مراقبت از پوست

تمامی روشهای جوانسازی و درمان چروک های پوست

اغلب گفته مي شود زندگي ما بر روي صورتمان نگاشته مي شود. اما اگر مي خواهيد آثار گذر زمان كه خود را به صورت چين و چروك و لك ها مي نماياند از پوست خود بزداييد، محصولات و راهكار هاي زيادي براي جوان سازي پوست صورت وجود دارد. آیا شما روشهای جوانسازی پوست را می دانید؟ خبرهاي مسرت بخشي در زمينه هاي زيبايي پوست در دنياي پزشكي موجود است.

  پیشتر در مطلب “عواملی که باعث پیری پوست می شود” توضیحات بسیار کاربردی درباره عوامل چروک شدن پوست و راهکارهای جلوگیری از آن به شما گفتیم. در این مطلب به تمامی روشهای جوانسازی پوست اشاره میکنیم.

 

مقاله پیشنهادی: دو راهکار خوب برای از بین بردن چروکهای پوست 

 

چه چیزی سبب پیری پوست می شود؟

از جمله مهمترين عواملي كه سبب پيري پوست و ظاهر نامناسب آن مي گردد مي توان به اشعه خورشيد،  افزايش سن، بيماريهاي پوستي و وراثت اشاره كرد. سبك زندگي، عادات غذايي و رفتاري از جمله نوع خوابيدن نيز نقش به سزايي در روند پروسه پيري پوست دارند. اين تظاهرات پوستي مي تواند به صورت تغييرات بافتي نظير آثار باقيمانده از جوش صورت ، آكنه  و يا چين و چروك پوست صورت و يا تغييرات رنگدانه اي نظير لك هاي ناشي از نور خورشيد و يا رگهاي خوني ظاهر شده بر روي پوست باشد. علاوه بر اين پوست مي تواند تون، سفتي و درخشش ناشي از سالم و جوان بودن خود را نيز از دست بدهد.

روشهای جوانسازی پوست و راهکارهای درماني فراواني براي كاهش آثار پيري پوست وجود دارد. چيزي كه اهميت فراوان دارد اين است كه روشهاي درماني با دقت فراوان و در مشورت با افراد متخصص انتخاب گردد. در ادامه به رايج ترين درمانهاي پوستي براي رفع خطوط، لك ها، آثار زخم و… اشاره خواهد شد. به طور كلي درمانها را مي توان به صورت زير دسته بندي كرد:

ليزر، روشهاي مكانيكي، لايه بردارهاي شيميايي و محصولات تزريقي كه مي توانند سبب بهبود ظاهر پوستي گردند.

 

محصولات پوستي ضد پيري

یکی از مهمترین راهکارها برای روشهای جوانسازی پوست استفاده از محصولات مراقبت از پوست خوب است. اين فرآورده هاي پوستي معمولا شامل عصاره هاي گياهي، آنتي اكسيدانها، پروتئين ها، رتينوئيدها و هيدروكسي اسيدها هستند كه سبب كاهش تخريب كلاژن و الاستين و بهبود رشد آنها مي شوند. نكته حائز اهميت انتخاب صحيح اين محصولات با توجه به سن و شرايط است و نكته مهمتر اين است كه اين مواد حساسيت پوست را به نور خورشيد افزايش مي دهند در نتيجه استفاده از محصولات ضدآفتاب بسيار اهميت دارد. همچنين خانم هاي باردار به هيچ وجه نبايد از محصولات حاوي رتينوئيد استفاده كنند.

 

عکس

 

استفاده از ضدآفتاب

از آنجاییکه مهمترین دلیل ایجاد پیری پوست، عدم محافظت پوست از آفتاب است، استفاده از ضدآفتاب آن هم بطور صحیح یکی از بهترین راهکارهای مقابله با پیری پوست است. به جرات می توان گفت استفاده از ضدآفتاب مهمترین راهکار و پیشگیری کننده از پیری پوست در بین تمامی روشهای جوانسازی پوست است.

 

مطلب پیشنهادی: روش مصرف صحیح ضدآفتاب چگونه است؟

 

عکس

 

تزريق بوتاكس

 استفاده از سم بوتولونيم در درمان خطوط صورت و گردن بسيار موثر است و معمولا داراي عوارض بسيار كم و هزينه مناسب است. علاوه بر اين نياز به استراحت در منزل نيز ندارد. اين سم با ممانعت از تحريك اعصاب سبب پيشگيري از انقباض عضلات مورد نظر در صورت و در نتيجه سبب محو كردن خطوط و چين و چروك هاي پوست صورت مي گردد و نتايج بسيار واضحي را بر روي پوست نشان مي دهد. اين روش سبب از بين بردن چين و چروك اطراف چشم، پيشاني و صورت مي گردد.

 

لايه بردارهاي شيميايي

اين مواد براي درمان چروكها، لك هاي ناشي از افزايش سن، تغيير رنگ پوست و آثار سطحي زخم ها و آكنه استفاده مي گردد. اما بر روي خطوط عميق و افتادگي پوست تاثير بسزايي ندارد. يك محلول اسيدي معمولا شامل گلايكوليك، ساليسيلك و تري كلرواستيك اسيد با استفاده بر روي پوست سبب زدودن لايه هاي بالايي اپيدرم پوست مي گردد. اثرات درماني بر اساس عمق نفوذ لايه بردار متفاوت است كه اين عمق نفوذ بستگي به نوع و قدرت لايه بردار دارد. اغلب براي صورت استفاده مي گردند اما مي تواند سبب بهبودي پوست گردن و دستها نيز بشود. بعد از استفاده از لايه بردارها پوست به شدت به نور خورشيد حساس است در نتيجه استفاده روزانه از محصولات ضد آفتاب بايد انجام گيرد.

 

مطلب پیشنهادی: کرم لایه بردار یا اسکراب چه فایده ای برای پوست داره ؟

 

عکس

 

فيلرهاي بافت نرم

تزريق فيلرها در زير پوست مي تواند سبب بالا آمدن استخوان گونه، بهبود خط فك، كاهش آثار آكنه و جراحي، پر كردن فرو رفتگي چشم و گونه، برطرف كردن خطوط نازك، برجستگي لب ها و از بين بردن خطوط خنده اطراف دهان گردد. بعضي از فيلرها مانند هيالورونيك اسيد وپلي ال لاكتيك اسيد نهايتا جذب بدن مي شوند. موارد ديگر محتوي ژلي است كه در آن موادي پراكنده شده است كه نهايتا با جذب ژل به بدن اين مواد داربستي را براي رشد پروتئين كلاژن در بدن ايجاد مي كنند. پروتئين كلاژن از اجزاي مهم پوست است كه سبب سفتي پوست صورت و ظاهر جوان آن مي گردد. اين فيلرها مي تواند در افرادي با علايم زودرس پيري در چهره بسيار كمك كننده باشند. فيلرها درمانهاي موقتي هستند و نياز به تجديد دارند اما مي توانند نياز به اعمال جراحي نظير ليفتينگ را به تاخير بيندازند.

 

ميكرودرم ابريشن

در يكي از معمول ترين انواع دستگاهها در اين روش، فرد متخصص كريستالهاي كوچك آلومينيوم هيدروكسايد و يا سديم بيكربنات را برروي پوست مي افشاند كه با از بين بردن لايه هاي خارجي و دفع سلول هاي مرده به پوست ظاهري صاف تر بدهد. معمولا قيمت مناسب دارد و نياز به استراحت در منزل ندارد. اين روش براي اغلب پوست ها با رنگ هاي متفات تكنيكي بي خطر است. معمولا براي خطوط و چروك هاي كم عمق، لك هاي تيره، پوست كدر و غير يكنواخت استفاده مي گردد. استفاده از بي حس كننده در اين روش ضرورتي ندارد.

 

ميكرونيدلينگ

در اين روش فرد متخصص يك دستگاه الكتريكي كه حاوي سوزنهاي تيز و ظريف است را بر روي پوست شما مي كشد ولي بر خلاف تصور اين روش درد زيادي ندارد. اين سوزنها سبب آسيب هاي خفيف در پوست مي گردد كه سبب تحريك ساخت كلاژن و الاستين در پوست مي شود و سبب ظاهري جوانتر در پوست صورت مي گردد. مواد درماني نظير ويتامين ث يا هالورونيك است ممكن است قبل يا بعد روش بر روي پوست استفاده شود تا به داخل پوست نفوذ كند.

 

ليزردرماني

ليزر مي تواند خطوط و چروك هاي عميق تا متوسط را از بين ببرد و بافت و سفتي پوست را تا حد زيادي بهبود بخشد و آثار ناشي از آكنه و يا آبله مرغان را از بين ببرد و در كل سبب بهبود ظاهري پوست گردد. ليزر توانايي اين را دارد كه سلول هاي خاصي را در لايه هاي متفاوت پوست هدف قرار دهد و اين كار را با دقت بسيار انجام مي دهد. ليزر سبب از بين بردن لايه هاي ناخواسته و سطحي پوست مي گردد و با گرم كردن لايه عمقي تر پوست يعني درم باعث تحريك رشد فيبرهاي كلاژن مي شود و پوست جايگزين شده داراي ظاهر صافتر و محكم تر خواهد بود. متخصص پوست مي تواند شما را در انتخاب نوع ليزر مناسب براي پوست شما راهنمايي كند.

 

روش هاي جراحي نظير ليفتينگ صورت

اين روش سبب بالا بردن و سفت شدن بافت هاي شل شده و آويزان صورت مي شود و همچنين سبب بهبود چروك هاي صورت در منطقه بين چشم ها، پل بيني و پيشاني و خطوط اخم مي گردد. نسبت به روشهاي ديگر هزينه بالاتري دارد. از بين رفتن ظاهر جوان صورت مي تواند به علل مختلف از جمله نازك شدن پوست، فقدان چربي صورت، آسيب ناشي از سيگار، آفتاب و يا استرس باشد. نكته قابل توجه اين است كه ليفتينگ صورت سبب توقف پروسه پيري نمي گردد و ظاهر اساسي شما را تغيير نمي دهد.

 

درم ابريشن

 در اين روش لايه هاي خارجي پوست با جراحي تراشيده مي شود كه سبب صاف شدن پوست مي گردد. اين روش اغلب براي از بين بردن آثار ناشي از تصادفات يا جراحي ها بر روي پوست و يا از بين بردن چروك هاي صورت استفاده مي گردد. ممكن است روي يك قسمت از پوست و يا تمام صورت انجام گيرد. مي تواند به تنهايي يا همراه ساير روش ها از جمله ليفتيگ و يا لايه بردارهاي شميايي انجام گيرد.

 

 

ترجمه و تنظيم: دكتر صبوري راد- داروساز

منابع:

مجله آنلاين سلامت زنان هاروارد

سايت انجمن متخصصين جراحي پلاستيك آمريكا

سايت انجمن متخصصين پوست آمريكا

سايت علمي هلث لاين و وب ام دي

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا