بهداشت و سلامت

خارش واژن؛ دلایل، علائم و درمان

خارش واژن مانند خارش پوست ممکن است یک واکنش آلرژیک ساده باشد، اما گاهی نیز اعلام مشکل جدی‌تری است که باید پیگیری و درمان شود. در واقع گاهی خارش واژن هشدار جدی است و گذر ساده از آن مشکلات جدی برای این ناحیه حساس بدن ایجاد می‌کند. در مواقعی که واژن دچار خارش شدید شد، از خراشیدن آن ناحیه خودداری و سریعاً به پزشک زنان مراجعه کنید. خراشیدن این ناحیه حساس بدن نه تنها باعث کاهش خارش و تسکین نمی‌شود که باعث زخم و به دنبال آن عفونت واژن می‌شود. اما دلیل خارش واژن چه می‌تواند باشد؟ در ادامه علت خارش واژن را بررسی می‌کنیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم.

چه عواملی باعث خارش واژن می‌شوند؟

انگشت‌ها را به داخل خم می‌کنید و نوازش‌گونه روی سطح پوست حرکت می‌دهید و پوست را می‌خارانید. رقص انگشت‌ها روی سطح پوست گاهی خوشایند است و در عین حال پوست تسکین پیدا می‌کند اما گاهی نیز خارش کلافه‌کننده می‌شود. یکی از مواقعی که خارش نه خوشایند که آزاردهنده می‌شود، خارش ناحیه حساس بدن است. خارش اندام تناسلی، شرمگاه یا واژن بدترین حالت ممکن است؛ اغلب خانم‌ها در طول زندگی خارش واژن را تجربه می‌کنند. تصور کنید که در محل کار و پشت میز خود نشسته‌اید و دچار خارش واژن شده‌اید، بی اغراق کلافه‌کننده است.

خارش واژن-خانومی
چه عواملی باعث خارش واژن می‌شوند؟

خاراندن ناحیه تناسلی همه جا میسر نیست و در صورتی که شرایط خراش دادن نیز باشد، حساسیت این ناحیه باعث می‌شود که از این کار خودداری کنید. همچنین ندانستن علت خارش واژن نیز کلافگی دارد. ما در این مطلب علن خارش واژن و راه‌های تسکین آن را بررسی می‌کنیم، بنابراین مطالعه این مطلب را به بانوان عزیز پیشنهاد می‌کنیم، قطعاً علت و نوع درمان خارش واژن برای تمامی بانوان مفید خواهد بود.

مواد تحریک‌کننده و شیمیایی

واژن یکی از نقاط حساس بدن است که در اثر تماس با مواد آلرژیک به سرعت واکنش نشان می‌دهد و این واکنش به صورت خارش شدید یا خفیف است. واکنش واژن به مواد تحریک کننده گاهی بثوراتی را نیز به همراه دارد که خراشیدن آنها خارش و التهاب را بیشتر می‌کند. علت خارش واژن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • پد و لوازم بهداشتی دوران قاعدگی
 • مواد به کار رفته در لباس زیر
 • مواد شوینده و نرم‌کننده لباس
 • صابون، کرم، لوسیون به‌خصوص محصولات معطر و اسانس‌دار
 • حمام حبابی
 • دستمال توالت بی‌کیفیت و یا معطر
 • کاندوم لاتکس
 • اسپری‌های خوشبو‌کننده

در استفاده از ژل و فوم بهداشتی بانوان نیز نباید افراط کنید، واژن توانایی دارد که خودش را تمیز کند و استفاده زیاد از این محصولات باعث اختلال در این توانایی می‌شود.

خارش واژن-خانومی
مواد تحریک‌کننده و شیمیایی برای واژن

معمولاً بعد از قطع مصرف مواد تحریک کننده خارش برطرف می‌شود. دیابت و بی‌اختیاری ادرار نیز باعث سوزش و خارش واژن می‌شود.

بیماری‌های پوستی

علت دیگر خارش واژن مشکلات پوستی از قبیل اگزما و پسوریازیس باشد، این بیماری‌ها می‌تواند ناحیه حساس تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خارش واژن شوند. اگزما به صورت بثورات قرمز و خارش دار در سطح پوست ظاهر می‌شود و بافت پوسته پوسته شده دارند. در برخی بانوان اگزما به واژن نیز سرایت می‌کند، در این شرایط باید از درمان‌های خودسرانه دوری و سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

پسوریازیس که یکی دیگر از مشکلات رایج پوستی است و بیشتر در امتداد پوست سر و مفاصل دیده می‌شود اما در برخی موارد شدید علائم این بیماری که لکه‌های پوستی قرمز و خارش دار است در ناحیه واژن نیز سرایت می‌کند. برای درمان بیماری‌های پوستی که علائم آنها به ناحیه تناسلی نیز سرایت می‌کند از پزشک زنان و متخصص پوست مشورت بگیرید.

خارش واژن-خانومی
عفونت مخمر

مخمر قارچی است که به‌طور طبیعی در واژن وجود دارد، عدم کنترل رشد این قارچ باعث مشکل می‌شود؛ در واقع ازدیاد مخمر باعث عفونت در واژن می‌شود.

 

یکی از علائم عفونت مخمر خارش واژن است، بیشتر خانم‌ها در طول زندگی به این عفونت دچار می‌شوند که جای نگرانی نیست و قابل درمان است. علائم خارش واژن ناشی از عفونت مخمر شامل:

 • خارش و سوزش واژن
 • ترشحات سفید شفاف بدون بو

عفونت مخمر در اثر به هم خوردن تعادل باکتری‌های موجود در واژن است. باکتری‌های مفید رشد مخمر را در واژن کنترل می‌کنند، گاهی در اثر تغیبرات هورمونی در دوران بارداری یا کنترل بارداری عفونت مخمر بروز پیدا می‌کندو از دیگر دلایل عفونت مخمر دوش واژینال، سیستم ایمنی ضعیف و دیابت کنترل نشده است. مصرف یک دوره آنتی بیوتیک نیز باعث از بین رفت باکتری‌های مفید و در نتیجه عفونت مخمر می‌شود.

واژینوز باکتریال یا BV

واژینوز باکتریال (به انگلیسی: Bacterial Vaginosis) یک عفونت باکتریایی رایج است که اغلب بین زنان در سنین باروری مشاهده می‌شود. واژینوز باکتریال (BV) به دلیل عدم تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر در واژن رخ می‌دهد. علائم واژینوز باکتریال شامل:

 • خارش، درد یا سوزش در داخل واژن
 • خارش در اطراف قسمت خارجی واژن
 • بوی نامطبوع در ناحیه واژن، به‌خصوص بعد از رابطه جنسی

واژینوز باکتریال همیشه علائم ندارد و تمیز دادن آن از عفونت مخمر دشوار است.

خارش واژن-خانومی
واژینوز باکتریال یا BV

ترشحات ناشی از واژینوز باکتریال به رنگ خاکستری یا سفید بد بو هستند، گاهی اوقات این ترشحات به‌صورت کف دار نیز مشاهده می‌شوند. واژینوز باکتریال در دوران بارداری خطرناک است، به همین دلیل چکاپ توسط پزشک زنان قبل از اقدام به بارداری مهم و ضروری است.

بیماری‌های مقاربتی یا STD

بیماری‌های مقاربتی معمولاً در اثر رابطه جنسی کنترل نشده و بدون محافظت منتقل می‌شود، بیماری‌های مقاربتی اغلب با خارش و سوزش در ناحیه واژن همراه هستند. خارش و سوزش واژن می‌تواند ناشی از بیماری‌های مقاربتی زیر باشد:

 • تب‌خال ناحیه تناسلی
 • سوزاک
 • تریکومونیازیس
 • کالامیدیا
 • زگیل ناحیه تناسلی

تب خال و زگیل ناحیه تناسلی در زنان با بثورات همراه هستند و خارش شدید در ناحیه تناسلی ایجاد می‌کنند. برای درمان این بیماری‌ها باید به متخصص زنان مراجعه کنید،

خارش واژن-خانومی
بیماری‌های مقاربتی STD واژینال

خوددرمانی در بیماری‌های مقاربتی ممکن است علائم را تشدید و روند درمان را سخت‌تر کند. کالامیدیا، سوزاک و تریکومونیازیس نیز به صورت خارش، ترشح واژن و درد در اندام تناسلی مشاهده می‌شوند.

سرطان ولوار

در موارد نادر علت خارش واژن می‌تواند یکی از علائم سرطان ولوار باشد. این سرطان در ولوا، قسمت خارجی دستگاه تناسلی بانوان ایجاد می‌شود. ولوا شامل لب‌های داخلی و خارجی واژن، کلیتوریس و دهانه واژن است.

سرطان ولوار-خانومی
سرطان ولوار

علائم سرطان ولوار خارش مداوم، سوزش و خونریزی است، البته سرطان ولوار همیشه با علائم همراه نیست. این سرطان شایع نیست و در صورت تشخیص در مراحل اولیه، قابل درمان خواهد بود به همین دلیل چکاپ سالانه توسط متخصص زنان لازم و ضروی است.

یائسگی

خارش واژن در زنان یائسه نیز مشاهده می‌شود، علت خارش واژن در زنان یائسه به دلیل کاهش سطح استروژن است. کاهش استروژن باعث نازک شدن مخاط و خشکی در این ناحیه شود. خشکی واژن منجر به خارش در این ناحیه می‌شود؛ گاهی این کاهش سطح استروژن در دوران شیردهی نیز مشاهده می‌شود. برای درمان خارش واژن ناشی از خشکی از متخصص زنان مشورت بگیرید، دوش واژینال کمکی نمی‌کند!

درمان خارش واژن

برای درمان خارش واژن که مداوم است و در اثر حساسیت‌های معمول ایجاد نشده باید ابتدا به پزشک زنان مراجعه کنید تا علت خارش را بررسی کند. اگر پزشک تشخیص دهد که خارش واژن ناشی از عفونت مخمر است، داروی ضد قارچ به صورت پماد، کرم و قرص تجویز می‌کند. هرگز سرخود از داروی ضد قارچ برای درمان خارش واژن استفاده نکنید، عفونت مخمر شایع است اما باید پزشک تشخیص دهد.

برای درمان خارش واژن در اثر واژینوز باکتریال (BV) آنتی بیوتیک تجویز می‌کند، داروی درمان واژینوز باکتریال می‌تواند خوراکی یا به صورت کرم موضعی باشد. برای درمان خارش ناشی از BV باید دوره درمان به‌طور کامل طی شود، در طول دوره درمان از اقدام به بارداری باید خودداری کنید.

اگر علت خارش طبق نظر پزشک در اثر بیماری مقاربتی باشد، پزشک برای درمان خارش واژن و بیماری، داروهای ضد قارچ، ضد انگلی و آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. دوره درمان باید کامل شود و تا درمان کامل، رابطه جنسی غدغن است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 5 / 5. مجموع آرا: 1

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا