آرایش مو

انواع واریاسیون و کاربرد آنها در رنگ موهای مختلف

استفاده از واریاسیون به داشتن رنگ مویی جذاب‌تر و باب میل بسیار کمک می‌کند. قطعا انتظار ندارید با ترکیب رنگ موی قهوه‌ای و دودی به موهای حنایی برسید. اما اگر تجربه رنگ‌کردن مو در خانه را داشته باشید، احتمالاً با چنین صحنه‌های شوکه‌کننده‌ای مواجه شده‌اید. ظاهراً آینه‌های آرایشگاه‌ها انتظارات ما را جدی‌تر می‌گیرند. اما چرا با وجود استفاده از مواد رنگی خوب با چنین اتفاقات فاجعه‌باری روبه‌رو می‌شویم؟ تناژ یا سایه‌های قرمزرنگ غالبی که در موهای اکثر ما ایرانی‌ها وجود دارد، از مهم‌ترین دلایل چنین نتایجی‌ هستند. این‌جاست که واریاسیون می‌تواند عملکردی معجزه‌وار برای رنگ مویتان داشته باشد.

کاربرد انواع واریاسیون برای رنگ مو

تن یا رفله در رنگ مو چیست؟

اصطلاح رفله یا همان تناژ مو به سایه‌هایی گفته می‌شود که با قدرت بیشتری در رنگ موها دیده می‌شوند. مثلاً در رنگ موهای قرمز، شرابی و زیتونی به ترتیب رفله‌های قوی‌تری از قرمز، بنفش و سبز وجود دارد. همان‌طور که گفته شد اکثر ما رفله‌های قوی قرمزی در موهای طبیعی خودمان داریم که اغلب به‌عنوان مانعی سر راه رنگ موها قرار می‌گیرد. استفاده از واریاسیون‌ها بهترین راه‌حل برای از بین بردن این مشکلات و رسیدن هرچه نزدیک‌تر به رنگ موی دلخواه شماست.

واریاسیون چیست؟

رنگ‌های قوی و خالصی مثل قرمز، سبز، آبی، بنفش و … می‌توانند طیف گسترده رنگ موهای بازار را گسترده‌تر کنند. این رنگ‌ها در حالت عادی با میزان خلوص متفاوتی در رنگ موهای مختلف وجود دارند. پس با ترکیب هر واریاسیونی با رنگ مو می‌توانید سایه‌های اصلی رنگ مورد نظر را تقویت کنید. مثلاً با ترکیب واریاسیون قرمز با رنگ شرابی، سایه‌های قرمز در رنگ مو شدت بیشتری پیدا می‌کنند. البته این تمام ماجرا نیست؛ تأثیر شگفت‌انگیز واریاسیون‌ها اغلب در از بین‌بردن سایه‌های غالبی مثل نارنجی یا قرمز در رنگ موها پدیدار می‌شود.

✨ پیشنهاد مطالعه : با چند فرمول ساده ترکیب رنگ موها ی پرطرفدار را در خانه بسازید

نقش واریاسیون در رنگ‌ موهای طبیعی و ترکیبی

رنگ موهای طبیعی که در کاتالوگ‌ها با حرف N معرفی می‌شوند، جایی بین سفید، بلوند، قهوه‌ای و یا مشکی قرار گرفته‌اند. اما رنگ‌هایی مثل زیتونی، عسلی، شرابی و … با تغییر در میزان  رفله‌های موجود در رنگ‌ها ایجاد می‌شوند. مثلاً در رنگ موی زیتونی رفله‌های بیشتری از رنگ سبز داریم و در شرابی سایه‌های قرمز بیشتر تقویت شده‌اند. واریاسیون‌ها به خوبی این رفله‌ها را می‌شناسند و می‌توانند آن‌ها را زیر و رو کنند.

سه نکته مهم برای استفاده از انواع واریاسیون

1. از واریاسیون‌ها به تنهایی کاری ساخته نیست. البته اگر خراب‌کاری را کار حساب نکنیم! تیرگی و سایه‌های ناخوشایند در مو، تنها نتیجه‌ای‌ست که واریاسیون خودسر به دنبال دارد. پس دقت کنید که واریاسیون‌ها فقط باید دست‌دردست رنگ مو باشند.

2. بهتر است رنگ‌های سرد و مات مثل زیتونی، خاکستری یا دودی را با واریاسیون‌های سرد و رنگ‌های گرم و براق را هم با هم‌خانواده‌های خود ترکیب کنید. مثلاً استفاده از واریاسیون سبز برای رنگ زیتونی و نمونه قرمز برای رنگ شرابی نتیجه درخشانی دارد.

3. توجه داشته باشید که میزان روشنی رنگ مو را بر اساس پایه موهایتان انتخاب کنید. مثلاً رنگ موی خیلی روشن روی موی تیره سایه‌های نامطلوب را چندین برابر می‌کنند. در چنین حالتی واریاسیون‌ها هم نمی‌توانند رفله‌های قویِ عمدتاً قرمز یا نارنجی را از بین ببرند.

نسبت ترکیب واریاسیون به رنگ مو

کاربرد واریاسیون‌های مختلف در رنگ مو

انواع واریاسیون در کاتالوگ‌های رنگ مو با پیشوند E معرفی می‌شوند. برای خرید واریاسیون مناسب و گرفتن نتیجه‌ دلخواه لازم است که با کاربرد تک‌تک آن‌ها آشنایی داشته باشیم.

✨ پیشنهاد مطالعه :  لیست رنگ مو بدون دکلره که خانوم‌ها به دنبال آن هستند!

واریاسیون دودی یا E11 (0.11)

E11 برای تقویت رنگ‌های خاکستری در ترکیب با رنگ موهای سری A یا C (خاکستری و دودی) استفاده می‌شود. اما نقش اساسی‌تری در از بین بردن رفله‌های ناخواسته زرد دارد. پس با این گزینه می‌توانید میزان زردی مو را حتی در رنگ‌های بلوند کنترل کنید.

بنفش یا E12 (0.99)

واریاسیون E12 رنگ موهای گرمی مثل شرابی، بنفش یا قرمز را جذاب‌تر می‌کند. برای رسیدن به رنگ‌های خاص‌تر مانند بلوطی، مسی  یا فندقی هم از این گزینه غافل نباشید. وااریاسیون بنفش از سوی دیگر می‌تواند زردی مو را خنثی کند. سایه‌های زرد روی موهای خیلی روشن واقعاً  آزاردهنده‌ هستند. گاهی اوقات ترکیب این نمونه با رنگ‌هایی مثل دودی یا خاکستری هم نتیجه درخشانی خلق می‌کند.

نقره‌ای یا E13 (0.22)

این گزینه را هم می‌توانید با رنگ موهای سردی مثل سری خاکستری، دودی و یا زیتونی (سری M) برای خنثی کردن زردی مو ترکیب کنید. البته واریاسیون نقره‌ای روی دکلره و پایه‌های خیلی روشن هم می‌تواند به ایجاد یک رنگ نقره‌ای خوشرنگ کمک کند. اما تأثیر واریاسیون نقره‌ای در براق کردن مو سرد و گرم نمی‌شناسد. مثلاً ترکیب آن با بعضی رنگ مو‌های قهوه‌ای و بنفش محصول بی‌نظیری خواهد داشت.

آبی یا E14 (0.10)

واریاسیون آبی پرکاربردترین و البته قدرتمندترین نمونه در این خانواده است. احتمالاً شما هم حدأقل یک بار تأثیر نامطلوب سایه‌های نارنجی را تجربه کرده‌اید. با واریاسیون آبی می‌توانید به‌راحتی تمام این احتمالات را از بین ببرید. ضمن این‌که ترکیب E14 آبی با رنگ موهای طبیعی یا سری N، باعث عمیق و جذاب‌تر دیده شدن رنگ‌ها می‌شود. نتیجتاً خرید واریاسیون آبی را در کنار تهیه اکثر رنگ‌ها پیشنهاد می‌کنیم.

قرمز یا E15 (0.66)

درست مثل واریاسیون بنفش با E15 هم می‌توانید به رنگ‌های گرم با پایه قرمز قوت دهید. E15 در رسیدن به رنگ‌های داغی مثل قرمز آتشین نقش به‌سزایی دارد.

طلایی یا E16 (0.55)

طلایی‌ها انتخابی عالی برای رسیدن به یک رنگ موی طلایی تمام عیار هستند. البته E16 برای رنگ‌هایی از قبیل عسلی و مسی هم کاربرد ویژه‌ای دارد. یک نکته مهم که اغلب در کاربردهای واریاسیون طلایی فراموش می‌شود، نقش مؤثر آن در شفاف کردن موها در شرایط خاص است. رنگ‌هایی مثل زیتونی و دودی روی موهای سفید می‌توانند مو را به شدت مات و کدر کنند. در چنین شرایطی E16 حلال مشکل ما خواهد بود.

سبز یا E17 (0.33)

E17 هم از نمونه‌های خیلی کاربردی است. بعضی وقت‌ها سایه‌های قرمز حتی بعد از چند بار رنگ‌کردن مو دست از سرمان بر نمی‌دارند. خوشبختانه واریاسیون سبز کار خود را در خنثی کردن این رفله‌های ناخوشایند به خوبی انجام می‌دهد. تنظیم میزان سبزی مو در رنگ‌هایی با ترکیب زیتونی هم یکی دیگر از کاربردهای E17 است. به‌طور کلی برای رسیدن به یک زیتونی اصیل استفاده از این گزینه را پیشنهاد می‌کنیم.

خاکستری یا E18 (0.66)

تقریباً تفاوتی بین E18 و E11 یا واریاسیون دودی وجود ندارد. این نمونه هم با ترکیب با رنگ‌های سردی مثل خاکستری و دودی به آن‌ها عمق و شدت جذابی می‌دهد. برای خنثی کردن زردی مو می‌توانید از E18 هم استفاده کنید.

روشن کننده یا E20 (0.00)

سه صفر مثل یک دکلره نسبتاً ضعیف عمل می‌کند. با استرس‌هایی که در مورد آسیب مو از پودرهای دکلره وجود دارد، روشن‌کننده سه صفر گزینه قابل توجهی است. البته توجه داشته باشید که این روشن‌کننده حدأکثر تا چهار پایه پیش می‌رود. پس برای کمی روشن‌کردن مو می‌توانید با خرید واریاسیون سه‌صفر از زحمت دکلره کردن معاف شوید.

قوانین ترکیب واریاسیون با رنگ مو ها

بهترین نسبت واریاسیون به رنگ

کسانی که اختصاصا رنگ مو انجام می‌دهند، اغلب به‌صورت تجربی مناسب‌ترین میزان ترکیب واریاسیون‌ها با رنگ مو را در اختیار دارند. اما اگر شخصاً قصد رنگ کردن موهایتان را دارید، شما را با قانون جهانی راحت R12 آشنا می‌کنیم. فقط باید به عدد پایه رنگ مصرفی خود توجه کنید. بر اساس روش R12 عدد پایه رنگ را از 12 کم می‌کنیم تا نسبت مناسب واریاسیون به سانتی‌متر را به دست آوریم.

تصور کنید رنگ انتخابی شما A7 (بلوند خاکستری) است. طبق قانون باید چنین عملیاتی را انجام بدهیم: 5=7-12 به همین راحتی متوجه می‌شویم که برای یک بلوند خاکستری جذاب به 5 سانتی‌متر واریاسیون خاکستری یا بنفش نیاز داریم. توجه داشته باشید که حدأکثر مقدار مجاز برای استفاده از واریاسیون‌ها 10 سانتی‌متر است.

✨ پیشنهاد مطالعه :   ترفندهای عالی و کاربردی برای تثبیت رنگ مو

خرید واریاسیون

همان‌طور که گفته ش، در موهای طبیعی‌ اکثر ما رفله‌هایی بسیار قوی از رنگ قرمز وجود دارد. این موضوع در رسیدن به رنگ مورد نظر بدون سایه‌های مزاحم کمی دردسرساز است. در چنین شرایطی مهم است از واریاسیون‌هایی استفاده کنیم که با موهای ما سازگاری بیشتری داشته باشند. ما در فروشگاه اینترنتی خانومی بهترین گزینه‌ها برای خرید واریاسیون را با تضمین پایین‌ترین قیمت و اطمینان از اصالت کالاها در اختیار شما قرار می‌دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا