آرایشآرایش مو

مدل کوتاهی مو مناسب هر فرم چهره کدام است؟

انتخاب مدل موی مناسب معمولا برای اکثر خانم‌ها مسئله‌ا‌ی دشوار اما بسیار با اهمیت است. مدل‌ مویی که باید انتخاب‌ کنید بنابر هر شکل و فرم چهره‌ای متفاوت است و با توجه به زاویه و نسبت اجزای صورت شما تغییر می‌کند، برای پیدا کردن بهترین مدل مو باید درصدد آن باشید که  تناسب بین اعضای چهره‌ و فرم موهایتان ایجاد کرده و ظاهرتان را متعادل کنید. انتخاب مدل موی مناسب یک هنر است که می‌تواند به دست یک آرایشگر قهار انجام شود و اگر به خوبی انتخاب شود، می‌تواند تغییراتی غیرقابل باور در چهره‌ شما ایجاد کند.

دانستن و تشخیص دادن فرم صورت‌تان یکی از نخستین چیزهایی است که باید به آن توجه کنید، علاوه بر آن تشخیص فرم و مدل اصلی و خواب موهای‌تان و حالت آن‌ها( مثلا فر یا صاف یا مجعد بودنش) نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که هر مدل مویی با توجه به جنس و حجم و حالت و انواع مو‌ می‌تواند تغییر کند و یک مدل موی مشابه برای دو نفر با فرم صورت متفاوت و یا حالت موی متفاوت همیشه مناسب نیست.

اگر برایتان سوال است که چه مدل مویی بیشتر مناسب صورت شماست مقاله‌ زیر را تا پایانش بخوانید و بعد تصمیم بگیرید که چطور تغییری مشهود و جذاب در چهره‌تان ایجاد کنید، برای شروع باید بدانید که هر مدل مو مناسب هر چهره‌ای نیست و فرم صورت نیز مانند اندام بدن شکل‌های مختلفی همچون قلبی، الماسی شکل، بیضی شکل و زاویه‌دار دارد.

مدل مو-خانومی

شکل صورت من چگونه است؟

قبل از این که بهترین مدل موهای خود را پیدا کنید، اولین نکته‌ای که باید برای انتخاب مدل مویتان به آن توجه کنید این است که بتوانید فرم صورت خودتان را تشخیص بدهید و بفهمید که شکل صورت شما چیست و قاب خارجی صورت خود را بررسی کنید و ببینید که به چه شکلی بیشتر شبیه است. اگر بدانید فرم صورت شما جزو کدام دسته‌ است، کارتان بسیار راحت‌تر خواهد شد. برای درک فرم صورت خود، جلوی آینه رفته و با دقت به چهره‌تان نگاه کنید و یا سعی کنید با موهای بسته به پشت دوربین از خود عکس بگیرید. موهای‌تان را جمع کنید و سعی کنید با مشاهده خطوط صورت‌تان، از چهره‌ خود درک مناسبی داشته باشید، سپس می‌توانید با توجه به خطوط چهره‌تان شکل صورتتان را تشخیص دهید.

می‌توانید اجزای صورت خود را اندازه بگیرید، روی عرض ابرو، استخوان گونه و خط فک و طول صورت از پیشانی تا چانه تمرکز کنید تا نسبت‌های آن را پیدا کنید. با این کار باید بتوانید ببینید که بهترین تطابق شما به کدام شکل صورت است. به عنوان مثال، اگر صورت شما از طول و عرض یکسانی برخوردار باشد، به احتمال زیاد به صورت مربع یا گرد است. یا، اگر صورت شما از پیشانی تا خط فک گشاد شود، احتمالاً یک چهره‌ مثلثی شکل دارید.

مدل مو-خانومی

چهره‌های بیضی شکل

اگر فرم صورت‌تان بیضی شکل باشد، فرد خوش ‌شانسی هستید، برای این دست چهره‌ها، به‌طور کلی، همه مدل مویی را می‌توان در نظر گرفت، زیرا چهره‌ افراد دارای صورت بیضی‌ شکل به خودی خود کاملا متعادل، متناسب و متوازن است و نیازی به متعادل‌سازی آن به واسطه‌ مدل موهایتان وجود ندارد، بنابراین اگر دارای چهره‌ بیضی‌ شکل باشید در صورت تمایل می‌توانید مدل موهای مختلفی را امتحان کنید.

اگر چنین چهره‌ای دارید، از خطر کردن نترسید، می‌توانید موهایتان را به شکل خرد و یا لایه لایه کوتاه کنید یا یک مدل موی با چتری برای خودتان در نظر بگیرید، زیرا نوع صورت شما به خودی خود متعادل و متناسب است و نیازی نیست آن را با مدل موهای خود متعادل کنید. بهترین مدل‌های مو برای صورت بیضی شکل شامل مدل‌هایی است که موهای شما را از دور صورت‌تان دور می‌کند. می‌توانید با مدل‌های کوتاهی‌ صافی که همه‌ موها را در یک راستا قرار می‌دهند، ویژگی‌های جذاب صورت خود را آشکار کنید.

از آن‌جا که شکل صورت بیضی شکل نسبت به سایر مدل‌های چهره منظم‌ترین نوع چهره است، درباره‌ مدل موهایی که باید از آن‌ها دوری کنید هیچ باید و نبایدی وجود ندارد، چرا که برای صورت بیضی شکل هر مدل مویی مناسب است.

همان‌طور که بالاتر اشاره شد، شکل صورت در صورتی بیضی در نظر گرفته می‌شود که طول آن از پهنایش بیشتر باشد، اگر خط فک چهره‌ شما نیز کمی باریک‌تر از باقی اجزای صورتتان است و خط رویش موهایتان کمی گرد است، شما دارای‌ چهره‌ بیضی‌شکل هستید. برخی از افراد مشهوری با صورت بیضی شکل که ممکن است آن‌ها را بشناسید عبارتند از: جسیکا آلبا، ریحانا و بلا حدید.

مدل مو-خانومی

نوع صورت قلبی شکل

همان‌طور که از اسمش مشخص است اگر نوع صورت قلبی شکل داشته باشید چهره‌تان شبیه یک قلب یا مثلث برعکس است، صورت قلبی شکل دارای یک فرق موی واضح است پس اگر فرق موهای شما به واسطه‌ یک خط مشخص شده است و در قسمت چانه و فک، چانه‌ای باریک و کمی نوک تیز دارید، دارای چهره‌ قلبی هستید. در این مدل چهره پیشانی شما اغلب یک ویژگی قابل توجه است، همچنین در صورت داشتن چهره‌ قلبی، احتمالاً استخوان‌های گونه‌ برجسته‌ای نیز دارید.

هنگام انتخاب مدل مو برای صورت قلبی شکل، می‌توانید بر فرم صورت خود تأکید کنید یا نیمه پهن صورت را گشاده‌تر نشان دهید.

اگر می خواهید شکل مخروطی/مثلثی صورت خود را برجسته‌تر کنید (اگر می‌خواهید به سمت پایین مخروطی شکل شود)، تکه‌هایی از مویتان که بالای سرتان ظاهر می‌شوند یا فرهایی را که به سمت پایین می‌ریزند را، حالت دهید.

موهایی که به صورت طبیعی پیچ و تاب خورده‌اند را دور صورت‌تان بریزید، در این حالت صورت‌تان فرم و زیبایی زنانه‌ خود را حفظ کرده و بسیار جذاب به نظر خواهد رسید. اگر می خواهید تیزی‌های چهره‌ خود را متعادل‌تر کنید، مدل موهای تا شانه انتخاب مناسبی برای شماست، به این شکل خط فک‌تان بزرگ‌تر و متعادل‌تر به‌نظر خواهد رسید. مدل مویی که به هیچ وجه به افرادی با صورت قلبی توصیه نمی‌شود، فرق از وسط است، چرا که تمام عیوب چهره‌‌ این گونه افراد را به طور کامل نمایان می‌کند.

مدل مو-خانومی

نوع صورت مربعی شکل

صورت‌های مربع شکل، چهره‌هایی نسبتاً پهن با پیشانی عریض‌تر هستند، در این چهره‌ها اندازه‌ استخوان گونه و خط فک تقریباً یکسان و متناسب است. خط فک قوی از ویژگی‌های بارز چهره‌های مربع شکل است و چانه زاویه دارتر است و پیشانی آن پهن و زاویه دار است. همه‌ خطوط چهره‌های مربعی کاملاً واضح و زاویه دار هستند. از افراد مشهوری که دارای صورت مربعی شکل هستند می‌توان از گوینت پالترو و اولیویا وایلد نام برد. زنان و دخترانی که صورت مربعی دارند اغلب نگاه‌های نافذی دارند و به این صورت به هر شکلی جذابیت چهره‌شان حفظ می‌شود.

هنگام انتخاب مدل مو برای صورت مربعی شکل می‌توانید روی شکل مربعی صورت خود تأکید کنید یا خط فک قوی خود را نرم‌تر کنید. اگر می‌خواهید این زوایا را نرم کنید و صورت خود را کمی بیضی شکل‌تر کنید، مدل موهایی که ترجیح خواهید داد باید به شرح زیر باشد:

باید از موهای کوتاه دور بمانید، موهای شما نباید از چانه و گونه‌هایتان بالاتر برود، بنابراین از مدل موهای بلندتر استفاده کنید. مدل موی چتری‌دار می‌تواند پهنی پیشانی را نرم کند. می‌توانید موی چتری را به سمت بیرون خشک و شانه کنید. بهتر است از مدل موهای کوتاه صاف دور باشید تا بر خطوط صورت مربعی شکل شما تأکید بیشتری نشود. می‌توانید با سشوار موج موهایتان را به بیرون را هدایت کنید و موهایتان را حجیم و پر نگه دارید، حتی می‌توانید موهایتان را کمی به این منظور پوش دهید.

اگر می‌خواهید از فرم مربعی صورت خود استفاده کنید، مدل مویی کوتاه را انتخاب کنید تا خط فک قوی و تیز‌تان را به نمایش بگذارد. اگر نمی‌خواهید حالت مربع شکل صورت خود را خیلی مشخص نشان دهید، موهایتان را به صورت خرد  طوری کوتاه کنید که در یک طرف صورت‌تان قرار گیرند. برای کشیدن چشم‌ها به سمت پایین و افزودن به کشیدگی صورت‌تان، مدل‌های موی صاف و بلند را انتخاب کنید.

از چتری‌های بیش از حد ضخیم یا مدل موهای بلانت خودداری کنید زیرا می‌توانند زاویه های صورت شما را بیشتر برجسته جلوه دهند. همچنین، فر بودن مو می‌تواند صورت شما را تپل‌تر و چاق‌تر نشان دهد، بنابراین اگر تمایلی به چاق‌تر نشان دادن صورت‌تان ندارید موهایتان را موج‌دار و یا صاف رها کنید. در غیر این صورت می‌توانید با راهکارهای طبیعی به موهای خود موج یا فر طبیعی ببخشید.

اگر فرم صورت مربعی دارید، قاب تیز صورت خود را با یک فرق از کنار نرم کامل کنید. حتی اگر می‌خواهید می‌توانید چتری‌های بلند داشته باشید و یا فرق‌تان را به شکل نامرتب باز کنید و بدین وسیله  زاویه‌های ساختار صورت خود را متعادل‌تر کنید و پیشانی خود را به مقدار کم‌تری در معرض دید بگذارید. اطمینان حاصل کنید که فرق‌تان خیلی عمیق نباشد، چرا که این شکل از فرق باعث می شود حالت ظاهری شما خشن‌تر از معمول نشان‌ داده شود.

مدل مو-خانومی

نوع صورت گرد

صورت‌های گرد عرض و طول تقریباً یکسانی دارند و بدون زاویه یا گوشه‌های مشخص و تیز هستند. اگر صورت گرد دارید، اصلا نگران نباشید! صورت‌های گرد اغلب به “صورت‌هایی شبیه کودکان” معروف هستند، به این معنی که اگر صورت گرد دارید، همواره جوان‌تر به نظر می رسید. به همین دلیل می‌توانید مدل‌های جوان پسندانه‌تری را برای موهای خود انتخاب کنید. افراد مشهوری مانند کرستن دونست، جینیفر گودوین و میراندا کر نمونه های کاملی از اشخاص با چهره‌های گرد هستند.

اگر صورت گرد دارید، دو مدل مختلف فرق باز کردن برای شما مناسب است. می‌توانید به واسطه‌ باز کردن فرق‌تان از وسط به صورت‌تان تقارن بیفزایید، و یا می‌توانید برای این‌که صورت خود را لاغرتر نشان دهید، با افزودن یک زاویه به شکل صورت خود با یک فرق عمیق، گردی چهره‌تان را سبک کرده و ساختار استخوانی صورت خود را نمایان کنید.

برای فرم دهی به صورت‌های گرد، هدف اصلی شما باید این باشد که صورت‌تان بلند و بیضی شکل و کشیده‌تر به نظر برسد. با مدل‌ موهای بلند و برش‌های لایه‌ای که بیرون زده‌اند، می‌توانید صورت‌تان را نازک‌تر و بلندتر نشان دهید.

یک ترفند برای انجام این کار این است که همیشه یک دسته‌ از موهایتان را به یک طرف صورت خود بچسبانید و مو را به یک‌ور صورتتان بخوابانید. این امر از نظر بصری عرض صورت شما را کمتر جلوه می‌دهد و باعث می‌شود صورت شما باریک‌تر به‌نظر برسد. موهای خود را به یک قسمت تقسیم کنید و روی یک طرف بخوابانید تا زاویه بیشتری برای صورت گردتان ایجاد شود. در موارد دیگر می‌توانید موهای خود را به صورت دم اسبی به بالا جمع کنید تا صورت‌تان کشیده‌تر شود. همچنین، برای مدل‌های کوتاه می‌توانید با آرایشگر خود برای کوتاهی مدل pixie مشورت کنید.

مدل مو-خانومی

نوع صورت کشیده

صورت‌های کشیده به طور کلی پیشانی‌های گسترده‌ و بلندی نیز دارند. ساده‌ترین راه برای توصیف شکل صورت کشیده، فرم بیضی  شکل اما طویل‌تر صورت است. از اشخاص مشهوری‌ که دارای صورت کشیده هستند می‌توان به سارا جسیکا پارکر، لیو تایلر  و هیلاری سوانک نام برد.

می توانید از موی چتری برای ایجاد تعادل در صورت و کوچک‌تر نشان دادن پیشانی استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید یک فرق سر از بغل باز کنید، یک فرق سر میانه‌ای نیز می‌تواند کارساز باشد.

اگر صورت کشیده دارید می‌توانید مدل‌های کوتاه را برای موهایتان انتخاب کنید و یا با انتخاب مدل موهای بلند، صورت خود را به شکل زاویه‌داری کشیده‌تر نشان دهید.

هدف اصلی در اینجا این است که صورت شما پهن‌تر به نظر برسد و طویل بودن آن کم‌تر به چشم بیاید. پس چگونه می‌توانید به این هدف برسید؟

فر کردن موهایتان می‌تواند یک روش بسیار عالی برای این کار باشد! مدل موی موج دار و فرهای بزرگ راهی عالی برای تاثیر فوق‌العاده روی چهره‌تان باشد و صورت شما را پهن‌تر نشان دهد. بیشترین قسمت فرهای خود را در اطراف استخوان گونه خود ایجاد کنید تا توهم صورت گسترده‌تری ایجاد کنید. هر نوع مدل مویی را که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که به دنبال پهن‌تر نشان‌ دادن صورت‌تان هستید و نه طویل‌تر نشان دادن آن.

از موهای خیلی بلند و صاف اجتناب کنید چرا که این‌گونه مدل‌های مو صورت‌تان را طویل‌تر نشان می‌دهند، همچنین موهای پر حجم و با بلندی متوسط  صورت شما را پرتر نشان می‌دهد.

مدل مو-خانومی

چهره‌های الماسی شکل

اگر صورت الماسی شکل دارید، ابتدا ذکر کنیم که موهای مدل لوب یا باب بلند که طول آن بین موهای بلند و مدل کوتاهی باب است. مدل لوب دقیقاً بالای شانه‌ها، در سطح شانه یا دقیقاً پایین پایین شانه قرار می‌گیرد. این‌گونه مدل موها در صورت داشتن چهره‌ الماسی شکل بسیار مناسب شما خواهند بود. برای این فرم صورت با استخوان‌های گونه‌ قوی، ساختار استخوانی صورت خود را با یک فرق کناری کلاسیک برجسته کنید، زیرا هر نوع نمای چشمگیری بر ویژگی‌های صورت غلبه خواهد کرد. پس از جدا کردن موهای خود، با افزودن حجم به ریشه‌ها، موها و چهره‌ شما جلوه چشمگیرتری پیدا خواهد کرد.

بنابراین افراد دارای صورت الماسی شکل؛ به دلیل داشتن استخوان‌های گونه بسیار برجسته، چانه تیز، پیشانی باریک و بلند، مدل‌های مویی را ترجیح می‌دهند که به شرح زیر است: از آن‌جا که چانه‌ این گونه افراد بسیار تیز است، می‌بایست چانه‌ خود را گرد کنند، بنابراین می‌توانید مدل‌های موی بریده را انتخاب کنید. مدل‌های دیگر، مدل‌های موی چتری است، به خصوص شما می‌توانید پیشانی باریک را با چتری‌هایی که از کناره‌های صورت جدا شده اند، پنهان کنید.

چه نواع مویی متناسب با همه فرم‌های صورت است؟

متأسفانه، هیچ مدل و انواع مویی وجود ندارد که متناسب با همه‌ فرم صورت‌ها باشد. با این حال، بیشتر مدل‌ها، مانند مدل‌های لایه لایه، مدل‌های کوتاه و مدل مو‌های چتری دار، می‌توانند متناسب با چهره‌های مختلف باشند. هرچند، به طور کلی مدل موی مناسب می‌تواند به بلندی مورد نظر، روش و تکنیک‌های مختلف کوتاهی و شیوه‌های مختلف استایلینگ بستگی داشته باشد. اگر مدل کوتاهی خاصی وجود دارد که دوست دارید امتحان کنید، بهتر است با آرایشگر خود درباره‌ آن صحبت کنید تا بتوانید تصمیمات و پیش‌بینی بهتری از جلوه‌ چهره‌ خویش داشته باشید.

اما به طور خلاصه:

برای صورت مستطیلی، مدل‌های لایه لایه، موج‌دار یا فر، شینیون نرم و دلبرانه و حاشیه‌های گرد یا موی چتری‌دار مناسب است.

برای صورت بیضی شکل، مدل‌های قارچی و لوب بلانت با لایه های ظریف و موج‌های بلند و برای صورت قلبی نوع موهایی که دور صورت می‌ریزند یا فر مویی که تا  زیر گوش بیاید و مدل‌ موهای پیکسی و لوب مناسب است.

همچنین برای مدل‌های الماس ترجیح بر کوتاهی‌های لایه لایه متوسط یا بلند مواج است و برای صورت‌های گرد کوتاهی‌های لایه لایه بلند، انواع موی پیکسی و چتری کوتاه مناسب است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3 / 5. مجموع آرا: 2

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا