای داشتن لب‌های سالم است. همان‌طور که پوست شما باید از داخل بدن مرطوب نگه داشته شود، لب‌ها نیز باید مرطوب باشند.
 • آرایشتان را پاک کنید:
  لب‌هایتان باید بتوانند نفس بکشند و به این منظور باید تمیز باشند.
  اطمینان حاصل کنید که آرایشتان را قبل از خواب کامل پاک کنید.
  از یک پنبه مرطوب استفاده کنید و لب‌های خود را تمیز کنید.
 • لب‌هایتان را ماساژ دهید:
  می‌توانید روزانه حدود 5 دقیقه از چند روغن مغذی برای ماساژ لب‌هایتان استفاده کنید. این کار باعث بهبود گردش خون در لب‌ها می‌شود و با این کار مطمئن می‌شویم که مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می‌کنند.
 • لب‌هایتان را اسکراب کنید:
  اسکراب لب‌ها برای اطمینان از سالم و لطیف بودن آن‌ها مهم است. از بین بردن سلول‌های مرده پوست، مطمئن می‌شوید که لب‌هایتان در برابر هیچ عفونتی تسلیم نخواهند شد. از هر اسکراب ملایمی که در بازار برای لب موجود است استفاده کنید. همچنین با استفاده از نبات می‌توانید خودتان در خانه اسکراب درست کنید.
 • همیشه همراهتان بالم لب داشته باشید:
  هرگز نمی‌دانید چه زمانی لب‌هایتان شروع به خشک شدن می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که حتی در سفر یک بالم لب و مرطوب کننده همراهتان داشته باشید.
 • هنگام بیرون رفتن از رژ لب استفاده کنید:
  خبر خوب این است که استفاده از مقداری رژ لب قبل از بیرون رفتن، خوب است. از آن‌جا که لب‌ها از هیچگونه محافظ طبیعی برخوردار نیستند، استفاده از رژ لب به شما کمک می‌کند تا یک لایه محافظ روی آن اضافه کنید. استفاده از رژ لب از لب‌های شما در برابر آفتاب، هوای خشک، آلودگی و سایر عوامل بیرونی محافظت می‌کند.

بالم لب خانگی-خانومی

روش‌های سالم و لطیف نگه داشتن لب‌ها به طور طبیعی

حالا که آسیب‌های مرسومی که لب‌ها به آن‌ها دچار می‌شوند و روش‌های جلوگیری از آن‌ها را شناختیم، در ادامه چندین راه حل را بررسی می‌کنیم که بتوانید در خانه و به سادگی به لب‌هایتان لطافت و رنگ طبیعی ببخشید.

ترکیب بالم لب و پارچه حوله‌ای/مسواک

این یکی از اساسی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای خلاص شدن از شر لب‌های خشک، پوسته پوسته و چروکیده است. هر بار هم جواب می‌دهد. اگر بالم لب را برای یک شب یا حتی بیشتر روی لب خود بگذارید خوب است.

چیزهایی که به آن‌ها نیاز دارید:

یک بالم لب با کیفیت خوب و با غلظت زیاد

مسواک نرم یا پارچه حوله‌ای

مراحل گام به گام:

با گذاشتن یک لایه ضخیم بالم لب روی سطح لب‌هایتان شروع کنید. بهترین زمان برای این کار شب قبل از خواب است. این کار به عنوان یک درمان فشرده شبانه عمل می‌کند.

هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، بالم لب توسط لب‌هایتان جذب شده است. باید با استفاده از یک مسواک مرطوب، به آرامی لب‌های خود را ماساژ دهید و لایه برداری کنید تا پوست مرده از بین برود.

می‌توانید به جای مسواک از پارچه شستشوی مرطوب نیز استفاده کنید.

هرگونه بالم لب اضافی را پاک کنید تا لب‌های تازه و مرطوبتان نمایان شوند.

هر چند وقت یک بار لازم است این کار را انجام دهید؟

همانطور که مرطوب کردن پوست امری ضروری است، بالم لب نیز ضروری است و شما می‌توانید هر روز از روش پارچه حوله‌ای استفاده کنید. استفاده از لایه ضخیم بالم لب هنگام خواب فواید خودش را دارد. با لب‌های نرم و لطیف بیدار می‌شوید.

عملکرد این روش به چه صورت است؟

لایه برداری منظم به لطیف‌ترین شکل آن که با استفاده از بالم لب انجام می‌شود، به از بین بردن موثر پوست مرده و پوسته پوسته شده روی سطح کمک می‌کند. به ذخیره و دوباره پر کردن رطوبت کمک می‌کند و ترک‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

ماسک دانه‌های انار

انار به عنوان یک میوه به خودی خود فواید زیادی برای سلامتی دارد. اول پیشنهادمان این است که آب آن را بگیرید و نوش جان کنید. ولی دانه‌های مانده‌اش را دور نریزید. بلکه از آن‌ها برای تهیه لایه بردار میوه‌ای خود استفاده کنید! این روش برای روشن شدن لب‌های تیره و دادن جلوه‌ای گلگون به آن‌ها معجزه می‌کند.

موادی که لازم دارید:

دانه‌های انار خرد شده

کرم شیر سرد (مالایی)

مراحل گام به گام:

یک انار را برش بزنید، دانه‌ها را بیرون آورده و له کنید.

دانه‌های خرد شده را با خامه مخلوط کنید تا یک خمیر قدیمی خوب ایجاد شود.

روی لب‌های تمیز، این خمیر را بمالید و بگذارید ده دقیقه بماند.

با آب گرم بشویید.

هر چند وقت یک بار لازم است این کار را انجام دهید؟

این ماسک را می‌توان 2-3 بار در هفته استفاده کرد زیرا به تدریج به هر نوع تغییر رنگ و رنگدانه کمک می‌کند.

عملکرد آن چگونه است؟

انار حاوی ترکیبی به نام «پونیکالاژین» است که تولید ملانین را مهار می‌کند و از تیره شدن لب‌ها جلوگیری می‌کند.

ماسک عسل و لیمو

همه ما به فواید عسل و لیمو واقف هستیم. همچنین این دو با هم خیلی خوب جور می‌شوند و درمان ترکیبی معجزه آسایی برای بسیاری از مشکلات ارائه می‌دهند. عسل یک مرطوب کننده طبیعی است در حالی که آب لیمو به عنوان سفید کننده طبیعی عمل می‌کند.

وسایلی که نیاز دارید:

یک قاشق چایخوری عسل

1/2 قاشق چایخوری آبلیمو تازه

یک ظرف شیشه‌ای

مراحل گام به گام:

دو ماده را مخلوط کرده و در یک کاسه شیشه‌ای آن‌ها را با هم مخلوط کنید.

این ماسک لب را بزنید و آن را به مدت 10-15 دقیقه روی لب‌های خود بگذارید.

آن را با آب گرم بشویید و در ادامه یک لایه بالم لب روی آن بگذارید.

هر چند وقت لازم است این کار را انجام دهید؟

شما می‌توانید به طور منظم از این روش استفاده کنید.

عملکرد آن به چه صورت است؟

همانطور که می‌دانید این ماست یک ماده مرطوب کننده طبیعی است و به رطوبت لب‌ها کمک می‌کند. از طرف دیگر، لیمو یک ماده سبک کننده طبیعی است و استفاده از آن به مرور زمان برای شما خوب است.

ماسک لب گلبرگ‌های خرد شده رز

گلبرگ‌های گل رز یکی دیگر از روش‌های شگفت انگیز برای دستیابی به لب‌های صورتی «گلگون» است. این درمان برای تغییر رنگ و روشن شدن لب‌های تیره و تکه تکه عالی است.

وسایلی که نیاز دارید:

5-6 گلبرگ گل رز

1/2 فنجان شیر

مراحل گام به گام:

با خیساندن چند گلبرگ گل رز در طول شب شروع کنید.

صبح، گلبرگ‌ها را صاف کرده و در هاون له کنید.

چند قطره شیر به گلبرگ‌های له شده اضافه کنید تا به شکل خمیر در بیاید.

آن را روی لب‌هایتان بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند.

با آب سرد بشویید.

هر چند وقت یک بار لازم است این کار را انجام دهید؟

از آن‌جا که این یک درمان بسیار ملایم است، می‌تواند به صورت روزانه یا حتی به عنوان نوعی درمان شبانه مورد استفاده قرار گیرد. با گذشت زمان، متوجه تغییرات چشمگیری خواهید شد.

عملکرد این روش به چه صورت است؟

گلبرگ‌های گل سرخ حاوی روغن و قندهای طبیعی هستند. آن‌ها به رطوبت سلول‌های خشک پوست کمک می‌کنند. از طرف دیگر، شیر یک مرطوب کننده طبیعی است. گلبرگ‌های گل سرخ ماهیتی ضد التهاب نیز دارند.

ماسک ژل آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا جادویی عمل می‌کند. اگر بریدگی یا مواردی از این دست روی لب‌هایتان وجود دارد یا اگر آن‌ها به آبرسانی بیشتری نیاز دارند، ترکیب ژل آلوئه‌ورا با روغن نارگیل یا روغن زیتون معجزه می‌کند.

وسایلی که نیاز دارید:

ژل آلوئه‌ورا تازه

روغن زیتون یا روغن نارگیل

مراحل گام به گام:

یک برگ تازه از ژل آلوئه‌ورا برداشته و آن را از وسط برش دهید.

ژل را با استفاده از یک قاشق بیرون بیاورید و آن را در یک ظرف شیشه‌ای قرار دهید.

چند قطره روغن زیتون یا روغن نارگیل به ژل اضافه کنید.

می‌توانید از این روش همانطور که از مرهم لب خود استفاده می‌کنید، استفاده کنید.

در یخچال نگهداری کنید.

هر چند وقت یک بار لازم است این کار را انجام دهید؟

درست همانطور که از مرهم لب خود استفاده می‌کنید، می‌توانید چندین بار در روز از این ماده استفاده کنید.

عملکرد این روش چگونه است؟

آلوئه‌ورا حاوی هورمون‌هایی مانند جیبرلین و اکسین است که خواص ضد التهابی و همچنین درمانی را فراهم می‌کند. ویتامین E به بازیابی رطوبت کمک می‌کند.

بالم لب رنگی-خانومی

بالم لب چغندر

چغندر به دلیل رنگ طبیعی و فواید بی حد و حصری که دارد، برای پوست و سلامت کلی شما مناسب است. این مرهم لب چغندر به عنوان رنگدانه موقت لب نیز عمل می‌کند. همچنین به عنوان یک لایه‌بردار طبیعی عمل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا با استفاده از آن رنگدانه‌های لب‌ها را با گذشت زمان روشن کنید.

وسایلی که به آن‌ها نیاز دارید:

برای تهیه این مرهم لب مخصوص چغندر، به موارد زیر احتیاج دارید:

1/2 قاشق چایخوری پودر چغندر

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون

یک قاشق غذاخوری موم زنبور عسل

ظرف بالم لب کوچک

مراحل گام به گام:

با افزودن روغن نارگیل، روغن زیتون و موم زنبور عسل در یک ظرف شیشه‌ای شروع کنید.

از یک قابلمه برای گرم کردن آب استفاده کنید و شیشه را به محتویات داخل ظرف اضافه کنید.

هم بزنید تا مواد ذوب شوند و با هم مخلوط شوند.

پودر چغندر را اضافه کرده و مخلوط کنید.

محتوا را به داخل ظرف منتقل کرده و بگذارید تا خنک شود.

حالا می‌توانید آن را روی لب‌های خود بزنید و از بالم لب خانگی جدیدتان لذت ببرید.

هر چند وقت یک بار به انجام این کار احتیاج دارید؟

از آنجا که ترکیبی که درست کرده‌اید یک نوع بالم لب است، می‌توانید هر زمان که احساس کردید رطوبت لب‌هایتان کم شده است یا به مقداری آبرسانی نیاز دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

عملکرد آن به چه صورت است؟

ترکیبات این بالم لب هر کدام خواص درمانی خودشان را برای لب‌ها دارند. روغن نارگیل، حاوی ویتامین‌های A و E، هر دو لب‌های ترک خورده را تسکین می‌دهد. روغن زیتون به عنوان نرم‌کننده طبیعی برای پوست شما عمل می‌کند، چغندر حاوی ولگاگزانتین و بتانین است. آن‌ها آنتی‌اکسیدان هستند و ضد ماهیت التهابی که به روشن شدن لب‌های تغییر رنگ داده شده کمک می‌کند. موم زنبور عسل یک محافظ برای لب‌های شما به وجود می‌آورد. همچنین یکی از اصلی‌ترین ترکیبات بالم لب‌ها است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا